zamknij

Biznes

Rybnik: w tym miejscu powstanie 4-gwiazdkowy hotel? Pierwszy krok wykonany

2024-06-14, Autor:  bf

Plan jest konkretny i ambitny. W Rybniku ma powstać 4-gwiazdkowy hotel, od 50 pokoi w górę. Wczoraj (13 czerwca) Rada Miasta Rybnika zgodziła się, by przyznać miejską działkę prywatnemu inwestorowi w ramach odszkodowania za jego zajęty teren pod rozbudowę ul. Za Komendą. Hotel ma sąsiadować z biurowcem K1.

Reklama

Miasto szykuje się do przebudowy ulicy. Potrzebuje terenu

Na wczorajszej sesji rady miasta pojawił się ciekawy punkt dotyczący „wyrażenia zgody na przyznanie nieruchomości zamiennej w ramach odszkodowania”. Jak czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały, temat dotyczył zbycia niezabudowanej nieruchomości gminnej poprzez przyznanie nieruchomości zamiennej w postaci prawa własności i prawa użytkowania wieczystego o łącznym obszarze 0,1181 ha, położonej przy skrzyżowaniu okrężnym ulic 3 Maja oraz Chwałowickiej (teren przy stacji paliw i kotłowni gazowej).

Zbycie nastąpiłoby na rzecz DMS sp. z o.o z siedzibą w Rybniku jako dotychczasowych użytkowników wieczystych niezabudowanej działki o obszarze 0,1162 ha położonej przy ul. Za Komendą, która została objęta decyzją udzielającą zezwolenia na realizację inwestycji drogowej pn.: „Rozbudowa ul. Za Komendą w Rybniku wraz z przebudową skrzyżowań”. Przejęcie działki następuje za odszkodowaniem – czytamy.

O co chodzi? Miasto chce w niedalekiej przyszłości rozbudować ul. Za Komendą. To byłby pierwszy krok w zmianie infrastruktury komunikacyjnej w tym rejonie miasta. Przypomnijmy, że magistrat ma plan, by zamknąć Plac Armii Krajowej dla ruchu samochodowego. Ma tam powstać deptak ciągnący się aż do dworca PKP. W planach jest też budowa centrum przesiadkowego z parkingiem wielopoziomowym.

Ruch samochodów odbywałby się po ul. Jankowickiej do Obwiedni Południowej i właśnie poprzez ul. Za Komendą do ronda Chwałowickiego. W tym celu miasto korzystając ze specustawy drogowej chce przejąć część działki widocznej na poniższym zdjęciu - nalezącej do DMS (a która posłużyłaby do budowy nowego układu drogowego):

W zamian odda swój teren spółce DMS przy rondzie Chwałowickim i jak mówił Jerzy Granek, naczelnik Wydziału Mienia UM Rybnik, miasto otrzymałoby jeszcze dopłatę w wysokości 50 tys. złotych plus 23% podatku VAT od wartości nieruchomości miejskiej.

Spółka chce wybudować hotel

Radny Andrzej Sączek był ciekawy, czy spółka planuje na otrzymanym terenie inwestycję. Dostał odpowiedź.

Odbyło się kilka spotkań ze spółką, deklaruje wybudowanie obiektu hotelowego o standardzie 4 gwiazdek. To wiarogodny, sprawdzony inwestor, który zakończył wiele przedsięwzięć – w Rybniku i poza Rybnikiem. Deklaruje, że rozpocznie procedurę wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę. MPZP lokalizuje tam zabudowę wysoką, zbliżoną do K1 – wyjaśnił Jerzy Granek.

Informacja na tyle ciekawa, że kontaktujemy się z Magdaleną Moczałą, właścicielką spółki DMS. Potwierdza nam, że ma plan budowy hotelu.

Hotel zacznie powstawać w tym samym czasie, gdy miasto będzie rozkopane. Po przeprowadzonym rozpoznaniu wyszło, że w mieście brakuje obiektu 4-gwiazdkowego. Buduję hotel w Rudach i osiedle Parkowa (obok Kozich Górek – red). Teraz mam taki plan, a miasto deklaruje współpracę – wyjaśnia w rozmowie z nami Magdalena Moczała.

Ścisłe ramy czasowe rozpoczęcia inwestycji jeszcze nie są ustalone. Wszystko zależy od tego, kiedy miasto zacznie działać w zmianie układu komunikacyjnego. Jak dowiadujemy się od naszej rozmówczyni, ma w planach, by w hotelu znajdowało się minimum 50 pokoi.

