zamknij

Wiadomości

Pozwała Rybnik za smog. „Każdy ma coś za uszami”

2020-09-18, Autor: 

To sytuacja bez precedensu. Miasto Rybnik zostało pozwane przez swoją mieszkankę. Dominika Maćkowska-Gil żąda 50 tysięcy złotych zadośćuczynienia za życie w zanieczyszczonym powietrzu. Świadkiem na wczorajszej rozprawie w Sądzie Rejonowym w Rybniku był wiceprezydent Janusz Koper.

Reklama

„Każdy ma coś za uszami”

Państwo musiało się już tłumaczyć z zanieczyszczonego powietrza, ale Rybnik – nigdy. To zmieniło się wczoraj. Dominika Maćkowska-Gil postanowiła złożyć pozew przeciwko miastu za życie w smogu.

- Mam świadomość, że główna wina leży po stronie rządu, czy Warszawy. Jednakże każdy ma coś za uszami, Rybnik też. Główną bolączką jest to, że moim zdaniem nasze miasto niewłaściwie gospodaruje budżetem. To zarzuciłam w pozwie. Nieproporcjonalnie wydaje na infrastrukturę, budowę dróg, sport i rekreację. Wydatki na ekologię to wycinek zaledwie kilku procent. Uważam, że zdrowie i życie nie jest priorytetem dla gminy – tłumaczy nam Dominika Maćkowska-Gil.

Rybniczanka dodaje, że miasto zachęca do aktywności fizycznej, pomimo złej jakości powietrza – nie tylko w zimie.

- Rybnik ma za to pieniądze na rewitalizację kopalni Ignacy, czy serial Diagnoza, a można było pieniądze przeznaczyć na termomodernizację czy dotacje – dodaje.

Smród wdzierał się przez zamknięte okna

Pani Dominika jest zdeterminowana. W 2017 roku mieszkała w bloku przy ul. Hetmańskiej (tuż obok Wodzisławskiej). W czerwcu 2020 uciekła stamtąd.

- Już nie wytrzymywałam, dusiłam się nawet w lecie. Część bloków nadal ogrzewana jest węglem. Ludzie z wiadrami węgla biegają do piwnicy. Do tego dochodziły domki jednorodzinne. Tymczasem ja mieszkałam jak w „studni”, na parterze. Całe powietrze kotłowało się w na wysokości mojego mieszkania. Ludzie tam palą na okrągło, grzeją wodą, spalają śmieci. Od 3 lat nie mogłam otworzyć okna. Miałam je szczelne, ale smród i tak wdzierał się do środka – wspomina nasza rozmówczyni.

Sprawy przybrały jeszcze dramatyczniejszy obrót, kiedy rozpoczęła się epidemia.

- Prawie się tam udusiłam. Cały czas kaszlałam, a co gorsza – poczucie zamknięcia wpływało na zdrowie psychiczne. Musiałam uciec z mieszkania, wyprowadzić się – słyszymy.

Co ciekawe, rybniczanka złożyła pozew już w 2018 roku, został jednak odrzucony przez sąd.

- Byłam zdesperowana. Nie neguję, że gmina nic nie robi. Moim zdaniem niekoniecznie zmierza w dobrym kierunku. Rozumiem, Rybnik, że to miasto górnicze, górnicy mogą mieć darmowy węgiel co nie jest sprawiedliwe. Jest jednak sporo miast górniczych, a Rybnik góruje nad innymi pod względem smogu. To prawda, coś się dzieje, ale dopiero od paru lat. Co miasto robiło przez ostatnie 20-30 lat? - pyta retorycznie Dominika Maćkowska-Gil.

„Miasto od lat robi bardzo dużo”

Na wczorajszej rozprawie świadkiem był wiceprezydent Rybnika – Janusz Koper. Przez prawie 2 godziny wskazywał, że miasto wiele robi, by poprawić sytuację z powietrzem. Mówił m.in. o tym, że Rybnik przeznaczył kilkadziesiąt milionach złotych na termomodernizację obiektów miejskich, dotacjach na wymianę pieców dla mieszkańców, zaangażowaniu miasta w program Czyste Powietrze, rozbudowę sieci gazowej czy wdrożeniu programu mobilności miejskiej.

Dzisiaj zapytaliśmy wiceprezydenta Janusza Kopera, czy jest zaskoczony pozwem, jaki zdecydowała się wnieść rybniczanka.

- Czy jestem zaskoczony? Tak, bo miasto od wielu lat robi bardzo dużo. Uważam, że Rybnik jest liderem w Polsce. Walczy ze smogiem, podejmuje wiele działań mimo tego, że nie do końca jest to rola miasta. Uczestniczymy w wielu programach – polskich i międzynarodowych. Przeznacza bardzo dużo pieniędzy na wsparcie mieszkańców, związane z wymianą źródła ciepła – wymienia Janusz Koper.

