zamknij

Wiadomości

Rybnik: zawiązała się koalicja przeciw PiS. Łukasz Dwornik: „opozycji nie chodzi o demokrację”

2017-10-05, Autor: bf

Śląskie Perły i Komitet Obrony Demokracji, SLD, Nowoczesna i Platforma Obywatelska, Twój Ruch i RAŚ – przedstawiciele tych i innych ugrupowań zawiązali w miniony poniedziałek Koalicję Demokratyczną. Chcą odsunąć PiS od władzy. Jak ten fakt komentuje radny i szef rybnickich struktur Prawa i Sprawiedliwości - Łukasz Dwornik?

Reklama

W poniedziałek (3 października) w Rybniku z inicjatywy Śląskich Pereł zawiązano miejscową Koalicję Demokratyczną. Na spotkaniu obecni byli mieszkańcy Rybnika, Wodzisławia Śląskiego i Jastrzębia-Zdroju należący do różnych partii politycznych i stowarzyszeń: Śląskie Perły, OSK, KOD, SLD, Nowoczesna, Platforma Obywatelska, Twój Ruch, RAŚ oraz niezrzeszeni. Łącznie w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej zgromadziło się 50 osób.

Organizatorzy wyjaśnili zebranym cel spotkania. - Jest ono odpowiedzią na zamach na instytucje praworządnego państwa, łamanie podstawowych praw człowieka i obywatela. Mając na uwadze dramatyczną sytuację jaką obserwujemy w Polsce, postanowiliśmy zaprosić na spotkanie wszystkich tych, którym leży na sercu demokracja, fundamenty państwa prawa i prawa człowieka. Uważamy, że powinniśmy zacząć może od rzeczy mniejszych, ale niesłychanych ważnych, tzn, od nas samych, miast gdzie żyjemy. Po to jest ten stół, by wreszcie zacząć ze sobą rozmawiać. Zapominamy o wszystkim, co było wcześniej. Jest to możliwe wtedy, gdy wzniesiemy się ponad podziały – wyjaśniła Jolanta Jackiewicz ze Śląskich Pereł.

Jej zdaniem obecni rządzący boją się świadomych obywateli. - Niełatwo będzie takimi ludźmi manipulować. Wierzę, że jak będziemy razem, to znowu będzie normalnie – dodała.

Gościem spotkania była posłanka Monika Rosa, która przybyła w towarzystwie przewodniczącego Nowoczesnej okregu rybnikciego. Posła PO - Marka Krząkałę, reprezentował radny Łukasz Kłosek. Po kilkugodzinnej dyskusji, podpisano deklarację współpracy.

- Tylko działając razem, mamy szansę w następnych wyborach, na uratowanie samorządów oraz odsunięcie PiS-u od władzy. Nie ma naszej zgody na łamanie konstytucji, demolowanie państwa prawa i fundamentów demokracji, pozbawiania praw kobiety oraz mowy nienawiści, agresji, ksenofobii, rasizmu. Pragniemy dalszej obecności Polski w Unii Europejskiej oraz przyjaznych stosunków z innymi krajami. Uzgodnione zostało współdziałanie na różnych płaszczyznach oraz wspólne akcje na terenie Rybnika i ościennych miast. Na koniec została podpisana wspólna deklaracja – dowiadujemy się od organizatorów.

Jak zawiązanie koalicji przeciwrządowej skomentował radny i szef rybnickich struktur PiS-u – Łukasz Dwornik? - Reprezentacja uczestników tego „ważnego wydarzenia” to średnio dwie osoby z poszczególnych środowisk w każdej z miejscowości. Tyle o frekwencji i reprezentatywności zarazem. Cieszy mnie jednak niezmiernie sam fakt zawiązania koalicji jako kolejny dowód na to, że demokracja w Polsce ma się świetnie. Stwierdzenie o „demolowaniu państwa prawa” zostało, jak rozumiem, sformułowane wyłącznie na polityczne potrzeby totalnej opozycji. Przypominam zatem przy tej okazji, że opozycja może być konstruktywna – dla dobra obywateli lub totalna – służąca wyłącznie przejęciu władzy – mówi.

