zamknij

Biznes

Rybnik traci na tym, że nie organizuje konkursów dla architektów

2013-06-24, Autor: Wacław Wrana
Urząd Miasta Rybnika od lat kluczowe projekty architektoniczne zleca pracowni – Top Project. Inni architekci przekonują, że miasto na tym traci, bo zamyka się na kreatywne pomysły. Ich zdaniem, znacznie lepsze efekty dałyby konkursy na koncepcje architektoniczne.
W 2012 roku Urząd Miasta Rybnika ogłosił koncepcję rewitalizacji ciągu ulic Powstańców i Sobieskiego. Koncepcję przygotowała rybnicka pracownia Top Project. Ta sama, która wykonała dla miasta wiele innych prac architektonicznych, jak na przykład modernizację Placu Wolności. Magistrat zlecił pracowni Marka Wawrzyniaka wykonanie samej koncepcji (bez dokumentacji technicznej) z wolnej ręki, bez przetargu. - Miasto za opracowanie koncepcji w formie graficznej, przygotowanie prezentacji komputerowej, przedstawienie jej i przekazanie prezentacji na płycie CD zapłaciło 68 634 zł brutto – informuje Lucyna Tyl – rzecznik prasowa rybnickiego magistratu.

> Zobacz efekty zlecenia wykonanego przez Top ProjectInni architekci sugerują, że miasto osiągnęłoby znacznie lepsze efekty ogłaszając konkurs dla architektów. - Gdyby miasto najpierw wsłuchało się w głos mieszkańców, a później ogłosiło konkurs na koncepcję architektoniczną, wtedy byłaby szansa na prawdziwą rewitalizację tego miejsca. A magistrat postąpił zupełnie odwrotnie: najpierw zlecił koncepcję, a dopiero później zapytał mieszkańców o zdanie.  To nie ma nic wspólnego z metodologią jakiejkolwiek rewitalizacji – ocenia Łukasz Pomykoł z Towarzystwa Urbanistów Polskich.
 
Zwolennikiem konkursów architektonicznych jest też Piotr Buśko – prezes katowickiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP). Od lat jako juror bierze udział w konkursach ogłaszanych przez inne samorządy, a SARP pomagało w organizacji m.in. konkursów na projekt Muzeum Śląskiego, Sądu Rejonowego w Katowicach czy przebudowę centrum Katowic. Podkreśla jednak, że nie chodzi tutaj o koszt wykonania koncepcji i dokumentacji technicznej, a o jakość wypracowanych projektów. – Niejednokrotnie okazuje się, że koszty przeprowadzenia konkursu finalnie są wyższe niż wyboru pracowni w drodze zwykłego przetargu. Zdarza się nawet, że jeśli prace konkursowe nie odpowiadają oczekiwaniom inwestora, trzeba procedurę konkursową powtórzyć. Warto jednak podjąć ten trud ze względu na efekt. Podejrzewam, że realizowany w Rybniku projekt nie ma służyć mieszkańcom przez 5 lat, a co najmniej przez okres 50 lat – tłumaczy Piotr Buśko.
 
W konkursach ogłaszanych przez samorządy najczęściej nagrodą jest możliwość późniejszego wykonania dokumentacji technicznej. Biorąc pod uwagę, że przystąpienie do konkursu wiąże się dla pracowni architektonicznych z kosztami, nagroda z finansowego punktu widzenia nie jest zbyt atrakcyjna. Z naszego rozeznania wynika jednak, że w samym Rybniku chętnych do wzięcia udziału w konkursie nie brakowałoby. – Takie konkursy to sprawa prestiżu. Ewentualne zwycięstwo to okazja do świetnej promocji. Chętnie stanęlibyśmy w konkursowe szranki z panem Wawrzyniakiem – powiedział nam chcący zachować anonimowość architekt.
 