Zastępca prezydenta zauważa też, że zanieczyszczenie powietrza spada.

- Porównując to, co było 20 lat temu do dzisiejszych czasów, to określiłbym futurystycznie: różnica jest taka, jak z ziemi na księżyc. Owszem, przekroczenia są i jeszcze będą, 200 lat niszczenia planety nie da się tego naprawić w ciągu roku czy dwóch, tym bardziej że nadal jest opór społeczny. To nie tylko wyłącznie rola miasta, ale każdy z nas musiałby chcieć i podjąć działania, by nie zanieczyszczać otoczenia. Tylko ten element sprawiłby, że mielibyśmy prawdopodobnie zadowalające standardy powietrza – wyjaśnia nasz rozmówca.

Będą kolejne pozwy?

Janusz Koper nie ma złudzeń, nawet jeżeli Rybnik wykona swoje zadania w 100%, by walczyć ze smogiem, nie powinniśmy i tak spodziewać się czystego powietrza.

- Te napływa do nas też z zewnątrz, z które gmin nie robią tyle w nakładach jak my – zauważa.

Wiceprezydent ma ku temu podstawę, by tak sądzić. Rybnik jako jedyne miasto w naszym województwie wzięło udział w 3-letnim programie badającym przepływ mas powietrza.

- Mamy badania naukowe, będziemy zastanawiali się, jakie wnioski działania jeszcze należy podejmować. Przez te ostatnie lata możemy poszczycić się tym, że około 10 tys. domostw zmieniło sposób ogrzewania. Widzimy, że z roku na rok skala zanieczyszczenia powietrza zmniejsza się. Oczywiście, przekracza dopuszczalne granice, ale to nie wina prezydenta czy urzędu miasta – przekonuje wiceprezydent.

Janusz Koper obawia się, że w ślad za rybniczanką pojawią się kolejne pozwy mieszkańców Rybnika.

- Mam nadzieję, że te informacje, które przekazałem w sądzie spotkają się ze zrozumieniem – dodaje.

Zdaniem naszego rozmówcy skutecznym narzędziem do walki ze smogiem byłaby zmiana prawa.

- O to wnioskuje od wielu lat, by wprowadzić zapis podobny jak w przypadku nakazu podłączania się do kanalizacji sanitarnej. Póki to się nie pojawi, to co możemy zrobić? Jak mam wymóc na mieszkaniu przyłączenie się do sieci? A mamy takie sytuacje, że pod domem przebiega ciepłociąg i sieć gazownicza, a mieszkaniec i tak woli kopcić starym piecem – zauważa zastępca prezydenta.

A Wy co sądzicie na ten temat? Czy rybniczanka ma rację skarżąc Miasto Rybnik? A może trafia do Was argumentacja wiceprezydenta?

Oceń publikację: + 1 + 140 - 1 - 118

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (58):
  • ~ 2020-09-18
    17:18:24

    Popieram tą Panią w 100 procentach, czemu tylko takie małe odszkodowanie ?. Za to nie zgadzam się ze słowami Pana wiceprezydenta, pieniądze są na wszystko , ale na dotacje nie. oczywiście rozumiem czemu niby miasto ma pomagać właścicielom prywatnych domów , tylko przypominam niedawny artykuł o tym że w Rybniku są jedne z największych kosztów utrzymania domów w Polsce. Ludzi nie stać na fotovoltaike za 40 tysięcy , na pompę ciepła za 25 tysięcy itd itp. nie mówię o bezzwrotnych dotacjach ale niech naprzyklad miasto udzieli nieoprocentowanych pożyczek na OZE itd. Skoro są pieniądze na tabliczki z granitu , brzydkie rzeźby na rondach , i wiele innych bezsensownych wydatków to powinny się znaleźć pieniądze na czyste powietrze ! Kilometry ścieżek rowerowych już są tylko kto ma odwagę w tym smogu nimi jeździć ? Ta polityka tak trochę od d... Strony

  • ~pprywatne 2020-09-18
    17:31:22

    Smog pojawił się parę lat temu, gdy zaczęły się wymiany pieców na te "nowoczesne" z podajnikiem i dmuchawą wyrzucającą popiół przez komin. W starych piecach popiół lądował w popielniku, tym czasem nowe wyrzucają go przez komin do atmosfery gdzie unosi się godzinami.

  • ~pprywatne 2020-09-18
    17:33:02

    43 10

    ~mellou - To "od du..y strony" powinno być taki reklamowym mottem Rybnika.