Jak dodaje, używanie pejoratywnych, agresywnych zwrotów w opisie aktualnej sytuacji politycznej dodatkowo utwierdza go w przekonaniu, że opozycji nie chodzi bynajmniej o konstytucję czy demokrację. Chodzi tylko o to, że przez 8 lat zbyt mocno przyzwyczajono się do stanu politycznego posiadania. - Przypominam również, że właśnie dzisiaj Polska umacnia swą pozycję jako państwo członkowskie Unii Europejskiej, jako równorzędny unijny partner, nie wasal. Większość zadeklarowanych przed wyborami obietnic została już zrealizowana, a pozostałe są w trakcie wdrażania. Co do społecznych wobec nich nastawień najlepiej świadczą sondaże, które nijak nie przekładają się na tezy Koalicji Demokratycznej o „demolowaniu”, „łamaniu”, „pozbawianiu” i pilnej potrzebie „ratowania” i „odsunięcia” - kończy.

A jakie jest Wasze zdanie? Czy w Rybniku i w Polsce potrzebna jest koalicja wszystkich opozycyjnych ugrupowań? A może rację ma radny Łukasz Dwornik?

Zobacz galerię

Oceń publikację: + 1 + 203 - 1 - 142

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (44):
 • ~Grisza 2017-10-05 15:19:10

  W Rybniku rządzi Platforma Obywatelska i radzi sobie nieźle, PiS w naszym mieście jest słabiutki. Władze miasta oceniamy po decyzjach wpływających na rozwój Rybnika, a nie po przynależności partyjnej. Przypuszczam, że w Rybniku w kolejnych wyborach samorządowych PiS władzy w mieście nie przejmie (brak odpowiednich kandydatów). Natomiast na szczeblu krajowym społeczeństwo oczekuje zmian i stąd takie poparcie dla PiS-u. Żadne KOD-y, Ruchy Palikota czy "Śląskie Perły" tego nie zmienią. Przez 8 lat rządów PO zaliczyła tyle wpadek, że tego nie da się zapomnieć.....

 • ~ 2017-10-05 15:51:30

  platforma i te wszystkie KODy,Petru,Szogun itp są już tak zbłaźnieni że tylko albo głupek albo ich kolesie chcieliby powrotu wstecz do tego złodziejskiego bagna co było za ich rządów

 • ~stary 2017-10-05 16:02:18

  Pani Jolanto Jackiewicz wole byc nieswiadomym obywatelem niz byc Waszym zwolennikiem. Czytajac Pania niewiem czy mam sie smiac ,zloscic czy plakac glupota nie ma granic

 • ~ 2017-10-05 16:12:23

  Z tego co widzę, to Koalicja Demokratyczna chce dbać o dobro i rozwój miasta Rybnika i okolicznych miejscowości. Z tego co zauważyłem, to w programie, który dotąd przedstawiono, skupiono się głównie na 2 "fundamentach": PIS jest zły, PIS musi "odejść".

  Pojawia się pytanie, co w swoim programie Koalicja Demokratyczna przedstawiła mieszkańcom Rybnika i okolic oprócz treści antyPISowskich?

  Jako mieszkaniec Rybnika ja chciałbym wiedzieć co w Rybniku zmieni się konkretnie na lepsze, gdy do władzy dojdą ludzie z Koalicji Demokratycznej? Na ten moment widzę, że najlepsze co może spotkać mieszkańców Rybnika, to przejście PIS-u do historii.

  Osobiście jako mieszkaniec Rybnika nie jestem zainteresowany rozszerzeniem wojny polsko-polskiej z ul. Wiejskiej w Warszawie do Rybnika. Interesuje mnie tylko program dla miasta Rybnika, a nie czy PIS jest dobry czy zły itd.

 • ~waldus 2017-10-05 16:32:54

  od samego słowa demokracja i demokraci to mi sie zbiera.

 • ~rekin59 2017-10-05 16:35:58

  przeklinak, jaki pseudo taki poziom wypowiedzi, taki poziom Misiewiczów, czy ludzi od złodziejskich banerów za 19 milionów

 • ~Miroslaw Kuczera 2017-10-05 16:55:14

  fajnie, te wszystkie partie żeczywiście są PERŁY.

