zamknij

Wiadomości

Rybnik przyjazny rowerzystom. Jest na szczycie rankingu!

2018-11-03, Autor: 

Rybnik znalazł się na pierwszym miejscu w województwie śląskim w rankingu miast najbardziej przyjaznych rowerzystom, organizowanym przez magazyn „Rowertour”. W skali ogólnopolskiej nasze miasto zajęło wysokie, 15. miejsce.

Reklama

Ranking jest organizowany przez magazyn raz na dwa lata. - Warto podkreślić, iż jeszcze 4 lata temu zajmowaliśmy w nim przedostatnie miejsce. W 2016 roku była to 31 lokata, w tym roku skoczyliśmy 16 oczek w górę, na miejsce 15, co stawia Rybnik na najlepszej pozycji ze wszystkich miast w województwie śląskim przy jednocześnie najwyższym awansie jednostkowym ze wszystkich miast branych pod uwagę w rankingu – mówi Agnieszka Skupień, rzecznik magistratu.

- W rankingu dostrzeżono i doceniono działania miasta z ostatnich dwóch lat, nastawione na poprawę warunków poruszania się po mieście rowerem – mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera. - W rankingu nie tylko istotna okazała się twarda infrastruktura, taka jak drogi rowerowe - duży skok naprzód zawdzięczamy wielu zmodernizowanym kilometrom dróg, dziś dostosowanym do potrzeb rowerzystów - nowe kontrapasy, pasy rowerowe, kontraruch na podrzędnych drogach jednokierunkowych – wskazuje prezydent.

Na sukces Rybnika złożyły się z pewnością dodatkowo nowe inwestycje takie jak dalsza rozbudowa ul. Rudzkiej, budowa nowych odcinków bulwarów nad Nacyną czy drogi rowerowej wzdłuż ul. Raciborskiej.

Na przestrzeni ostatnich kilku lat w mieście pojawiło się również wiele drobnych udogodnień dla osób poruszających się rowerem, które z pewnością również wpłynęły na sukces w tegorocznym rankingu. Nie bez znaczenia jest organizowanie kampanii Rowerowy Maj w szkołach, montaż stojaków rowerowych w miejscach publicznych czy budowa wiat rowerowych przy rybnickich szkołach.

W najbliższych latach magistrat zamierza kontynuować obraną politykę prorowerową. W planach jest m.in. budowa kolejnych odcinków bulwarów wzdłuż rzeki Nacyny i dróg rowerowych przy głównych arteriach Rybnika.

Oceń publikację: + 1 + 107 - 1 - 111

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (47):
 • ~asdfzxc 2018-11-03
  09:59:16

  Skoro mamy takie rowerowe eldorado to dlaczego nadal liderujemy w rankingach zanieczyszczonego powietrza? Jak jeszcze raz usłyszę, że powodem smogu są samochody...

 • ~kierowca bombowca 2018-11-03
  10:08:15

  A idiotycznie działających świateł na skrzyżowaniach do dziś żaden mózg nie umie ustawić, miliony wywalone na sygnalizacje ale żaden mózg nie wpadł aby przy okazji dać liczniki, jakis parking dla petentów US i UM, po co, wydrukować czy skopiowac z netu UM też nie oferuje, średniowiecze, pan K na czole niech sobie rower wytatuuje.

 • ~ 2018-11-03
  10:20:13

  tak naprawdę ten ranking ma niewielką wartość, jego autorzy wysłali zapytania mailem do największych miast o rozwój infrastruktury rowerowej, a z uzyskanych odpowiedzi sporządzili zestawienie, ze względu na przyjętą metodykę, dane nie są weryfikowane w terenie przez autorów zestawienia,, jednakowo oceniane są budowane od zera trasy, jak i "malowanki" w których lubuje się, szczególnie w centrum nasz "wybitny fachowiec" od rowerów, a do powstania których potrzebna jest tylko farba, właśnie w dużej mierze z powodu wzrostu ilości takich malowanek, nasze miasto tak podskoczyło we wspomnianym rankingu naprawdę ma on niewielką wartość, jego autorzy wysłali zapytania mailem do największych miast z pytaniem o rozwój infrastruktury rowerowej, a z uzyskanych odpowiedzi sporządzili zestawienie, ze względu na przyjętą metodykę, dane nie są weryfikowane przez autorów zestawienia, nie są oceniane zastosowane ewentualne zastosowane rozwiązania , jednakowo oceniane są budowane od zera trasy, jak i "malowanki" w których lubuje się, szczególnie w centrum nasz "wybitny fachowiec" od rowerów, a do powstania których potrzebna jest tylko farba, właśnie w dużej mierze z powodu takich malowanek, nasze miasto tak podskoczyło we wspomnianym rankingu
  całość śmierdzi z daleka tania propagandą, a wspomniana gazeta jest raczej niszowa (nakład 7 tyś egz.) i kierowana do niewymagającego rowerzysty, bo ci bardziej wymagający spotykają się i wymieniają doświadczeniami na specjalistycznych portalach