  • ~marcin040 2020-09-18
    17:48:58

    138 5

    Jak budowałem dom 4 lata temu na Orzepowicach, chciałem ogrzewanie gazowe( nitka z gazowni była oddalona o około 50m) to poinformowali mnie w gazowni że jak będę miał z8 podpisów chętnych na założenie gazu to gazownia wejdzie i założy gaz

  • ~ 2020-09-18
    17:55:26

    83 94

    Brawo dla tej Pani za determinację i odwagę. Pisowskie rządy łatwo na tym forum było skarżyć. Teraz czas na peowskie rządy miasta. Zobaczymy na komentarze.

  • ~Arteks 2020-09-18
    18:18:45

    Jeśli ktoś jest notorycznie zaczadzany dymem, zrobi dokumentację, upomni sąsiadów, a nie przyniesie to rezultatu, zgłosi do Straży Miejskiej, a sąsiedzi nadal będą uciążliwi to może wystąpić na drogę prawną przeciwko takim sąsiadom. @mellou - twój dom - twój problem. Jeśli kogoś nie stać na normalną (tak jak w całym cywilizowanym świecie) eksploatację swojego budynku mieszkalnego - niech inaczej przestawi swój budżet, zmieni pracę na bardziej dochodową lub zmieni miejsce zamieszkania na tańsze. Nie wolno usprawiedliwiać złych praktyk tym, że kogoś na coś nie stać. Bo w przeciwnym razie każdy złodziej mógłby powiedzieć, że "go nie stać więc może kraść". Nawet bogate gwiazdy którym kończą się dochody sprzedają swoje wielkie nieruchomości osiedlając się w mniejszych. Tylko w Polsce słyszymy ciągłe narzekanie, a jednocześnie niewielkie zaangażowanie aby tą sytuację zmienić. Jakoś spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty nie wyciągają łap po miejskie pieniądze - tylko same z własnych środków modernizują budynki, a przez to zmniejszają koszty ogrzewania i poboru ciepła. Akurat te rzeźby i czy ronda pomniejszają szpetotę ulic wypełnionych brudnymi, kopcącymi kostkami jednorodzinnymi. @marcin040 - ale do kogo ty masz pretensje? Trzeba być osobą nieodpowiedzialną aby budować się w miejscu gdzie nie ma odpowiedniej infrastruktury do życia. To kolejny polski absurd, że ludzie budują się... w polu, a potem mają pretensje, że nie ma tam drogi, gazu, szkoły, przedszkola, sklepu i niczego ale... "działka była tania".

  • ~ 2020-09-18
    18:29:17

    Na wiosnę 2018 podpisałem umowę z gazownią, skrzynka gazowa miała być według umowy na posesji 30 08.2020 -nie ma!!! PSG wysyła aneks do umowy :gaz będzie do 31.o1.2021 i obwinia UM Rybnik za brak map do celów projektowych,brak uzgodnienia projektu budowlanego w wydziale dróg , a to jest związane z COVID 19!!!
    Piec węglowy na złomie ciekawe jak ogrzeję dom!
    Jak można być ekologicznym jak po drodze są same utrudnienia.

  • ~Maksymilian Popeć 2020-09-18
    18:35:46

    Jak słyszę takie bzdury, że 20 lat temu było gorzej, to mnie krew zalewa. Panie Koper 20lat temu było 1000x lepiej. Ale Pan urwał się z choinki i chyba poza swoim samochodem nigdzie nie wychodził. Takich ludzi należy pogonić gdzie pieprz rośnie!

  • ~artefaks 2020-09-18
    18:36:50

    84 13

    Z Hetmańskiej kilometr do kotłowni Rymer która smrodzi cały rok grzejąc wodę dla Niedobczyc . Z 3 kilometry do koksowni na Marcelu. I z kilometr do hałdy po KWK Rymer która nadal czasami się pali. Nie mówiąc już o menelach i złomiarzach z pobliskich familoków którzy ogniem skrobią kable

  • ~Maksymilian Popeć 2020-09-18
    18:45:03

    76 28

    @pprywatne - jednocześnie jakość naszego węgla poleciała na łeb na szyję. Mam sąsiadów, którzy mają stary piec i jeszcze niedawno paląc mułem oraz rozpalając totalnie czym popadnie, zapewne także śmieciami nie powodowali problemu. Teraz, gdy muszą palić węglem, smrodzą 4x po 30minut na dobę. Ci którzy palą tym węglem w nowym kopciuchu z dmuchawą smrodzą około 10h na dobę i około 2x gorzej niż Ci w starym piecu.

  • ~jojo 2020-09-18
    18:52:22

    Arteks idąc twoim tokiem rozumowania to jeżeli nie odpowiada ci atmosfera w Rybniku to zmień miejsce zamieszkania.

  • ~artefaks 2020-09-18
    18:52:57

    28 22

    Maksymilian. Jakość węgla poleciała na łeb z tej przyczyny że rządząca dobra zmiana opiera się wprowadzenia norm jakości węgla w obrocie. Muły i miały których nie można sprzedać detalicznie. Są konfekcjonowane do lepszych sortów opału i sprzedawane za lepsze pieniądze. Zgadnij kto na tym zarabia ?