 • ~ 2017-10-05 17:05:34

  widzę te same twarze co zwykle, chyba mają abonament na wszelkie marsze i protesty, licząc na to, że w końcu dostaną się do koryta (niektóre prezentowane osoby startują w każdych możliwych wyborach z nadzieją że ich facjata w końcu opatrzy się wyborcom), zawsze powtarzam,że w mieście potrzeba nam gospodarza a nie polityka,a program typu "PIS jest dziki, PIS jest zły" to trochę za mało, z resztą SLD i PO miało już swoje 5 minut i się wykazały działaniem w wyniku czego mamy obecny wygląd sceny politycznej, w nawiązaniu do poprzednich wypowiedzi dobrze też, że nasi włodarze ( którzy dostali mandat wyborców tylko dlatego, że mieszkańcy mieli dosyć działań poprzedników ) nie rządzą tak, jak ich koledzy w Warszawie, bo wkrótce okazałoby się, że całe centrum jest w obcych rękach

 • ~polk 2017-10-05 17:23:46

  Mirosław Kuczera Ty też jesteś perła, ale z ortografii.
  Wracając do tematu. Żeby była jasność to nie jestem wyborcą PISu ani tym bardziej PO, ale mam wrażenie, że im bardziej szczeka opozycja tym mocniej rośnie poparcie dla partii rządzącej. Z resztą ilość osób na tym spotkaniu mówi sama za siebie. 50 (słownie: pięćdziesiąt ) osób z miast liczących razem prawie 300 tys osób, toż to raptem 0,016% społeczeństwa! Gadanie dla samego gadania towarzystwa wzajemnej adoracji, ciągle te same osoby mówiące jaki to PIS jest zły.
  Proponuję od drugiej strony. Najpierw pokażcie jacy to WY jesteście dobrzy i ile możecie zrobić dla nas jako dla mieszkańców Rybnika a jeśli się sprawdzicie to sami, chcąc polepszyć nasz byt w tym mieście, Was wybierzemy!

 • ~ 2017-10-05 17:28:55

  Śląskie Perełki ja jestem tak zły że w przyszłych wyborach na pewno wezmę udział . A faktycznie na UE PO KOD SLD i jeszcze DEMOKRACJA dostałem uczulenia .

 • ~orka7 2017-10-05 17:29:58

  Co ta koalicja ma Rybnikowi do zaoferowania.Ciągle te same facjaty.Raz pod sądem (w krótkich spodenkach ,co nie licuje z powagą tego urzędu)Raz z czarnymi parasolkami jak płaczki na pogrzebie.To znowu piszą dyktando po śląsku.Byle się pokazać a masła i tak z tego nie ma.

 • ~Iwona Krystyna Pawlovicz 2017-10-05 17:34:09

  Byłabym zdziwiona gdyby pan Dwornik nie użył mantry"przez 8 lat".Widać nie jest w RM ,żeby zrobić coś dla lokalnej społeczności i nie potrafi wznieść się ponad podziały.

 • ~tf2 2017-10-05 17:51:07

  była posłanka pani Monika Rosa, która przybyła w towarzystwie (...) Posła PO - Marka Krząkałę.


  Dlaczego jest "pani" poseł a nie ma "pana" posła? Tacy jesteście równouprawnieni i nowocześni?


  Co do samego "wydarzenia" opisanego w artykule - nie ma czego komentować.

  92 19
 • ~Maja_1 2017-10-05 17:54:30

  Niektórzy z tej ferajny zwykli używać określenia: polaczki. Kto ciekaw niech przejrzy profile na fb. Niektórzy z nich zwykli ośmieszać wiarę naszą, naszych ojców i dziadków. Kto ciekaw, niech przejrzy profile na fb. Niektórzy z nich już przebierają nogami z tęsknoty za multikulti. Kto ciekaw niech przejrzy profile na fb.
  W tych kilku zdaniach streściłam Wam program, jaki mają dla Rybnika.

 • ~master4k 2017-10-05 17:56:25

  @ Przeklinak

  "powrotu wstecz". Hymmm. Próbuję ogarnąć, gdzie to właściwie jest na linii czasu...

