zamknij

Wiadomości

Rybniczanin znowu pozywa Skarb Państwa za smog

2015-10-23, Autor: ww
Oliwer Palarz – mieszkaniec Rybnika, działacz Rybnickiego Alarmu Smogowego, pozwał do sądu Skarb Państwa za zanieczyszczenie powietrza w Rybniku. Żąda 50 tys. zł zadośćuczynienia.

Reklama

Pozew został złożony 13 października w Sądzie Rejonowym w Rybnika. Oliwer Palarz swoje roszczenia kieruje w stronę Ministra Środowiska. Rybniczanin w pozwie wykazuje, że w latach 2010-2015 powietrze w Rybniku regularnie przekraczało dopuszczalne normy pyłów PM2,5 i PM10 oraz benzopirenu. W konsekwencji wzrosło jego ryzyko zachorowania na choroby układu oddechowego, obniżył się komfort życia, a także doszło do ograniczenia swobody poruszania się (chodzi o komunikaty dla mieszkańców sugerujące niewychodzenie z domu).

Chcemy władzom państwowym dać jasny sygnał, że nie zamierzamy biernie znosić dalszej bezczynności w zakresie poprawy jakości powietrza – mówi Oliwer Palarz.

Rybniczanin zapowiada, że jeśli wygra proces, wnioskowaną kwotę zadośćuczynienia przekaże na szpital lub hospicjum, w którym znajdują się osoby, które straciły zdrowie w wyniku zanieczyszczonego powietrza.

Oliwer Palarz nie ukrywa, że pozew powstał w wyniku współpracy Rybnickiego Alarmu SmogowegoFundacją Frank BoldKancelarią Radców Prawnych S.C. Sanecki Kowalik Filipcowa.

Dodajmy, że to nie pierwszy tego typu pozew wystosowany przeciwko państwu polskiemu przez działaczy Rybnickiego Alarmu Smogowego. W 2013 roku za naruszenie dóbr osobistych Skarb Państwa pozwał Zdzisław Kuczma. Jak skończyła się ta sprawa dowiecie już w najbliższym wydaniu programu „Dziękuję nie słodzę”:

 

Oceń publikację: + 1 + 21 - 1 - 26

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (68):
 • ~Mael 2015-10-23 12:07:34

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  4 0
 • ~turistas 2015-10-23 12:20:37

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  0 0
 • ~ 2015-10-23 12:26:15

  @Mael, Turistas to przez takich ignorantów jak wy na śląsku śmierdzi i ciężko się oddycha. Czas żebyście zrozumieli że to wy albo dostosujecie się do nowych czasów i wymogów jakości powietrza albo będzie się musieli wyprowadzić do Chin !!

  4 41
 • ~turistas 2015-10-23 12:38:03

  Na śląsku ci śmierdzi? No następny - karton już naszykowany? Z kond żeś tu przijechoł? Kieleckie? tam na pewno niy śmierdzi i czekajom na ciebie z otwartymi rekami... I to dotyczy sie wszystkich, co narzekajom na slaski luft. Współczesne czasy i przepisy narzucają tyle norm emisji spalin, że powietrze na śląsku poprawia się z roku na rok, ale nie zmieni się w miesiąc, tak jak niektórzy to sobie myślą... Wszystko potrzebuje swojego czasu. Cierpliwości i wytrwałości - i tak jest zdecydowanie lepiej niż w latach PRL.

  65 6
 • ~ 2015-10-23 12:39:45

  @turistas Ciekawe, czy zgrywałbyś luzaka, gdybyś stracił kogoś bliskiego przez coś tak paskudnego jak rak płuc ? Zastanów się trochę, zanim napiszesz komentarz następnym razem...

  3 38
 • ~ 2015-10-23 12:44:05

  A to że kaleczycie śląską pisownię wcale nie świadczy że jesteście rasowymi Hanysami (pewnie jedeni z drugim obwisły brzuch z zaawansowaną lustrzycą) Jak tak ma wyglądać rasowy Hanys to ja już wszystko wiem ;)

  2 68
 • ~ 2015-10-23 12:44:05

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  3 0
 • ~turistas 2015-10-23 12:46:26

  ~Jeshkam - jeśli chcesz powiedzieć, że straciłeś kogoś bliskiego, to nie obwiniaj za to śląskiego powietrza... Rozumiem, że czujesz żal nienawidzisz całego świata po stracie, ale nie obwiniaj za to powietrza na śląsku... Jeśli ci tak niedobrze - dusisz się, to wyjedź. Nikt Cię na siłę nie trzyma. Jedź nad morze, w góry - gdziekolwiek - na raka ludzie umierają wszędzie. Są rejony gdzie statystyki są zwiększone, ale nie możesz powiedzieć, że to przez powietrze na śląsku - porównaj ilość osób na km kw. na śląsku, a np: nad morzem, czy w Bieszczadach - to dlatego statystyki są na śląsku zawyżone, a nie przez powietrze...

