zamknij

Wiadomości

Rybnik walczy ze smogiem, ale te ceny za przyłączenie? Z kosmosu!

2021-02-11, Autor: 

Miasto apeluje do mieszkańców o przyłączanie się do ciepłociągów i gazociągów w Rybniku, by ograniczyć niską emisję. Ci nierzadko odpowiadają i próbują coś z tym zrobić. Nawet najlepsze chęci odbiją się jednak od ceny zaporowej. PGNiG Termika za przyłączenie do sieci życzy sobie ponad 40 tys. złotych!

Reklama

Walczysz ze smogiem? Najpierw zapłać i to dużo

Jak się ma walka ze smogiem do cen, jakie proponuje rybniczanom PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa w Jastrzębiu-Zdroju? Takie pytanie zadają sobie mieszkańcy ul. Rybackiej w dzielnicy Rybnicka Kuźnia i radny Jacek Mularczyk z Bloku Samorządowego Rybnik. Skontaktował się z redakcją, by poruszyć ten temat, z którym osobiście miał do czynienia.

- Sprawa rozpoczęła się w 2018 roku, kiedy to mieszkańcy dzielnicy zaczęli pisać do ówczesnego PEC-u pisma z prośbą o podłączenie do ciepłociągu. Bez efektu, czuli się zbywani. W lutym 2020 roku poprosili mnie o zorganizowanie spotkania. Napisałem interpelację do prezydenta, ten szybko odpowiedział. Prezydent wysłał pismo do PGNiG z prośbą o spotkanie w dzielnicy – mówi nam Jacek Mularczyk.

Radny relacjonuje dalej, że w marcu 2020 skontaktował się z nim dyrektor spółki i zaproponował spotkanie.

- Powiedziałem, że jeżeli ma ono dotyczyć tylko tego, żeby porozmawiać – nie ma sensu. Zaproponowałem, by przedstawił konkrety. Po 2 tygodniach dowiedziałem się, że do spotkania nie dojdzie, bo ogłoszono właśnie stan epidemiczny i siłą rzeczy delegacje zostały zawieszone. Daliśmy sobie z dyrektorem miesiąc czasu – dodaje nasz rozmówca.

Okazało się jednak, że dotychczasowy dyrektor stracił swoje stanowisko. Cały temat musiał rozpocząć się na nowo. Radny co tydzień dzwonił do Jastrzębia-Zdroju, by dowiedzieć się czegoś więcej. Był zbywany do listopada.

- Pod koniec roku dowiedziałem się, że podłączenie domów do ciepłociągu na ul. Rybackiej jest nieekonomiczne. Spółka wysłała kosztorysy mieszkańcom, ale te kwoty sięgają 39 – 43 tysięcy złotych. W cenie znajduje się przyłączenie plus wykonanie sieci. Rzecz jasna część mieszkańców się wykruszyła, inni przeszli na alternatywne źródła ciepła – pompę ciepła, pellet, czy piec węglowy.

Radny za przykład podaje jednego z mieszkańców ul. Rybackiej, który jest właścicielem dwóch działek.

- PGNiG oszacowało, że za przyłączenie do ciepłociągu musiałby zapłacić 39 i 41 tysięcy złotych. Mało prawdopodobne, by ktoś zdecydował się to zrobić, widząc takie ceny – zauważa Jacek Mularczyk.

Udaliśmy się na ul. Rybacką, by samemu przekonać się z zakresem problemu. Okazuje się, że magistrala ciepłownicza od domów jednorodzinnych na powyższej ulicy oddalona jest o około 500 metrów. Powyższe miejsce znajduje się tuż przy Zalewie Rybnickim i elektrowni, która notabene – sama ogrzewa część osiedla w Rybnickiej Kuźni.

- Co mogę powiedzieć? Katastrofa. Od dłuższego czasu walczymy o to, aby podłączyć się do ciepłociągu. Niby Rybnik chce się pozbyć smogu, ale jakoś tego nie widać. Nie wiem, czy mamy prywatny rurociąg pociągnąć, czy co? - zastanawia się pani Mariola, mieszkanka ul. Rybackiej.