Więcej będziemy wiedzieli po rozmowach z operatorami. Na pewno w tej części miasta jest potrzebny obiekt o większym standardzie i większej liczbie pokoi – dodaje Magdalena Moczała.

Jak wysoki będzie hotel? Tu też nie możemy przyjąć pewników. Na pewno jednak nowy obiekt nie przekroczy wysokości pobliskiego K1.

Prezydent: mamy inwestora, propozycja jest kusząca

Radni zastanawiali się, czy nie lepiej poczekać z przekazaniem miejskiej działki, której cena może w przyszłości wzrosnąć. Taka sugestia padła ze strony Jacka Mularczyka i Andrzeja Sączka. Tej koncepcji nie podzielał prezydent.

Z punktu widzenia miasta ta działka jest problemem - trzeba ją kosić, nie mamy z tego żadnego podatku. Powinniśmy zrobić tak, by ta działka pracowała w górę. Pojawił się inwestor, będzie z tego podatek. Interesuje mnie stały dochód gminy z podatku od nieruchomości. Duża pusta działka jest dla nas kłopotem, a nie zyskiem. Zyskujemy arterię komunikacyjną, a inwestor zyskuje dobrą działkę do zabudowania i jeszcze mamy taką propozycję, która jest kusząca – wyjaśnił Piotr Kuczera.

Jego zdaniem lokalizacja (w pobliżu jest wiadukt i tory) nie wzbudza zachwytu wśród inwestorów, dlatego nie ma co czekać na innych. Prezydent wyjaśnił też, że rozmawiał dwukrotnie z właścicielami sieci Biedronka, by odkupić od nich teren. Bezskutecznie. Tłumaczył też, dlaczego musiała tam powstać kotłownia gazowa z charakterystycznymi, ale psującymi widok kominami. Jak mówił, w tym miejscu znajduje się magistrala i umiejscowienie instalacji do ogrzewania mieszkań było koniecznością.

Projekt ustawy spotkał się z aprobatą większości rady. Za głosowało 14 osób, 2 były przeciw, a 6 wstrzymało się od głosu.

Oceń publikację: + 1 + 76 - 1 - 63

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (36):
 • ~zbik 2024-06-14
  11:48:13

  64 30

  Jasne hotele sie przydaja.W razie nielegalni beda mieli gdzie spac.
  Super.A co z tego mieszkancy beda mieli?

 • ~Arteks 2024-06-14
  11:59:18

  31 64

  @zbik - praca przy budowie, praca w hotelu, miasto będzie miało podatek od nieruchomości. Mieszkańcy i miasto będą mieli nowy budynek, zakładam że ładny bo właścicielka zwraca uwagę na estetykę przy swoich dotychczasowych inwestycjach. To co zrobiła z tych ruder na Jankowickiej i Parkowej zasługuje na... medal dla niej. :)

 • ~gpileczka 2024-06-14
  12:18:38

  65 26

  Szkoda, to była świetna lokalizacja pod biogazownię - bliski dojazd z drogi P-R, obok kotłownia na gaz i blisko do rampy kolejowej, z której można by dowozić "syf, kiłę i mogiłę" z innych miast

 • ~raffo85 2024-06-14
  12:49:40

  36 21

  @zbik - mieszkańcy pracę, a hotele buduje się dla przyjezdnych, większej głupoty niż twojej wypowiedzi dawno nie słyszałem. W Rybniku brakuje porządnego hotelu. W firmie, w której pracuję delegaci nocują przez to w Żorach/Gliwicach nawet Katowicach

 • ~Otto 2024-06-14
  12:51:49

  44 29

  "Powstanie hotel" - ktoś się jeszcze na to nabiera?

  Nie Arteks, normalny obywatel nie ma ZADNEGO interesu w nianczeniu bandytow. Interes w tym .aja tylko patolewaki, ktore otrzymuja kase z "fundacji" albo pracuja dla innych panstw zdradzajac swoj kraj.

 • ~Arteks 2024-06-14
  12:59:53

  30 67

  @raffo85 - w Rybniku jest jedyny 5 gwiazdkowy hotel w województwie od niedawna - Bel Mon Resort! I znowu cudze chwalicie - swego nie znacie. ;) Zwykłych hoteli też nie brakuje. Brakuje porządnego hotelu sieciowego sprawdzonego w innych lokalizacjach na całym świecie np. Ibis. @Otto - za to normalny obywatel miał utrzymywać jakieś nienormalne projekty patopisowców jak Willa Plus, Fundusz Sprawiedliwości, interesy handlarzy broni czy setki milionów dla pupilka z Red in bad oraz marnotrawstwo takie jak np. 2 miliardy wydane w błoto na węglowe bloki Elektrowni Ostrołęka... Ja wolę zdecydowanie normalność od... patoPiS.