  61 12
 • ~rekin59 2017-10-05 18:23:05

  Próba wprowadzenia logiki do dyskusji z niektórymi nawiedzonymi pisowskimi krzykaczami to zajecie co najmniej jałowe

 • ~xxxx 2017-10-05 19:05:34

  lewaki dostają białej gorączki? czyich interesów bronią ? - na pewno nie naszych !

 • ~dizers 2017-10-05 20:25:46

  PIS wszędzie widzi wrogów , aferzystów , przestępców , a sami w lustro nie potrafią spojrzeć

 • ~xxxx 2017-10-05 20:49:39

  ~dizers widzimy co bufetowa wyprawiała w warszawie,teraz kraków i co też rządzi po,gdansk,sopot ...

 • ~zaniepokojony 2017-10-05 20:50:30

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  1 1
 • ~templariusz 2017-10-05 20:55:59

  SAMI GENIUSZE :) naprawdę sami geniusze !!! Jak to się teraz mówi: "Janusze polityki" :) Sami sobie wystawiają świadectwo.

  99 20
 • ~zaniepokojony 2017-10-05 21:03:09

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  2 2
 • ~Mael 2017-10-05 21:29:44

  Czyli jest szansa pracy do 67 roku życia za najniższą europejską.

 • ~ 2017-10-05 22:32:28

  Nie mają znaczenia nazwy partii, najważniejsze dla mnie że ktoś przynajmniej próbuje walczyć z tymi największymi szkodnikami po 89tym. Trudna to walka, bo mają duże poparcie - naród mamy prymitywny w większości (oj, po wpisach tutaj dokładnie to widać) - to i poparcie jest. W każdym razie trzymam kciuki za koalicję. Walczcie!

 • ~Dintojra 2017-10-05 22:40:15

  Szkoda czasu na pisanie komentarzy, gdy czytam wypowiedzi takich, co dostają dreszczy na słowo demokracja itp.
  Widać, że część narodu lubi gdy władza plecie głodne kawałki... czyli ta część zasługuje na to co niedługo dostanie i boleśnie się przekona jaką partią jest ta obecnie u władzy - wtedy będzie płacz i lament... czyli bez zmian "Polak głupi i przed po szkodzie", więc zasługuje na to co jak to ktoś ładnie nazwał janusze polityki mu zgotują.

  Tak na marginesie: panie Dwornik - jaką opozycją była Pana partia w dwóch poprzednich kadencjach ?
  Gratuluję też dobrego samopoczucia w wygłaszaniu tez o ugruntowanej pozycji w UE... no chyba, że chodzi o ugruntowywanie pozycji outsidera w tej organizacji...

  Ciekawe jak długo można "jechać" na mantrze, że "przez osiem ostatnich lat Polki i Polacy" ?

  71 86
 • ~ 2017-10-05 23:40:45

  "Szkoda czasu na pisanie komentarzy, gdy czytam wypowiedzi takich, co dostają dreszczy na słowo demokracja" bo w ostatnich czasach słowo to zostało zeszmacone przez tych, którzy w DEMOKRATYCZNY sposób , wolą wyborców zostali odsunięci od koryta i nie potrafią się z tym pogodzić, a o demokrację ponoć walczą, ciekawe gdzie byli, gdy np wbrew woli obywateli (1,4 mln podpisów pod wnioskiem o referendum w tej sprawie) władza nie licząc się z nikim podnosiła wiek emerytalny, czy jeszcze ktoś wierzy, że chodzi tutaj o obronę jakichkolwiek wartości, czy o stołki (widać, że każde ugrupowanie liczy, że uszczknie coś dla siebie),
  a tak przy okazji, czy sala w bibliotece została wynajęta komercyjnie, czy została użyczona decyzją odgórną ?

