Od pewnego czasu w mediach społecznościowych krąży mapa udostępniona przez grupę Lasy i Obywatele. Na pierwszy rzut oka możemy dojść do wniosku, że z terenu obsługiwanego przez Nadleśnictwo Rybnik zniknie sporo połaci lasów. Leśnicy z naszego miasta dementują jednak te informacje.
Ta mapka przestraszyła niejedną osobę w Rybniku i powiecie rybnickim. Od pewnego czasu krąży w mediach społecznościowych. Udostępniają ją sobie dzielnice, działacze społeczni. Według zawartych tam informacji, w ciągu kilku następnych lat szykują się w naszym regionie masowe wycinki drzew.
Po kolei, mapa powstała dzięki grupie Lasy i Obywatele, określającej się jako oddolna inicjatywa obywatelska.
Jesteśmy grupą osób, które cenią lasy i angażują się w ich ochronę. Działamy z miłości do lasu i z obywatelskiego obowiązku. Chcemy prawdziwej debaty o tym, jak w dobie zmian klimatycznych możemy chronić lasy, by one mogły chronić nas. Postulujemy większą kontrolę społeczną nad tym, co dzieje się w lasach – czytamy w opisie grupy.
Pomysłodawczynią inicjatywy jest Marta Jagusztyn. Jak tłumaczy, pomysł narodził się dzięki lokalnemu doświadczeniu.
Lasy Państwowe chciały nam w Szuminie, w Nadbużańskim Parku Krajobrazowym wyciąć las. I to metodą rębni zupełnej, czyli „do gołej ziemi”. Ryzyko wycinki w bezpośrednim sąsiedztwie wsi zmobilizowało naszą społeczność lokalną. Zaczęliśmy rozmawiać z Lasami Państwowymi, powołaliśmy też lokalne stowarzyszenie. Poznałam ludzi z innych części Polski chroniących swoje lasy. Dzwonili ludzie z pytaniami, jak to robić. Uznałam, że warto zacząć dokumentować wiedzę o skali społecznego ruchu na rzecz lasów w różnych częściach Polski oraz stworzyć platformę, która umożliwi dzielenie się doświadczeniami. I tak powstały Lasy i Obywatele – tłumaczy.
Teraz możemy przejść do wspomnianej już mapy, która dzieli się na widok satelitarny i topograficzny. Na pierwszy rzut oka możemy dojść do wniosku, że z terenu obsługiwanego przez Nadleśnictwo Rybnik zniknie sporo połaci lasów. Tylko w pobliżu Zalewu Rybnickiego ma zostać wyciętych około 25 hektarów – tak przynajmniej wynika z informacji, które uzyskujemy po kliknięciu w dane pododdziały. >>Zobaczcie mapkę Lasów i Obywateli<<
Czerwonych punktów na mapie jest znacznie więcej. Wycinki mają być prowadzone choćby między Jankowicami, a Świerklanami, w Kolonii Helena (Niewiadom), czy w Ochojcu. W większości przypadków mają one zostać zrealizowane do końca 2026 roku.
Na pierwszy rzut oka wygląda to poważnie. Istotna jest jednak informacja znajdująca się w panelu bocznym mapy:
Zaznaczenie obszaru nie oznacza, że będzie wycięty w całości – czytamy.
Zwracamy uwagę na ten wątek, bo rozwijają go przedstawiciele Nadleśnictwa Rybnik.
Czy Nadleśnictwo Rybnik faktycznie zamierza wyciąć tak znaczne połacie leśnych terenów? Leśniczy Marcin Piechota dementuje te informacje.
Uproszczenia bardzo często powodują olbrzymie przekłamania, tak jest między innymi ze wskazywaną mapą, która pojawiła się w internecie. Użycie koloru czerwonego, zaznaczenie całych oddziałów leśnych, to swego rodzaju manipulacja nastawiona na wywołanie efektu grozy. Gdyby sięgnąć do Planów Urządzania Lasu, jakie Nadleśnictwo Rybnik przygotowuje na każde dziesięciolecie od prawie 50 lat, można by odnieść wrażenie, idąc za przykładem internetowej mapki, że do dziś lasów wokół Rybnika już nie powinno być. Tymczasem są, mają się doskonale i wciąż zwiększają zasobność - właśnie dzięki pracy leśników. Od dziesięcioleci, leśnicy tak pielęgnują las, by spełniał trzy główne funkcje – przyrodniczą, społeczną i gospodarczą – oraz by zachować trwałość lasu – wyjaśnia.