Jej zdaniem ceny zaproponowane przez PGNiG są mocno przesadzone.

- W moim przypadku spółka oszacowała ceną na ponad 40 tysięcy złotych, u sąsiadów – 45 tys. złotych. Pozostaje mi kupno kotła na pellet, ale obawiam się, że za parę lat ktoś powie, że nie można nim palić. Co wtedy? - pyta rybniczanka.

Dlaczego tak drogo? PGNiG Termika wyjaśnia

O wyjaśnienie tej sprawy poprosiliśmy spółkę. W odpowiedzi Ewa Pacześny-Lach, rzecznik prasowa PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa tłumaczy, że sprawa dotyczy przyłączeń 11 domów w zabudowie jednorodzinnej.

- Tego rodzaju rozproszona zabudowa stanowi duże wyzwanie dla dostaw ciepła systemowego, gdyż generuje wysokie koszty inwestycyjne przy niskich wolumenach zadeklarowanego do odbioru przez mieszkańców ciepła oraz ciepłej wody użytkowej. Dodatkowo, niektórzy z mieszkańców nie wyrazili deklaracji przyłączenia do sieci ciepłowniczej. W tej sytuacji przedsięwzięcie inwestycyjne okazało się być dla PGNIG Termika Energetyka Przemysłowa nierentowne, o czym mieszkańcy zostali poinformowani. Skalę zaś braku rentowności inwestycji obrazuje w tym przypadku kwota opłaty przyłączeniowej – wyjaśnia.

Jak dodaje Ewa Pacześny-Lach, niezależnie od powyższego, spółka podjęła rozmowy z przedstawicielami UM Rybnik w zakresie wsparcia partycypacyjnego dla rozwoju ciepłownictwa dla budownictwa jednorodzinnego na terenie miasta Rybnika.

- Byłby to także istotny krok w procesie walki o czyste powietrze dla mieszkańców Rybnika – podkreśla rozmówczyni.

Co na to magistrat w Rybniku? Czekamy na odpowiedź.

A ile Wy musieliście wyłożyć pieniędzy na podłączenie do ciepłociągu?

Oceń publikację: + 1 + 25 - 1 - 104

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (34):
  • ~psyche09 2021-02-11
    14:15:29

    82 1

    A w SM Centrum lepiej? Familoki w Chwałowicach mogłyby zoetać podłączone, ale jeśli w klatce 3 mieszkania nie chcą (na 4) to ten jeden będzie płacić koszt przyłączenia za tę 3 również. Nie trudno się domyślić, że ludzie zrezygnowali z takiego pomysłu... Jeszcze horrendalnr koszty. Wybierają indywidualną instalację CO na gaz.

  • ~bogpiu 2021-02-11
    14:17:48

    Pewne inwestycje nie muszą się opłacać i nigdy się nie zwrócą, jak powiedział Kuczera o wybudowanym parkingu za grube miliony. Szkoda tylko, że w tym przeklętym mieście czyste powietrze jest od zawsze na samym końcu.

  • ~ 2021-02-11
    14:25:11

    68 87

    Żadna firma nie będzie dopłacać klientom, firmy są od tego żeby zarabiać. Jeśli miasto kiedyś dało zgodę na taką rozproszoną zabudowę , to musi teraz partycypować w kosztach ., jeśli chce żeby się podłączyły do ciepłociągu . Bajzel z tą zabudową w Rybniku mamy od zawsze , każdy stawia to co chce , tam gdzie chce. Żadnego pomyślunku architektonicznego .