 • ~Otto 2024-06-14
  13:40:00

  52 24

  No tak, zakup wozu strazackiego to z Funduszu Sprawiedliwosci to nie to samo co "inwestycje": w neo TVP0 3,5 mld zł, finansowanie Gazety czy darmowe siedziby glupkow przyklejajacych sie do asfaltu, czy wylewajacych farbe na zabytki. Jakis ty nowoczesny Arteks, prawdziwy marksista.

 • ~polk 2024-06-14
  14:50:39

  58 2

  Koło biblioteki też miał powstać hotel, też były piękne wizualizacje.

 • ~waria(n)t 64" 2024-06-14
  15:03:32

  27 35

  Luksusowy co nieco hotel powinien być wyposażony w parking dla samolotów , gdzie każdy mógłby posadzić swego dudolota

 • ~waria(n)t 64" 2024-06-14
  15:17:51

  4 34

  Salceson ,Gąbczasta encefalopatia bydła (Bovine Spongiform Encephalopathy – BSE) jest przewlekłą, śmiertelną chorobą neurologiczną .
  Zrobisz salcesona z głowizny. Nie wsadzisz salcesona do kuhlschrancku. I nie dość że jesteś już wyjątkowo głupi z urodzenia , to po tym jeszcze dodatkowo odlatujesz . Czy ty wiesz że takie BSE może ci zrobić dziurę w mózgu ? Masz takie małe cerebrum. To dziura tu b ędzie większa od samego mózgu

 • ~Tomek 2024-06-14
  15:40:07

  58 2

  To już się robi ciekawe. O ile pamiętam to kiedyś wyburzono pod hotel właśnie, prawie nową kwiaciarnie na ul. Ks. Józefa Szafranka. To było z 10-12 lat temu, a plac po kwiaciarni jedynie straszy i szpeci centrum. Potem był szum medialny (był artykuł na Rybnik.com.pl) z hotelem przy Bazylice. Od tego czasu mineły 4 lata i plac też straszy. Obym się mylił ale jestem mocno sceptyczny co do takich zapowiedzi. Rybnik potrzebuje jeszcze jednego hotelu i piszę to na podstawie własnych doświadczeń, a nie wyobrażeń

 • ~zbik 2024-06-14
  16:33:03

  34 15

  raffo85
  Tu nie chodzi o to ze bedzie piekny hotel tylko chlopie jak ktos przyjezdza do roboty to nie szuka 4 gwiazdkowego hotelu bo go nie stac tylko szuka taniego noclegu.
  Taki hotel jest w chwalecicach kolo stadniny ze spa itp.
  Hoteli jest w dosc w rybniku a ty pierd ze bedzie praca.Gdzie na recepcji....
  Kolejna firma zarobi kase na budowlane w Rybniku za posrednictwem miasta ktore zadluza sie coraz bardziej.

 • ~waria(n)t 64" 2024-06-14
  16:45:52

  19 32

  Ob aj tkowi starczyły kontenery z pracownikami utkanymi jak szprotki by zbudować potęgę gospodarczą na kaczych łapkach której nam zazdroszczą nawet w Afryce

 • ~Otto 2024-06-14
  16:56:07

  38 16

  Oj wariat, jedyne ck nam zaoeruje Dżamal Tusk przed ponowna ucieczka do Brukseli to zwolnienia grupowe i fale nielegalnej imigracji z Niemiec relokowanej w miejacach wyznaczanych przez samkrzadowcow. Zapytania juz poszly. A ten hotel pewnie powstanie tak samo jak poprzednie. Juz nie pamietam ile bylo tych hoteli w Rybniku - tak jak nikt juz nie pamieta obietnic p0.

 • ~Arteks 2024-06-14
  17:43:00

  21 58

  @otto - a jednak za Tuska były dobre czasy dla Rybnika. Zbudowano autostradę A1, wyremontowano linie kolejowe, zbudowano Orliki, wyremontowano mnóstwo odcinków dróg, rozbudowano komendę policji, zbudowano gmach Sądu Okręgowego. W czasach PiS obiecano CPK, salę koncertową i mieszkania plus - nic z tego nie zrealizowano! PiS to iluzja i próba wmawiania, że oni inwestowali. PiS mówił o inwestycjach, obiecywał i świetnie operował nowoczesnymi środkami przekazu. Jeśli jednak zaczniemy mówić i realizacji i faktach to nic z tego nie ma! A hotel buduje prywatny biznes. Cieszy to, że w Rybniku mamy tak bogate firmy które chcą realizować tak duże i wymagające nakładów obiekty.

