zamknij

Wiadomości

Rybnik wkrótce się pomniejszy. Kilka działek przejmą Żory

2013-08-05, Autor: dk, źródło: tuŻory.pl
W minionym tygodniu Rada Ministrów wydała rozporządzenie w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast. W efekcie kilka działek z Gotartowic znajdzie się w granicach Żor.

Reklama

Decyzją Rady Ministrów zmieni się granica między Rybnikiem a Żorami. Trzy niezabudowane działki w Gotartowicach zostaną dołączone do Żor. Tym samym obszar naszego miasta pomniejszy się o 2601 metrów kw.Jak mówi Daniel Wawrzyczek, doradca prezydenta Żor ds. gospodarki przestrzennej, działki na mocy stosownego porozumienia zostały zajęte podczas budowy obwodnicy. Korekta granic miasta jest więc konieczna, aby trasa w całości przebiegała przez Żory.

Wartościowy artykuł? Cieszymy się! Jesteśmy niezależnym medium, a nasi dziennikarze codziennie starają się przedstawiać Ci rzetelne informacje. Jeśli doceniasz naszą pracę, możesz nas wesprzeć. WSPIERAJ NAS! »

Oceń publikację: + 1 + 2 - 1 - 2

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (16):
 • ~michalekz 2013-08-05 09:57:20

  "rabunkowe rządy Fudalego doprowadziły nie tylko do zmniejszenia liczby ludności ale nawet zmniejszenia powierzchni miasta, skandal!"
  ;-) to co, szykujemy referendum ? ;)

  3 0
 • ~ 2013-08-05 10:03:35

  przynajmniej bedą mieli wode tańsza :)

  14 0
 • ~unlord 2013-08-05 10:30:16

  i do tego A.F gratis

  9 0
 • ~daniel98362 2013-08-05 11:23:23

  -michalekz- Tylko co ma do tej decyzji Fudali ? .Referendum ? Za rok są wybory ,wtedy zagłosujesz na swojego kandydata

  0 8
 • ~ 2013-08-05 15:02:01

  Niech Rybnik dorzuci Żorom gratis , jeszcze żezbę " ULOTNOŚĆ " Żory postawią ją sobie na rynku !!!!!!!

  10 0
 • ~truman20 2013-08-05 17:16:25

  ~muminos - kto?

  5 0
 • ~Teddy 2013-08-05 19:54:45

  A może niech cały Rybnik przejmą Żory. Może będzie szansa na jakieś normalne decyzje, bo na razie Żory są prężniejsze od Rybnika. A przy okazji to ciekawy jestem kto zarobił na wyłożeniu Żorskiej GRANITOWYMI KRAWĘŻNIKAMI. Nie było tańszych powszechnie stosowanych, a może nie wystarczyło łapówy na położenie bazaltowych???

  10 0
 • ~ 2013-08-05 21:20:08

  Jeśli faktycznie Rybnik pomniejszy się kosztem Żor, to kolejny news będzie taki - " Arteks powiesił się z rozpaczy".

  4 0
 • ~ 2013-08-05 23:56:11

  wojna ????????

  0 0
 • ~Arteks 2013-08-06 00:20:37

  @teddy Żory są tak prężne jak plastikowy nożyk jednorazowy... W tej chwili bardzo niezręcznie podawanie jest ich jako przykład każdemu samorządowi, a szczególnie Rybnikowi. Conajmniej kilka powodów na to: 1) mają prezydenta uwikłanego w proces sądowy który w przypadku potwierdzenia wyroku w atmosferze skandalu opuści stanowisko 2) są jednym z trzech najbardziej zadłużonych miast w Polsce 3) Tylko w SZO dokonuje się fikcyjnych sprzedaży nieruchomości zasilających budżet aby nie przekroczyć dozwolonej przez Ministerstwo skali zadłużenia 4) Tylko w SZO można od wielu lat pompować pieniądze w nieefektywną miejską spółkę 5) Tylko w SZO władze pomyliły się przy szacowaniu inwestycji o 5,5 mln zł bo pawilon powitalny miał kosztować 600 tys., a będzie 6 mln. 6) Tylko w SZO w momencie gigantycznych i długów i bardzo trudnej sytuacji finansowej tworzy się jakieś "muzea ognia"... 7) Tylko w SZO ludzie dają się nabrać na populistyczne i nadambicjonalne obietnice które nie są ani realne ani potrzebne w takiej sypialni jak np. Yatenga, Gimnazjon czy galeria z multikinem w centrum. Jesteś już @teddy jedną z ostatnich osób na tym forum która podaje przykład Żor - jednego z najgorzej zarządzanego miasta na Śląsku. Jesteś jedną z tych osób dla której prywatne urazy do AF oraz jakieś wewnętrzne urazy odbierają trzeźwe myślenie. Całe szczęście, że Rybnik nie ma tak rozrzutnych i nieodpowiedzialnych władz. Dzięki temu w najbliższych latach mamy jakieś perspektywy w przeciwieństwie do Żor...