  • ~Arteks 2021-02-11
    14:30:35

    51 93

    W tym piśmie jest wyjaśnienie dlaczego jest tak drogo. Bo... kilku właścicieli budynków zrezygnowało. Wśród mieszkańców budownictwa rozproszonego brakuje jakiegoś odpowiednika spółdzielni/wspólnoty który mógłby ustalać korzystne warunki dla wszystkich, wspólnie dbać o ulice, o estetykę budynków itd. Nie ma współpracy - każdy sobie "rzepkę" skrobie. Proponuję namówić sąsiadów którzy zrezygnowali i jeszcze raz wystąpić do PEC. Kilka lat temu jakiś obrotny radny właśnie w tej dzielnicy namówił wielu mieszkańców do podłączenia się do PEC i wtedy się udało dogadać z dostarczycielem ciepła - ku obustronnej korzyści. Ci szczęśliwcy już dawno zapomnieli co to znaczy palenie brudnym węglem i wynoszenie popiołów.

  • ~Abisall 2021-02-11
    14:35:06

    27 8

    Ech, mam takie marzenie że w artukułach tego typu jak ten zawarte będą nie tylko emocjonalne wypowiedzi w tonie "o jezu jak drogo czemu ( tu dowolna jednosta administarcyjna/ firma/ instytucja) nam nie da/zapłaci/ wybuduje" ale również choćby pobiezna analiza czy w danej sytuacji jest w przepisach opcja na danie/wybudowanie/ zapłacenie. Czy aby w sytaucaji kiedy ktoś podpisze się pod taką decyzją nie skończy z CBŚ czy innym prokuratorem in sprawą o niegospodarność czy tam inne sprzeniewierzenie.

  • ~Abisall 2021-02-11
    14:37:20

    9 7

    Ech, mam takie marzenie że w artykułach tego typu jak ten zawarte będą nie tylko emocjonalne wypowiedzi w tonie "o jezu jak drogo czemu ( tu dowolna jednostka administracyjna/ firma/ instytucja) nam nie da/zapłaci/ wybuduje" ale również choćby pobieżną analizą czy w danej sytuacji jest w przepisach opcja na danie/wybudowanie/ zapłacenie. Czy aby w sytuacji kiedy ktoś podpisze się pod taką decyzją nie skończy z CBŚ czy innym prokuratorem i sprawą o niegospodarność czy tam inne sprzeniewierzenie.

  • ~Karolina# 2021-02-11
    14:41:25

    38 10

    i w ten sposób, jedno z deszczu pod rynnę, za parę lat znowu będzie narzekanie, że smog, bo jeśli z powodu jednej uchwały ceny nagle wzrastają kosmicznie, nie ma co być optymistą, smogu nie pozbędziemy się. I nie ma co narzekać na rozproszoną zabudowę, bo nie dotyczy tylko Rybnika. Osobiście wątpię, by te ceny nie zostały skalkulowane z tzw. "górką", na wyrost. Szkoda. W tym mieście ze wszystkim problem z powodu monopolu, braku gospodarności, bierności mieszkańców.

  • ~hub381 2021-02-11
    14:43:59

    49 27

    O proszę i to są udogodnienia walki z SMOGIEM ?
    Biurokracja, jeszcze raz biurokracja .
    I kogo tu wina ? oczywiście to wina Tuska .

  • ~Jacek M. 2021-02-11
    15:09:29

    74 9

    ~Arteks Ta argumentacja byłaby logiczna gdyby dotyczyła 1 lub 2 gospodarstw. Widocznie są różne definicje rozproszonej zabudowy. Tutaj mamy do czynienia z ciągiem gospodarstw niemalże w ścisłej zabudowie. Właśnie Ci mieszkańcy się skrzyknęli. To trwa od końca 2018 roku. Siłą rzeczy, że część się wykruszyła, bo niektórzy nie mieli wyjścia. Opieszałość dystrybutora sieci niestety zrobiła swoje.

  • ~Franek7 2021-02-11
    15:22:57

    Za darmo by było i też by si nie przyłączyli. To jest Polska mentalność. Tradycja palenia śmieciami...