  36 4
 • ~ 2015-10-23 12:56:05

  @turistas a cóż Ty tak wyganiasz wszystkich ze Śląska ? wg Ciebie ktoś, kto pisze "po polsku" jest z miejsca gorolem ? A może inaczej - wg Ciebie wszyscy gorole są źli a hanysy lepszym gatunkiem ?
  p.s. gwoli ścisłości na wypadek, gdybyś miał problemy ze mną - jestem Ślązakiem, pradziadkowie z terenów Austrii i Niemiec, babcia z Bielska-Białej, dziadek z Rydułtów - ale do ch***ry - to i tak dla mnie nie ma najmniejszego znaczenia skąd kto pochodzi !

  12 0
 • ~ 2015-10-23 12:58:41

  @Turistas Dla czego upierasz się że wszyscy którym się nie podoba przekroczenie PM10 i brak możliwości przewietrzenia domu wieczorem mają wyjechać. Jesteś bezczelnym i egoistycznym typem. Ciekawe jak wygląda twoja kotłownia. Jestem pewien że zawalona kartonami zakurzona i czarna od mułu i flotu, bo na węgiel cię na pewno stać ale nie stać cię na to żeby wyjść i sprawdzić co z komina leci bo browar przy tv się grzeje. Czyżbym był wróżką, czy taki z ciebie Hanys że na bloku mieszkasz i nie masz kotłowni. Bo jak ktoś pisze tak jak ty to ciężko uwierzyć że masz gaz lub coś bardziej cywilizowanego.Jeszcze raz pomyśl zanim zaczniesz oddelegowywać innych ze śląska (Hanysie pff)

  3 26
 • ~turistas 2015-10-23 13:08:13

  Nikogo na siłę nie wyganiam. Nie podoba Ci się obecna sytuacja, to dąż do zmian, a nie wypisywać bzdury na temat kotłowni na forum...
  Nie podoba Ci się obecna praca - zwalniasz się i szukasz innej, stare auto zamieniasz na nowe, itd. Mieszkasz w bloku - czy w domu, nie podoba Ci się, zmień adres i tyle. No a na powietrze na śląsku nic nie poradzę - trzeba wyjechać. To jedyna rada. Chyba że masz lepsze? Chętnie wysłucham.

  32 2
 • ~ 2015-10-23 13:23:16

  @turistas Rada ? Oczywiście. Wszystko zaczyna się od dobrych chęci, a nie jak to powszechnie się dookoła dzieje - udaję wzorowego Ślązaka, obnoszę się swoją gwarą, zasadami a przyjdę do domu i za przeproszeniem s*am do własnego gniazda (czyt. w powietrze). Rada ? Zapytaj kolegi powyżej (nad Twoim ostatnim komentarzem) - on wie, jak palić w domu TANIO tak, żeby nie zanieczyszczać naszego kochanego śląskiego luftu. Można ? Można. Wystarczą dobre intencje, cóż jednak zrobić, kiedy pesymizm wyssało się z mlekiem matki ?
  Adieu.

  0 8
 • ~turistas 2015-10-23 13:33:00

  To nie jest rada - nasze społeczeństwo jest za biedne, żeby ogrzewać gazem. Węgiel jest drogi. Kupują to, na co ich stać. Może alternatywą będą dotacje na solary czy ogniwa, ale to nie wystarczy... Sprawa ma drugie dno - powietrze to nie tylko kominy z domów prywatnych - co z wielkimi zakładami? Widziałeś kiedyś kominy elektrowni w nocy? Co z samochodami? Wycinką drzew?
  Mamy elektrociepłownię. W Rybniku budowali kanalizację - nie szło rozprowadzić przy okazji ogrzewania prawie za free? Kiedyś by się inwestycja wróciła, a powietrze miał byś nieporównywalnie czystsze zanim by się zwróciła. Tak jak napisałeś - wystarczą chęci, lepsze paliwo? To jest egoistyczne z twojej strony. Lepiej kupię sobie węgiel bo jest ekologiczny kosztem czego? Może jedzenia? Bo większość ludzi ledwo wiąże koniec z końcem w lato, a co mają zrobić w sezonie grzewczym? Teraz mądralo wyraź opinię i odpowiedz setkom rybniczan jak mają to zrobić. Tu masz po raz n-ty odpowiedź - społeczeństwo jest za biedne, żeby palić ekologicznie i tyle w temacie.