 • ~bikerek 2018-11-03
  10:50:05

  W malowanych drogach rowerowych to pewnie Rybnik będzie liderem.
  Głupota i beznadzieja niektórych tych malowanek po których nikt nie jeździ pokazuje bezsens. Droga z dziurami i namalowany pas rowerowy, takie coś to głupota. A za namalowanie dróg rowerowych na miejscach parkingowych których i tak jest mało to powinien ktoś beknąć. Ludzie parkują tam gdzie jest miejsce, a za chwilę przyjeżdża SM i daje mandat.

 • ~Majster Awes 2018-11-03
  11:19:44

  jechałem raz malowankami i szczerze przyznam miejscami nie wiedziałem co zrobić, kierunki jazdy czasem nie są przejrzyste, ponadto czujesz się dziwnie nienaturalnie jadąc pod prąd, będąc w miejscu w którym w zasadzie nie powinno się być. mózg wariuje.

 • ~Piotr Czaja 2018-11-03
  11:24:48

  na zdjeciu widze tylko smieci i ani jednego rowerzysty- trzeba sprawdzic kto wzial lapowke za ta promocje rowerow

 • ~skuty 2018-11-03
  11:50:44

  Rowerzyści powinni zdać przynajmniej teoretyczny egzamin na prawo jazdy. Ścieżki rowerowe są fajne, ale rowerzyści niestety jeżdżą jakby byli królami jezdni.

  Ignorowanie znaków, wpieprzanie się na przejście dla pieszych, nieostrożna jazda, brak oświetlenia i odblasków. Teraz już o 16 jest ciemno, a ludzie nadal ubrani na czarno jadą środkiem jezdni :/

  Ile to ja się już strachu najadłem, kiedy mi taki potencjalny samobójca na pełnej wjechał przed maskę :/

 • ~PogromcaSzkodnikow 2018-11-03
  12:10:12

  98 19

  Zauwazyliscie, ze po wyborach brakuje chwalebnych komentarzy dla naszego prezydenta?

  Jeszcze przed wyborami sie pojawialy dziesiatki chwalebnych komentarzy o sciezkach rowerowych.. a teraz ani jednego..

  ciekawe czy byly prawdziwe.

 • ~charlie 2018-11-03
  12:28:39

  86 7

  Co do infrastruktury to zasadne wydaje się zadać kilka pytań. Oczywiście, na które odpowiedzi nigdzie nie ma.

  Dlaczego sygnalizacja świetlna nie jest wyłączana na weekendy? Dlaczego sygnalizacja świetlna nie jest wyłączana w nocy między godzinami 23:00 a 5:00. Ciągłe bezsensowne zatrzymywanie i ruszanie powoduje większą emisję spalin. Dlaczego jeszcze nie zostały usunięte światła na ul. Gliwickiej przy stadionie? Na ulicy Kościuszki? (skrzyżowanie z St. Vallier i Hutniczą) Na ul. Raciborskiej w okolicy ul. Lektorskiej? Na ul. Rudzkiej? (skrzyżowanie z ulicą Czecha), na ul. Raciborskiej? (skrzyżowanie z ulicami Kwiotka i Grota Roweckiego), na ul. Enrgetyków? (okolice ul. Długiej). Ruch na tych ulicach przy zachowanych ew. lewoskrętach czy prawoskrętach byłby dużo płynniejszy. Walczymy z korkami a ludzie stoją bezsensownie na bzdurnych światłach a tam gdzie ewentualnie mogłyby się sprawdzić ich nie ma. Idiotyzmem jest już wspomniana wyżej sygnalizacja na na ul. Energetyków a nie ma jej 100 metrów dalej na skrzyżowaniu Energetyków i Rudzkiej, gdzie może i konieczna bardzo nie jest, ale na pewno byłaby bardziej uzasadniona niż ta istniejąca. Czy w ramach budowanej sygnalizacji świetlnej przy ul. Hallera (przy parkingu wielopoziomowym) zniknie ta 50 metrów dalej? I dlaczego nie?

