zamknij

Ekologia

Rybnik coraz bardziej zielony. Zasadzono prawie pół tysiąca drzew

2017-06-20, Autor: bf, źródło: UM Rybnik

Zadrzewianie Rybnika trwa. Prawie pół tysiąca drzew w różnych miejscach miasta zasadził w ostatnim czasie Zarząd Zieleni Miejskiej. Oczy mieszkańców cieszą już kilkunastoletnie graby, dęby, platany i inne gatunki drzew. 

Reklama

Zapowiadana w marcu przez prezydenta ofensywa sadzenia drzew w Rybniku nabiera tempa. W kolejnych punktach miasta zaczęły pojawiać się kilkuletnie sadzonki, idealnie wrastając w miejski krajobraz. – Drzewa w mieście są nieodzownym elementem przestrzeni, dlatego Rybnik podejmuje działania, które z jednej strony będą chronić istniejący drzewostan, z drugiej zaś możliwie jak najpełniej go rozwijać. Moją ambicją jest prowadzenie takiej polityki, która pozwoli na pogodzenie współistnienia drzew i niezbędnej infrastruktury miejskiej – podkreśla prezydent Rybnika Piotr Kuczera, który akcję sadzenia drzew w Rybniku zainaugurował 21 marca, sądząc kilkunastoletniego platana i świętując w ten sposób Międzynarodowy Dzień lasów. >>Tysiąc drzew dla Rybnika. Rośliny pojawią się w parku, na deptaku i placu Jana Pawła II<<

Od tego czasu Zarząd Zieleni Miejskiej w różnych punktach miasta posadził w sumie 461 kilkunastoletnich drzew różnych gatunków. Miejski krajobraz upiększyły m.in. dęby błotne, platany klonolistne, buki pospolite 'Dawyck gold' i 'Dawyck purple', lipy drobnolistne 'Greenspire', graby pospolite ‘Frans Fontain', wiśnie osobliwe 'Umbraculifera', dęby 'Fastigiata', grusze drobnoowocowe 'Chanticleer' i żywotniki zachodnie.

– Wiek zakupionych przez Zarząd Zieleni Miejskiej drzew waha się w przedziale od 12 do 15 lat. Sadzimy gatunki, które wyróżniają się ciekawymi cechami. Platany mają np. szaro-żółtą korę, która u starszych drzew łuszczy się, odsłaniając korę jaśniejszą. Zrzucanie starszych warstw kory jest cechą gatunkową, dzięki której drzewo może odsłonić mikroskopijne pory oddechowe, co ułatwia mu wymianę powietrza. Większość drzew nie ma tej zdolności i gorzej radzi sobie z zanieczyszczeniem powietrza – tłumaczy dyrektor jednostki, Joanna Kotynia-Gnot.

Także inne drzewa zaskakują ciekawymi cechami. – Dąb błotny ma latem liście ciemnozielone i lśniące, które jesienią pięknie przebarwiają się na czerwono. Przebarwianie następuje od wierzchołka – przez pewien czas górne partie korony są jaskrawo czerwone, podczas gdy liście na dolnych konarach są jeszcze zupełnie zielone. Drzewa takie jak grusza dorobnoowockowa, wiśnia osobliwa czy też lipa są cennymi roślinami dla pożytecznych owadów, w tym dla pszczoły miodnej. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że zasadzone 7-8-letnie żywotniki zachodnie zostały „wyprodukowane” przez Zarząd Zieleni Miejskiej Rybnik – dodaje Wojciech Czerwiński z ZZM.

Nowe drzewa posadzone zostały m.in. w okolicach bulwarów nad Nacyną, w parku tematycznym nad Nacyną, w dzielnicach: Śródmieście, Chwałowice, Rybnicka Kuźnia, Boguszowice Stare, Niedobczyce, Ochojec, na ul. Mikołowskiej, Raciborskiej, Rudzkiej, Zebrzydowickiej, Wodzisławskiej i Reymonta.

Zarząd Zieleni Miejskiej planuje kolejne nasadzenia drzew w okresie jesiennym.

Zobacz galerię

Oceń publikację: + 1 + 46 - 1 - 7

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (14):
 • ~ 2017-06-20 11:13:05

  co to jest 400 drzew na cały Rybnik nie ma co zwlekać tylko sadzić jak najwięcej bo potrzeba czasu aby urosły a efekt mógł by być za kilka lat piękny

  49 6
 • ~minowa 2017-06-20 11:19:09

  Prawie pół tysiąca brzmi o wiele lepiej niż prawie 500.

  48 3
 • ~niuti 2017-06-20 11:22:29

  super super, tylko dlaczego te drzewa są sadzone w miejscach gdzie w pobliżu już są drzewa .........po kiego grzyba kolejne drzewa obok istniejących. Nie lepiej posadzić je w innych miejscach gdzie ich brak ?

  23 31
 • ~Ja_2 2017-06-20 12:04:58

  Kiedyś przy wszystkich miejskich ulicach rosły drzewa, dziś wiele jest takich ulic przy których pozostały tylko puste miejsca po dawniej rosnących drzewach. Szedłem niedawno ulicą Na górze i jest to jedna z takich miejskich uliczek. Aż się prosi aby to właśnie w takich miejscach dzisiaj betonowych pustyniach odtwarzać zieleń a nie tylko w parkach miejskich.
  Z przekazem dla urzędników UM i Zieleni Miejskiej odpowiedzialnych za dobór miejsc do nasadzeń. A tak swoją drogą to 1000 drzew to niewiele. Prosimy o 5000 Panie Prezydencie !