  • ~Franek7 2020-09-18
    19:02:30

    26 38

    I bardzo dobrze. Państwo gdyby chciało to wprowadziło by ustawę na jedna stronę A4 i w pięciu punktach skończyło by ze śmierdzielami. Nie robi tego więc niech płaci...

  • ~ 2020-09-18
    19:10:13

    53 64

    Brawo pani Dominiko! My zlozylismy pozew zbiorowy. Trzeba skonczyc z tymi chamskimi smrodziarzami

  • ~Arteks 2020-09-18
    19:13:20

    29 74

    @jojo - idąc twoim tokiem rozumowania jeśli komuś nie odpowiada Europa i postęp niech się wyprowadzi do Korei Północnej lub Chin i tam ogrzewa się węglem jeśli lubi bród, smród i dziadowanie.

  • ~Heina aus Pitolowa O/S 2020-09-18
    19:16:32

    10 5

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  • ~Arteks 2020-09-18
    19:18:29

    28 74

    @artefaks - zmyślasz z tym całorocznym smrodzeniem ciepłowni bo nie może śmierdzieć coś co przechodzi przez filtry. Tylko chałupki w których żyją prymitywni smrodziarze używający zamiast bojlerów elektrycznych pieców do ogrzewania wody faktycznie smrodzą cały rok. I wzbudzają nie tylko obciach ale co raz częściej narażają się na społeczny ostracyzm. Co każdy myśli jak widzi kopcące chałupy latem? Tam mieszka patologia...

  • ~artefaks 2020-09-18
    19:31:42

    55 4

    Arteks .Wchodząc do Lubaru zobaczysz całe zaplecze kotłowni wraz z mitycznymi filtrami. Wejdź i zrób zdjęcie.
    A dla dodania smaczku leży u mnie na biurku kosztorys utylizacji budynku okrytego płytami z zawartością włókien azbestu o swojsko brzmiącej nazwie ,,arteks"

  • ~corona 2020-09-18
    19:33:41

    71 24

    Czy Wy sobie zdajecie sprawę że Ci kopcący ludzie mają na Was wy***ane? Oni nawet tutaj nie zaglądają i pod żadnym pozorem nie wzbudzacie w nich ani odrobiny wstydu tym że palą węglem? Wręcz przeciwnie, śmieją się z Was żeście blokersy które wykludziły się na wieś i przeszkadza im piejący kogut. Info z pierwszej ręki, sam z Was się śmieje. Roszczeniowi super Europejczycy.

  • ~Anna Ryż 2020-09-18
    19:49:58

    43 41

    Jeszcze raz powtarzam, likwidacja książeczek deputatowych zmieni mentalność mieszkańców naszego regionu. Myślenie, że mam coś za darmo, to muszę tym palić i wyjdzie taniej jest błędne. Nasz region nie należy do najbiedniejszych, ale niektórzy wolą wczasy na Karaibach niż wymienić kocioł (pompa ciepła, gaz, propan-butan ale bardzo drogi, czego też nie rozumiem lub choćby pies 5 klasy na paliwa stałe, do czego nie jestem zbytnio przekonana). Jak zbliża się sezon grzewczy to już mam pewność, że nie wyjdę na spacer z rocznym wnukiem, nie przejdę się z moim pupilem (bo po prostu szkoda mi psa), ale niestety znajdą się tacy, którzy powiedzą "po co wychodzisz w grudniu na spacer?"

  • ~Arteks 2020-09-18
    19:53:26

    26 53

    @artefaks - jest znacznie lepszy punkt widokowy od zaproponowanego przez ciebie - szczyt hałdy "rymerskiej". Widać z niego nie tylko ciepłownię, koksownię, Niedobczyce ale także dzielnicę slamsów - Popielów. Z takiej wysokości w godzinach późno popołudniowych można dostrzeć skalę problemu jakim są setki kopcących kominów. A komin ciepłowni wygląda jakby był nieczynny - dosłownie w ogóle nie produkuje dymu. Jednak te filtry muszą być skuteczne. Popatrz - gdyby państwo wymusiło montaż takich filtrów w chałupach to albo palenie węglem stałoby się nieopłacalne albo kominy przestałyby kopcić i nikt nie miałby o nic pretensji. Kiedyś nadawałeś ciągle na ciepłownię Chwałowice - ale mimo moich usilnych próśb nigdy nie zrobiłeś chociaż jednego zdjęcia potwierdzającego kopcenie tego obiektu. Owszem, kiedyś ktoś zrobił i była to taka sensacja, że nawet pisały o tym media. Okazało się, że dym pojawił się z powodu awarii i ponownego rozpalania pieca...
    Za to słusznie inni piszą o kłopotliwych sąsiadach, a ta pani z powodu nich złożyła pozew bo czasami 3-4 kopcące koło siebie chałupy tworzą prawdziwe dymowe piekło.