Adam Fudali – prezydent Rybnika zaprzecza sugestiom, jakoby Marek Wawrzyniak był „nadwornym” architektem Urzędu Miasta Rybnika. – W wielu kwestiach polemizuję z panem Wawrzyniakiem i niejednokrotnie nie zgadzam się z jego pomysłami – mówił prezydent. Dodaje, że miasto zdecydowało się na taki, a nie inny tryb opracowania koncepcji rewitalizacji ulic Sobieskiego i Powstańców, ponieważ ważny jest czas realizacji tego zadania. – Obawiam się, że gdybyśmy ogłosili konkurs, to do dziś nie mielibyśmy gotowej koncepcji – stwierdza.
 
Prezydent chce, aby cała inwestycja zakończyła się do końca 2014 roku. W budżecie miasta zabezpieczono na ten cel w 2013 roku kwotę 10 mln zł , a w 2014 r. 7,2 mln zł.

Oceń publikację: + 1 + 3 - 1 - 3

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (18):
 • ~ 2013-06-24 07:43:33

  Konkursami jest opracowywany rynek w Katowicach i...... trwa już piąta edycja, TRWA TO JUŻ 5-ty ROK. W kwestii ulicy Powstańców potrzeba szybkiego działania, ZAINTERESOWANIA mieszkańców. Ulicę i górny skwer trzeba zmienić na porządny deptak!!!

  0 0
 • ~ 2013-06-24 08:13:59

  mogę wiedzieć kiedy pan prezydent zaprzeczył sugestiom? jak każdy wiem nie ma pana prezydenta juz długo, wiec dlaczego to info jest dopiero teraz , a nie od razu jak pojawiły się takie pomówienia

  3 0
 • ~ 2013-06-24 08:26:01

  muminos => komuś zależy na zrobienie wokół siebie szumu :) a Pan Pomykoł, to partner Pani Cebuli z CRIS, zaś CRIS walczy o powstańców, no i Piotr Masłowski chce być mr President ;)

  0 0
 • ~jedrek_1_1 2013-06-24 08:26:28

  ciekawy jestem czy teraz będzie równie wielka wrzawa jak przy Ulotności. Rzeźba na rondzie kosztowała 59 tyś. i nagle tyle obrońców budżetu się znalazło. Czy teraz będą psioczyć na to, że zleca się zrobienie prezentacji za najwyższą z kwot umożliwiających uniknięcie przetargu?

  2 0
 • ~morfeus12 2013-06-24 09:00:40

  LUDZIE, PRZECIEŻ CAŁA TA KONCEPCJA PRZEDSTAWIONA PRZEZ TOP PROJECT TO JAKAŚ JEDNA WIELKA CHAŁA! MÓJ MŁODSZY BRATANEK ZROBIŁBY TAKIE WIZUALIZACJE W 10 MINUT NA GAMEBOYU. A PRZECIEŻ OD LAT WIADOMO, ŻE PAN WAWRZYNIAK, JAKO BYŁY PRACOWNIK NASZEGO UM MA UKŁADY JAKICH MAŁO... SZKODA GADAĆ... MIASTO WYRZUCI NA TEN PROJEKT 14 MLN PO CZYM NIE OTRZYMA NIC, CO MOGŁOBY JAKKOLWIEK RÓWNAĆ SIĘ Z REWITALIZACJĄ. PROJEKT TAK NAPRAWDĘ POLEGA TYLKO NA ZMIANIE NAWIERZCHNI, UTWORZENIU KWIETNIKÓW (SIC) I KILKU AKCENTÓW PLASTYCZNYCH W CIĄGU TYCH DWÓCH ULIC... DO TEGO TO PRZEJŚCIE A'LA WIATA PRZED SKWEREM KOŁO BAZYLIKI... ZA TAKIE PIENIĄDZE MOŻNABY TYLE DOBREGO ZROBIĆ... TO SIĘ NIE OBRONI NAPEWNO!!!

  13 0
 • ~ 2013-06-24 09:05:13

  to są realizacje w newralgicznych miejscach naszego miasta na dziesięciolecia, więc argumentowanie, że projekt ma być wykonany "szybko" nie ma sensu. ma być dobrze a nie szybko. konkurs może i trwa dłużej ale mobilizuje architektów.