Dodaje, że tylko w czasie obowiązywania ostatniego Planu Urządzania Lasu, niezależnie od prowadzonego pozyskania drewna w lasach rybnickiego nadleśnictwa zasobność zwiększyła się o ponad 320 tysięcy metrów sześciennych drewna.
Podczas prac przygotowujących nowy PUL, specjaliści i przyrodnicy dokonują inwentaryzacji całego lasu, planują zabiegi pielęgnacyjne oraz odnowienia. Następnie projekt trafia do konsultacji społecznych, a na mapie, o której mowa wszystko sprowadzono jedynie do koloru czerwonego, który nic nie mówi o sposobach prac leśnych, dzięki którym las przetrwa dla przyszłych pokoleń – słyszymy od leśniczego.
Przypomina również, że ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców – prowadzone będą w wielu miejscach tzw. cięcia pielęgnacyjne i sanitarne.
Ich celem jest polepszenie stanu drzewostanów oraz umożliwienie lepszego wzrostu drzew będących w dobrej kondycji. W ten sposób dajemy im szansę szybszego rozwoju, a co za tym idzie wiązania węgla z CO2 i produkcji tlenu. Usuwane są też drzewa chore i połamane, które mogą zagrażać bezpieczeństwu. Naturalnie część z nich pozostawimy w lesie do naturalnego rozkładu. Takie martwe drewno, jest bowiem doskonałym miejscem dla rozwoju części ekosystemu leśnego. I choć czasem wygląda to na nieporządek w lesie, leśnicy w ten sposób dbają nie tylko o zachowanie, ale przede wszystkim zwiększenie bioróżnorodności – wyjaśnia Marcin Piechota.
Mieszkańców Rybnika i naszego regionu uspokaja także Paulina Sobczuk, rzecznik prasowa Nadleśnictwa Rybnik.
Ludzie widzą na internetowych mapach jedną, wielką powierzchnię zaznaczoną na czerwono i boją się, że drzewa znikną na zawsze. To nieprawda. Polscy leśnicy od prawie stu lat za główny cel swojej pracy stawiają odnawianie. To właśnie dzięki pracy pokoleń leśników, zwiększono ilość lasów – w 1945 roku stanowiły one 20,3% terenu Polski, a dziś to już 30,9%. Dodać należy, że funkcja produkcyjna lasu, to nie tylko drewno, to także owoce runa leśnego – czyli np. grzyby, jagody czy borówki, a także tlen – dodaje Sobczuk.
Rzecznik NR podkreśla, że każdy las, którym zarządzają Lasy Państwowe, po pracach związanych z pozyskaniem drewna, będzie odnowiony.
Mówiąc prostszym językiem, posadzony będzie tam nowy las. Zgodnie z Ustawą o lasach ma to nastąpić najpóźniej do 5 lat, w większości miejsc w naszym nadleśnictwie prowadzimy nasadzenia najczęściej po 2 latach. Ludzie coraz częściej chodzą do lasu, dlatego też dbamy o ich i lasu bezpieczeństwo – mówi.
Paulina Sobczuk, rzecznik Nadleśnictwa Rybnik i Marcin Piechota - leśniczy NR/fot. bf
Leśniczy Piechota przypomina, że w Nadleśnictwie Rybnik sadzi się rocznie prawie milion nowych drzew. Sosna, czyli drzewo niewymagające żyznych ziem, to prawie połowa tej liczby. Na każdym hektarze sadzi się ich 8-10 tys. szt. Natomiast około 100 tys. drzew rocznie, to ilość drzew, które są ścięte w ramach pozyskiwania drewna.
Pamiętajmy też, że sadzimy milion drzew, a odnowień naturalnych, czyli tzw. samosiejek jest kilkanaście razy więcej. To i praca leśników, którzy myślą w horyzoncie czasowym na poziomie 100 lat sprawia, że prawdziwe i jakże trafne jest powiedzenie - Nie będzie nas, nadal będzie las – dodaje nasz rozmówca.
