zamknij

Wiadomości

Rybnik pięknieje, tylko „skarbówka” wciąż straszy. Kiedy w końcu wyremontują ten budynek?

2016-07-14, Autor: Wacław Wrana

Rejon Placu Armii Krajowej pięknieje z każdym rokiem. Powstał tu nowy budynek sądu okręgowego, wyremontowane zostały elewacje Powiatowego Urzędu Pracy i Komendy Miejskiej Policji.  Oko przyciąga szklana elewacja biurowca K1. Miejscem, które odstrasza pozostaje wciąż siedziba rybnickiego urzędu skarbowego. Jest jednak światełko w tunelu – Izba Skarbowa w Katowicach przymierza się do termomodernizacji budynku.

Reklama

Budynek Urzędu Skarbowego w Rybniku to antyreklama miasta. Z zewnątrz straszy brudna elewacja, przestarzała stolarka okienna i umieszczone od frontu agregaty klimatyzacji. Nie lepiej jest w środku obiektu. Petentów „skarbówki” wita ciasne, ciemne wejście i krata zabezpieczająca drzwi. Przestrzeń w której przyjmowani są klienci wygląda tak, jakby czas zatrzymał się tu co najmniej 20 lat temu.

Przedstawiciele Izby Skarbowej w Katowicach, do której należy budynek zapewniają, iż zdają sobie sprawę z sytuacji jaka ma miejsce w Rybniku. - Kompleks budynków, w którym mieści się Urząd Skarbowy w Rybniku zbudowany został w 1970 roku, jako hotel robotniczy. Budynek z uwagi na niski standard, nieodpowiedni stan techniczny nie spełnia wymogów niezbędnych dla sprawnego funkcjonowania Urzędu Skarbowego - nie wytrzymuje natłoku interesantów i silnej eksploatacji, której jest poddawany. Od lat czynione są jednak starania zmierzające do poprawy warunków obsługi w urzędzie – tłumaczy Michał Kasprzak – rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Katowicach.

Rzecznik dodaje, że aktualny stan budynku to pokłosie szczupłych środków na cele remontowe w całym resorcie finansów. - W województwie śląskim przeprowadzono w okresie ostatnich 5 lat zaledwie dwie inwestycje, a otrzymane środki na remonty, to jedynie 10% wnioskowanych środków.

Jest jednak światełku w tunelu. Izba Skarbowa stara się o dofinansowanie termomodernizacji budynku. Z unijnych funduszy chce pozyskać na ten cel ponad 3,6 mln złotych. Dodatkowo urzędnicy będą wnioskować do ministerstwa finansów o dotację na remonty w wysokości 2 mln złotych.

Niestety, urzędnicy „skarbówki” nie rozpatrują w ogóle wariantu zburzenia obecnego budynku i wybudowania zupełnie nowego gmachu. - Koszt wyburzenia i postawienia na nowo budynku urzędu to ponad 40 – 50 mln złotych. Jest to rozwiązanie mało realne z organizacyjnego punktu widzenia, wiązałoby się z koniecznością przeprowadzki w inne miejsce na czas budowy – ucina dywagacje Michał Kasprzak.

Historia remontów budynku Urzędu Skarbowego:

2006 rok – remont piwnic, w których umieszczono archiwa, po tym jak zostały zalane. US wykonał modernizację instalacji odprowadzającej wody deszczowe.
2012 rok – adaptacja jednego z budynków na archiwum US (400 tys. zł)
2013 rok - remonty bieżące – wymiana okien i wykładzin.
2014 rok - remont instalacji wodociągowej (200 tys. zł)
2015 rok - remont instalacji wodociągowej w segmencie A (ok. 400 tys. zł)
2016 rok - planowany jest remont instalacji elektrycznej i dachu (ok. 350 tys. zł)

Zobacz galerię

Oceń publikację: + 1 + 1 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
 • ~Arteks 2016-07-14 12:29:17