  • ~ 2020-09-18
    19:55:53

    47 25

    "Widzimy, że z roku na rok skala zanieczyszczenia powietrza zmniejsza się. Oczywiście, przekracza dopuszczalne granice, ale to nie wina prezydenta czy urzędu miasta – przekonuje wiceprezydent."

    Dwa klamstwa prosze pana.
    1) skala zanieczyszczenia nie zmniejsza sie, wrecz przeciwnie. Z roku na rok wiekszy syf. Moje dzieci jeszcze mogly zima chodzic na spacery, teraz juz sie nie da. Kiedys nie mozna bylo otworzyc okna wieczorem, teraz juz w sezonie grzewczym przez prymitywnych smrodzacych Januszow, Gienkow i Ryskow nie da sie otworzyc okna przez caly dzien
    2) prezydent i miasto TAKZE ponosi za to odpowiedzialnosc

  • ~ 2020-09-18
    19:57:48

    46 49

    I prawde pisze Arteks: moi sasiedzi kopca zdecydowanie bardziej niz jakakolwiek cieplownia. A cieplownia ogrzewa tysiace ludzi, a sasiad tylko swoj gorniczy zadek i zadek grubej zony

  • ~ 2020-09-18
    20:00:59

    32 43

    Corona, "Czy Wy sobie zdajecie sprawę że Ci kopcący ludzie mają na Was wy***ane?"
    Alez oczywiscie, ze zdaje sobie z tego sprawe. Te chamy nawet czytac nie potrafia, prymitywy nigdy nie biora pod uwage innych normalnych ludzi. Ja doskonale widze, jaki poziom prezentuja smrodziarze (w tym gornicy), w zyciu by mi nie przyszlo do glowy, ze ktorys z tych chamow moze sie sie przejmowac zdrowiem innych ludzi

  • ~Arteks 2020-09-18
    20:02:02

    26 46

    @corona - mylisz się. To nawet widać po komentarzach które przez lata bardzo się zmieniły. Przykładowo nikt już nie pisze, że pali w piecu z powodu biedy bo przecież to byłoby przyznaniem się do... nieporadności życiowej. Poza tym większość się jednak co raz bardziej wstydzi tego, że żyją z piecami pod jednym dachem jak dziady. Ludzie spotykają się na imprezach, w pracy, w przychodniach, w czasie remontów, na przystanku, w autobusie, na kawie... i mówią o różnych kluczowych tematach. Czy ktoś kto pali w piecu dobrze się czuje jeśli ktoś żali się, że leczy się na astmę z powodu smogu? Sam się spotkałem z sytuacją, że kumpel który wymienił rok temu piec, skomentował to, że "już się nikt z nas nie będzie nabijał"... Obśmiewanie działa bardziej niż cokolwiek innego. Ku mojej uciesze ostatnio miasto wydało taką broszurę potępiającą smrodziarzy dodawaną do GR pod nazwą "Gańba"... Który Ślązak lubi to słowo? ;) Akurat to jest bardzo sprytne i uderzy w dumę każdego kotłowego. Mieć piec i kopcić to wstyd, obciach i... gańba w XXI wieku!

  • ~artefaks 2020-09-18
    20:12:32

    28 5

    Arteks. Z hałdy rymerowskiej nie widać kotłowni .Nawet jak wejdziesz na stożek ( co jest zabronione) nie zobaczysz filtrów. Stare cyklony ( nie mylić z filtrami) są przesłonięte budynkiem kotłowni. Coś Ci się pomyliło z czarnym dymem przy rozpałce, Chwałowice nie są rozpalane mazutem ( to elektrownia). Na koniec mam dla Ciebie radosną nowinę. W fazie uzgodnień projektowych jest budowa w rozproszonych źródeł ciepła po likwidacji zasilających borsigów, Czyli kończy się Twoje tanie grzanie śmieciowym opałem. Jest ostatni moment na korzystną zamianę kwadratu na jakieś bardziej miastotwórcze blokowisko. np. Jastrzębie w którym będziesz się dalej grzał tanim jak barszcz śmieciowym odpadem tj. miałem

  • ~MATEUSZ1232 2020-09-18
    20:19:42

    27 18

    Hmmm jestem ciekaw gdzie ta mądra Pani uciekła? Pewnie w Bieszczady.

