zamknij

Wiadomości

Rybnik chce zacieśnić współpracę z Ostrawą. W jaki sposób?

2014-10-23, Autor: bf
Czy w przyszłości zamiast Pyrzowic bardziej opłacalne będzie korzystanie z lotniska w Ostrawie? Tak może być w rzeczywistości. Prezydent Rybnika spotkał się w ubiegłym tygodniu z przedstawicielami tego czeskiego miasta. – Czekają nas poważne rozmowy – powiedział Adam Fudali. Czego będzie dotyczyła współpraca z Ostrawą?

Reklama

- Dosłownie przed chwilą miałem spotkanie z czeską firmą, która szykuje połączenia między lotniskami w Pyrzowicach i Ostrawie. W przyszłości chcemy rozmawiać też z drugą stroną o połączeniach kolejowych i innych możliwościach związanych z transportem. Poważne rozmowy jeszcze przed nami – zdradził w ubiegły czwartek prezydent Adam Fudali.

Rybnicki magistrat zamierza w ten sposób podnieść atrakcyjność Rybnika i promować go poza granicami kraju. Choć brakuje jeszcze konkretów, prezydent zapewnił, że nie zasypia gruszek w popiele. – W strategii promocji naszego miasta zapisano już trzy fundamentalne sprawy: po pierwsze – otworzyć się na Ostrawę, po drugie Rybnik ma być miastem kabaretu u humoru. Po trzecie, należy opracować wizualizację promocyjną – to znaczy, że jeżeli jakaś instytucja jak np. MOSiR czy ZTZ będą chcieli zorganizować imprezę, muszą dostosować się do przyjętych schematów, a więc grafiki, kolorystyki czy nawet wysokości czcionki. Od razu zaznaczam, że obecne logo Rybnika nie ulegnie zmianie – wyjaśnił prezydent Fudali.

Magistrat myśli o tym, by mieszkańcy naszego miasta mieli ułatwiony dojazd do Ostrawy. Odbywałoby się to za pomocą kolei, a także komunikacji autobusowej. Co kryje się pod hasłem „Rybnik miastem kabaretu i humoru”? W najbliższej przyszłości powinniśmy poznać więcej szczegółów na ten temat.

Co myślicie o tym pomyśle? Czy współpraca z Czechami podniosłaby przyniosłaby wymierne korzyści dla naszego miasta?

Oceń publikację: + 1 + 9 - 1 - 2

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (20):
 • ~miastowy 2014-10-23
  07:47:16

  12 0

  „Rybnik miastem kabaretu ” ajjjć..... ktoś tu chyba sam sobie gola chce strzelić.

 • ~jojo 2014-10-23
  08:14:05

  9 0

  A dlaczego nie połączenia lotnicze Rybnik-Ostrawa ?

 • ~werkk 2014-10-23
  08:15:42

  18 0

  "po drugie Rybnik ma być miastem kabaretu u humoru." Z tym to problemu nie ma pod rządami koalicji PiS i BSR mamy to na odzień.

 • ~Jan R. 2014-10-23
  08:39:39

  20 0

  Nasz pan i władce nie wie co by jeszcze wymyślić przed wyborami i jak zmydlić oczy wyborcom. Kto chce jechać do Ostravy czy Wiednia albo Berlina to już jeździ i nie ma z tym żadnego problemu. Budowanie takich połączeń to coś jak budowa browaru, żeby napić się z kolegą albo koleżanką piwa. A propos w galerii w starym browarze jakoś nie można do dziś wyskrobać miejsca dla mini-browaru. Należałoby raczej pomyśleć panie prezydencie, żeby znaleźć dobrą lokalizację dla kosmodromu i lądowiska, z którego można by wystrzeliwać promy dla chętnych zaznania lotów orbitalnych:-)>. Ps. Czy nie myślicie, że te pomysły płynące z magistratu coraz częściej mają posmak szaleństwa?

 • ~ 2014-10-23
  09:32:10

  10 0

  Osobiście, nie miał bym nic przeciwko zgrabnemu dostaniu się codziennie do i z Ostrawy. Póki co, jeżdżę tam autem... i tylko autem się tam można teraz dostać. Zbiorkomem też się da ale to wycieczka na 2-2.5h z paroma przesiadkami.