---
Nadleśnictwo Rybnik zachęca do korzystania z danych, jakie udostępniają Lasy Państwowe na swoich stronach www.lasy.gov.pl; www.czaswlas.pl czy z Banku Danych o Lasach, gdzie znaleźć można informacje m.in. o gatunkach drzew rosnących w danym miejscu, zagrożeniu przeciwpożarowym, zakazach wejścia do lasu czy obiektach turystycznych. W
Warto także w przypadku jakichkolwiek wątpliwości rozwiać je w siedzibie Nadleśnictwa czy w lesie, spotykając leśniczego, który o ten las dba - dodaje na koniec Paulina Sobczuk.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Mnóstwo radiowozów na Rudzkiej w Rybniku. Pościg rodem z Hollywood. Mamy komunikat policji
73011Ruszył proces przedsiębiorcy za otwarcie klubu w czasie pandemii. On oskarża poprzedni rząd za prowadzoną opresję. „Byłem przykładem odważnego przedsiębiorcy”
31015Akcja nad Zalewem Rybnickim. Topił się mężczyzna
27817Tragedia w Stodołach. Z rzeki wyłowiono zwłoki
20343Seria pożarów na Nowinach. Paliły się śmietniki i samochód. To robota podpalacza? (wideo)
14998Mnóstwo radiowozów na Rudzkiej w Rybniku. Pościg rodem z Hollywood. Mamy komunikat policji
+201 / -26„Archiwum X” na tropie. Po 19 latach zatrzymali podejrzanych o zabójstwo w Czerwionce-Leszczynach
+126 / -5"Węgiel trzyma nas przy życiu". Na rządowym planie transformacji eksperci nie zostawiają suchej nitki (wideo)
+121 / -24Abp. Adrian Galbas metropolitą warszawskim. Kto go zastąpi w archidiecezji katowickiej? (wideo)
+103 / -14Idea Dobrego Ducha szczytna, ale klientów mało. „Nie ma sensu wydawać fortuny na nowe rzeczy” (wideo, zdjęcia)
+80 / -1Skończyła się cierpliwość związkowców. O odpowiedzi rządu mówią: „żart”. Będzie demonstracja w Warszawie ws. Elektrowni Rybnik
52Ruszył proces przedsiębiorcy za otwarcie klubu w czasie pandemii. On oskarża poprzedni rząd za prowadzoną opresję. „Byłem przykładem odważnego przedsiębiorcy”
32Miasto zaciągnie 190-milionowy kredyt. Miasto: to na rozwój. Opozycja: nie żyjemy w bańce
30Sejm za dodatkowym urlopem dla rodziców wcześniaków. O to walczyli też rybniczanie
29"Z przyszłością w Żorach". Co warto wiedzieć o żorskim programie mieszkaniowym?
18Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~Jedynie Prawdziwy Polak 2022-01-14
09:23:16
Okradają społeczeństwo z czegoś, co jest publiczne.
Wystarczy przejechać się do Gliwic i porównać pobocza z tym, co było kilka lat temu.
Pustynia.
Pytam, jakim prawem społeczeństwo, bez jego zgody, jest ogołacane ze wspólnego dobra?
Odpowiem wam, ludzie są teraz traktowani jak czarna masa, z którą można robić, co się chce , bez pytania się o zdanie i bez żadnych konsekwencji dla tych, co podejmują decyzje
~Longina b 2022-01-14
09:37:59
Mam nadzieję że nie zrobią tego co zrobił Szyszko.
~artefaks 2022-01-14
09:42:38
Lasy Państwowe obsadzone kadrowo wedle zasady ,,rodzina na swoim". Działaja wedle typowo pissowskich schematów. Zaprzeczą wszystkiemu , a potem to zrobią...
Ludzie obudźcie się z tego letargu intelektualnego. Dalej chcecie być tak okłamywani i strzyżeni przez wilków w owczej skórze do gołej skóry ?
~Kurt_Wallander 2022-01-14
09:45:36
Czyli co, wycinka w parku krajobrazowym to też normalka? Widział ktoś jak wyglądają te nasadzenia? Bardzo gęsto i w prostych rzędach, to ma być potem ten las monokulturowy, "naturalny las"? Dla mnie taka trzebierz, rębinnia i nasadzenia to "plantacja drzew - a na takiej "plantacji" uprawia się drewno a nie las. Człowiek potem jeździ po parku krajobrazowym albo pozostałej części otuliny i nadziewa się na ogromne, łyse placki (chociaż nie powiem, przyjemnie się jest sztachnąć świeżo ściętym drzewem). I co mi po nasadzeniach, skoro one wrócą "za sto lat"?
