zamknij

Wiadomości

Rybnik: brakuje miejsc do ładowania wózków inwalidzkich. Radni chcą to zmienić

2018-07-12, Autor: bf

Dwa punkty ładowania wózków elektrycznych ułatwiłyby osobom niepełnosprawnym funkcjonowanie w Rybniku – twierdzą radni Platformy Obywatelskiej. Przedstawili już pomysł prezydentowi utworzenia dwóch takich miejsc. Jaka jest odpowiedź miasta?

Reklama

Jak wyjaśnia radny Łukasz Kłosek, do radnych PO zgłosiły się osoby niepełnosprawne korzystające z elektrycznych wózków inwalidzkich. - Zwróciły uwagę na błahą sprawą – brak możliwości ładowania tychże wózków w śródmieściu – wyjaśnia.

Jako że zasięg takich urządzeń wynosi około 5 km, radni zaproponowali prezydentowi pomysł utworzenia punktów ładowania wózków. - Mamy na myśli Urząd Miasta w Rybniku i Halo! Rybnik. Koszt naładowania jednego urządzenia wynosi 1 zł. Myślę, że takie koszty miasto może pokryć. Pan prezydent przychylił się do naszej prośby – dodaje Łukasz Kłosek.

Radni PO zaprezentowali też piktogram, który mógłby być umieszczony w miejscu ładowania wózka. - To propozycja osoby, która zgłosiła się do nas z tym problemem – zaznacza nasz rozmówca.

- Każdy pomysł, który prowadzić może do poprawy jakości życia osób niepełnosprawnych, wart jest rozważenia – dowiadujemy się w rybnickim magistracie. - Tak jest też w odniesieniu do propozycji radnych Rady Miasta dotyczącej stworzenia punktów ładowania elektrycznych wózków inwalidzkich w UM Rybnik i halo! Rybnik – czytamy w komunikacie przesłanym przez Annę Kolendę z zespołu prasowego urzędu miasta.

Jak dowiadujemy się, analizowane są techniczne możliwości utworzenia takich punktów. To pozwoli na oszacowanie kosztów i podanie ewentualnych terminów powstania miejsc do ładowania wózków.

Oceń publikację: + 1 + 24 - 1 - 27

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
 • ~KartoFFel 2018-07-12 09:07:12

  Wózkowicze znów odegrają pierwszoplanową rolę w wyborach. Cztery lata temu testowali sławny rynsztok na deptaku. teraz jakieś gniazdka. A ktoś policzył ile jest takich wózków w Rybniku? Rybnik = wiocha.PO i wiocha.PiS

  46 37
 • ~Marcin Matras 2018-07-12 09:12:40

  Brawo! Należy docenić każde wyjście naprzeciw osobom niepełnosprawnym i każde zmniejszanie barier. Tak trzymać!

  36 26
 • ~Abisall 2018-07-12 10:07:47

  1. Ile osób w Rybniku korzysta z takich wózków lub skuterów?
  2. Jak często przytrafiło im się że taki wózek stanął w mieście z powodu wyczerpania akumulatorów?
  3. Przeciętny wózek ma zasięg od 20 do 40 km, zakładając najniższą wartość daje to 10km zasięgu operacyjnego.
  Z Rynku na Pniowiec jest ok 8km, do Niedobczyc ok 7km, do Boguszowic ok 8km
  Jak często przytrafia się sytuacja że osoba na wózku pokonuje, korzystając tylko z niego, odległości większe niż te 10 km?
  To już nawet nie kiełbasa wyborcza ale bezczelne kpiny.
  Jeśli już to dużo bardziej zasadne byłoby kupienie przenośnego generatora i ładowarki dla wózków elektrycznych i wyposażenie w taki zestaw np Straży Miejskiej która w sytuacji kiedy doszło by do tego że się wózek rozładował podjedzie i go podładuje

  77 15
 • ~colombo01 2018-07-12 11:16:46

  brak dostępności dla niepełnosprawnych do wszystkich urzędów użyteczności publicznej, ale ładowarki będą. Może najpierw podjazdy i windy i modyfikacje stron www.