  0 2
 • ~Arteks 2013-08-06 00:23:23

  A co do meritum to logiczniej byłoby gdyby nastąpiła wymiana działek.

  3 0
 • ~MQ 2013-08-06 10:48:59

  Arteks nie do końca źle zarządzane, przyznane wyróżnienia na przełomie ostatnich lat tego nie potwierdzają:
  -2012 - tytuł Instytucja Samorządowa Przyjazna Organizacjom Samorządowym
  - 2012 - wyróżnienie za innowacyjne podejście do aktywizacji zawodowej,
  - 2011 - Waldemar Socha w gronie 25 najlepszych prezydentów miast w Polsce w rankingu „Newsweeka” (16 miejsce). Pana Fudalego na tej liście nie było,
  - 2011 -Godło Promocyjne Ikona Ślaska
  -2011 - I miejsce w konkursie Mobile Trends Awards za projekt "Przez Żory na Śląsk - stworzenie systemu e-informacji turystycznej"
  - 2011 - 3 miejsce w Polsce - skuteczność pozyskiwania funduszy europejskich w przeliczeniu na jednego mieszkańca
  - 2011- Kryształy Przetargów Publicznych - wyróżnienia w kategorii "Inwestycje wpływające na poprawę jakości życia obywateli"
  -2011 - 8 lokata w Polsce w rankingu Rzeczpospolitej dla najlepszego samorządu
  - 2010 - 5 lokata w ogólnopolskim rankingu Europejska Gmina, europejskie Miasto
  - 2010 - 8 pozycja w rankingu miasta najbardziej atrakcyjne dla biznesu FORBES w kategorii miast 50-150 tyś. mieszkańców
  - 2009 - wyróżnienie Dobre praktyki PPP za Projekt YATENGA - Spotkanie Kultur Świata. Budowa innowacyjnego kompleksu muzealnego w Żorach (projekt czeka w MKiDN na dofinansowanie).
  To oczywiście nie wszystkie wyróżnienia, ale jeśli za źle zarządzane miasto dostaje się jakieś nagrody to czegoś tu nie rozumię.

  4 0
 • ~Arteks 2013-08-06 11:08:33

  @MqG - daj już spokój z tymi Żorami bo to już jest historia... Która gazeta obecnie odważyłaby się przyznać jakikolwiek laur prezydentowi który ma wyrok sądowy? Spośród podanych przez ciebie przykładów tylko jeden ma jakieś większe znaczenie czyli ranking Rzeczpospolitej (w przypadku innych podobne laury dostaje co drugie miasto w Polsce). Zapomniało ci się jednak dodać ważny szczegół. Żory były na tak wysokiej pozycji tylko raz, w jednym roku - 2010. Potem nastąpił gigantyczny spadek do drugiej pięćdziesiątki... http://www.tuzory.pl/wiadomosci,zory-spadly-w-rankingu-and-8222;rzeczpospolitejand-8221;-prawie-o-50-miejsc-,wia5-3273-3301.html Wysoka pozycja była wtedy związana wyłącznie z dużymi środkami z UE które już nigdy nie będą tak wysokie dla Żor bo wasz miejski sejf jest pusty, a unia daje pieniądze tylko wtedy jeśli ma się wkład własny... Rankingi z lat 2011 i 2012 potwierdziły, że miejsce Żor jest cały czas nisko. Owszem w rankingu zamożności pojawiliście się przed Jastrzębiem na 18 miejscu ale tylko i wyłącznie przez fikcyjną sprzedaż Aquarionu. Nie szkoda ci tracić czasu i energii na promowanie tego kiczowatego bankruta spod Rybnika? ;) Dzięki fatalnym decyzjom i próżności waszego prezydenta przez najbliższe lata w Żorach nic ciekawego nie będzie się działo poza kolejnymi procesami i zaciskaniem pasa...