  85 17
 • ~goliat 2017-10-06 01:38:58

  Szczyt bohaterstwa, co niektórzy teraz chcą walczyć z rządzącymi ale w czasie komuny siedzieli cichutko w Niemczech :-)

  95 16
 • ~templariusz 2017-10-06 06:58:12

  ~Dintojra............. jaką PiS było opozycją przez 8 lat nierządów PO/PSL? Bardzo dobre pytanie. Było normalną opozycją. Nie robili tego, co ci janusze polityki teraz. Nie podważali demokratycznych wyborów, nie okupowali Sejmu, nie podburzali ludzi do majdanu i zamieszek, nie działali na szkodę Państwa, nie pisali i nie robili skarg na własne Państwo przed organami Unii Eropejskiej, nie ściągali na demonstracje pod Sejmem lewackich przygłupów co lezeli potem na chodniku, nie próbowali przewracać barierek na których np by stali.......Można duzo szukać. A nade wszystko nie pierdzielili przygłupawych tekstów i komentarzy przed kamerami, w gazetach czy internecie. Tekstów które nawet dzieci by nie wypowiadały. Nade wszystko NIE OŚMIESZALI SIĘ, co obecna "opozycja" robi teraz. Nie robili tego co np jeden ze zdjęć robi teraz: jest wszędzie, na każdym zebraniu i w każdym lewym ugrupowaniu....... :) litości !

 • ~raffo85 2017-10-06 07:28:57

  a przy stole same "mordy" których wyborcy oderwali od koryta albo się do koryta nie dostali, czyli kod ochrony d**y

 • ~Targenor 2017-10-06 07:55:21

  Towarzystwo wzajemnej adoracji, którego celem jest przeniesienie waśni z Wiejskiej do naszego urzędu miasta. Jak po raz tysięczny słyszę o "zamachu na instytucje praworządnego państwa" to mi się niedobrze robi. Państwu już podziękujemy.

 • ~ 2017-10-06 08:25:10

  Paszli won!!!!!

  83 17
 • ~Onyx01 2017-10-06 08:28:09

  Wy macie spiąć poślady i walczyć razem o rozwój i dobro Rybnika a nie się żreć między sobą. W innym wypadku wypie**ć z ciepłej posadki nieroby.

  86 10
 • ~minowa 2017-10-06 09:30:44

  Wielu bardzo boli, że PiS ukrócił wszechobecne złodziejstwo w sferze prywaciarzy. A potrzeba dalszych działań w tym zakresie.

 • ~endrju 2017-10-06 10:29:07

  Wszyscy przeciwko PIS byle by tylko utrzymać synekury - OBRZYDLIWE !!! Powiedzcie lepiej co macie do zaproponowania dla nas mieszkańców oprócz "PIS jest zły , itd." !!! My mieszkańcy ŻĄDAMY debaty merytorycznej a nie bredni typu "PIS jest zły "
  PS czy Pan Krząkała rozdawał znowu krzaki ???

  98 19
 • ~ 2017-10-06 14:58:46

  A jakie jest nasze zdanie? Tak, Polsce potrzebna jest mądra koalicja opozycji. A nawet konieczna - jeśli nie chcemy mieć Białorusi (tak, wiem, że 40 % chce). Czy w Rybniku? Nie mam zdania. Czy ma rację Łukasz Dwornik? Nie, nie ma. No, to odpowiedziałam na pytania:)

  14 75
 • ~stary 2017-10-06 15:45:05

  @Kasia T nasze zdanie-to znaczy czyje? Zazdroszcze Ci daru jasnowidzenia.

  54 4
 • ~ 2017-10-06 16:02:46

  Rozumiem, że jesteś w tych 40 % za Białorusią

  11 52
 • ~minowa 2017-10-06 16:42:52

  @stary - "My", "Polacy", "nasze", "obywatele" - to tylko socjotechnika, aby wywołać wrażenie dużej ilości i spowodowanie, abyś czuł się w mniejszości, czyli gorszy, głupszy, itp.

  38 4
 • ~Stanisław Nowak 2017-10-07 10:19:55

  Proszę zwrócić uwagę jak szybko pojawiły się pierwsze wpisy. Potem zdecydowanie większe odstępy czasowe . Czyżby TROLE w akcji ? Co jest ważniejsze spotkanie tylu różnych organizacji , czy pokrętne wywody Pana Ł. Dwornika, który PiS zajmuje w artykule poczesne miejsce. Trochę obiektywizmu na drodze do rzetelnej informacji i prawdy.

