Rybnik znalazł się na 63. miejscu w ogólnopolskim rankingu „Kobiety w samorządach 2024”, uzyskując wskaźnik feminizacji na poziomie 6,40%. Oznacza to, że udział kobiet we władzach samorządowych miasta jest niski na tle innych miejscowości. W województwie śląskim odsetek kobiet w organach władzy lokalnej wynosi średnio 21%, co również plasuje region w dolnej części zestawienia w skali kraju.
Ranking opublikowało Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”, a autorami są znani eksperci:
- Paweł Swianiewicz - profesor ekonomii, kierownik Zakładu Studiów Społeczno-Ekonomicznych w Instytucie Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
- Julita Łukomska - adiunkt w Katedrze Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego.
Sprawdziliśmy, w których samorządach odsetek kobiet w organach uchwałodawczych i na stanowiskach wójtów, burmistrzów, prezydentów, starostów i marszałków jest największy. Zbudowaliśmy na tej podstawie ranking obejmujący wszystkie jednostki samorządowe. Jego wyniki dają wiele do myślenia – wskazuje „Wspólnota”.
Czasopismo przypomina, że od 2014 r. obowiązuje przepis nakazujący, aby kobiety stanowiły minimum 35 proc. kandydatów do rad. Wymóg ten odnosi się wyłącznie do wyborów proporcjonalnych, zatem dotyczy głosowania nad składem sejmików wojewódzkich, rad powiatów i miast na prawach powiatu, a w wyborach przeprowadzonych w 2018 i 2024 r. także gmin liczących ponad 20 tysięcy mieszkańców.
Wydaje się, że wpływ tego przepisu na wzrost udziału kobiet we władzach samorządowych jest ograniczony. Udział pań faktycznie systematycznie rośnie, ale dotyczy to tak organów, gdzie kwoty płci obowiązują, jak i tych, gdzie takiego przepisu nie ma. Ważniejsze wydają się zmiany o charakterze kulturowym, których tempo jest jednak stosunkowo słabe – czytamy.
„Wspólnota” zwraca szczególnie uwagę na dynamikę wzrostu liczby kobiet w organach JST w gminach wiejskich. W latach 90. XX wieku i w pierwszej dekadzie obecnego stulecia ich odsetek był tu niższy niż w miastach, ale potem sytuacja się zmieniła. Obecnie radne stanowią prawie 35 proc. składu rad w gminach wiejskich i nieco ponad 32 proc. w gminach miejskich i miejsko-wiejskich. Pośrednio wskazuje to na tempo zmian kulturowych, norm odnoszących się do roli kobiety na wsi.
Zestawienie rankingowe „Wspólnoty” bierze pod uwagę zarówno skład rad JST, jak i władz wykonawczych. Na jego potrzeby stworzono tzw. wskaźnik feminizacji. Ponieważ systemy wyborcze są różne, autorzy musieli zastosować odmienne algorytmy tego wskaźnika:
1. W przypadku gmin (a także miast na prawach powiatu) brana jest pod uwagę płeć wójta/burmistrza/prezydenta miasta (waga: 40 proc.), płeć przewodniczącego rady (waga: 20 proc.) oraz udział kobiet w radzie gminy (waga: 40 proc.).
Przykładowo, jeśli rada składałaby się wyłącznie z mężczyzn, ale wójt był kobietą, to wskaźnik feminizacji dla tej gminy wyniósłby 40 proc. Natomiast w przypadku, kiedy wójt i przewodniczący rady są kobietami, zaś kobiety stanowią połowę składu rady, wskaźnik wynosiłby 80 proc. Zestawienie sporządzono oddzielnie dla gmin wiejskich oraz miejskich (traktowanych łącznie z miejsko-wiejskimi) oraz dla miast na prawach powiatu.
2. W przypadku powiatów algorytm bierze pod uwagę dwie zmienne: płeć starosty – waga 50 proc., udział kobiet wśród radnych – waga 50 proc.
3. W województwach brane są pod uwagę aż cztery zmienne: płeć marszałka (30 proc.), odsetek kobiet wśród pozostałych członków zarządu (waga: 20 proc.), płeć przewodniczącego sejmiku (waga: 10 proc.), odsetek kobiet wśród radnych sejmiku (waga: 40 proc.).
„Wspólnota” podkreśla, że posłużyła się danymi odnoszącymi się do okresu bezpośrednio po wyborach w kwietniu 2024 r. Jeśli potem zmienił się np. przewodniczący rady albo wójt, dane nie uwzględniają tego faktu.
Województwo śląskie charakteryzuje się dużą rozpiętością wyników. Rybnik w kategorii miast na prawach powiatu zajął odległe 63. miejsce ze wskaźnikiem feminizacji 6,40%. Pozycję dzieli z Rzeszowem.
Na czele naszego miasta do tej pory nie stała kobieta, choć śp. Adam Fudali korzystał z pomocy wiceprezydentek – Ewy Ryszki i Joanny Kryszczyszyn. Ranking jednak nie obejmuje lat przed 2018 rokiem. Notabene, nasze miasto w 2018 roku wypadło znacznie lepiej i zajmowało wtedy 49. pozycję.
