zamknij

Wiadomości

Rybnik będzie świętował Światowy Dzień Wody. Władze zapraszają mieszkańców na zabawę

2016-03-20, Autor: bf, źródło: UM Rybnik
W poniedziałek (21 marca), na rybnickim rynku oraz na bulwarach nad rzeką Nacyną zorganizowany zostanie Światowy Dzień Wody. Wydarzenie przygotowywane jest przez Klub Gaja przy współudziale Miasta Rybnika.

Reklama

Światowy Dzień Wody obchodzony jest od 1993 roku z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych. Celem obchodów jest zwrócenie uwagi na fakt, jak wielką rolę odgrywa woda i jak wielkie zagrożenie niesie ze sobą spadek jej zasobów.

Hasło przewodnie tegorocznych obchodów to „Woda i praca”. - Na uczestników wydarzenia czekać będą interaktywne gry i zabawy, które przybliżą mieszkańcom Nacynę i zachęcą do wspólnych dla niej działań. W programie m.in. możliwość zapoznania się ze szczególną dla rybniczan rybą i rośliną, kręcenie Wodnym Kołem Fortuny i mierzenie się z pytaniami o rzekach przepływających przez miasto, spacer z przewodnikiem „Poznajemy Nacynę”, warsztaty plastyczne. Wydarzenie zakończy się wspólnym happeningiem „Ryba w Rybniku to piękny widok” - mówi Agnieszka Skupień, rzecznik rybnickiego magistratu.

– Bardzo zależy mi na tym, by niejako „przywrócić Nacynę” mieszkańcom. Od wielu lat przechodziliśmy obok tej rzeki, nie zauważając jej. Co więcej, planowano wzdłuż jej biegu ruchliwą drogę. Dziś, słuchając głosu mieszkańców, odpowiadamy na ich potrzeby. Powstanie trakt, który pozwoli na relaks i wypoczynek w środku miasta z ławkami oświetleniem i trasą dla rowerów. Będziemy tworzyć zieloną oś miasta – podkreśla prezydent Rybnika, Piotr Kuczera.

Z kolei Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja zwraca uwagę, że bulwary nad Nacyną są przykładem, że miasta mogą zwrócić rzekę mieszkańcom. - Możliwość spaceru nad wodą w centrum miasta podnosi jakość naszego życia. O tym będziemy mówili wspólnie z młodymi i dorosłymi rybniczanami na rynku, który kiedyś był stawem – mówi.

Obchody Światowego Dnia Wody w Rybniku odbędą się 21 marca w godzinach 11.00 do 13.30 na Rynku i bulwarach nad rzeką Nacyną. O godzinie 13.00 zapraszamy na happening „Ryba w Rybniku to piękny widok”. 

Podczas rybnickiej odsłony Światowego Dnia Wody Klub Gaja zainauguruje kolejną edycję programu „Zaadoptuj rzekę”, który angażuje do działań dla rzek, potoków, jezior i Morza Bałtyckiego. Uczestnicy wydarzenia zachęceni zostaną do odkrywania w swojej okolicy rzek i innych akwenów oraz otaczania ich opieką.

Oceń publikację: + 1 + 6 - 1 - 7

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (15):
 • ~Tom_maroko 2016-03-20 11:19:28

  W ramach "przywrócenia rzeki mieszkańcom" fajnie by było, aby doprowadzić do tego, aby Nacyna przestała śmierdzieć.

  14 0
 • ~kurier 2016-03-20 11:24:20

  Kolego tom_maroko w przeciwieństwie do kopcących domków z których dym śmierdzi, Nacyna jest bezwonna. Dzieci lubia karmić kaczki więc często tam chodzimy.

  7 1
 • ~piotr_o5 2016-03-20 12:17:00

  A ja myślę.że rybniczanie jeszcze bardziej by się ucieszyli gdyby w ramach Światowego Dnia Wody kochane Wodociągi obniżyły by stawki za najdroższą wodę

  31 0
 • ~Negro 2016-03-20 12:32:45

  Może wreszcie się dowiem kto zanieczyszcza tę rzekę? Bywają tygodnie kiedy woda jest przejrzysta, po czym w ciągu jednego dnia staje się czarna. To nie mogą być tylko gospodarstwa domowe, podejrzewam jakiś podmiot przemysłowy...

  23 0
 • ~___ 2016-03-20 13:02:57

  Godziny imprezy tradycyjnie dostosowano do czasu pracy urzędników, a nie do pracujących/uczących się mieszkańców, czemu takiej imprezy nie zorganizowano np dzień prędzej, w wolną niedzielę, no ale wtedy nasi włodarze mają wolne i nie mogliby pokazać swojego zaangażowania będąc przy tym w pracy .Oczywiście zgadzam się z powyższymi wpisami dotyczącymi zanieczyszczenia rzeki i ceny wody.

  17 0
 • ~truman20 2016-03-20 13:34:25

  ~piotr_o5 - woda jak woda, ale cena ścieków jest już zbrodniczo wysoka.