 • ~ 2024-06-14
  19:52:03

  8 5

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~waria(n)t 64" 2024-06-14
  20:29:48

  2 26

  AntcZAK . Co ćpałeś ? Chyba nie opioidy?

 • ~waria(n)t 64" 2024-06-14
  21:04:19

  5 25

  Szanowna Redakcjo. Proszę nie usuwać postów pana wielorybnika.
  Głupota musi mieć przestrzeń by swobodnie ulecieć . Niech się ludzie na tym poznają

 • ~rosthost1 2024-06-14
  23:11:17

  31 8

  "Brakuje porządnego hotelu sieciowego" znów głupota Arteksa. Porządne hotele to jednostkowe często rodzinne mające swój klimat hotele (np w UK Austrii) . Sieciowe to masz żarcie w Macu!!!

 • ~Lu_Ke Sky_Walker 2024-06-15
  09:05:31

  13 33

  Dlaczego się tak dzieje, że ten portal przyciąga komentatorów z patoPIS? Co takie PiSowskie matołki napiszą to głupie, prostackie, kłamliwe i chamskie. Całkiem tak samo jak ich partia-matka. Nigdy więcej PiS !!!

 • ~Otto 2024-06-15
  09:36:29

  37 7

  Arteks, "buduje", nie oznacza, ze zbuduje. Już kilka hoteli w tym mieście jest tak "budowanych". Może ktoś powinien sie temu blizej przyjrzec?

  Lu Sky, miales chamie zloty rog: "Strona polska przyznała, że wydalonych z Niemiec do Polski zostało 7500 osób. Radiowóz niemieckiej policji przekroczył przejście graniczne w Osinowie Dolnym i po polskiej stronie zostawił rodzinę imigrantów z Bliskiego Wschodu".
  Na wschodniej granicy udaja, ze cos robia a z zachodu za zgoda Dżamala Tuska Niemcy juz ich radiowozami zwoza z glebi Niemiec i zostawiaja w srodku polskich miast!!! Takich puschbackow nikt jeszcze nie odwazyl sie praktykowac, nawet w fantazjach komunistki Holland, Fundacje Sorosa musza niezle oplacac zdrade twoich pseudo P0litykow.

 • ~browntana 2024-06-15
  19:46:26

  0 0

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Janusz_Cebularz 2024-06-15
  20:29:36

  15 5

  Czyli Za komendą również będzie wycinka drzew. Bardzo dobrze! Za dużo tego zielonego badziewia rośnie. Tylko kostka brukowa i asfalt!

 • ~Arteks 2024-06-15
  21:32:45

  3 30

  @rosthost1 - po to właśnie wymyślono system gwiazdkowy w hotelach aby nawet PiSowski ciemniak rozumiał gdzie warunki są lepsze. Te sieciowe zazwyczaj łapią się na więcej gwiazdek i wyższe pozycje. Myślę, że nigdy w życiu nie nocowałeś w niczym porządnym poza tymi "jednostkowymi". Może to były jednostki wojskowe? ;P
  @otto - szanse są duże bo tej rybnickiej firmie udało się już wiele miejsc w Rybniku i okolicy całkiem nowocześnie i pożytecznie zagospodarować. Za to pragnę zwrócić uwagę, że twojemu guru z Nowogrodzkiej nic się nie udało mimo, że jego ego ubzdurało sobie nawet w swojej próżności budowę dwóch wież zwanych Srebrną...

 • ~Franek 7 2024-06-15
  22:25:20

  6 9

  Świetna wiadomość. W śródmiesciu Rybnika poza średniej jakości Pod Młynem nie ma hotelu.

 • ~stam55 2024-06-15
  23:24:36

  6 3

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~waria(n)t 64" 2024-06-15
  23:35:48

  6 16

  Salceson wysmaruj glaca kremem z filtrem i niech mama da ci przed wyjściem na dwór czapeczkę

 • ~stam55 2024-06-16
  00:11:49

  9 3

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~waria(n)t 64" 2024-06-16
  08:32:47