  0 5
 • ~MQ 2013-08-06 13:23:45

  Popatrz a inwestorzy są innego zdania http://www.inwestycje.zory.pl/pl/dynamic/7,4-projekty/
  Rozważaliśmy kilka lokacji w Polsce przy wyborze miejsca dla naszej inwestycji, również w sąsiadujących krajach. Otrzymaliśmy interesujące oferty, zwłaszcza ze Słowacji i Czech. Najlepsza oferta pod względem wsparcia lokalnego została nadesłana przez miasto Żory w postaci zwolnień z podatku od nieruchomości i wsparcia administracyjnego dla naszej długoterminowej inwestycji podzielonej na trzy główne etapy. Fakt, że będziemy mogli uzyskać zwolnienie z podatku od nieruchomości na przestrzeni kilku lat, podczas gdy nasze inwestycje w Żorach będą się zwiększać jest główną zaletą.
  Drugim najistotniejszym czynnikiem, który sprawił, że wybraliśmy Żory a nie inną lokację w Polsce i za granicą jest reputacja Żor, jako miasta przyjaznego biznesowi. Władze Żor są znane, jako urzędnicy rozwiązujący a nie tworzący problemy i bariery dla nowych inwestorów. Przykładem jest fakt, że byliśmy w stanie porozmawiać bezpośrednio z prezydentem Żor, który biegle włada językiem angielskim i rozumie problemy nowych firm w Polsce, to wywarło na nas duże wrażenie. Fakt, że osoba reprezentująca Żory jest wysoko wykwalifikowana i niezawodna sprawia, że jesteśmy spokojni, jako w naszej kulturze bardzo istotnym jest by dobry przykład przychodził z góry.
  Kum-Sung Suk Prezes SL Poland Sp. z o.o.

  2 0
 • ~ 2013-08-06 13:42:16

  Władze Rybnika powinny razem z Żorami budować swoją część Trasy R-P. Nie byłoby przekazywania terenu i uniknęlibyśmy żenującej jazdy Żorską podczas remontu i objazdu przez Boguszowice. Tym bardziej, że było już doświadczenie co się dzieje na tej trasie bo Żory pierwsze robiły remont Rybnickiej.

  0 0
 • ~Arteks 2013-08-06 14:30:05

  @MqG - inwestor pochwali każde miasto w którym za pół darmo kupił teren, jest zwolniony z podatków i zatrudnia ludzi za stawki mniejsze niż w Chinach... Ale to nie ten temat. Podałem przykłady na to, że Żory pod kątem zarządzania finansami można porównać do kabaretu lub do krainy elfów... Żadne miasto na Śląsku nie buduje pawilonów powitalnych, muzeów ognia, wiatru czy przeciągu... Nie wiem też czy jest drugie miasto w Polsce które w tak prostacki sposób ukrywa przed mieszkańcami swoje dodatkowe zadłużenie sprzedając fikcyjnie różne miejskie obiekty tak jak nieruchomość w centrum wodociągom, hotel i nowo zmodernizowany basen - miejskiej spółce... A mimo tych zabiegów i tak jest jednym z najbardziej zadłużonych miast w kraju! Twoje argumenty mają się nijak do niegospodarności, doprowadzenia finansów miasta prawie do zapaści i doprowadzenia do gigantycznego zadłużenia przez inwestycje które nie przynoszą zysku dla budżetu miasta. Tylko wariat lub kompletny dyletant będą chwalić tak źle rządzone miasto któremu NIK wystawia ocenę negatywną i miażdżącą: http://www.tuzory.pl/wiadomosci,najwyzsza-izba-kontroli-w-zorskim-magistracie-ocena-miazdzaca,wia5-3266-4573.html Gdyby w Żorach mieszkali normalni ludzie już dawno na taczkach wywieźliby rządzące nim elfy za koło podbiegunowe. Ale widocznie w Żorach przeważają ludzie którzy na niczym się nie znają i akcpetują tego rodzaju wybryki, ale przynajmniej nie wygłupiaj się z podawaniem Żor komukolwiek za przykład bo to antyprzykład.

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy potrafimy ze sobą rozmawiać mimo różnic w poglądach?
Oddanych głosów: 1043