  10 0
 • ~Arteks 2016-03-20 13:50:27

  A pamiętacie jeszcze te teksty opozycji wobec Fudalego w sprawie cen wody i ścieków? Zmiana władzy nastąpiła, a woda i ścieki nie staniały. Czyż to nie był tylko populizm? @tom_maroko - wybierz się czasami na miasto. Nacyna od conajmniej 10 lat nie śmierdzi. Nie zawsze wygląda idealnie ale spokojnie można jeździć rowerem czy spacerować wzdłuż jej brzegów co kiedyś było niemożliwe. To pierwsza znana mi rzeka na Śląsku która za mojego życia zmieniła się ze ścieku w rzeczkę. Inne typu Rawa czy Kłodnica nadal czekają na taką przemianę.

  10 0
 • ~Arteks 2016-03-20 14:26:07

  Rybnik ma swoją tożsamość i mnóstwo ludzi dzięki którym na mapie Śląska jest miastem nietuzinkowym i aktywnym. Znam film Pięciu - poza Kociniakiem grało w nim wielu wybitnych i cenionych do dzisiaj polskich aktorów (Janusz Kłosiński, Ryszard Pietruski, Jerzy Nowak, Jerzy Bińczycki). Był to pierwszy film w którym zagrał Andrzej Zaorski. Muzykę do niego skomponował sam maestro Kilar, a tytułową piosenkę śpiewa gwiazda ówczesnych czasów Karin Stanek. Przy filmie pracowały takie sławy jak sam Tadeusz Konwicki i Jerzy Kawalerowicz. Domyślam się, że w czasach premiery był hitem - tym bardziej że to film trochę katastroficzny, trzymający w napięciu. Cały film kręcono na terenie obecnego Rybnika - z pewnością ekipy filmowe musiały tu pracować przez kilka tygodni. Ciekaw jestem czy ktoś to pamięta? Świetnie wyposażone wnętrze Restauracji Mimoza z neonem na zewnątrz pokazuje tylko jak rozwinięty był Śląsk w tamtych czasach. Świetna scena z wyjazdem żołnierzy Wehrmachtu pokazująca nie istniejący obecnie stary budynek dworca w Niewiadomiu. Niestety sam film przesiąknięty typową propagandą antyniemiecką i komunistyczną. No cóż takie były wtedy realia i czasy. Szkoda, że film jest trochę zapomniany w gąszczu współczesnej tandety. Natomiast jeśli chodzi o historię to należy zdać sobie w końcu sprawę, że Rybnik w rękach polskich jest od 1922 roku. Wcześniej przez wieki był w rękach niemieckich czy pruskich. Powinno się pamiętać o historii i bohaterach każdego okresu.

  0 8
 • ~ 2016-03-20 15:37:48

  Pomysł terenów spacerowych nad rzeką - super. Impreza w środku dnia roboczego - rozumiem, że dla bezrobotnych, emerytów i niemowląt

  24 0
 • ~Arteks 2016-03-20 16:55:27

  Ten mój poprzedni wpis miał się znaleźć w innym wątku. Przepraszam. @KasiaT - dodaj do tego jeszcze urzędników. A na poważnie to możliwe że jest to dedykowane uczniom bo wiadomo, że 21 III trzeba jakoś zająć "legalnych" wagarowiczów.

  0 1
 • ~ 2016-03-20 18:28:59

  Co do uczniów: zalezy, kiedy była informacja o tej imprezie. Bo jeśli nie dawniej niż 16 marca, to nie ma takiej opcji: na każde wyjście nauczyciel potrzebuje pisemną zgodę rodziców. I to nie na wyjście, jako wyjście, tylko konkretnie jakie (czyli konkretnie: taka a taka impreza, a nie np spacer po Rybniku). Tak że na pewno nie wchodzi w grę taka sytuacja, że nauczyciel dzisiaj czyta o tym w internecie i myśli sobie: "Pójdę tam jutro z moją klasą". Rozdanie druków na zgodę rodziców, potem pozbieranie informacji zwrotnych - z moich doświadczeń wynika, że to zabiera 3 dni.

  6 0
 • ~ 2016-03-20 23:26:17

  no na pewno nie dla dzieci ze szkół. jutro szkoły mają rekolekcje

  5 0
 • ~czorcik 2016-03-21 06:53:43

  A na rynek to ta " światowa święcona woda" dostarczona będzie rynsztokiem z bazyliki? mamy XXI wiek, a wracamy do guseł, czarów, no chyba, że każdy powód jest dobry, żeby się zabawić z wódą? no i poprawić statystyki różnych "instytucji"...???

  7 0
 • ~jedrek_1_1 2016-03-21 07:46:30

  @Ąrteks - woda i ścieki w Rybniku od kilku lat wahają się minimalnie w górę/dół. Rybnik był miastem, które kiedyś przodowało w cenach, dzisiaj już tak źle nie jest. @Pietruszka - moje dzieci już miały rekolekcje, dzisiaj zamiast na wagary może pójdą nad rzekę

  2 0
 • ~Jan R. 2016-03-21 20:00:25

  Były prezydent miasta Adam Fudali zrealizował budowę kanalizacji na skalę międzygalaktyczną, w wyniku czego woda w Nacynie i Rudzie jest krystalicznie czysta. Kto mówi, że jest inaczej jest wrogiem byłego prezia.

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co wg Ciebie jest przyczyną wyludniania się Rybnika?

Oddanych głosów: 3528