  • ~TAKI JA 2021-02-11
    15:43:33

    31 3

    ~psyche09 2021-02-11 14:15:29
    SM Centrum to taka spółdzielnia gdzie Rada Nadzorcza przegłosuje wszystkie absurdy Zarządu. Jeżeli chodzi o podłączenie Familoków to jedna wielka kpina. Szkoda mi tylko lokatorów którzy wpłacają zaliczki a SM Centrum odmawia wydawania pokwitowań za przyjęciu zaliczki.

  • ~Grzegorz Maciejewski 2021-02-11
    17:11:43

    83 8

    Jestem jednym z tych mieszkańców co się "wykruszyl". Kupiłem piec na pellet bo tak coś czułem że nic z tego nie będzie. To co gada PEC to bzdura. Jest tu kilkanaście domów, do położenia jest kilkaset metrów rury. To jest gęsta zabudowa dom koło domu. Tak właśnie wygląda walka ze smogiem. I teraz to niby mieszkańcy są winni bo nie chcą dać przeszacowanej 15x kwoty? Za 600 tys to chyba sam wezmę koparkę i ta rurę położę.

  • ~Grzegorz Maciejewski 2021-02-11
    17:26:19

    54 6

    Rozproszona zabudowa to jest w Chwałęcicach, gdzie między domami jest kilkaset metrów. A na Kuźni jest dom obok domu. Jak tu się nie opłaca to nie wiem gdzie w mieście jest to bardziej ekonomicznie uzasadnione. Pozatym co za opłata te 30kilka tysięcy? Pec zakłada że inwestycja spłaci się w miesiąc? Czemu nie rozłoży tego na kilkadziesiąt lat? Przecież za rok czy 5 nie zrezygnuje z ogrzewania tylko będę korzystał po kres swoich dni.

  • ~Rolniczek 2021-02-11
    18:15:01

    34 10

    Panie radny Jacek Mularczyk! A czy Pan wie ile kosztuje podlączenie do sieci kanalizacyjnej?! Mam 60m do głównej sieci kanalizacyjnej, PWIiK nie mają w Planie na najbliższe lata przedłużania sieci kanalizacyjnej w moim kierunku i raczej nie będzie. Zapewniam Panie, że kwota jest zdecydowanie wyższa niż przyłącze do sieci ciepłowniczej! Porównaj Pan sobie a potem Pan pisz o "drożyznie".

  • ~hromqwe 2021-02-11
    18:34:01

    35 25

    Wolę zapłacić 500 zł kary za opalanie węglem niż 40 k za przyłącze gazu .Za 10k wynajmę Ruskich ,by na moją posesje nikt nie wszedł .mam 4 lata spokoju ,a potem i tak do węgla wrócimy

  • ~Jacek M. 2021-02-11
    18:50:09

    27 5

    ~Rolniczek
    Jeśli nie ma możliwości grawitacyjnej kanalizacji i trzeba wybudować przepompownię, to koszty będą porównywalne. Przy kanalizacji jest tańsza alternatywa w postaci przydomowej oczyszczalni ścieków. Tutaj tańszej alternatywy nie ma. Bo piec choćby entej generacji żadną alternatywą w kontekście zdrowia i walki o czyste powietrze nie jest.

  • ~hromqwe 2021-02-11
    18:59:41

    51 7

    Rybnik -Kiedyś brzmiało Dumnie
    Teraz Rybnik to ataki Policji ,wygórowane ceny za wywóz śmieci ,z kosmosu wzięte ceny za parkowanie ,ceny biletów za komunikację miejską są jednymi z najwyższych w Polsce ,opłaty gruntowe powalają z nóg ,Inwestycje -----"parking wielopoziomowy ,ścieżki rowerowe ,parki dla psów ,parki dla niepełnosprawnych ,itd"to już pomijam ,ale można było zainwestować w Miasto ,a nie bezmyślnie trwonić kasiorkę ,przy czym nagrody roczne wypłacać swoim pracownikom

