„Uczymy się w rybnickich szkołach średnich i choć jesteśmy młodzi, to chcemy działać. Dlatego dołączyliśmy do projektu Strefa Aktywnej Młodzieży, gdzie dowiedzieliśmy się, co musimy robić, żeby nasz projekt miał sens. No i jesteśmy!”
Z taką motywacją 141 zaangażowanych młodych rybniczan dołączyło w 2022 roku do rybnickiego projektu, który stworzył młodym ludziom przestrzeń do realizacji projektów ekologicznych, społecznych na terenie Rybnika. Jednym z nich był projekt Hobby Rats, który jak można się domyślać miał na celu rozwój zainteresowań i pasji wśród dzieci i młodzieży. W jaki sposób?
Hobby Rats to projekt, który pomaga młodym ludziom znaleźć hobby, odkryć pasję i poznać ludzi o podobnych zainteresowaniach. Został stworzony przez grupę dziewczyn, które łączył szeroki wachlarz zainteresowań i umiejętności w różnych dziedzinach.
“Mamy różne pasje. Niektóre z nich tutaj przedstawiamy, niektórych musimy się jeszcze nauczyć. Mimo to nasza nauka przebiega szybciej niż u samotnego samouka, bo jesteśmy w grupie. Tego życzymy też innym, aby znaleźć grupkę przyjaciół i nawzajem się zarażać nowymi pasjami.” - komentują Wiktoria, Ola, Katarzyna, Julia i Kamila z projektu Hobby Rats.
Pomysł na projekt zrodził się w głowach dziewczyn przed SAM’em - chciały zrobić coś kreatywnego, z czego ludzie będą mogli korzystać dla własnego rozwoju. Zajęcia odbywały się stacjonarnie bądź online i były dostosowane do preferencji odbiorców. Podczas części warsztatowej Strefy Aktywnej Młodzieży uczestniczki nauczyły się planowania i zarządzania projektem, tym samym wiedziały, jak określić problem, cele, zadania, efekty i zbudować harmonogram działań, kosztorys i kampanię informacyjną. Wiedza ta pozwoliła promować Hobby Rats działaniami offline w “Halo! Rybnik” oraz podczas Festiwalu Szczęścia i online na stronie internetowej z blogiem oraz lekcjami oraz w social mediach.
Po zakończeniu pierwszej edycji, w której narodziło się Hobby RATS dwie członkinie dołączyły do grona trenerów drugiej edycji Strefy Aktywnej Młodzieży. Kamila wraz z Wiktorią po udanym projekcie poprowadziły wspólnie zajęcia, podczas których mogły dzielić się swoim doświadczeniem. Jako trenerki miały niepowtarzalną okazję zdobyć kolejne, nowe doświadczenie i jednocześnie dzielić się sukcesami i porażkami z realizacji swojego projektu. Najlepiej ucyć się na cudzych błędach...
SztukaFlow, to drugi projekt, który związany jest z tworzeniem rękodzieła. Realizacja projektu miała miejsce podczas wydarzenia organizowanego w Domu Kultury Chwałowice - bez współpracy z DK projekt mógłby się w ogóle nie odbyć.
“Pomysł na projekt zrodził się dopiero na jednym z ostatnich spotkań SAM’u. Wcześniej miałyśmy kilka innych pomysłów, które nie do końca nam się podobały. Gdy wpadłyśmy na pomysł pikniku, który łączyłby się z naszym zainteresowaniem sztuką wiedziałyśmy, że to najlepszy wybór.” - Dorota, Ania, Wiktoria, Zosia i Alicja z SztukaFlow.
Celem pikniku było połączenie rybnickiej młodzieży zainteresowanej sztuką bądź rękodziełem. Podczas wydarzenia była możliwość sprzedaży rękodzieła, a także udziału w warsztatach z robienia biżuterii z żywicy epoksydowej oraz lepienia z glinki.
Trudności czy niepowodzenia w realizacji projektów były dla młodzieży także cenną lekcją. Uczestnicy uczyli się pracy w grupie, priorytetyzacji zadań i zarządzania sobą w czasie. Co nam powiedziała grupa SztukaFlow na temat trudności?
“Największym problemem naszej grupy były trudności we współpracy. Każda z nas miała wiele zajęć, przez co nie miałyśmy czasu na projekt i wiele rzeczy było robionych na ostatnią chwilę. Jednak ostatecznie zmobilizowałyśmy się i udało nam się zorganizować bardzo przyjemny piknik.” - komentują pomysłodawczynie.
Uczestniczki projektu będzie można spotkać podczas wydarzenia zamykającego Strefę Aktywnej Młodzieży, które odbędzie się 5 września br. o godzinie 13:00 w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Konstantego Prusa w Rybniku. Projekt realizowany jest przez Stowarzyszenie Oświatowe “Rodzice-Dzieciom”, które od 30 lat prowadzi Społeczną Szkołę Podstawową z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jerzego Kukuczki w Rybniku dysponującą wieloletnim doświadczeniem związanym z nowoczesną edukacją.
Projekt jest finansowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NoweFIO. Wartość dofinansowania ze środków Narodowego Instytutu Wolności - CRSO w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NoweFIO wynosi 296 351,40 zł.
Silny wstrząs w kopalni Rydułtowy. "Czegoś takiego jeszcze nie czuliśmy"
82150Rybnickie nutrie mogą być karmą dla innych zwierząt. RDOŚ ogłosił przetarg na odłów i ich uśmiercenie
53000„Teresa żyła na własnych zasadach i na własnych zasadach odeszła”. Sąsiedzi mają żal: zrobiono z nas potworów
44003Śmiertelne potrącenie na torach w Suminie. Nie żyje kobieta (aktualizacja)
30189Starsza kobieta przez tydzień umierała w łazience. Zareagowała kierująca autobusem
28404Silny wstrząs w kopalni Rydułtowy. "Czegoś takiego jeszcze nie czuliśmy"
+338 / -40Starsza kobieta przez tydzień umierała w łazience. Zareagowała kierująca autobusem
+271 / -4Im mniej kontrastu, tym lepiej dla nerek. To pierwszy taki zabieg w rybnickim szpitalu
+87 / -0Prywatna uczelnia zamierza wystartować w październiku na rybnickim kampusie. Ile osób się zapisało na pielęgniarstwo?
+75 / -12Chwałowice: ksiądz "tancerz" zastąpił księdza "Tik-Tokera" (zdjęcia)
+64 / -7Prokuratura postawiła zarzut Michałowi Wosiowi. Poseł mówi o „bełkocie”
33W przedszkolach „dół”, w podstawówkach rekord. Porównujemy liczby w oświacie na przestrzeni lat (infografiki)
23Za czym tak długa kolejka przed Sądem Okręgowym w Rybniku? Ludzie stoją w niej godzinami!
16Tajne ustalenia pomiędzy urzędnikami ws. rybnickich nutrii. Znamy kilka nieoficjalnych konkretów
14Ceny paliw w Rybniku już poniżej „szóstki”. Będzie jeszcze taniej?
13Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alertCzy spółki powinny ponosić większą odpowiedzialność za skutki eksploatacji górniczej?
Oddanych głosów: 176