Obecnie jedyną kobietą zajmującą najwyższe stanowisko przy prezydencie jest skarbnik – Iwona Mazur, ale biorąc pod uwagę kryteria rankingu – jej osoba nie była brana pod uwagę.
Jeżeli chodzi o 25-osobową radę miasta, tylko 4 kobiety pełnią rolę radnych (Mirela Szutka, Aleksandra Nowara, Joanna Brzózka), w tym Małgorzata Piaskowy, która jest jednocześnie wiceprzewodniczącą Rady Miasta Rybnika.
Pierwsze miejsce w powyżej kategorii zajął Gdańsk (74,12%), drugi jest Sopot (73,33%), a trzecie Świnoujście (59,05%).
Jeżeli chodzi o miasta w województwie śląskim, najwyżej są Piekary Śląskie, które zajęły 8. miejsce (53,33%), od razu następne są Gliwice (52,80%) i Zabrze (48,00%).
W rankingu lepiej (pod względem feminizacji) wypadają inne najbliższe nam gminy:
- Jastrzębie-Zdrój – 51. miejsce, wskaźnik feminizacji - 10,43%
- Żory – 56. miejsce, wskaźnik feminizacji - 8,70%
- Wodzisław Śląski – 519. miejsce, wskaźnik feminizacji – 15,24%
- Czerwionka-Leszczyny – 519. miejsce, wskaźnik feminizacji – 15,24%
- Świerklany – 317. miejsce, wskaźnik feminizacji – 38,67%
- Lyski – 127. miejsce, wskaźnik feminizacji – 56,00%
- Gaszowice – 876. miejsce, wskaźnik feminizacji – 13,33%
- Jejkowice – 876. miejsce, wskaźnik feminizacji – 13,33%
Powiat rybnicki znalazł się na 127. pozycji ze wskaźnikiem 15,79%.
Rzecz jasna „Wspólnota” ujęła też ranking pod kątem województw. Nasz region jest dziewiąty, a więc praktycznie w środku stawki ze wskaźnikiem feminizacji 21%.
Lepiej wypadają jednak takie województwa jak:
1. łódzkie – 61,97%
2. świętokrzyskie – 45,67%
3. warmińsko-mazurskie – 32,33%
4. zachodniopomorskie – 31,00%
5. wielkopolskie – 30,38%
6. mazowieckie – 24,90%
7. kujawsko-pomorskie – 23,00%
8. lubuskie – 22,00%
Autorzy rankingu, prof. Paweł Swianiewicz i dr Julita Łukomska, podkreślają, że mimo obowiązującego od 2014 roku przepisu nakazującego, by kobiety stanowiły minimum 35% kandydatów w wyborach proporcjonalnych, wpływ tego regulaminu na wzrost udziału kobiet we władzach jest ograniczony.
Ważniejsze wydają się zmiany o charakterze kulturowym, których tempo jest jednak stosunkowo wolne – wskazują autorzy.
Dodatkowo zwracają uwagę, że choć odsetek kobiet wśród kandydatów na radnych jest coraz wyższy, to nie przekłada się to w pełni na liczbę kobiet faktycznie zdobywających mandaty.
To efekt mniejszej gotowości kobiet do kandydowania, ale także decyzji układających listy wyborcze i wyborców, którzy rzadziej oddają głosy na kobiety – czytamy w raporcie.
Czas na prezydentkę Rybnika? Jak myślicie?
Cały raport przeczytacie TUTAJ.
Tagi: Wspólnota, kobiety Rybnik, wskaźnik feminizacji, ranking Rybnik, samorząd, powiat rybnicki, kobiety w samorządach
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Tragedia w Bogunicach. Nie żyje nastolatka
52246Miejsca relokacji imigrantów w Rybniku? Mamy konkretną odpowiedź MSWiA
23849Zderzenie pojazdów na ul. Raciborskiej. Ciężarna trafiła do szpitala
15497Braun i Fritz weszli do szpitala, by zatrzymać lekarkę. „Może dalej mordować?”. Służby sprawdzają, czy politycy popełnili przestępstwa (wideo)
13560Radni przypatrzyli się komunikacji miejskiej. Na co narzekają pasażerowie? Wnioski i wyniki ankiet dają do myślenia
13086Miejsca relokacji imigrantów w Rybniku? Mamy konkretną odpowiedź MSWiA
+364 / -65Nowość w Rybniku! Już dziś otwarcie chlebomatu Piekarni Croma przy Galerii Domus
+241 / -23Będzie pociąg z Rybnika do Chorwacji? Odpowiedź ministerstwa intryguje!