  11 51
 • ~uvwxyz 2017-10-07 23:42:35

  Spokojnie 20lat rządów PIS minie jak z bata strzelił .Polska już nie jest państwem teoretycznym .Wazeliniarzom ,sprzedawczykom mówimy NIE!
  Katastrofiści PO cieszą się , gdy w Polsce żle się dzieje, krzyczą , plują jadem na własny kraj donoszą i wypłakują się niemieckim POlitykom .Tymczasem złoty się umacnia bezrobocie maleje ,wystarczy nie kraść. Wasz guru - słońce Peru tyle naobiecywał wypiął się na własny kraj ,komu teraz służy. Polaków ma za nic.

  51 7
 • ~gpileczka 2017-10-12 08:40:53

  Największe partie zawsze kierują się odgórną kalkulacją polityczną a każda władza jest zaślepiona korytem. Dlatego aktywność obywateli i lokalnych organizacji może zatrzymać psucie państwa. Wyniki dobrej zmiany poznamy najwcześniej za 5 czy 10 lat, bo teraz oglądamy efekty wejścia do Unii.

  8 3
 • ~gpileczka 2017-10-14 21:53:05

  Wystarczy porównać obietnice pisu i ich wykonanie (patrz nagrania na yt). To jest jedno wielkie oszustwo i kłamstwo. Ludzie dali się zmanipulować. Bierni i otumanieni dają sobie kity wciskać. Trzeba ich obudzić zanim wyrzucą nas z Europy.

  9 10
 • ~xxxx 2017-10-15 00:15:15

  obecanki cacanki tuska:

  1. Obniżka podatków

  - Naczelną polityką mojego rządu będzie stopniowe obniżanie podatków i innych danin publicznych. Dotyczy to wszystkich - tych mniej zamożnych i tych bogatszych - mówił premier w swoim pierwszym expose wygłoszonym w 2007 roku. Od tej zapowiedzi minęło już 6 lat, w czasie których m.in. podwyższono składkę rentową i podatek VAT.

  2. Drogi na Euro 2012

  W przemówieniu z 2007 roku nie zabrakło deklaracji dotyczących infrastruktury. - Przyspieszymy budowę obwodnic i autostrad. Naszą ambicją będzie połączenie miast, głównych aren mistrzostw Europy 2012, siecią szybkich dróg - zapowiadał premier. Mistrzostwa Europy w Polsce były niewątpliwym sukcesem organizacyjnym a rząd Donalda Tuska w kwestii dróg zrobił nie mało. Nie zmienia faktu, że miast-gospodarzy do dziś nie połączono w pełni ukończonymi drogami szybkiego ruchu, "ekspresówkami" czy autostradami".

  3. Odchudzanie administracji

  - Chciałbym, żebyśmy wrócili do prostej, niewymagającej żadnych nakładów idei, która jest oczywista, i dlatego nikt w Polsce nie rozumie, dlaczego nie jest realizowana. Idei władzy skromnej, pozbawionej zbędnych przywilejów, idei taniego państwa - ogłaszał w 2007 roku Donald Tusk. Liczby są jednak nieubłagane. Według raportu Fundacji Republikańskiej, w latach 2008-12 liczba urzędników administracji centralnej wzrosła o 19 285, czyli o 10,64%. Za pracę dodatkowych urzędników podatnicy zapłacili łącznie 10,6 mld zł.

  4. Powroty z emigracji

  -Już wkrótce Polacy zaczną wracać z emigracji bo praca tutaj zacznie się opłacać - mówił przyszły premier w spotach wyborczych z 2007 roku. Według najnowszych danych GUS w roku 2012 liczba naszych rodaków przebywających za granicą co najmniej rok zwiększyła się o 100 tys., do ok. 1,6 mln. Oznacza to, ze liczba stałych mieszkańców naszego kraju skurczyła się do 37,1 mln, a więc do poziomu z 1984 roku. Do końca 2018 roku z Polski wyjechać ma kolejne 500-800 tys. rodaków.

  5. Polska w strefie euro w 2011 roku

  Podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy w 2008 roku Donald Tusk zaskoczył wszystkich deklaracją: -Składam przed przedsiębiorcami obietnicę, że naszym celem jest przystąpienie do strefy euro w 2011 r. Rząd będzie dążył do wejścia Polski do strefy euro w 2011 roku.Z biegiem czasu zapał premiera i rządu stopniał. Dziś żadne daty przystąpienia Polski do eurostrefy nie padają.

