zamknij

Wiadomości

Rydułtowska „hołda” symbolem regionu?

2010-09-08, Autor:  Patrycja Wróblewska-Wojda
Politycy z naszego regionu coraz częściej mówią o tym, że usytuowana w Rydułtowach hałda powinna stać się symbolem naszego regionu, a nawet całego Śląska.

Reklama

Hałda w sąsiednich Rydułtowach powstała przed stu laty. Jest największą w Europie hałdą nasypową. W 2007 roku władze miasta zdecydowały, że stanie się jego symbolem. Z tego powodu ogłoszono konkurs na jej nazwę. Z kilkuset nadesłanych pomysłów wybrano „Szarlota”, czyli spolszczoną pierwszą nazwę kopalni „Rydułtowy-Anna” - „Charlotte”. Następnie na hałdzie powstał podświetlony napis. Litery składające się na jej nazwę mają 2,5 metra wysokości.

Choć hałda jest symbolem miasta, to póki co nie jest obiektem turystycznym. Krzysztof Jędrośka, sekretarz miasta wyjaśnia dlaczego. - Po pierwsze znajduje się na terenie zakładu górniczego i podlega obowiązującym tam przepisom. Mianowicie każdy, kto chciałby na nią wejść musi mieć odpowiednią odzież ochronną, kask i przewodnika. Po drugie, hałda ciągle jest czynna. Do jej części płaskiej, czyli tzw. sarkofagu ciągle dowożone są nowe złoża. Ponadto w jej wnętrzu temperatura utrzymuje się na poziomie kilkuset stopni – mówi. - Prowadzimy negocjacje z dyrekcją kopalni i walczymy o to, by co jakiś czas mogły odbywać się tam wycieczki – dodaje.


Rydułtowska hałda widoczna jest z wielu miejsc całego regionu. Można ją zobaczyć m.in. w Gaszowicach, Łukowie oraz Orlowej, Górze św. Anny i w Ustroniu na Czantorii. Właśnie z tego powodu powinna stać się symbolem całego regionu, o czym przekonuje Andrzej Żylak, prezes zarządu Izby Przemysłowo-Handlowej ROP. - Rydułtowska hałda widziana jest z wielu miejsc w regionie. Dlatego powinna stać się jego symbolem. Swoją strukturą przypomina Piramidę Cheopsa i przypomina o tym, że technologia nie pozwalała na inne składowanie materiału. Budowa piramidy wymagała ogromnego wysiłku, podobnie jak usypanie hołdy, o czym powinny pamiętać następne pokolenia – twierdzi Andrzej Żylak.


O niezwykłej symbolice hałdy wspomina również Damian Mrowiec, starosta rybnicki . - Podczas pobytu w różnych regionach Polski i słysząc słowo „hałda” od razu na myśl przychodzi właśnie ta hałda z Rydułtów. Z tego powodu powinno się pielęgnować pamięć o niej i dobrze ją wykorzystać dla celów turystycznych – mówi.


Warto dodać, że hałda w Rydułtowach jako metafora piramidy posłużyła jako wzór dla statuetki Piramida Wiedzy Fachowości i Przyjaźni "Ślonsko Hołda" – nagrody przyznawanej przez Izbę Przemysłowo-Handlową ROP dla przyjaciół izby.


Więcej na temat hałdy będzie można zobaczyć w dzisiejszym programie Niezależnego Programu Informacyjnego. Czekamy również na wasze opinie w tej sprawie.

 

 

Oceń publikację: + 1 + 1 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (12):
 • ~tomson 2010-09-08
  12:38:38

  0 2

  "Swoją strukturą przypomina Piramidę Cheopsa" "Budowa piramidy wymagała ogromnego wysiłku, podobnie jak usypanie hołdy, o czym powinny pamiętać następne pokolenia" hehe

 • ~tommi 2010-09-08
  13:05:20

  0 2

  "wybrano imię Szarlotta" a na zdjęciu Szarlota, czy mnie oko myli?

 • ~leo_rybnik 2010-09-08
  13:17:53

  0 1

  napis w stylu Hollywood więc nazwa mogła być tez w tym stylu "RYD-WOOD" a co do temperatury w wewnątrz to mam pytanie czy nie ma jakieś technologi która by mogła pozwolić na wydobywanie i odprowadzanie w/w ciepła do mieszkań?

 • ~Pit 2010-09-08
  17:51:22

  0 1

  No co Ty, Leo? Tobie się wydaje, że tam jest jakieś nieograniczone źródło ciepła? Skąd niby miałaby pochodzić energia, którą chciałbyś sobie poprowadzić do domu?

 • ~leo_rybnik 2010-09-08
  19:05:06

  0 2

  pit tak se gdybam jak dla mnie to nie powinno być żadnej hałdy a ten śmieszny napis to już w ogóle

 • ~L5-S1 2010-09-08
  20:26:50

  1 0

  Z dołączonego filmiku dowiedziałem się ciekawych rzeczy np. można przeczytać, że Damian Mrowiec jest starostą Miasta Rybnika :)

 • ~Porta 2010-09-08
  20:37:17

  1 0

  Byłem kilka razy na szczycie, niestety od 2 lat nie da się wejść, bo jakiś stary wąsaty dziad albo młoda dziołcha z firmy ochroniarskiej siedzi w budce przy wejściu, pilnuje i straszy policją.

 • ~dizers 2010-09-08
  22:43:40

  0 3

  to nie symbol ,to wstyd !!!

 • ~Pit 2010-09-09
  06:51:09

  1 0

  Porta: zostały Ci jeszcze "trzy kopce" w Czerwionce :)

 • ~Kolbaa 2010-09-09
  16:50:56

  1 0

  Potra~ To nie do końca prawda ze tam nie można wejść. Jeżeli wie się jak i z której strony to w bardzo prosty sposób dostaniemy się do napisu i na szczyt. Po hołdzie nawet regularnie jeżdżą maniacy quadów i crossów.

 • ~Porta 2010-09-09
  21:49:41

  1 0

  Pit: na "3 koronach" w Czerwionce też byłem, najwyższy wiyrch sie tli, śmierdzi dymem i pełno much, drugi dosc zalesiony, a trzeci to same drzewa i nic nie widać. Na najwyższy łatwo wejść bo jest wydeptana ścieżka, dojście do pozostałych jest momentami bardzo niebezpieczne.

  Kolbaa: wrzuć mapke z gugla z zaznaczonym w paintcie miejscem gdzie można wejść na szarlote, plox! ;)

 • ~Kolbaa 2010-09-10
  23:18:12

  0 1

  Porta: http://yfrog.com/7fhadauj Prosze :P Jak cos nie jasne to wal ;p

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy wiceprezydent powinien "dorabiać" w innych miastach i spółkach?
Oddanych głosów: 280