  Egon z Rybnika

  48 7
 • ~Maalibu 2017-06-20 12:15:22

  Posadzono 500.. Wycięto 600 - PROPAGANDA rodem z PRLu

  35 23
 • ~turistas 2017-06-20 12:37:32

  Tyle drzew ile zarząd wyciął w pień w ostatnim roku, to powinni posadzić 5000 w kazdej dzielnicy. Co to jest 500 drzew? To jest wielkie G. Z drugiej strony lepsze to niż nic... ale żeby od razu pisać o tym art i wychwalać obecną władzę bo posadziła 500 drzewek? Zalatuje propagandą. Szał by był, jak by wszystkie ulice były obdadzone drzewami. Powinno to być w projekcie każdej nowej drogi. Kiedyś taka piekna ul. Żorska, czy ostatni więlki projekt ul. Rydzka... jak na betonowej plaży. Panie prezydencie - lipa szybko rośnie, jest miododajna, łądnie pachnie - proszę ją sadzić gdzie tylko się da. Robić aleje z drzew w każdej małej uliczce, dużej drodze, gdzie tylko wolny skwer sadźcie drzewa.

  40 18
 • ~Lateks 2017-06-20 15:13:30

  Wierzby, klony, jawory, robinie, surmie, lipy, tyle drzew miododajnych, a Zieleń miejska sadzi platany buki i graby... Pytanie ile te drzewa kosztowały? I czy warto wydawać takie pieniądze na stare drzewa skoro można za nie posadzić 50 razy więcej drzew. A każdy ogarnięty wie że starych drzew się nie przesadza...

  11 13
 • ~Szpon 2017-06-20 16:02:17

  Nie każde drzewo nadaje się do miasta, parku czy do posadzenia przy drodze np: ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Wierzba to drzewo szybko rosnące i bardzo kruche, sadzenie tego przy drodze to nieporozumienie, robinia podobnie. Przy średnim wietrze łamią się gałęzie, a spadające liście zatykają studzienki kanalizacyjne. Dodatkowe koszty: dla miasta - odszkodowania dla właścicieli pojazdów i dla służb czyszczących. Jawor do miasta ?raczej górskie lasy. Lipa przy drodze?, do parku to rozumiem, to samo surmia. Kolumnowe buki i graby do miasta -bardzo dobry pomysł, jak i platany odporne na zanieczyszczenia. Mogło być ich więcej.

  26 2
 • ~Janusz_Cebularz 2017-06-20 19:49:01

  sadzą - źle wycinają - źle -polaczkom nie da się dogodzić w żaden sposób

  21 6
 • ~jabibe 2017-06-20 19:49:06

  W takich dniach jak dziś gdy każdego smaży upał widać brak drzew, zero cienia, wszystko wycięte. Nie wiem jaki w tym interes wszyscy mają, ale skoro powycinaliście te drzewa bo np są chore, zagrażają komuś, to posadźcie w zamian zdrowe, mocne drzewo z którym nie będzie problemu. Rybnik naprawdę zaczyna przypominać betonową pustynie..... Powodzenia w te upalne dni

  10 4
 • ~Lateks 2017-06-20 23:19:17

  Szpon jakiś czas temu lipy na Kościuszki były super odporne na zanieczyszczenie powietrza w mieście teraz zmiana? Akacje podobnie sadzono np. wzdłuż wyzwolenia tylko gdyby ich tak nie podcinano to by miały szansę się ukorzenić. Kasztanowce podobnie. A zauważ że miasto posadziło drzewa nad Nacyną gdzie wierzby lepiej by tam rosły niż platany jednocześnie nie zagrażały pojazdom.

  4 2
 • ~Szpon 2017-06-21 09:51:30

  Lateks Lipy są mało odporne na zanieczyszczenie powietrza- to prawda, ale za to są mrozoodporne i dlatego posadzono je w donicach na Kościuszki. Jeżeli chodzi o akacje to nie rosną w naszym klimacie, pewnie chodziło Ci o robinie akacjową. Problemem robinii są korzenie, rosnąc przy drodze uszkadzają drogę, chodnik i infrastrukturę podziemna, poza tym jest to gatunek obcy, inwazyjny. A graby i buki są "nasze, lokalne". Jeżeli ktoś twierdzi, że posadzenie drzewa to prosta rzecz to jest w błędzie. Jeśli tak by było niepotrzebna byłaby ostatnia "Szyszkowa wycinka", a tak ludzie sadzą, a dopiero później myślą. Oprócz tych 461 drzew są jeszcze sadzonki sosny pospolitej w liczbie 2 840 sztuk w ramach akcji wymiany baterii/ tonerów. Oby duża ich część się przyjęła...

  4 1
 • ~Arteks 2017-06-21 12:30:56

  Super ale jeszcze bardziej władze Rybnika by zaimponowały gdyby w centrum obsadzić jakieś miejsca po likwidacji niektórych parkingów. Takim miejscem mógłby być plac Wolności z niepotrzebnym nikomu parkingiem między fontanną, a Focusem.

  12 10
 • ~Danuta Hanak 2017-06-23 17:02:47

  Rajzapunkcie też ma nowe drzewa

  1 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Najczęściej czytane

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy pojemniki na używaną odzież są potrzebne?
Oddanych głosów: 464