  29 0
 • ~ 2015-10-23 13:43:39

  Rany, po co jak się produkuję haha facet się uparł że jest wszechmądry i nieomylny :D
  Napisałem TANIO dużą kursywą, przeoczyłeś ?
  Wyszukaj w google "Julian Olewicz" i zmień swoje nastawienie.

  @Julian, wytłumacz mu w miarę możliwości, podaj mu linki, bo ręce opadają, kiedy czytam takie ględzenie... :)

  0 13
 • ~turistas 2015-10-23 13:49:43

  Tyy... ale to nie jest nowość - większość osób, które znam palą tak w piecach, większość kotłów nowych sprzedawanych jest już do takiego spalania przystosowanych... Czytaj ze zrozumieniem - kominy z domów prywatnych to nie wszystko... Zresztą - nie będę się produkował, bo ty widzisz jak koń - masz klapki na oczach - wyjrzysz przez okno i widzisz jakiś komin starego dziadka, który nie da się przekonać do spalania od góry i myślisz że jak on, to tak wszyscy... Rozejrzyj się.

  18 0
 • ~ 2015-10-23 14:20:11

  do ~turistas. też jestem rodowitą ślązaczką (od pokoleń) i mnie też nie podoba się powietrze u nas, w Rybniku, szczególnie na mojej wsi. Ale nie chodzi o to, by pozywać Skarb Państwa czy inny organ władz o odszkodowanie, ktore nawet jeśli będzie wypłacone, to przecież z naszej wspólnej kasy. Kiedyś była akcia wodociągowa w wiejskich dzielnicach Rybika, teraz proponuję akcję : sieć gazownicza lub ciepłownicza, ale niestety, wszyscy zajęci innymi sprawami, nikogo ten temat nie interesuje. Ja osobiście też mam dosyć smogu, a jeszcze więcej palenia w piecu, i też mam prawo do tego, by jak inni, włączyć przycisk, przekręcić pokrętło i... ciepełko samo leci, pozdrawiam wszystkich "piecusi"

  20 0
 • ~ 2015-10-23 14:24:47

  Ileż kominów prywatnych posesji dymiących paskudnym smrodem jest w Rybniku i okolicach ? Całe multum.
  Kominy Elektrownii z supernowoczesnymi filtrami i samochody przy tej masie kominów i ich wyziewów to taki mały mikro pikuś !
  Ja mam klapki na oczach hahaha naprawdę pojechałeś zdrowo
  Czy wiesz co było przyczyną Wielkiego Londyńskiego smogu w roku 1952 ?
  Ruch samochodowy ? Dziś jest kilkukrotnie większy !
  Fabryki ? Zamknięto wprawdzie Battersea z jej wysokimi kominami, ale dziś fabryk jest od groma więcej !
  No więc co ? BINGO ! Niska emisja, czyli piece opalane węglem. Nie wierzysz ? Spójrz do Wikipedii lub innych w twojej opinii bardziej wiarygodnych źródeł.
  To jest przyczyna wszelkiego zła.
  Przyganiał kocioł garnkowi hah
  Dyskusja zamknięta, brak Ci argumentów, plączesz się i próbujesz rozpaczliwie zachować twarz... :)

  1 10
 • ~Gregorio 2015-10-23 14:56:54

  Hmmm, niezły sposób na jakiś tam rozgłos i niezłą kasę z naszych podatków . Pomysł warty przemyślenia - jak się nie narobić a zarobić.

  22 0
 • ~Erna_1 2015-10-23 15:08:47

  W poniedziałek będzie PiS a oni: jak nie Da się, Da się. Tak więc wszyscy zdrowi, bogaci i bez smoka.

  4 0
 • ~alizze21 2015-10-23 17:05:45

  Wielu ludzi nie stać na wymianę pieców. gminy mogły by się postarać o dofinansowanie z unii na wymianę na bardziej ekologiczne piece dla tych najbiedniejszych rodzin.Zamiast obwiniać warto szukać rozwiązań i podsuwać takie rządzącym. tez w zimie wkurza mnie ze nie otworzę okna bo przy niskim ciśnieniu cały ten smród w domu ale co zrobić? macie pomysły jak to zniwelować to je podrzucajcie po to są fora a nie zeby się obrzucać błotem nawzajem.