  Jest cała "masa" prostych rozwiązań, które mogłyby upłynnić ruch w mieście, jak choćby likwidacja niektórych bzdurnych znaków A-7 w centrum. No, ale to wymagałoby myślenia u kierowców a jak mają się go nauczyć kiedy ciągle są prowadzeni za rączkę? No bo jak wszystko jest kontrolowane przez znaki i sygnalizację świetlną to myślenie można wyłączyć...

  Czy UM ma już przygotowaną listę dróg lokalnych, które mogłyby być przebudowane/wyremontowane w ramach rządowego programu, na który zostanie w najbliższych latach przekazane 5 mld(!) zł? Czy znowu UM prześpi sprawę, nie będzie lobbować albo robić to nieudolnie jak w przypadku ostatnich 500 mln zł. które zostały rozdysponowane w ponad 400 samorządach. W woj. Śląskim Rybnika nie było nawet na liście rezerwowej...

  Czy w zamian za parking wielopoziomowy zostaną zamknięte jakieś mniejsze parkingi w centrum, zgodnie z koncepcją usuwania samochodów z centrum miasta? Jeżeli nie to po co takie czcze gadanie? Co z parkingiem w sąsiedztwie UM? Zostanie to miejsce ucywilizowane? Czy będzie on częścią "zapowiedzianego" Parku centralnego? Kiedy?

  Transport publiczny pozostawię bez komentarza a może nie. Kiedy w końcu zatrudnicie Arteksa żeby mógł się popisać swoimi wywodami w praktyce?

 • ~powiem1 2018-11-03
  12:40:04

  92 21

  Proszę dokonać prostego pomiaru, który sam się broni bądź też nie. Otóż - w liczniku nakłady na ścieżki rowerowe w Centrum Rybnika - w mianowniku ilość rowerzystów, którzy przejeżdzają tymi ścieżkami. Wychodzi na to, że przejazd rowerzysty w Rybniku należy do najdroższych w świecie. Kolejny raz wielkie brawo.

 • ~Tomek_81 2018-11-03
  12:52:56

  53 9

  Jak w rankingu uwzględnienia się kilometry ścieżek w tym również tych bezsensownych jak np na Karolince to miejsce mamy wysokie. Dobrze że miasto dużo robi w tej kwestii, źle że nie zawsze z głową

 • ~wojto 2018-11-03
  13:48:08

  18 31

  Ranking jak ranking - trochę prawdy zawsze w nim jest. Co do malowańców - nakłady niewielkie ale samochodziarze przynajmniej nie czują się już panami i władcami wszystkich ulic i tylko szkoda że nie zrobiono tego już sto lat temu za Fudalego, gdzie była ino jedna śmieszka przez Kościuszki. Co do dróg rowerowych, to niestety wszystkie w Rybniku dotychczas zostały zrobione jak rollercoaster. A to w dzisiejszych czasach podobna niedoróbka jak budowane 10-20lat temu drogi z kostki Bauma.

 • ~pprywatne 2018-11-03
  13:49:51

  57 7

  Ja widziałem rowerzystów na tych czerwonych ścieżkach w centrum, chyba ze dwóch albo trzech.

 • ~Mariusz Grodecki 2018-11-03
  13:54:13

  22 83

  Kolejny temat w którym spotkali się malkontenci , klepiąc jeden drugiego po ramieniu. Nie rozumiem w czym Wam przeszkadzają te drogi rowerowe? Może lepiej sprzedać mieszkanie/dom w Rybniku i przeprowadzić się do bardziej "cywilizowanych" miast typu Żory czy Wodzisław , gdzie od dwudziestu lat infrastruktura się nie zmieniła? Po co się męczyć i co artykuł obrowerach wylewać swoje żale i frustracje? Albo nie lubicie zmian , albo drogi rowerowe w centrum są dla Was za dużym wyzwaniem. Innej opcji nie widzę.

 • ~ 2018-11-03
  14:16:51

  41 9

  ~Mariusz Grodecki 2018-11-03 13:54:13
  "(...) Albo nie lubicie zmian , albo drogi rowerowe w centrum są dla Was za dużym wyzwaniem. Innej opcji nie widzę." to przetrzyj oczy, może zobaczysz wtedy, że można cieszyć się z byle jakiej zmiany, nie koniecznie na lepsze, ale można też spojrzeć na zagadnienie szerzej, dostrzegając to, że wiele rozwiązać to sztuka dla sztuki, nie przekładające się na ilość użytkowników, a co trafnie opisał ~powiem1, często do tego utrudniające życie mieszkańcom (przykładem niech będzie Kamień czy Karolinka), ze swojej strony polecam wychylić nos poza nasze podwórko i zobaczyć jak takie tematy się rozwiązuje w cywilizowanych miastach, przy czym polecam wycieczkę rowerową, a nie bazowanie na suchych danych z sieci i oglądanie street view, jak czynią to niektórzy lokalni "eksperci"