  • ~j-u 2020-09-18
    20:44:13

    15 7

    Koper do dobry do młodych zimiokow nic poza tym

  • ~PawelE39 2020-09-18
    20:56:07

    6 1

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  • ~Arteks 2020-09-18
    20:56:25

    22 32

    @artefaks - radosna nowina? Przecież od zawsze ci pisałem, że mieszkańcy osiedli nie muszą się niczym martwić - bo wszystko za nich ktoś robi. Dla ludzi wygodnych nikt nie wymyślił bardziej komfortowego stylu życia od bloków w miastach. Dlatego na zachodzie Europy to najpopularniejszy rodzaj zamieszkania. To mieszkańcy chałup muszą się martwić jak nie o przeciekający dach to o przestarzały piec, jak nie o wywóz popiołów to o przywóz opału, jak nie o dołożenie do pieca to o koszenie lub kompostowanie... Skoro twierdzisz, że jest zabronione to pewnie na stożku nigdy nie byłeś jak przystało na mięczaka, a jeśli nie byłeś to nie wiesz co z niego widać... ;)

  • ~PawelE39 2020-09-18
    21:00:09

    5 1

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  • ~artefaks 2020-09-18
    21:22:41

    19 8

    ~Arteks. Ty się zdecyduj. Nakłaniasz do przestrzegania prawa , czy jego łamania ? Zdrowy rozsądek też przemawia za tym żeby nie chodzić po nie ustabilizowanym gruncie w którym nadal zachodzą procesy termiczne. Jeśli chcę się pospinać to jadę na skałki.
    Dla macho takich jak ty są przyznawane anty noble. Często po śmiertelnie

  • ~PawelE39 2020-09-18
    21:42:50

    2 1

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  • ~PawelE39 2020-09-18
    21:54:17

    27 6

    Arteks biede porównujesz z nieporadnoscia życiową?? Ty normalny jesteś??

  • ~Maksymilian Popeć 2020-09-18
    22:01:30

    20 3

    @Arteks - komin w ciepłowni w Chwałowicach dymił w zeszłym sezonie naprawdę bardzo często . Przed 2018r nigdy nie widziałem go kopcącego. Inwestycji w tym obiekcie nie widziano od lat i to może dawać taki efekt.

  • ~Andrzej Kuśka 2020-09-18
    22:27:53

    37 10

    pprywatne- Widziołeś ty w życiu nowoczesny piec z podajnikiem ,chyba nie bo jakbyś widzioł to byś takich głupot nie opowiadoł.Mom piec jeszcze 4 klasy i wszystkie te pyły zostają na półkach w tym piecu, na tej ostatniej u góry to praktycznie wcale niema pyłu ,jest na dolnych. Zwiększona ilość zanieczyszczeń to jest spowodowana bumem budowlanym i tym że nie było wymogu w nowych domach montażu ogrzewania na gaz ,podłączania się do ciepłociągu ,pomp ciepła w ostateczności pieców 5 klasy,praktycznie większość instalowała tzw śmieciuchy.A do tego wszyscy by wołali o dofinansowanie ,na wczasy zagraniczne i nowe fury to kasę mają ,ale piec wymienić to nie .Dofinansowanie powinno zależeć od dochodu.Ile to razy widać na placu wypasione fury,dom i otoczenie odwalone na błysk a z komina kopci jak z parowozu .

  • ~Mael 2020-09-19
    09:28:41

    18 20

    Gorolom zawsze coś śmierdzi.

  • ~pawelbudowa 2020-09-19
    09:56:06

    8 9

    Prezydent jako głowa miasta do PAKI. Niech szyje maseczki ale ludzi

  • ~ 2020-09-19
    11:35:08

    16 5

    Fakty są takie, że miasto nic nie robi w kwestii rozwoju ciepłociągu, podłączenia do sieci mieszkańców ani nie ma żadnych co do tego planów. Rurociąg biegnie obok domu czy bloku, może wystarczy zastanowić się sekundę dlaczego brak podłączenia? W przypadku bloku spółdzielnia po prostu odmawia podłączenia mieszkańców i ma gdzieś ich zdanie. W przypadku domu koszt podłączenia jest absurdalnie wysoki.
    Propagandowe hasła i czerwone, szpecące śmietniki, tylko na to was stać. I to za grube miliardy z naszych podatków.

  • ~pprywatne 2020-09-19
    13:20:10

    10 16

    ~Andrzej Kuśka - Bzdury piszesz. Każdy piec węglowy to smród, a ten nowoczesny to najgorszy. Popiół na półkach? Co ty piszesz? Popiół ląduje w powietrzu, to nie reaktor jądrowy, nie oszukasz efektu spalania i powstawania popiołu. Że go nie widać, to nie znaczy, że go nie ma.

  • ~truman20 2020-09-19
    17:26:06

    13 3

    ~pprywatne - już kiedyś ktoś pisał to samo co ty, więc zacząłem szukać tego popiołu u siebie na dachu, kominie, podwórku i nie znalazłem a mam kocioł z podajnikiem a z komina dymku u siebie nie widzę. Za to jak mój sąsiad przyłoży do pieca tym "super" certyfikowanym węglem do pieca zasypowego to płaty sadzy wraz z żółto zielono szaro czarnym żrącym dymem walą z jego komina na całą wieś tak, że siekierę w powietrzu można powiesić. To jak myślisz skąd się bierze ciężkie powietrze w zimie?