  • ~green electricity 2021-02-11
    19:10:41

    17 33

    Dostawa energii cieplnej nie jest regulowana przez państwo tak jak np. dostawa energii elektrycznej, ale ludzie się przyzwyczaili że za paręset złotych firma ma im wybudować przyłącze warte kilkadziesiąt tysięcy. Tej inwestycji nie spłacą nawet prawnuki. W dobie dobrze izolowanych domów, wysokowydajnych pomp ciepła i możliwości instalacji własnych źródeł energii elektrycznej, przyłączanie się do ciepłociągu jest takim samym przeżytkiem jak palenie węglem

  • ~k.86 2021-02-11
    19:11:42

    39 3

    Teraz to nawet nie chodzi o zawrotną kwotę, ale o stracone 3 lata. Trzeba było w 2018 odpowiedzieć , że nie ma możliwości podłączenia, a nie wprowadzać ludzi w błąd, obiecywać telefonicznie, że na wiosnę, na jesień. Każde gospodarstwo domowe już wcześniej myślałoby o innej formie ogrzewania.

  • ~k.86 2021-02-11
    19:16:47

    24 4

    Green elektricity - tak, mamy trzy stracone sezony grzewcze. Jeśli w 2018 roku się opłacało to trzeba było to zrobić od razu, a nie czekać trzy lata aby faktycznie część osób, z różnych względów, zrezygnowała.

  • ~Paraponzipoppo 2021-02-11
    19:36:58

    41 10

    Za ekologię trzeba srogo płacić, a to dopiero gra wstępna. Fotowoltanika, pompy ciepła i gaz odbiją się Wam jeszcze czkawką.

  • ~corona 2021-02-11
    19:43:31

    19 3

    Gdzie jest sympatykrybnika? Chętnie poczytałbym jego paste o stojących wiatrakach i zasutej śniegiem FV.

  • ~Maksymilian Popeć 2021-02-11
    21:31:52

    17 23

    @hromqwe - Jak zapłacisz co miesiąc 500zł kary do swojego kopciucha to szybko mina Ci zrzednie. Już nawet bajkopisarze z Pisu, którzy obiecywali rycie węgla do usranej śmierci, mówią o roku 2030r jako końcu palenie węglem w domach. Ale ty jak widać nawet propagandowej TVPis nie odbierasz...kaj ty mieszkasz, pod ziemią?

  • ~Maksymilian Popeć 2021-02-11
    21:34:53

    11 9

    Co do kosztów podłączenia do sieci. Zapewne koszt podłączenia nie jest sam w sobie tak wysoki ale późniejsze straty ciepła na tej nowo położonej rurze, do tych kilkunastu chałup byłby tak duży, że aby PEC nie był stratny, musiały im ustalić osobne stawki, które byłyby kompletnie nieopłacalne w stosunku do innych źródeł grzewczych.

  • ~Jacek M. 2021-02-11
    22:18:49

    8 3

    ~Maksymian Popeć
    Proszę spojrzeć na zdjęcie na początku artykułu. Jakie straty? Jakie osobne stawki? Po prawej stronie jest blok przy którym jest węzeł. Temat dotyczy tych kilku domów na lewo od bloku...

  • ~HAN 2021-02-11
    22:19:12

    5 23

    Takie sa skutki chaotycznej domkowej zabudowy miasta kazdy buduje co chce i gdzie chce. Budowe blokow jak Fudali zablokowal tak obecny prezydent dalej te chore wizje miasta podtrzymuje.

  • ~Gruby21 2021-02-11
    22:45:07

    8 17

    Trzymam kciuki za mieszkańców aby skorzystali z programu czyste powietrze i przeszli na najbardziej ekologiczne źródło ogrzewania - pompa ciepła powietrzna. Zapłacą 1/3 wspomnianej kwoty za przyłączenie a koszty roczne nie przekroczą pewnie 2000 zł po ociepleniu budynku. A przynajmniej będą bardziej ekologiczni niż ciepłownia.

    Pozdrawiam zagorzałych fanatyków węgla w kotłach domowych.