 • ~ 2018-11-03
  14:24:29

  33 3

  przy czym złego słowa nie powiem na pomysł dróg na Rudzkiej, wzdłuż Nacyny , czy Mikołowskiej (Raciborska nie jechałem, dlatego nie zabieram głosu), które bronią się same ilością użytkowników, można mieć do nich pewne drobne zastrzeżenia techniczne, ale właśnie w takim kierunku powinien iść w mieście rozwój infrastruktury rowerowej,
  przy okazji ktoś wie, jakim zainteresowaniem cieszy się rower miejski ?

 • ~pprywatne 2018-11-03
  14:45:30

  47 6

  ~ursus - Tu masz rację, takich dróg rowerowych nigdy za dużo. Ale to wymalowane na czerwono Centrum i Karolinka to woła o pomstę.

 • ~ 2018-11-03
  15:32:08

  39 6

  A jak Rybnik wypada w rankingu miast sprzyjającym kierowcom? Albo miast walczących ze smogiem? Daleeeeeeeeeeeeeeeeekooooooooooooooo w tyle. Pierwsze miejsce może mieć w pierdzeniu na dystans.

 • ~ 2018-11-03
  15:45:31

  28 3

  "Czy znowu UM prześpi sprawę, nie będzie lobbować albo robić to nieudolnie jak w przypadku ostatnich 500 mln zł. które zostały rozdysponowane w ponad 400 samorządach."

  Gwarantuję ci, że tak będzie. A na koniec miasto zwali na rząd, że specjalnie nie dali. Tak jak z nazwami ulic.

 • ~Mariusz Grodecki 2018-11-03
  15:51:32

  12 43

  ~ursus , nie ma co się denerwować. Na forum bardzo łatwo miastem zarządzać , jeszcze łatwiej krytykować. Myślę że większość mądralińskich tego forum nie dała by rady sprostać "wysokim wymaganiom" mieszkańców tego miasta w roli prezydenta. Cieszy mnie fakt że o Rybniku dużo się mówi a inne miasta zazdroszczą nam rozwoju. Negatywne opinie to tylko tysięczny procent po przecinku , świadczą o tym anonimowe konta bez imion i nazwisk.

 • ~Roman Romanowski 2018-11-03
  16:16:34

  24 1

  Kto wprowadza pieszego pomiędzy dwoma pojazdami ?

 • ~oko 2018-11-03
  17:59:13

  35 5

  1. Rowerowe eldorado :):):) parkingi drogie a smog dalej na daje nam jedno z zaszczytnych miejsc w rankingu. Panie prezydencie, przecieżto miało się zmienić?? jakieśinne świetne pomysły??
  2. Rowerowe eldorado...a co drugie rowerzysta i tak jeździ ulicami
  3. Rowerowe eldorado? ale chyba nie dokońca dopracowane, są miejsca gdzie nie ma oznaczonych przejść dla pieszych, a chyba jednak powinny być na takich ścieżkach

 • ~PogromcaSzkodnikow 2018-11-03
  18:18:28

  34 7

  ~Mariusz Grodecki

  Animowe konta bez nazwisk swiadcza o tym, ze Rybniczanie boja sie kiboli, ktorzy po zakatowaniu czlowieka decha od plota odsiedzieli smieszny wyrok i teraz najprawdopodobniej szukaja kolejnego czlowieka, ktoremu beda mogli przypier..lic.

  Jakby tacy ludzie odsiadywali dlugie wyroki - dozywocie to pewnie Rybniczanie by sie nie bali podpisywac imieniem i nazwiskiem..

  a jak widzisz bandzior wychodzi z pierdla, a potem zabija niewinna dziewczyne i jeszcze przed sadem mowi, ze go nikt nie widzial to jest niewinny...

  tak bandziory w Polsce maja sie dobrze.. a co drugi to bardziej bezczelniejszy.