Wyciąć wszystko w pień, a co.
~Franek 7 2022-01-14
09:47:55
Dewastują ten kraj w każdym aspekcie… Niech już ta mafia odejdzie.
~Longina b 2022-01-14
10:05:20
Dyrektor generalny Lasów Państwowych Andrzej Konieczny kupił dom za 9,5 tyś.zł.Wartość tego domu to 184tyś.zł.Można kombinować i kraść?Można tylko z PiSem.
~Bonifacy Onufrewicz 2022-01-14
10:05:50
Z powodu niedoborów wody w Polsce w nieodległej przyszłości, wyginą wszystkie drzewa i krzewy iglaste, więc te czerwone plamy na mapie są jak najbardziej realne. Wystarczy przejść się do lasu i poszukać iglaków,to widać,że jest ich coraz mniej i są coraz słabsze,sądząc po ilości wiatrołomów.
~kogadov 2022-01-14
10:12:41
Najlepiej by bylo cale miasto wyciac razem z budynkami i zrobic nowe od poczatku, bo na to co tu jest to juz ratunku nie ma...
~rzyt 2022-01-14
10:38:40
Szkoda, że nie pozwolono sprzedać LP za czasów PO. Teraz nie byłoby problemu. Dawno byłyby wycięte.
~kurier 2022-01-14
11:02:07
Stop wycince drzew na Śląsku! Społecznicy politycy, samorządowcy do roboty. Rozumiem czasami wycinkę z powodu bezpieczeństwa czy inwestycji. Nie może być jednak zgody z powodu zachłanności państwa
~artefaks 2022-01-14
11:28:45
Wczoraj w telewizji pokazywano jak kikuty kilkusetletnich zdrowych cennych przyrodniczo wyciętych drzew w planowanym Turnickim Parku Narodowym. Lasy Państwowo wpierw mętnie tłumaczyły że drzewa ,,były chore ". Szybko obalono i wysmiano ta absurdalną tezę....To wymyslono nową absurdalną tezę,, Żeby nie zagrażały życiu i zdrowiu ludzi ". Pewnie jak ludzie przybędą na pustynię będącą Parkiem Narodowym to nie grozi im że wywiórka zrzuci im z góry na głowę jakąś szyszkę.....
Wycinają bo cenne drewno jest potrzebne do budowy pałaców ,,nowych elit " . Towarzysz szmaciak powinien mieć siedzibę godną jego pozycji. Czego zwykły szary Polak obajtnąć nie może...
~common 2022-01-14
11:30:23
Drodzy Panowie z Nadleśnictwa przyroda nie potrzebuje waszych działań "pielęgnacyjnych" i to ze zadrzewiacie tereny przez was zdemolowane oznacza tylko tyle ze za jakieś 50-80 lat będzie tam znowu las. Cały Śląsk i nie tylko powinien być wykluczony z jakichkolwiek wycinek. Lasy wokół Rybnika m.in rejon Jejkowic, Suminy, Zwonowic plądrujecie ostatnio na taką skalę że chce się płakać. Widzę to na codzień, tam jest juz tyle zrywek i tyle dziur w drzewostanie że serce pęka. Ostatnio lądrujecie kwartały gdzie są stare buki, drzewa ktore nie odrosną w 50 lat. Życzę wam wszystkiego najgorszego i mam nadzieję ze spadające drzewa połamią przynajmniej wam nogi!!!
~artefaks 2022-01-14
11:32:04
Sorry za składnie. Pisane z androida i nie widzę całego tekstu
~joszkobroda 2022-01-14
12:22:23
artefaks ty i tak zawsze pie...sz glupoty wiec po butelce wodki piszesz wieksze i to widac
~joszkobroda 2022-01-14
12:23:38
ale coz WLADZA o tej godzinie moze
~Lateks 2022-01-14
14:43:14
Trochę ta mapa nie aktualna, gdyż połowa drzew w tych czerwonych kwadratach już jest po rębni...