  Świetny artykuł który jest najlepszym dowodem na to, że w naszym kraju bardziej dba się o kościoły niż... o urzędy państwowe! Nawet na Ukrainie nie zdarzyło mi się spotkać urzędu który wyglądałby tak odrażająco. Poza jednak wyglądem problemem tego budynku jest to, że on nie jest zupełnie dostosowany ani do osób niepełnosprawnych, ani nawet dla "wyższych" osób. W środku panuje straszny tłok. Apel do władz miasta: nie dajcie sobie wciskać kitu, że nie ma pieniędzy. Udało mi się ustalić w dość szybki sposób, że tylko w ostatnich 2-3 latach wybudowano nowe urzędy skarbowe w: Czarnkowie, Kętrzynie, Poznaniu, Częstochowie, Jeleniej Górze czy Piasecznie. Nie chce mi się szukać dalej... Dlaczego remontować stary, niedostosowany do potrzeb były hotel skoro już w latach 90. były plany budowy nowego urzędu w Rybniku? Apel do posłów z naszego okręgu - zróbcie wreszcie coś dla swojego miasta, a przy okazji dla prestiżu naszego państwa! Jak to jest w ogóle możliwe, że placówka która zajmuje się ważnymi dla kraju sprawami fiskalnymi, w dużym i bogatym śląskim mieście znajduje się w tak kiepskim budynku? Zawalczcie nie nie remont ale o nowy obiekt w naszym mieście. Pani Kloc, panie Sobierajski, panie Janik - jesteście w partii rządzącej. Dlaczego nie zadziałacie w tej sprawie?! Czy waszym zdaniem Czarnków zasługuje na nowy obiekt skarbówki, a na Rybnik państwo nie ma pieniędzy? Janosikowe to państwo chętnie pobiera z Rybnika ale urzędu nowego nie chce wybudować.

  30 10
 • ~hub381 2016-07-14 12:42:24

  Panie Wrana ! US nie ma pięniędzy na remont,wszystkie pieniążki zostały rozdane na"500 +". A teraz czekają na"Tanie mieszkanie 500..."
  Kasa pusta !

  27 9
 • ~siarzewski 2016-07-14 17:12:32

  Rzadko mi się to zdarza, ale w pewni popieram arteksa. Ten budynek nadaje się tylko do wyburzenia. Nie spełnia jakichkolwiek standardów obiektu użyteczności publicznej.

  22 3
 • ~kurier 2016-07-15 00:44:57

  Jakiś taki paradoks, że urząd skarbowy należący do najważniejszych w naszym kraju w jakimś mieście wygląda tak strasznie. Byłem tam z pitem i naprawdę warunki dla petentów siermiężne, warunki pracy chyba też nie najlepsze.

  15 1
 • ~Marcin74 2016-07-15 07:59:48

  Absolutna racja! Urząd Skarbowy w Rybniku jest chyba jednym z nielicznych urzędów gdzie pracują w większości normalni ludzie (wiem, ciężko w to uwierzyć bo to jednak urzędnicy ;) ). W porównaniu do tego jak urzędnicy skarbowi są opisywani w reszcie Kraju, ci rybniccy są „jacyś inni” w jak najbardziej pozytywnym tego słowa znaczeniu (mówię tylko z własnego doświadczenia). Pomyliłem się? To jest telefon: Pan przyjedzie, pan poprawi a nie żadne pisma, wezwania, kary itp. Potrzeba papier o nie zaleganiu? Wydadzą od ręki a nie 2 tyg. czekania i podanie jak w ZUS! Nie wiem o co chodzi w naszym US ale tam nawet portier jest lepiej zorientowany w pracy urzędu niż przeciętny urzędnik w ZUS-ie!
  Nowy, funkcjonalny budynek należy się PRZEDE WSZYSTKIM (nie wierze, że to pisze) urzędnikom pracującym w rybnickim urzędzie skarbowym! w drugim rzędzie mieszkańcom Miasta. W następnej kolejności powinny zniknąć: blaszok na Raciborskiej (były „Nasz Dom”) oraz budynek obok w którym były meble, wszystkie zabudowania (po za biedrą bo ta awygląda ok.) obok figloraju z obrzydliwym kominem i barakami wokół, dramatyczny blaszok –biedronka przy wodzisławskiej 76, oraz Hermes (nie chodzi o jego wyburzenie ale o drapanie z gigantycznej ilości szpetnych, targowych reklam jak na przedmieściach polski B lub ukraińskich miast. Panie, Panowie z UM Rybnik – Powstał śródmiejski parku kulturowy i co? Centrum jak straszyło szpetotą reklam tak straszy!

  14 0
 • ~rob78 2016-07-15 08:29:21

  Wyburzyć to dziadostwo i drzew nasadzić. A nowego pod żadnym pozorem nie budować:)

  9 2
 • ~jurempus 2016-07-15 09:32:47

  "Nieodpowiedni stan techniczny budynku" jeżeli takie są opinie to niezwłocznie trzeba zamknąć budynek ponieważ zagraża życiu bądź zdrowiu interesantów. A w środku fakt czas się zatrzymał w czasach PRL-u

  5 0
 • ~michal418@amorki.pl 2016-07-15 15:44:51

  PRZYDAŁOBY SIE POMALOWAĆ TE WYSOKIE KOMINY KTORE TAK STRASZĄ SWOIM WYGLĄDEM ODKĄD SIĘ URODZIŁEM

  0 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co wg Ciebie jest przyczyną wyludniania się Rybnika?

Oddanych głosów: 3936