 • ~Mariusz Grodecki 2018-11-03
  19:01:12

  7 29

  ~PogromcaSzkodnikow , po prostu boją się brać odpowiedzialność za swoje słowa , a jeśli piszesz komentarze "z kanału" to już raczej Twój problem. Jeżeli chciałeś zrobić wrażenie - na mnie nie zrobiłeś , jeśli chciałeś zabłysnąć - trzeba było posypać się brokatem. A następnym razem prosiłbym Cię o wpis w temacie , będziesz miał większy szacunek wśród swoich oponentów , ponadto nie będziesz traktowany jak internetowy szczeniak z zaburzeniami emocjonalnymi. Pozdrawiam

 • ~Arteks 2018-11-03
  19:13:31

  14 57

  Brawo dla Rybnika! Brawo dla prezydenta, oficera rowerowego i naszych radnych którzy przyjęli plan mobilności miejskiej i go skutecznie realizują. Dlaczego ludzie nie potrafią cieszyć się z sukcesów swojego miasta i przełomu jaki dotyczy rowerów w sytuacji kiedy jeszcze w 2012 niektórzy straszyli masą krytyczną, a wszyscy krytykowali poziom dróg rowerowych w mieście? Nie wierzycie? To zerknijcie na komentarze po blamażu rankingu z 2012 roku w którym Rybnik zajął... 40 miejsce na 41. https://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,ranking-sciezki-rowerowe-w-rybniku-na-szarym-koncu,wia5-3266-18661.html

  Kompetencje naszego oficera rowerowego potwierdził nie tak dawno Kopia - który dawał Rybnik jako przykład innym. Tydzień temu w wyborach rybniczanie zaakceptowali politykę prezydenta Kuczery - także tą prorowerową, a ten ranking jest tylko pewnego rodzaju docenieniem drogi jaką obrało nasze miasta. I oby za dwa lata Rybnik był w pierwszej dziesiątce! :D A na miejscu władz miasta zaprosiłbym redakcję Rowertour do Rybnika i pochwalił się dokonaniami miasta które 6 lat temu było oceniane jako jedno z najgorszych w tej dziedzinie.

 • ~Arteks 2018-11-03
  19:15:20

  11 55

  @ursus - uprawiasz zwykłe bicie piany, a twoje wypowiedzi są bardzo niefachowe w przeciwieństwie do fachowców którzy dobrze wykonują swoją pracę i są pozytywnie oceniani przez innych fachowców. Dlaczego wtedy kiedy Rybnik zajmował 40. miejsce lub później 31., nie krytykowałeś zasad jego tworzenia? Dlaczego uważasz go za niefachowy mimo, że jego autorzy musieli poświęcić pewnie sporo tygodni aby podliczyć, zestawić i opracować go graficznie - zauważ ile tabela zawiera komórek i różnego rodzaju wytycznych oraz punktacji która uniemożliwia wyróżnienie miasta które działa np. tylko w jakieś jednej dziedzinie jaką są np. wypożyczalnie rowerów? No i jak możesz sugerować, że urząd mógłby wysłać jakieś niezgodne z faktami dane? Żaden urząd nie może wprowadzać w błąd kogokolwiek kto występuje o jakiekolwiek dane. Za takie coś grozi urzędnikowi odpowiedzialność karna. A ty powątpiewasz, że w ciągu ostatnich 4 lat uruchomiono ok. 23 km asfaltowych dróg rowerowych w mieście, przepust dla rowerzystów, szereg ułatwień typu śluzy, kontrapasy, wypożyczalnie dla rowerów? ;)

 • ~PogromcaSzkodnikow 2018-11-03
  19:17:46

  11 4

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Mariusz Grodecki 2018-11-03
  19:44:24

  6 23

  Możliwe że Twoje obawy i tyle pytań które Cię dręczą są konsekwencją nie przyjmowania psychotropów z recepty której nie wykupiłeś? Przypomnę Ci że temat w którym prowadzimy dyskusje nosi tytuł - "Rybnik przyjazny rowerzystom. Jest na szczycie rankingu!" , co masz w tej sprawie sensownego do powiedzenia?

 • ~PogromcaSzkodnikow 2018-11-03
  19:55:19

  9 2

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Teresa Tkocz 2018-11-03
  19:57:22

  31 0

  A będzie droga rowerowa z centrum do Ochojca? Czy ktoś wreszcie naprawi sygnalizację w Ochojcu by "łapała" przy pustym skrzyżowaniu samochód i oczywiście rower też?

 • ~PogromcaSzkodnikow 2018-11-03
  19:59:39

  6 2

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Mr.White 2018-11-03
  20:29:20

  37 4

  Nawet tytuł: "Rybnik przyjazny TYLKO rowerzystom" jest dyskusyjny, ale bliższy prawdzie.
  Organizacja skrzyżowania "Saint Valier - Kościuszki" woła o pomstę. Piesi są narażeni na rozjechani a kierowcy mają tam cyklicznie wypadki.
  Malowanie pasów na asfalcie ma być osiągnięciem na miarę 150 000 miasta? Tylko takie ambicje mają rybniczanie?
  Razi brak jakichkolwiek planów na rozwój miasta, ale wy się tym zachwycacie.