~Gruby21 2022-01-14
15:16:27
Od lat Nadleśnictwo Rybnik tnie na zasadzie na szlag 100hA. Ten cały park krajobrazowy to sobie można wsadzić między 4 litery. Komuś kto zaprzeczy, w tym Pani rzecznik polecam przejażdżki po lesie to zobaczy jak to w rzeczywistości wygląda. Kamień obok ul. Robotniczej - gigantyczna połać lasu wycięta z kilkoma kikutami kilka lat temu. Stodoły - Ochojec, obszary lasu ciągnące się po horyzont wycięte w pień... Dramat. Faktycznie przydałoby się iść na jakąś manifestację. Tylko gdzie i po co, skoro władza i tak nie słucha obywateli...
~ka22 2022-01-14
18:19:45
Ale pierdoły, pardon my french.
Tną aktualnie przy jednym z najładniejszych szlaków pieszych i rowerowych. Rżną jak leci, potężne dęby i sosny. I tylko ambon przybywa i sągów przy drodze. Zmasakrowali już pobliski czerwony szlak rowerowy, prowadzący do polany Kanetowiec, będąc tam ostatnio aż zrobiłam zdjęcia zdewastowanej ścieżce, która jest teraz zryta głębokimi, nieprzejezdnymi koleinami, wiecznie zalanymi wodą. To co sadzą to jest straszne. Rachityczne sosny, posadzone tak gęsto, że nic, kompletnie NIC nie jest w stanie pod nimi urosnąć. Niedługo nasze piękne lasy zamienią się w poręby i koszmarne młodniki.
~Arteks 2022-01-14
19:06:00
Dlaczego tak duże wycinki przeprowadza się na terenie parku krajobrazowego? Po co on w ogóle powstał jak się go eksploatuje tak samo jak każdy las w kraju? Dlaczego w ogóle wycinki przeprowadzane są w tak gęsto zaludnionym i uprzemysłowionym regionie? Niech wycinają tam gdzie lasów jest mnóstwo i tam gdzie nie stanowi on żadnej ochronnej otuliny. Pomyśleć, że niektórzy oburzali się niedawno z powodu wycięcia kilkunastu drzew pod drogę rowerową, podczas gdy Nadleśnictwo wycina całe połacie dorodnych drzew...
~homini 2022-01-14
20:27:37
To wszystko się już dzieje! Nie trzeba czekać roku, dwóch lat to jest tu i teraz :( Mieszkam niedaleko lasu i widzę co się dzieje, ile dziennie ciężkiego sprzętu wjeżdża w las, ile samochodów ciężarowych wyjeżdża załadowanych drzewem... masakra! Okolice Przegędzy - wystarczy tylko zjechać z głównej drogi trochę głębiej i co? Okolice Wielopola/Ochojca/Kamienia - łomatko! grabież! Okolice Zwonowic/Lysek? -tam to dopiero się dzieje, bo zabudowania troszkę dalej to mało kto widzi.... Rozmawiałem w pod koniec roku z właścicielem tartaku i mówił, że dwuletni paln Lasów Państwowych już jest prawie wykonany a jeszcze nie było roku 2022 czyli to co założyli wyciąć do końca 2023 już wycieli :) popyt jest tak ogromny, że tego się nie da zatrzymać :(
~ 2022-01-14
21:10:43
Z racji, że lubię jeździc rowerem w lesie po ścieżkach i duktach od dwóch lat obserwuje jak ubywa całych połaci lasu. Niech w tym artykule nikt mi kitu i bzdur nie wciska bo to jak w zastraszającym tempie ubywa drzew to się w palicy nie mieści. Jak tak dalej pójdzie zostaną za parę lat puste polany po lesie. Cysterski Park Krajobrazowy również zaczyna świecic pustymi połaciami. Czas się otrząsnąć i zacząć interweniować jeżeli chcemy uratować nasze lasy przynajmniej częściowo.
~Woziwoda 2022-01-15
12:45:27
Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.
~Arteks 2023-09-26
19:43:05
Taka ciekawostka. Dwa dni pod rząd miałem okazję być w lesie na terenie Rybnika. W obu przypadkach słyszałem głos pił ścinających drzewa... Mówimy o parku krajobrazowym, który z pewnością nigdy nie pełnił roli "uprawy leśnej". Jeśli PiS dalej będzie rządzić - ogołocą nas z lasów parku krajobrazowego...
~ 2023-09-26
20:45:44
To że trzeba wyciąć jest winą opozycji , By wrogowie Polski nie mieli się gdzie ukryć