  4 16

  Homo relictum pis salceson....
  Leszek Kołakowski uważał, że pracą kluczową w kształtowaniu homo sovieticus był Krótki kurs historii WKPb (ulubiona lektura Kaczynskiego), który, przez swoje liczne zmiany zgodne ze zmianami „linii partii” lub eliminacją kolejnych przywódców partyjnych, był „podręcznikiem sfałszowanej pamięci i rozdwojonej rzeczywistości”. Cechy wykształcone przez wieloletnie powtarzanie kolejnych wersji „Krótkiego kursu” doprowadziły do wykształcenia „nowego człowieka sowieckiego: ideologicznego schizofrenika, szczerego kłamcy, człowieka gotowego do nieustannych i dobrowolnych samookaleczeń umysłowych
  No no salceson. Podziw i gratulacje. Jesteście mocno osadzeni

 • ~waria(n)t 64" 2024-06-16
  08:40:56

  5 11

  Krótki kurs historii WKPb . Dostępne w necie w pdf.
  -krótki kurs historii wszechzwiązkowej komunistycznej partii bolszewickiej.....
  To pozycja którą Jarosław namiętnie czyta i stanowi klucz do jego zrytego mózgu

 • ~gen 2024-06-16
  09:22:30

  12 7

  Wariat ze swoimi alternatywnymi wcieleniami odpowiedz na pytanie , dlaczego KO sprowadziło już z Niemiec 7500 uchodżców i dlaczego dla nich buduje już się hotele. Widzę , że jak na minusy wygrywasz :) to za każdym rogiem trolla i ruska widzisz :) a ci z ciemną karnacją jakoś tobie umykają .

 • ~waria(n)t 64" 2024-06-16
  09:56:49

  5 14

  Tow.Latrynowy. Dużo wysiłku wkładasz w ,, to ocenianie"
  Kilka przeglądarek , telefon , komputer , kilka logów.
  Ciemny pisowski lud być może to kupi , ale nie tu
  ,,Te minusy " jedynie pokazują że komentarz jest w celny i w punkt :
  Nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem...
  Latrynowy tarzaj się w tym szambie więc sam.
  KONIEC . Bez odbioru

 • ~Franek 7 2024-06-16
  14:39:42

  4 15

  Genuś- skończ powielać ten bełkot z TV Republiki. Emigranci, którzy wracają to są ci, którzy kupili wizy od Wawrzyka i właśnie się im kończą. Wystarczy zerknąć w kalendarz żeby ci to jasno wyszło. Jeśli emigrant, któremu skończyła się polska wiza zostanie złapany w Niemczech to zgodnie z prawem międzynarodowym odsyłany jest do kraju, który tą wizę wystawił. To są ci aktorzy z Bollywood i inni ściągani przez Wawrzyka wybitni specjaliści z wizami kupionymi na straganach za 5.000€. Będzie ich coraz więcej bo Niemcy będą konsekwentnie nam ich odsyłać.

 • ~slx 2024-06-16
  18:06:17

  17 2

  Czyżby zbieg okoliczności ,ze znów atrakcyjną działkę przejmuje pani Moczała ?Ciekawe od jak dawna była w posiadaniu działki ,za którą ma być owa rekompensata...Wcześniej przejęcie byłego hotelu kolejowego ......Czy prywatna znajomość p.Kuczery z p.Moczałą i panem Mieszczaninem nie mają tu jakiegoś znaczenia ?Temat być może do głębszej analizy dziennikarskiej a może i nie tylko ...oby nie miało miejsce żadne kumoterstwo...

 • ~stam55 2024-06-16
  21:36:38

  9 3

  slx,ale jaki zbieg okoliczności ?

  - No ale... A ty skąd wiedziałaś, że mnie zastaniesz... przecież wiedziałaś, że wyjeżdżam.
  - Przechodziliśmy po prostu i wpadliśmy.
  - Jak to - przechodziłaś?!!! Z tragarzami?
  - Taa!! Przechodziliśmy. Z tragarzami. Bardzo cię polubiłem, chłopie.
  POpaprańcy są uśmiecnięci,co niektórych nawet wypuścili z pewnych oddziałów,aby udzielali się jako bojówka,debilem łatwiej sterować,bo ma sieczkę zamiast mózgu

 • ~Franek 7 2024-06-17
  11:20:38

  2 12

  Pisowcy to by chcieli żeby miasto przekazało tą działkę kościołowi za złotówkę a kościół by potrzymał chwilę i sprzedał za pierdyliard cebulionów zaprzyjaźnionemu z Rydzykiem albo Morawieckim biznesmenowi. Albo wybudował by tam z dotacji państwowych stacje do nadawania propagandy kościelno-pisowskiej jak ten ksiądz od salcesonu co to aktualnie za podobne wałki pierdzi w pasiaki.
  Ja jednak wolę porządny hotel.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

MEN powinno wprowadzić zakaz wyjazdów dziecka na wakacje w trakcie roku szkolnego?
Oddanych głosów: 932