 • ~Kwinto 2018-11-03
  21:08:05

  10 33

  Na co byście narzekali gdyby nie te drogi rowerowe?
  Widać że rowerzyści korzystają z pogody, zaś cała reszta wylewa żale przed komputerem. Pozdrawiam rowerzystów jutro kolejna okazja aby skorzystać z pięknej jesieni.

 • ~rosthost1 2018-11-03
  21:55:10

  32 7

  Jak powstanie tunel na Paruszowiec za prawie 6 mln złotych to będziemy pierwsi w nakładach finansowych na jednego rowerzystę! NA swiecie!

 • ~Leczak 2018-11-03
  22:23:12

  7 0

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Leczak 2018-11-03
  22:23:24

  6 0

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~ 2018-11-03
  23:25:14

  32 2

  ~Arteks 2018-11-03 19:15:20
  "@ursus - uprawiasz zwykłe bicie piany, a twoje wypowiedzi są bardzo niefachowe w przeciwieństwie do fachowców którzy dobrze wykonują swoją pracę i są pozytywnie oceniani przez innych fachowców." "niefachowe", bo Ty tak powiedziałeś ?, jakoś mnie to nie przekonuje
  "Dlaczego uważasz go za niefachowy mimo, że jego autorzy musieli poświęcić pewnie sporo tygodni aby podliczyć, zestawić i opracować go graficznie - zauważ ile tabela zawiera komórek i różnego rodzaju wytycznych oraz punktacji która uniemożliwia wyróżnienie miasta które działa np. tylko w jakieś jednej dziedzinie jaką są np. wypożyczalnie rowerów?" już napisałem dlaczego, najwięcej czasu zabierze wprowadzenie danych, resztę zrobi w mgnieniu oka exel, lub jego odpowiedniki
  "No i jak możesz sugerować, że urząd mógłby wysłać jakieś niezgodne z faktami dane? Żaden urząd nie może wprowadzać w błąd kogokolwiek kto występuje o jakiekolwiek dane. Za takie coś grozi urzędnikowi odpowiedzialność karna." wmawiasz mi jak zwykle coś, czego nie zasugerowałem, zwróciłem uwagę na analizę otrzymanych od magistratu danych
  " A ty powątpiewasz, że w ciągu ostatnich 4 lat uruchomiono ok. 23 km asfaltowych dróg rowerowych w mieście, przepust dla rowerzystów," gdzie coś takiego napisałem ? drogi rowerowe na Rudzkiej, Mikołowskiej czy wzdłuż Nacyny uważam za sukces i próbę nadrobienia wieloletniego zastoju w temacie dróg rowerowych w stosunku do innych miast ( dlatego uważam że porównywanie tego "skoku" w temacie infrastruktury rowerowej z miastami, które już dawno w tym temacie nas wyprzedziły i wyczerpały potencjał budowy u siebie dróg rowerowych jest bez sensu),
  "szereg ułatwień typu śluzy, kontrapasy, " tego nie będę komentował, widać to szczególnie po "tłumach " rowerzystów korzystających z tych pseudorozwiązań
  generalnie w całym temacie dróg rowerowych w mieście (szczególnie w centrum ) brakuje mi jednej rzeczy, nie słyszałem nigdzie, by nasi "wybitni fachowcy" w tej dziedzinie zrobili najpierw dogłębną analizę, gdzie i kiedy jeżdżą w mieście użytkownicy rowerów i dopiero na tej podstawie zaproponowali rozwiązania adekwatne do potrzeb rowerzystów, bo jak na razie wygląda na to, że decyzje oderwane od realiów i rzeczywistych potrzeb zapadają zza urzędniczego biurka, a fachowość podejścia do urzędniczych pomysłów prorowerowych można porównać do słynnej sceny z filmu "Poszukiwany poszukiwana" Barei :
  "- Panie dyrektorze! Tu jest jezioro!
  - A to nie, nie... A nie, dobrze! To jezioro damy tutaj... a ten niech sobie stoi w zieleni."

 • ~ 2018-11-03
  23:55:52

  31 2

  Zdjęcie 100% ukazujące rzeczywistość, dziennie widzę takie pustki, nawet o różnych porach. Kiedyś naprawdę usiądę z kamerką i cały dzień będę nagrywał , i tak w kilku miejscach. Potem prześlę redakcji aby najlepsze kawałki opublikowali. Nic tylko wiatr liście zamiata, nie wspomnę , że nikt już się nie chwali ile to rowerów zostało wypożyczonych. Czyżby boom minął.