  Co do promowania imprez - może pora zapytać Czechów, jak obi to zrobili, że w Polsce reklamował się ich Colours of Ostrava (kilka razy widziałem plakaty), etc?

 • ~Sterling 2014-10-23
  09:50:35

  4 0

  Otwarcie na Czechy powinno być możliwie jak największe. Rybnik powinien zabiegać o to, żeby być strategicznym miastem partnerskim Ostravy. Dobrze, że zaczyna się od transportu, bo bezpośrednia komunikacja między Rybnikiem a Ostravą nie istnieje. Nacisk na lotnisko w tym mieście również jest bardzo dobry, bo to jest lotnisko do którego z Rybnika jest najbliżej.

 • ~ 2014-10-23
  09:57:11

  8 0

  @ Sterling - na lotnisko w Ostrawie jest niemalże identyczna odległość, jak do Pyrzowic (cca 70 km). Lotnisko w Ostrawie jest tak samo oddalone od miasta, jak Pyrzowice od Katowic. Na oba można dostać się A1/D1 - z tym, że ostrawskie lotnisko jest bardziej na uboczu... ale za to znów jest lepiej skomunikowane z miastem.

 • ~roy 2014-10-23
  10:21:15

  5 0

  A czeskie cofeeshopy u Nas postawią? Powiedzcie to na osiedlu a frekwencja wyborcza i komitet poparcia AF jeszcze nigdy nie będzie tak mocny ;P btw. jak to będą dedykowane połączenia to fajnie by było bez przesiadek pojechać z ekipą na imprezę i wrócić... Jest to jakiś pomysł tylko zgredy domowe tu nie widzą fun'u.

 • ~ 2014-10-23
  10:54:06

  2 0

  @ Roy - już kiedyś takie sobotnio-niedzielne połączenie było i "zniknęło". Pociąg z Katowic jeździł do Ostrawy i kończył na przystanku kolejowym "Ostrava Stodolní" (co jest hm... pewną "rozrzutnością" i promocją miejsca - 300 metrów dalej jest dworzec "Ostrava střed" a wcześniej - Ostrava hl. n.").

 • ~Sterling 2014-10-23
  11:12:48

  2 0

  Na Wikipedii piszę, że lotnisko w Ostravie jest oddalone dwadzieścia kilometrów od miasta czyli jak przypuszczam od centrum. Jeżeli tak jest, to na to lotnisko powinno być trochę bliżej niż do Pyrzowic. Poza tym, jeżeli ten temat wypali, to będzie pierwszy krok do szerzej współpracy na linii Rybnik-Ostrava. Uważam, że niezależnie od wyniku wyborów ten kierunek dla Rybnika powinien być ważny.

 • ~ 2014-10-23
  11:52:35

  1 0

  Sterling - nie jest... z centrum Rybnika, czas i odległość od obu lotnisk jest taka sama. Z Rybnika do Ostrawy jeżdżę codziennie - głównie autostradą. W jedną stronę robię 55 km. Jadąc krócej, tarabaniąc się przez Wodzisław i Chałupki, jest kilka km mniej (5-8 km różnicy). Dodaj sobie odległość z Rybnika do samej Ostrawy (jadąc np. autem a nie w linii prostej) plus te 20 km i wyjdzie Ci, ile jest na lotnisko.

  Ode mnie spod firmy (ścisłe centrum - vis a vis dworca UAN i Ostrava střed) w Ostrawie, na lotnisko, jak nic wychodzi 25 km. Także nie wierzyłbym za bardzo Wiki ;) Ba - wrzuciłem trasę w Sygic i Google - obie pokazują mniej więcej taką samą odległość (Sygic: autostrady, drogi płatne, najszybsza trasa - 84 km; Google Maps: najkrótsza trasa w kilometrach - 72). A mieszkam względnie blisko ścisłego centrum Rybnika.

  Osobiście, jestem za jak najszerszą współpracą z Ostrawą.