  11 0
 • ~tamarix 2013-06-24 09:09:34

  Biorąc pod uwagę że na prezentacje składały się trzy obrazki zrobione na photoshopie przez studenta II roku, to sprawą ta powinien zająć sie prokurator. Bo realna wartość tej prezentacji to góra 1000PLN. Co do rzeźb, to prawda jest taka że w zasadzie mieliśmy tu do czynienia ze zleceniem na wykonanie dwóch obiektów za kwote 120 tys. A to już powinno być objęte przetargiem. Takimi metodami możemy obejść każdą inwestycję. Najpierw zlecimy firmie x wykonanie wykopu, potem szalunków, potem zbrojenia itd.
  Zwykły wałek Fudalego.
  PS. A Wawrzyniak wbrew temu co najjaśniejszy p.toli jest nadwornym o czym świadczy jego stanowisko w Radzie d/s zagospodarowania przestrzeni czy jak to się tam nazywa. Pobiera wynagrodzenie z urzędu wiec jest zwykłym urzędasem.

  10 0
 • ~ 2013-06-24 09:16:51

  poza tym zaprezentowane w artykule zdjęcie kolowej instalacji na czarno-białym tle jest oczywistą manipulacją, wpływ na rzeczywiste otoczenie byłby zupełnie inny. mamy wielu zdolnych młodych i ambitnych architektów, kreatywnością i pomysłami znacznie przewyższających pracownię Top Projekt.

  9 0
 • ~ 2013-06-24 10:33:14

  to że konkurs architektoniczny jest lepszym rozwiązaniem jest oczywiste, zamiast jednej średniej jakości koncepcji miasto dostałoby
  przynajmniej 50, zarówno od doświadczonych pracowni jak i młodych kreatywnych architektów. pewnie wtedy łatwiej byłoby znaleźć ciekawe rozwiązania, które podniosłyby jakość przestrzeni miasta bo niestety w przedstawionym projekcie takich brakuje.

  13 0
 • ~Fiodore 2013-06-24 11:10:38

  Oczywiście, że Rybnik traci na takim trybie postępowania, ale patrząc na to ze strony zamierającego Śródmieścia, a w szczególności ul.Powstańców lepsza taka rewitalizacja niż żadna i do tego całodobowy parking oraz wyrostki krążące po Powstańców w celu uzbierania kilku zł na używki - horror jakiś, a nie deptak! Z drugiej strony 14mln PLN to wcale nie jest dużo jak: za remont tak dużej powierzchni w samym sercu miasta razem z przekładką instalacji i zachowaniem handlu , a do tego przebudowę układu drogowego (niebawem rusza przebudowa ul.Byłych Więźniów Politycznych zmieniająca ją w drogę dwukierunkową). Niedawno można było obserwować jak to przebiegało w Gliwicach, a obecnie zaczyna się w Katowicach - wszędzie mieszkańcy narzekają, że po co to remontują, kurzą, hałasują i na dodatek blokują przejście, tacy już jesteśmy my Polacy.

  3 0
 • ~grzesnick 2013-06-24 11:11:26

  wojtek - wychodzi na to, że Masłowski to jakaś szara eminencja

  0 0
 • ~Fiodore 2013-06-24 11:14:19

  I w porównaniu do Gliwic te 14 mln zł to także nieduża kwota, oni wydali ponad 41 mln zł (w całości z budżetu miejskiego!), a przecież nasz deptak będzie można jeszcze raz przebudować, tym razem organizując konkurs architektoniczny.

  3 0
 • ~ 2013-06-24 11:39:58

  Szara mysz

  0 0
 • ~Arteks 2013-06-24 14:28:54

  Od dawna na forum sugerowałem konkursy związane z różnymi miejskimi inwestycjami. Oczywiście że to nowoczesna forma wybierania najlepszych projektów. @fiodore - Gliwice robią tak naprawdę tylko remont bruku (+dodatkowa infrastruktura) ale nie mają dodatkowych planów związanych z ożywianiem ulic śródmieścia. Efekt jest taki, że niektóre ulice zostały już wyremontowane i tak samo jak były martwe przed remontem, tak są teraz. Lepiej zrobić jeden deptak ale zrobić to porządnie i tak aby ta ulica była magnesem nie tylko dla Rybnika ale dla całego subregionu w którym nie ma jakichś magnetycznych ulic.