 • ~Antyk 2018-11-04
  07:15:06

  25 4

  ursus mam obawy, że on jednak tego(cytatu z filmu) nie zrozumie....coraz ciaśniej w mieście, coraz dłuższy przejazd(przeczłganie się) przez nie, coraz bardziej rozbestwieni rowerzyści, na których trzeba uważać ze zdwojoną uwagą......wszak jest lepiej, bo tak pokazuje jakis ranking, którym on się zachwyca, ale innymi rankingami się brzydzi, bo pokazują prawdziwe bolączki Miasta, które będą narastały z każdym rokiem rządów historyka, przy aplauzie histeryków

 • ~joanna86. 2018-11-04
  09:46:06

  21 1

  Z okna widzę jak rowerzyści jeżdżą pod prąd tej ścieżki nawet jadąc samochodem zwróciłem uwagę panu który jechał w przeciwnym kierunku ze jedzie pod prąd odpowiedział jaaaaa wieeemmmm. Jeżdżę na rowerze ale jak dla mnie pieniądze mogły pójść na inne cele a nie na te beznadziejne i niebezpieczne pomalowane ścieżki.

 • ~Mr.White 2018-11-04
  12:34:55

  26 1

  Najlepszym obrazem tego miasta "przyjaznego rowerzystom" jest "zawodowy" rowerzysta (w kasku, fluorescencyjnych legginsach) jadący powolutku ulicą Kościuszki od stacji, tamujący ruch samochodów. Podczas gdy 30cm na prawo ma wydzielony kosztem chodnika pas.
  Popieram budowę ścieżek rowerowych, ale tam gdzie jest to możliwe i gdzie ma sens - gdzie będą ścieżką rowerową a nie pasem na ulicy, bo efekt jest taki sam jak w przypadku tego rowerzysty. Nie popieram fuszerki i roboty na pokaz (malowanie trawy na zielono), na potrzeby takich rankingów.

 • ~ 2018-11-04
  13:31:29

  24 1

  Dzień dobry, na koniec dyskusji i wymiany poglądów nie wytrzymałem: SZCZYT JEST JEDEN, więc 15 miejsce nie jest NA SZCZYCIE. W/g komentatorów sportowych jesteśmy w pierwszej piętnastce.
  Kolej na pytanie: KIEDY SKOŃCZĄ KAROLINKĘ???? Aha, sorrki już po wyborach, więc kończyc niczego nie trzeba. WYGRALIŚMY.

 • ~wojok 2018-11-04
  13:33:05

  7 19

  Wszystkich malkontentów i narzekających posyłam na mały wypad rowerem na trasę z Rybnika do Rydułtów. Na początku będziecie sobie lekko jechać swoją ścieżką, ale od granic macie przerąbane i wtedy docenicie to co jest zrobione w Rybniku. Z jakim skutkiem - nie mnie i wam oceniać

 • ~minowa 2018-11-04
  14:44:14

  25 1

  @kierowca bombowca
  Nawet na Białorusi są sekundniki. Sprytnie zainstalowane w sygnalizatorach w żółtym świetle.
  I jeszcze jedno. Światła żołte powinny świecić przynajmniej 5 sekund, bo jak jedziesz 50km/h i zapali się zółte po zielonym na 1-2 sekundy to hamować trzeba ostro, aby nie wjechać na skrzyżowanie na czerwonym.