+152 / -5Jejkowice: to była próba porwania dzieci? Policja zaprzecza, ale prowadzi czynności
+88 / -13To tor dla rolkarzy czy spacerowiczów? „Grożono mi pobiciem”
+85 / -14Tu miał być 4-gwiazdkowy hotel. Radna mówi o „miejskim śmietnisku” (zdjęcia)
24Miejsca relokacji imigrantów w Rybniku? Mamy konkretną odpowiedź MSWiA
23Braun i Fritz weszli do szpitala, by zatrzymać lekarkę. „Może dalej mordować?”. Służby sprawdzają, czy politycy popełnili przestępstwa (wideo)
22Żałoba to kwestia prywatna? Nie wszystkie wydarzenia w Rybniku zostaną odwołane w sobotę
16Komunikacja miejska w Rybniku może być bezbiletowa? Radny mówi: zróbmy to. Prezydent: komu zabierzemy?
14Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~exx 2025-03-26
17:54:06
Co za socjalistyczny bełkot! Jakaś nowomowa partyjna. A komu to potrzebne? A dlaczego?
A na budowie brakuje pracowników, a do obsługi sprzętu ciężkiego szukają. Co za zimno, brudno i trzeba wcześnie wstać?
~Lokalny 2025-03-26
17:54:16
Może kobiet mamy mało, ale za to w rankingu ilości gejów na kierowniczych stanowiskach zajęli byśmy pierwsze miejsce.
~Francik049 2025-03-26
18:19:24
Za to stanowisko (niedo) rzeczniczki jest i nas od dawna w 100% sfeminizowane.
~Francik049 2025-03-26
18:24:44
Jadąc z pracy widziałem pracowników wymieniających rurociąg z wodą i ani jednej pracującej tam pani, może szanowny periodyk i stojący za nim eksperci pojęli by się lobbingu by w ramach równości poprzez kroki prawne stan ten zmienić :)
~imrahil 2025-03-26
20:58:35
Dobra, dobra, czy ktoś paniom zabrania pracy w urzędzie? Niepokojący też jest udział kobiet w zawodzie śmieciarza, górnika dołowego, spawacza, dekarza albo brukarza. Czy nie należałoby tego zmienić ustawą? A tak poważnie to mamy do czynienia z dyskryminacją mężczyzn. W opiece zdrowotnej co chwilę jakieś mammobusy, cytobusy, trąbienie o raku piersi podczas gdy przypadków raka prostaty jest tyle samo i cisza, żadnych trgontpu akcji.. Mężczyźni żyją znacznie krócej, więcej niż co czwarty nie dożywa emerytury a wiek emerytalny mamy wyższy. Nawet emerytura jest liczona z uśrednionej długości życia, czyli na korzyść pań, a naszą niekorzyść. Trudno to tłumaczyć byciem matką, bo dzieci się dzisiaj już prawie nie rodzą. 30% czterdziestolatek w Polsce nie urodziło żadnego dziecka. O obowiązkowej służbie wojskowej wspomina się tylko w kontekście mężczyzn. Chłopcy w szkole mają gorsze ocdny, jest ich mniej na studiach, a wiele lokalnych programów naukowych kierowanych jest do dziewczynek i przy rekrutacji dostają one punkty na plec. Na politechnikach ponad 40% to kobiety i nadal istnieją programy zachęcające kobiety do studiowania na polibuddie. Na studiach medycznych 20% to mężczyźni i wiecie jakie istnieją akcje? Zachęcające kobiety do studiowania medycyny, nie ma nic dla chłopaków. Za te same przestępstwa mężczyźni dostają wyższe wyroki i odsiadkę w gorszych warunkach. Prysznic kobiecie w wiezieniu przysługuje codziennie, mężczyźnie znacznie rzadziej. Alienacja rodzicielska to problem bardziej dla mężczyzn.
~imrahil 2025-03-26
21:01:02
Normy dźwigania są dyskryminujące dla mężczyzn. Wyobraźcie sobie, że Agata Wróbel wg prawa może nosić mniejsze ciężary niż Adam Małysz. W jakimś ministerstwo, chyba rodziny, ostatnio chwalili się na Twitterze że 70% ich pracowników to kobiety. Wyobraźcie sobie jaki byłby krzyk gdyby ministerstwo z dumą ogłosiło że 70% pracowników to mężczyźni.
~imrahil 2025-03-26
21:04:47
Ginekolog to specjalista do którego kobieta na NFZ idzie bez skierowania. Chłop musi sobie wywalczyć skierowanie u lekarza pierwszego kontaktu. 80% samobójstw to samobójstwa mężczyzn.
~Rosthost 1 2025-03-27
03:50:37
"Damski bokser w rybnickim urzędzie miasta? Miał bić i poniżać pracownicę"
Tak jest w Rybniku!! - tu mamy może 2 miejsce!! za Olsztynem.
~Rosthost 1 2025-03-27
03:57:07
"Przykładowo, jeśli rada składałaby się wyłącznie z mężczyzn, ale wójt był kobietą, to wskaźnik feminizacji dla tej gminy wyniósłby 40 proc. "
Wystarczy aby prezydent zdeklarował się ze jest kobietą (w socjalistycznej Hiszpanii ogarniemy to w 1 dzień) i już na czele stawki. Kocha Rybnik??