  54 4
 • ~JulianUrsynNiemcewicz 2018-07-12 13:17:39

  Oderwały świnie
  Od koryta ryje
  Każda świnia co nie ryje
  Pomysłami teraz żyje

  Trzeba ludzką tłuszczę zbędną
  Przekabacić bzdura wszelką
  Byle tylko nas poparli
  Ci ludkowie zbędni marni

  Serce i poszetka me czerwone
  Inwalidów trzymam stronę
  Na deptaku się spisali
  Oby teraz znów głos dali

  Na ryneczku świnki trzy
  Popatrz popatrz to nie ty
  Ty masz tyrać na podatki
  Bo warchlaczek ma wydatki

  58 17
 • ~Grzegorz Sobczak 2018-07-12 18:33:17

  Niepełnosprawny to też osoba Głucha !!!Co dla tych osób robi miasto? NIC !!!:( A co do stacji ładowania...ile osób kożystać będzie?100?200? takie dwie stacje dla miasta powiatowego to poprostu wstyd...

  19 7
 • ~keramtw 2018-07-13 14:26:38

  Rybniczanie, to problem ogólnopolski, ale i dzielnic. Tu nie chodzi o stacje doładowania jak do samochodu, tylko o udostępnienie najnormalniejszego GNIAZDKA z prądem 230V, bo każdy wózek ma swoją pulsacyjną ładowarkę 24V. Można sobie drogę zaplanować, ale ... Koszt nowych akumulatorów to do ok. 2x800 zł i wtedy można przejechać nawet 50 km, ale kogo na to stać?
  Takie wózki mają przeważnie inwalidzi i często emeryci. Nikt dla przyjemności, każdy z potrzeby i niezależność od osób trzecich bezcenna tak samo jak życzliwość innych.
  Nawet w dużej sieciowej stacji benzynowej nie udostępniono gniazdka, a w sąsiednim sklepie nawet chciano, ale nie było wolnego (a to chłodziarki, kasy albo na końcu sklepu do którego dojechać nie można itp. Kolega z tym problemem został przegoniony przez ochronę i pozostają tylko życzliwi ludzie w domach prywatnych. A są i tacy co mają problemy po np. udarach, z utrudnioną wymową i mają prądu na kilkadziesiąt metrów, a jest sklep ale ze schodami. Ale miałem też spuszczany z okna na 1 piętrze przedłużacz (i tak poznaje się życzliwość i dobre serca, ale są i tacy co życzyli sobie od 10 zł w górę, a nie wszystko można zaplanować, a złośliwość rzeczy martwych i wskaźniki przyrządów obejmuje prawo Marfiego.
  Jeżeli zaczyna prądu brakować, trzeba podładować i już . Nie przyniesie się w koszyku, a tak potężnych powerbanków jeszcze nie ma. Zostaje zwykłe gniazdko i dobre serce właściciela.
  Wczujcie się państwo w taką sytuację takiej niepełnosprawnej osoby, Ileż byłoby prościej zobaczyć taki piktogram na drzwiach np. sklepu, że tu będziemy mogli skorzystać z gniazdka, a na naklejkę na drzwiach obok innych informacji np. płatności kartami, godziny otwarcia itd. miejsce się znajdzie. Czy musi ktoś wózek zawsze pchać , a bardziej ekologicznego pojazdu, którym można i zakupy zrobić i znajomych odwiedzić nie ma. Wczujcie się państwo w taką sytuację. takiej niepełnosprawnej osoby. Przepraszam że się rozpisałem, ale artykuł i niektóre komentarze wymagały wyjaśnienia. Mi, nam niepełnosprawnym naprawdę jest obojętne jest z jakiej opcji są Ci życzliwi, ważne że tacy są i żadna "pieczeń" nas nie interesuję.
  Do ~Abisall a powrót?

  13 0
 • ~1floyd 2019-03-06 21:13:18

  Na logikę. Taki wózek elektryczny służy w 90% do załatwiania spraw codziennych. Czyli wyjazd po zakupy do sklepu, ewentualnie apteki, czy lekarza. Dla rekreacji w minimalnym stopniu. Jaki jest czas ładowania tego typu wózka. No i pytanie gdzie ustawić takie ładowarki? Czemu nie wymóc, by sieci handlowe obligatoryjnie miały takie punkty ładowania w swoich sklepach? Skoro mają WiFi, miejsca postojowe dla inwalidów, odpowiednie przyłącza energetyczne. W przychodniach też winny być takie stacje ładowania. Miasto ma sporo innych celów do realizacji. W tym kierunku nie koniecznie.

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Przepisy dotyczące aborcji w Polsce:

Oddanych głosów: 1205