 • ~Arteks 2018-11-04
  20:31:23

  4 31

  @goliat - taki parking naprzeciw ZUS dzisiaj o godz. 13.30 był totalnie pusty, a na Młyńskiej stało 1(!) auto. Gdyby iść twoim tokiem myślenia - to na podstawie takich obserwacji można by je zlikwidować bo wydają się zbędne. ;) Tak samo czasami nie widać na drodze rowerowej nikogo, a czasami jedzie cała grupa rowerzystów. Warto też zwrócić uwagę, że nasza infrastruktura chociaż europejska i doceniana przez samych rowerzystów i ekspertów - to jednak to są tak naprawdę pojedyncze niepołączone ze sobą kawałki, które dopiero za kilka lat stworzą sprawną sieć na terenie całego miasta i wtedy rower stanie się ofertą dojazdową dla każdego, a nie tak jak obecnie - dla szczęśliwców którzy mieszkają obok już istniejących dróg rowerowych. @ursus - ty się powołujesz tylko na swoje subiektywne odczucia, a tu dyskutujemy o konkretnym rankingu zrobionym przez ekspertów. Plan mobilności dla Rybnika też robili eksperci, nasz oficer rowerowy też jest ekspertem w przeciwieństwie do nas - komentatorów. Ja przynajmniej mam się na kogo/co powołać co też uczyniłem, a ty niestety nie. A przecież wystarczy porównać optycznie Rybnik 2018 z Rybnikiem 2012 i w tym kontekście ranking staje się zbędny bo dokonała się rewolucja w temacie. @antyk - strasznie to słabe z tym długim przejazdem bo tak się składa, że autom w Rybniku niczego nie odebrano, wykorzystano tylko to, że drogi były za szerokie. Przejazdy są długie bo aut jest za dużo - więc stąd nowatorskie działania władz miasta które sprawdziły się w innych miastach. Dobry włodarz musi dbać o wszystkie potrzeby mieszkańców - także rowerzystów. Zachwyca mnie ten ranking bo rzadko kiedy któraś miejscowość z naszego regionu jest w czymś najlepsza w województwie. Podałem linka do artykułu z 2012 w którym Rybnik zajął przedostatnie miejsce i wtedy w swoim komentarzu wcale nie chwaliłem za to ani miasta, ani jego władz czyli jestem obiektywny w temacie. Co do "bestwienia" - czy tylko rowerzystów Rybnik bestwi? A miłośników żużla to nie? W Rybniku każdy mieszkaniec miasta i całego regionu znajdzie dla siebie coś ciekawego bo miasto nie skąpi kasy ani na sport, ani na rozrywkę, ani na rekreację. Wątpię aby ktoś ciągle hejtujący coś pojął ale... nadzieja umiera ostatnia.

 • ~ 2018-11-04
  22:36:42

  9 0

  ~Arteks 2018-11-04 20:31:23
  "(...)ty się powołujesz tylko na swoje subiektywne odczucia, a tu dyskutujemy o konkretnym rankingu zrobionym przez ekspertów(...)
  nasz oficer rowerowy też jest ekspertem (...)"
  to, że ktoś wrzucił kilka cyfr do exela, czy to, że ktoś został posadzony na stołku, nie czyni z niego eksperta, szkoda, że tego n ie dostrzegasz, by ktoś został ekspertem w swojej branży, musiał oprócz szkoły, przez lata nabierać doświadczenia zawodowego i życiowego, obecnie wg. Ciebie jest to zbędne
  co ciekawsze, moje "subiektywne odczucia" w odróżnieniu od "konkretnego rankingu zrobionym przez ekspertów" podziela bardzo wielu mieszkańców miasta, także użytkowników rowerów
  "A przecież wystarczy porównać optycznie Rybnik 2018 z Rybnikiem 2012 i w tym kontekście ranking staje się zbędny bo dokonała się rewolucja w temacie. "tego nikt nie neguje, szkoda tylko, że nie chcesz dopuścić myśli, że nie wszystkie pomysły były trafne
  "Przejazdy są długie bo aut jest za dużo - więc stąd nowatorskie działania władz miasta które sprawdziły się w innych miastach"
  a ile ma ich być, skoro na transport publiczny, pomimo wielu górnolotnych haseł, większość mieszkańców nie może liczyć ?
  "Dobry włodarz musi dbać o wszystkie potrzeby mieszkańców" widać to chociażby w dziedzinie komunikacji miejskiej, tkwiącej w marazmie od wielu lat
  "Zachwyca mnie ten ranking bo rzadko kiedy któraś miejscowość z naszego regionu jest w czymś najlepsza w województwie. Podałem linka do artykułu z 2012 w którym Rybnik zajął przedostatnie miejsce i wtedy w swoim komentarzu wcale nie chwaliłem za to ani miasta, ani jego władz czyli jestem obiektywny w temacie." jeżeli przez lata nie zrobiono kompletnie nic, to obecnie każda, nawet najbardziej chybiona inwestycja w tym temacie spowoduje "skok" we wspomnianym rankingu.

 • ~ 2018-11-04
  23:23:10

  12 0

  ~kurm 2018-11-04 13:31:29
  "KIEDY SKOŃCZĄ KAROLINKĘ???? Aha, sorrki już po wyborach, więc kończyc niczego nie trzeba. WYGRALIŚMY."
  tutaj jest kanał bo mieszkańcy zaczęli się burzyć i słać pisma do władz, udowadniając, że nowe rozwiązania utrudniają im życie, m in utrudniając, a czasami wręcz uniemożliwiając im wjazd do posesji, szczególnie większym samochodem, włodarze oczywiście nie przyznają się, że za pieniądze mieszkańców zrobili "babola" i chyba czekają, aż sprawa przycichnie

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jak zamierzasz spędzić wakacje 2024?

Oddanych głosów: 374