  6. Powrót do niższych stawek VAT

  Przyjęte w 2010 roku z inicjatywy rządu zmiany w ustawie o podatku VAT zakładały podwyżkę stawek do końca 2013 roku. Zgodnie z ustawą, w 2014 r. stawki VAT miały wrócić do poziomu z 2010 r., jeżeli na koniec 2012 roku relacja długu publicznego do PKB nie przekroczy 55 proc. Mimo że relacja w 2012 roku wyniosła 52,7 proc. - pod koniec kwietnia ubiegłego roku szef rządu nie pozostawił jednak złudzeń. - VAT nie będzie ani obniżony, ani podwyższony, tylko pozostaje taki, jaki jest - ogłosił Donald Tusk.

  7. Opodatkowanie rolników

  Po wygranych wyborach w 2011 roku premier wygłosił swoje drugie expose. Jedną z deklaracji "nowego-starego" premiera było opodatkowanie na zasadach ogólnych dochodów gospodarstw rolnych. - Wprowadzenie rachunkowości jest pierwszym niezbędnym krokiem, aby systematycznie, ewolucyjnie, bez wstrząsów wprowadzać także podatek dochodowy - mówił Donald Tusk. Do dziś światła dziennego nie ujrzał projekt, który by zawierał zapowiedziane zmiany.

  8. Reforma KRUS

  W dalszej części przemówienia dotyczącego zmian na wsi szef rządu tłumaczył, że "uporządkowanie kwestii rachunkowości rolnej umożliwi zbudowanie nowoczesnego systemu ubezpieczeń społecznych rolników, co będzie w konsekwencji umożliwiało odejście od KRUS". Donald Tusk argumentował, że reforma KRUS pozwoli na zmniejszenie innych obciążeń rolników, zwłaszcza podatku rolnego.- Nowe zasady, które zaczniemy wprowadzać od 2013 r. to nie jest retorsja. To jest wprowadzanie polskich rolników i polskiej wsi w powszechne systemy - tłumaczył szef rządu, ale na zapowiedziach się skończyło.

  9. Zmiany w emeryturach górniczych

  W drugim expose szef rządu poruszył także kwestię emerytur górniczych. - Jeśli chodzi o uprzywilejowane warunki przechodzenia na emeryturę w górnictwie, będziemy proponowali utrzymanie tych przywilejów wyłącznie dla tych, którzy pracują bezpośrednio przy wydobyciu -poinformował premier. Do dziś przywileje górnicze zostały utrzymane na całej linii i dotyczą także osób, które nigdy nie pracowały pod ziemią.

  10. Wzrost składki do OFE

  25 marca 2011 roku Sejm uchwalił zmiany w systemie emerytalnym, zmniejszające składkę przekazywaną do OFE z 7,3 proc. do 2,3 proc. oraz zakładające osiągniecie w 2017 roku poziomu 3,5 proc. - Każda złotówka odkładana przez polskiego "składkowicza" będzie dedykowana na jego konto. Konkretnie na trzy konta; dwa ZUS-owskie, pierwszy i drugi filar, częściowo trzeci w OFE. Wiecie, co byśmy zrobili z tą ręką, która by się podniosła na te składki- zapewniał Donald Tusk. Po ostatnich zmianach w funkcjonowaniu OFE deklaracje z 2011 roku można już tylko przywoływać jako ciekawostkę.

  11 0
 • ~gpileczka 2017-10-15 23:46:59

  (at) 4x
  No, właśnie, to jest świetne porównanie, minęło kolejnych kilka lat a nic się nie zmieniło, tylko jeszcze bardziej pogorszyło. To wszystko wina kaczora, który przejadł już nadwyżkę budżetową i rząd nie ma pieniędzy na służbę zdrowia i dlatego pis zachęca rezydentów do wyjazdu z kraju. Przynajmniej po tusku coś dobrego zostało, a po pisie tylko zgliszcza, tak jak słusznie zapowiadali: Polska będzie w ruinie.

  12 7

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jaką narodowość zadeklarujesz w Narodowym Spisie Powszechnym?

Oddanych głosów: 2935