 • ~Arteks 2014-10-23
  14:44:10

  1 0

  @miastowy - i to cię dziwi? Przecież to jest miasto w którym przez lato organizowano z dużym powodzeniem tzw. Larmo (podobno najlepszą klubową imprezę kabaretową w Polsce). To miasto w którym działa kilka kabaretów w tym jeden z najbardziej znanych w Polsce KMP. Rybnicki Ryjek to chyba jedyna kilkudniowa impreza kabaretowa w Polsce i jedyna w której są premiery skeczów. Z pewnością Rybnik to znaczące miasto na mapie kabaretowej Polski. A jest się z czego cieszyć bo jak wynika z oglądalności obecnie kabarety to jedne z najbardziej oczekiwanych programów telewizyjnych programach informacyjnych i serialach. Ryjek w Polsacie ogląda przeciętnie 7 mln osób... @Jan R. - dobrze że nie mieszkasz w SR bo z takimi poglądami nadajesz się do lasu a nie do cywilizacji... Mnie osobiście napawa to wstydem, że Śląsk jest tak słabo skomunikowany z Czechami w przeciwieństwie do regionów które leżą przy niemieckiej granicy czy Dolnego Śl. Ponieważ ludzie bardzo lubią czeską atmosferę ich karczm i pubów oraz czeskie piwo, wielu turystów wolałoby jechać pociągiem niż autem. W przypadku Katowic, Rybnika i Wodzisławia zdaje się że wkrótce będzie to możliwe. Z tego co słyszałem to trwają już negocjacje między władzami naszego i czeskiego województwa odnośnie sfinansowania pociągów do Bohumina po zakończeniu remontu linii kolejowej. @werkk - pomysły twoich znajomych z PO jak np. Kołodziejczyka, Kurpanika czy Drabinioka są nie tylko nieśmieszne ale obciachowe... Więc daj spokój z takimi wstawkami.

 • ~obserwathor 2014-10-23
  15:33:22

  4 0

  już raz mieliśmy okres współpracy z Ostrawą, na początku lat 90, kiedy nasi rodacy jeździli tam masowo po tanie i dobre piwo i pyszne morskie ryby z lokalnej przetwórni i komu to przeszkadzało

 • ~ 2014-10-23
  15:42:52

  3 0

  no połączenie bezpośrednie z Ostravą przydało by się jak najbardziej szczególnie wcześnie rano lub póznym wieczorem

 • ~ 2014-10-23
  16:37:40

  2 0

  nie mam auta, więc informacja o takich połączeniach jest dla mnie naprawdę świetna :)

 • ~Robin Tell 2014-10-23
  20:04:06

  2 0

  Po wyborach, jeżeli oczywiście wygra Pan Piotr Kuczera w pierwszej kolejności należy odciąć ryj od koryta beztalenciom pokroju Arteksa itp. Oni nie potrafią egzystować na wolnym rynku i żyją dlatego, że liżą stopy (i nie tylko) władcy absolutnemu.

 • ~martin75fm 2014-10-23
  21:57:40

  2 0

  A przeczytał ktoś że w Ostravie jest najbardziej zanieczyszczone powietrze w UE ? Najwięcej ludzi w UE choruje na astmę ? Czesi postawili na jedną wielką hutę która tróje całą dolinę gzie położona jest Ostrava a Rybnik pewnie im potrzebny do tego że by za jakiś czas powiedzieć - to Wasza elektrownia nas truje a teraz partycypujcie w kosztach leczenia naszych dzieci jako miasto partnerskie :) Też mi miasto partnerskie, chyba dla odchodzącej władzy.

 • ~Arteks 2014-10-24
  00:25:55

  0 2

  @Robin Tell - ależ się uśmiałem z tą wygraną Kuczery... Równie dobrze możnaby wierzyć, że w przyszłym roku wybory do sejmu wygra Ruch Palikota... hehehe

 • ~Sterling 2014-10-24
  12:55:15

  1 0

  Połączenie autobusowe to pierwszy krok w dobrym kierunku, drugim powinna być linia kolejowa po remoncie o czym wspomniał Arteks.

 • ~Demos e Totalis 2014-10-24
  14:06:29

  1 0

  Słusznie, celnie, korzystnie...Choć Ostrava to znacznie większe miasto (adekwatny partner Katosów), nieporównanie lepiej rozwinięte i przede wszystkim zurbanizowane, należy się go trzymać. Uczyć dbałości o architekturę (to miasto przemysłowe, a jednak czyste i zadbane, jak np. Essen etc.), mocniej skomunikować, wymieniać imprezami, stworzyć szybkie połączenie na ostrawskie lotnisko etc., etc. etc. ;-)

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co jest najbardziej potrzebne Rybnikowi?


Oddanych głosów: 920