  • ~corona 2021-02-12
    07:01:01

    12 4

    Gruby21, a jak tam Twoja pompa ciepła? Grzałka już w niej się uruchamia? Czy jeszcze bierze ciepło z mrozu?

  • ~Karolina# 2021-02-12
    07:11:35

    21 0

    i czytając komentarze, tylko jedno się nasuwa, skłóceni od wielu lat mieszkańcy, brak asertywności, nagonka, nienawiść, brak zrozumienia dla innych, i dlatego dalej będziemy dusić się w smogu. Opamiętajcie się, nie patrzcie w kieszenie innych, komentarze ja płacę, ty i ty płać - najlepiej 10 x więcej są bez sensu. Znowu wychodzi głopota i niewiedza. Dobry komentarz o rozproszonej zabudowie w Chwałęcicach, ale też nie tak, rozproszonej w zasadzie na Śląsku nie ma, porównajcie np. miejscowości nadmorskie. Po prostu, Rybniczanie nie umieją głośno upominać się o swoje i jak "baranki" nastawiają głowę i d...ę do bicia (kasowania). Są inwestycje, które na zwrot muszą poczekać kilkanaście lat, ale tego monopolista nie zrozumie. Zresztą, patrząc na wysokość innych opłat, nadmiernie wygórowanych, przyjętych jednym podniesieniem ręki przez radnych, Rybniczanie znowu mają to, na co zasłużyli. Sami sobie ich wybraliśmy i teraz płać, głupi, bo głupota nie boli

  • ~THE Bill 2021-02-12
    07:38:41

    23 3

    Czy naprawdę "Miastu Rybnik" nie jest wstyd faktu, że kilkanaście rodzin wykazało chęć likwidacji kominów zatruwających środowisko, i zostali skutecznie zniechęceni stawkami jakie zaproponował PEC? Kurcze, to my nigdy nie wyjdziemy ze SMOGu! "Prezydencie" Kuczera, na co te wszystkie bajki, które nam Pan wciska o "trosce o zdrowie rybniczan" skoro tutaj jaki jest sygnał? "Nie chcemy podłączać domków". Ktoś jeszcze w Rybniku się łudzi? Ktoś z mieszkańców domku czeka? To niech przestanie. Na co te wszystkie programy społeczne, skoro tu rura z ciepłem jest tuż obok i nikt nie chce z niej zrobić użytku?! Zamiast dofinansowania do wymiany pieca, niech ktoś dofinansuje podłączenie do rury CO! Przecież ci mieszkańcy nie chcieli nic za darmo! Każdy z nich się liczył z pokryciem kosztu za podłączenie, ale nie za taką stawkę! Gdyby to było na poziomie ~4 tys to już dawno pół Rybnika mogło by być podłączone. Ale nie.. bijmy pianę jak to marwimy się o powietrze i tkwijmy dalej w marazmie i smrodzie. Kiedyś byłem dumny, że mieszkam w Rybniku, z każdą chwilą jest mi coraz bardziej wstyd. A prezydent niech dalej gada swoje farmazony, że to wina tych "z Warszawy", że to trzeba centralnie. No to masz co chciałeś. Jak do budżetu zaglądają centralnie to już nie jest tak wesoło? jak nie ma za co pokryć premii dla nauczycieli? Przecież tego właśnie Pan oczekiwał - że wszystkim zajmie się Warszawa! Nie potrafisz Pan rządzić to ktoś zrobił to za prezydenta! Za chwilę nie potrzebny nam będzie włodarz miasta, skoro wszystko za niego zrobi ktoś centralnie. Gańba!!!