  • ~przykopa 2020-09-19
    17:41:59

    7 12

    Truman . Kotły z nadmuchem wzmagają niestety grawitację kominową , intensyfikując wyrzucanie pyłów. Takie są prawa fizyki. Popiół znajdziesz u siebie w rynnach. Na początku deszczu płynie z nich deszczówka koloru szarego

  • ~truman20 2020-09-19
    18:18:37

    8 2

    ~przykopa - jak ktoś kupił taki kocioł i raz go ustawił a potem olał to nie dziwi mnie, że może bardziej kopcić niż kocioł zasypowy. Większość ludzi nie ma kompletnie pojęcia jak w ogóle działa taki kocioł i jak go ustawić, potem efekt jest taki a nie inny. Już to wiele razy powtarzałem, gdyby ci wszyscy ludzie z zasypowym kotłami mieli przynajmniej piece automatyczne to takiej afery smogowej by nie było.

  • ~pprywatne 2020-09-19
    20:55:32

    3 9

    ~truman20 - No właśnie! Nie znajdujesz popiołu w pobliżu swojego komina, bo jest drobniutki i unosi się w powietrzu przez wiele godzin. To że u sąsiada jest sadza, to dobrze, bo to właśnie sadza wiąże drobinki i spada wokół domu. Może to nie jest estetyczne, ale dla powietrza jest lepsze.

    A co myślisz, że co się dzieje z twoim popiołem, gdzie się on podziewa?

  • ~truman20 2020-09-19
    21:12:21

    7 0

    ~pprywatne - wyjmuję go z popielnika. Jest grubszej frakcji oraz bardzo drobnej w postaci pyłu.

  • ~przykopa 2020-09-19
    21:34:00

    4 5

    ~truman20. Pylenie i dymienie to są dwie odrębne sprawy i nie zawsze idą w parze

  • ~truman20 2020-09-19
    21:44:57

    12 2

    ~przykopa - to widzę, że z kolegą ~pprywatne chcecie powiedzieć, że mój kocioł, którego nawet sąsiedzi nie wiedzą, że jest rozpalony, bardziej przeszkadza niż komin "jak z koksowni" mojego sąsiada, który rzuca smolistą mgłę na miasto? Albo ja czegoś nie rozumiem, albo świat stanął na głowie. To wytłumaczcie mi dlaczego gryzący smog pojawia się tylko popołudniami i wieczorami? Ludzie dokładają do automatycznych kotłów? Kotły wariują czy co?

  • ~pprywatne 2020-09-19
    23:33:55

    0 5

    ~truman20 - Tylko mało tego popiołu...

  • ~wal.mak 2020-09-20
    00:46:52

    2 0

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  • ~wal.mak 2020-09-20
    00:54:51

    9 6

    Wszystko jest względne. A skąd wiesz że smog ci szkodzi ? Bo ktoś tak powiedział ? A może to tylko śmierdzi i ktoś robi to żeby zniszczyć przemysł węglowy i wybudować elektrownie jądrową.

  • ~truman20 2020-09-20
    06:59:06

    5 1

    ~pprywatne - to już zależy od jakości paliwa. Kiedyś trafiłem na taki ekogroszek, że wyciągałem dwa razy więcej popiołu niż wsypywałem paliwa... Od kilku lat kupuję jeden z droższych ekogroszków na rynku, spala się super, piec nie wariuje, popiołu jest ok. Wszyscy zachwalają palenie od "góry" a kocioł retortowy jest typowym przykładem spalania od góry, tylko w o wiele lepszych parametrach, bo temperatura spalania jest dużo wyższa i proces spalania jest bardziej sterowalny. To jak już tak narzekasz na piece z nadmuchem, to bardziej bym zwrócił uwagę na kotły zasypowe z nadmuchem - to moim zdaniem jest jeszcze gorsze niż kotły zasypowe bez nadmuchu.

  • ~przykopa 2020-09-20
    10:07:40

    3 6

    ~truman20 2020-09-19 21:44:57

    ~przykopa - to widzę, że z kolegą ~pprywatne chcecie powiedzieć, że mój kocioł, którego nawet sąsiedzi nie wiedzą, że jest rozpalony, bardziej przeszkadza niż komin "jak z koksowni" mojego sąsiada,

    @truman.To co widać z wylatujące z komina sąsiada to jest w większości sadza . Czyli strata ( paliwa i pieniędzy) powstała w wyniku tkzw. spalania nie zupełnego ( czyli sadza , która jest czystym węglem).
    Sadza jest raczej produktem uciążliwym .
    To co szkodzi najbardziej są pyły frakcji drobnej tj. PM 5 ,10, 20. Których prawie że nie widać. Jeśli sąsiad nie pali jakimiś śmieciami. To truje bardziej tym że spala więcej paliwa niż powinien i produkuje przy okazji więcej pyłów.