  16 0
 • ~exx 2015-10-23 17:23:23

  G...no prawda ,że społeczeństwo jest bedne.A już na pewno nie na śląsku,mamy najniższe w kraju bezrobocie,mase górników z 13tkami itd. Ślązokom nie chce sie myśleć,na temat grzania węglem można poczytać na necie co i jak.Już nie raz o tym pisałem .JAka bieda kiedy latem grzeją węglem wode.We łbach średnowecze, bo spalają śmieci kiedy worek na odpady kosztuje grosze !!Podobno już ograniczyli deputat górnikom .I bardzo dobrze !Jeszcze zakaz palenia flotem i mulem i może coś sie w tym syfie ruszy.A wyjechać to równie dobrze może poradzić ci szpital pastwowy ,żebyś leczył sie prywatnie bo nie ma miejsc i co mądralo zrobisz ?

  0 19
 • ~Valjean 2015-10-23 17:48:01

  Odezwali się znawcy blokowi, co to wiedzą po dymie czym ktoś pali, albo niedawni blokersi co za kredyt hipoteczny wybudowali piękne, suche, dobrze izolowane, ocieplone domy i teraz są znawcami palenia w piecu CO. Wprowadzili się do nowej dzielnicy i już im się starzy mieszkańcy nie podobają, bo kopcą, bo nie stać ich na opał lepszej jakości, gdzie na stary nie docieplony dom potrzeba go 10 ton i co nagle taki ktoś ma wywalić 50 tyś na docieplenie + 10 tyś na piec + węgiel 700 zł za tonę, może jeszcze dach by trzeba zaizolować, a i tak nie uzyska tego samego efektu co w nowym domu. Dlaczego ktoś ma sobie żyły wypruwać bo nowemu sąsiadowi, który przeprowadził się z bloków nie podoba się że sąsiad kopci. To że ktoś kopci, to nie znaczy że pali niedozwolonym opałem, póki co na szczęście miał i flot jest legalnym paliwem.

  33 0
 • ~Arteks 2015-10-23 17:48:09

  Przestańcie ględzić ciągle o tej biedzie bo biedni ludzie to mniejszość, a z drugiej strony jak pokazał przykład Maroka, nawet biedni renciści i emeryci którzy tam mieszkają w miarę bezboleśnie przeszli z ogrzewania węglowego na ciepłociąg i nie słyszałem aby protestowali przeciwko nowoczesności za którą muszą płacić drożej. Ludzi stać na garaże i piękne auta - a nie stać na opał? Kto jeszcze wierzy w takie bzdury? Ludzie którzy palą mułem i śmieciami - albo nie są świadomi jak bardzo szkodzą sobie i innym, możliwe że są zaściankowi albo tępi i to niezależnie w jakim miejscu mieszkają czy to Zakopane, Kraków, Rybnik czy Gaszowice. Jak to nie stać na wymianę pieców? Na wymianę aut co kilka lat stać, na nowy sprzęt AGD też, na nowe ciuchy, urlopy stać, a na nowy piec już nie? Wielu właścicieli budynków wynajmuje część budynków na sklepy, prowadzi różne biznesy i nie stać ich na nowoczesne ogrzewanie? Kto wam uwierzy w takie brednie? Działania władz regionu powinne być zdecydowanie bardziej stanowcze, częste kontrole i mandaty za palenie śmieci, ulgi podatkowe dla ogrzewających budynki gazem i prądem oraz całkowity zakaz palenia mułem i słabymi gatunkami węgla oraz obowiązkowe podpinanie się do ciepłociągu jeśli w promieniu 50 m od budynku jest ciepłociąg. Gdyby nie było przymusu podłączania się do kanalizacji to wielu dalej wolałoby "srać" do szamba i spuszczać je ukradkiem nocą i też by mówili "że ich nie stać". Tylko przymus rozwiązał sprawę i tak samo powinno być z paleniem.