  3 0
 • ~miastowy 2013-06-25 10:22:36

  Konkurs na koncepcję dla biur architektonicznych przy zamówieniu publicznym to sprawa całkiem normalna. To, że w Katowicach przy rewitalizacji rynku (w sumie jego stworzeniem od podstaw) miasto daje ciała, nie jest powodem aby wybierać projektanta koncepcji bez konkursu z wolnej ręki. Efekt jest tego taki, że za projekt płaci się kupę forsy, a efekt jest jest beznadziejny. Zaproponowane rozwiązania są całkowicie nie do wykonania, a nawet jakość wizualizacji jest żenująco niska.

  3 0
 • ~Arteks 2013-06-25 10:39:22

  @miastowy - w Katowicach było już chyba z 10 koncepcji przebudowy rynku, niektóre zupełnie sprzeczne ze sobą. Nie wiem czy władze miasta w ogóle jakąkolwiek wybrały. Przy czym w Katowicach sprawa jest trudniejsza bo należałoby zmienić dotychczasowy przystanek przesiadkowy i stragany z kwiatami w tętniące życiem serce miasta. A w przypadku Rybnika mimo pewnego upadku, Powstańców i Sobieskiego nadal pełnią funkcję deptaku więc generalnie trzeba tylko zmodernizować i ulepszyć czy też dostosować deptak do jakichś nowych funkcji np. artystycznych czy wizualnych. Natomiast u nas nie ma problemu, że wcześniej miejsca te pełniły inną rolę i trzeba je dopasować do nowej roli tak jak w Katowicach gdzie rynek od wielu dekad nie pełni funkcji rynkowych. Koncepcja zrobiona przez Wawrzyniaka nie jest zła, wspomniany ekspert p. Pomykoł mimo że krytykuje metodologię prac dość pozytywnie wyrażał się o samej koncepcji zaproponowanej przez tę pracownię. Natomiast być może gdyby ogłoszono konkurs pojawiłyby się inne, może jeszcze lepsze rozwiązania. Jeśli wdrożona zostanie koncepcja Wawrzyniaka też powinniśmy być zadowoleni. Przypuszczam, że koncepcja ta z pewnością będzie wzbogacona o opinie i pomysły mieszkańców którzy mogli przesyłać swoje pomysły. No i ważne jest aby użyte materiały były bardzo dobrej jakości, a mała architektura z tym związana elegancka i wysokiej jakości.

  0 3
 • ~ 2013-06-29 08:02:03

  Od lat zastanawiałam się jak długo może trwać taki podejrzany układ między urzędem miasta o biurem projektowym. W świetle informacji , że w urzędzie karty rozdaje sekretarka prezydenta to nie powinno nas to dziwić. To,że Fudali spiera się i przekomarza z Markiem Wawrzyniakiem ma nas przekonać ,że Top projekt nie jest nadwornym biurem projektowym urzędu a tylko klubem dyskusyjnym.
  Jak można w tak infantylny i głupi sposób tłumaczyć ewidentną nieuczciwość i wierzyć ,że my w to uwierzymy.Dziwi mnie jak przez tyle lat jeszcze nikt z konkurencyjnych biur w Rybniku nie zgłosił tego procederu do prokuratury lub gazet, aby wreszcie sprawa nowych inwestycji w Rybniku była kwestią talentu i świeżości spojrzenia a nie układów i znajomości .Tylko konkurs powinien być kryterium decydującym o wyborze koncepcji i projektu.Następna nadworna firma to ERBUD .Po ich remoncie spadł dach na widowni teatru.Moment wcześniej skończył się spektakl dla dzieci. Pomimo monitoringu z kamer przemysłowych sprawa została zatuszowana.

  1 0
 • ~Dro 2014-11-03 20:38:53

  Zgadza się tragedią by było gdyby tej inwestycji nie zamknęło się przed wyborami...

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Liderzy biznesu w regionie

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Waszym zdaniem Kanał Śląski powstanie?
Oddanych głosów: 1713