  • ~Arteks 2020-09-20
    11:46:48

    2 13

    @artefaks - a czy ja cię do czegoś namawiałem? Boisz się chodzenia po hałdzie - to zajmuj się hodowlą kwiatków. Wywołujesz temat oglądania ciepłowni - a potem piszesz o łamaniu przepisów. Gdyby chałupowcy stosowali takie filtry jak ciepłownie - to nie byłoby smogu, nie byłoby smrodu, nie byłoby setek artykułów i tysięcy komentarzy... Akurat tak się składa, że hałda nie jest ogrodzona, nikt tam jeszcze nie zginął - w przeciwieństwie np. do wypadków na drogach gdzie ofiary śmiertelne to codzienność. @pprywatne @truman20 - obaj macie swoje racje. Z jednej strony oczywiście mniej inwazyjny jest piec z podajnikiem niż śmieciuchy. To widać, szczególnie po wymianie w niektórych chałupach, które kopcą po wymianie nieporównywalnie mniej. Z drugiej strony piece z podajnikiem mogłyby być dobrą alternatywą dla mieszkańców małych wiosek, gdzie nie ma szans na doprowadzenie innej infrastruktury, a ilość domostw jest niewielka. Natomiast na Śląsku piece z podajnikiem również się nie sprawdzają ze względu na bardzo gęstą zabudowę - chałupa przy chałupie. U nas jednak powinno się dążyć do całkowitej eliminacji węgla i to się prawdopodobnie stanie. Ku mojemu zaskoczeniu niedawno pojawiły się informacje, że rząd chce doprowadzić do likwidacji wszystkich palenisk węglowych w miastach już do 2030 roku. :D

  • ~truman20 2020-09-20
    12:56:36

    11 2

    ~Arteks - a niech se eliminują węgiel, powietrze będzie na pewno czystsze. Ale po pierwsze primo: jako, że władze maczają już palce we wszystkie aspekty życia obywatela i decydują za niego o prawie wszystkim, to niech z łaski swojej zrobią warunki żeby można było ogrzewać dom ekologicznie i w miarę tanio, bo na chwilę obecną węgiel wygrywa ekonomicznie w starych domach. Tańszy prąd i tańszy gaz i tańsze ciepło z sieci miejskiej - tego oczekują obywatele od władz, bo sami obywatele nie mają na to wpływu a władze mogą to zmienić. Po drugie primo: jeśli to prawda, co piszesz, to zostało całe 10 lat smrodzenia, więc nakazałbym w trybie natychmiastowym wymianę śmieciuchów na MINIMUM piec automatyczny na ekogroszek lub rozdrobniony węgiel (bo to po śmieciuchu na razie najtańsza alternatywa), lub - jak kogoś stać - to oczywiście może gaz, prąd, sieć - cokolwiek lepszego niż zasyp węgla w kotle. Dziesięć lato to dużo i na taki okres już opłaca się zmienić piec na automatyczny. Jak już lata wstecz ci ludzie z zasypowymi kotłami woleli kupować nowe auta co dwa lata, wczasy 3 razy w roku, smartfony po 5 koła, to teraz przez 10tyś zł na nowoczesny kocioł nie zbiednieją. Mniej żreć i konsumować dobrobytu, a zamiast tego pomyśleć też o innych.

  • ~imrahil 2020-09-20
    16:06:07

    5 5

    eliminacja węgla z ogrzewnictwa indywidualnego do 2030 to w tej chwili tylko plan. za to praktycznie cały sejm jednogłośnie klepnął w zeszłym tygodniu ustawę o ewidencji źródeł ciepła. zadymiarze, będziecie musieli na siebie donieść do końca 2021 pod groźbą kary. dzięki temu będzie wiadomo, kogo skontrolować w styczniu 2022, kiedy wejdzie w życie uchwała antysmogowa :)

  • ~Małgorzata Czer 2020-10-09
    12:35:25

    1 0

    Nie jestem z tej sytuacji zadowolona , moim zdaniem każdy jest winny oraz twórca smogu . Trzeba wspólnie przedziwdziałać a nie jeszcze brać korzyści pieniężne z tego tytułu . Smog po rozprawie nie zniknie . A w budżecie naszym jest coraz mniej pieniędzy . Szok !
    Dlatego stworzono program czyste powietrze, które oferuje szereg ekologicznych rozwiązań a szczególności kotły. Warto pomyśleć i wymienić stary piec . Ja mam eei-pellets i jest dobry polecam

  • ~Adas Rybnik 2020-11-05
    17:24:19

    0 2

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  • ~Adas Rybnik 2020-11-05
    17:27:29

    0 2

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5086