  • ~truman20 2021-02-12
    08:28:39

    20 1

    Jakoś mnie ta sytuacja nie dziwi, mieszkańcy skaczą sobie do gardeł a włodarze się śmieją. Problem jest ogólny i systemowy, przez lata okradania Polski przez każde kolejne władze, doprowadziło to do takiego stanu jaki mamy teraz. Zamiast inwestować w dobro polaków, to myśleli tylko jak by tu coś cichaczem zapier.....ć pod stołem i któremu koledze zrobić dobrze i na jaki stołek go posadzić. Polska jest systemowo biednym krajem i od strony finansowej i energetycznej. Pomijam już tych wszystkich cwaniaczków, co srają kasą na lewo i prawo, ale pieca nie zmieni, bo ciągle na coś czeka, szuka, ogląda, zastanawia się.... ale ku...wa nad czym??? On przez 20 lat czeka aż mu rurkę z gazem podłączą, jakby nie było innych alternatyw do kopciucha. Niestety jest ogrom tych mniej zamożnych, których nie stać na lepszy opał i tutaj jest problem, który należy rozwiązać. Od 17 lat jesteśmy w tej wspaniałej unii - połowa kasy z unii wyprowadzona przez zagranicznych wykonawców inwestycji, część bezsensownie utopiona w kilometrach barierek w polu, część pewnie "rozpuszczona" przez kreatywną księgowość... a gdzie te fabryki? Ciężki przemysł? Ciepłownie? Spalarnie śmieci i sieci ciepłownicze, oraz wiele, wiele innych? Unia doskonale sterowała tym, na co idą pieniądze, żeby tylko nie na rozwój i wzrost gospodarki w Polsce, bo co by to było jak byśmy byli lepsi od Niemców? Odkąd żyję widzę w polityce dokładnie te same twarze, tylko zmieniają "kaboty" jak wiatr zawieje, to jak tu spodziewać się poprawy? Głupotą jest robienie ciągle tego samego i oczekiwania innych efektów - mądre słowa mądrego człowieka jakże adekwatne do władz w Polsce. Ten problem nie rozwiąże się w rok, dwa lub nawet 5. Systemowe zmiany wymagają czasu. Od przyjęcia uchwały antysmogowej ogrom ludzi przyznaje, że jest gorzej niż było jak ludzie palili tym flotem, bo nie było takiego gryzącego smrodu, jak jest teraz z palonego zasypowo węgla gównianej jakości.

  • ~imrahil 2021-02-12
    08:44:15

    7 4

    ~corona - a co za znaczenie ma, że się komuś grzałka w pompie ciepła załączy raz na kilka miesięcy, skoro za cały sezon płaci w sumie grosze? ja grzeję tylko grzałką, a mam wielokrotnie taniej niż ty w króliczoku. odpowiednio dobrana i zainstalowana pompa ciepła powietrze-woda nie włączy grzałki zwykle do temperatury -20 stopni, ale często są to temperatury niższe, np. T-CAP Panasonica chodzi do -28 bez wspomagania. jakimś cudem Twoja zamrażarka wyciąga ciepło ze swojego wnętrza i przepompowuje je do kuchni. chyba że nie masz zamrażarki, bo nie wierzysz że to może działać?

  • ~norton 2021-02-12
    12:22:32

    9 2

    Gdyby zrezygnowano w latach ubiegłych z pseudoekologicznych inwestycji typu solary, fotowoltaika i tego typu a pięniądze przeznaczono na inwenstycje w stworzenie sieci ciepłowniczej, smog w naszym mieście byłby zdecydowanie mniejszy.

  • ~common 2021-02-15
    08:24:53

    2 0

    Kilka lat temu w centrum-centrum koszt przyłączenia to było jakieś 10-12 tyś zł (koszt urządzeń) plus opłata za doprowadzenie do budynku rur ciepłowniczych - coś około 1,8 tyś zł. Potem trzeba było sobie wyliczyć zamówioną moc cieplną, umowa na 5 lat (bez możliwości rozwiązania po np. jednym sezonie grzewczym) a rachunki wychodziły (kalkulacja) ok 100% wyższe niż gaz, także ten..

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Wybieramy prezydenta Rybnika. Na kogo oddasz głos w wyborach?





Oddanych głosów: 4922