  0 9
 • ~Arteks 2015-10-23 17:57:39

  @alezze21 - to niech sprzedają swoje auta albo wynajmą część domów, niech zamienią się z miastem na jakiś lokal komunalny, niech wezmą pożyczkę z różnych dostępnych funduszy związanych z ochroną środowiska, niech zaczną coś robić, a nie zakładać ręce i powiedzieć "że nas nie stać". Rok temu prawie wszyscy mieszkańcy dzielnicy naszego miasta Rybnicka Kuźnia podłączyli się do ciepłociągu. Jak to jest możliwe, że tamtych "stać" a innych nie? Czy tam mieszka elita najlepiej zarabiających mieszkańców miasta? Jak to jest możliwe, że zwykły emerytowany policjant Kuczma ogrzewa swój dom prądem i go "stać"? Własną pazerność, a może nieświadomość tłumaczycie biedą, której nie ma bo większość domów świetnie wyposażona, po remontach z kilkoma garażami i autami na placu, czasami basenami i innymi udogodnieniami jakie byłyby nie do pomyślenia jeszcze kilkanaście lat temu. Jeśli nie da się po dobroci, władze miasta powinne zacząć działać bardziej radykalnie. Nowa ustawa antysmogowa daje władzom miasta narzędzia i możliwości jakich nie było jeszcze rok temu i liczę że wkrótce Kuczera zacznie w tej sprawie działać. @valjean - nie czepiaj się ludzi z bloków bo oni płacą wcale niemało za ogrzanie 1 metra kw. ok. 2,80 zł przez cały rok. A jeśli chodzi o powietrze to każdy kto kopci szkodzi nie tylko sąsiadom i sobie ale wizerunkowi całego miasta.

  1 19
 • ~Gryjta 2015-10-23 18:32:45

  " za ogrzanie 1 metra kw. ok. 2,80 zł przez cały rok"....faktycznie niemało!!! najmądrzejszy (inaczej) człowieczku w całym Rybniku, no i jedyny komentujący, który bezkarnie może obrażać innych:"zaściankowi albo tępi"

  7 0
 • ~Grisza 2015-10-23 19:33:51

  Analiza rzeczywistych kosztów ogrzewania 1m2 w mieszkaniu w bloku na osiedlu Boguszowice Północ (mieszkanie środkowe w bloku bez termomodernizacji, temperatura zimą w mieszkaniu nie spada poniżej 22-23 stopni, łazienka 25) w latach 2011-2014. Średni roczny rzeczywisty koszt ogrzania 1m2 mieszkania z ciepłociągu to 35,16 zł/m2 czyli 2,93zł/m2/miesiąc. Niech każdy oceni czy to duo czy mało dla swojej powierzchni. Trzeba jednak zaznaczyć, że przez ostatnie 4 lata ciepło z sieci podrożało o blisko 15%.

  15 0
 • ~Grisza 2015-10-23 19:43:44

  Koszt podłączenia do ciepłociągu budynku jednorodzinnego "trującego" pod blokiem wynosi około 50000 zł. Trzeba by było również ten budynek ocieplić, żeby miało to sens. Biednych rodzin na to nie stać. Arteks - emerytowany policjant nie otrzymuje najniższej emerytury w tym kraju. Jestem jak najbardziej za podłączeniem "trucicieli" do sieci ciepłowniczej - ale jak Twoim zdaniem chcesz kogoś wyrzucić z jego własnego domu do mieszkania komunalnego - nie jego wina, że tak Państwo traktuje ludzi wypłacając minimalne emerytury po kilkudziesięciu latach pracy na minimalnej krajowej.

  20 0
 • ~Arteks 2015-10-23 19:48:39

  @gryjta - co jest obraźliwego w takim sformułowaniu? Wydaje mi się, że zmuszając trolla do myślenia, żądam zbyt wiele, ale spróbować można. A więc czy ktoś palący mułem, który jednocześnie ma dwa auta nie jest zaściankowy? A ktoś kto uważa, że cytuję "Na śląsku ci śmierdzi? No następny - karton już naszykowany? Z kond żeś tu przijechoł? Kieleckie? tam na pewno niy śmierdzi i czekajom na ciebie z otwartymi rekami..." czyż nie jest tępy? Przecież smród z kominów nie służy komukolwiek, czy to Ślązakowi czy osobie która tu przyjechała za pracą. Próba skłócania ludzi i dzielenia ich z powodu smrodu - jest kompletnie bez sensu. Szukasz na mnie haka ale nie znajdujesz bo jesteś pustym forumowym trollem, którego przerasta merytorycznie każdy temat. @grisza - na Nowinach ceny za ciepło są podobne. Znam ludzi którzy np. zamienili mieszkanie 75 m. kw. na 50 m kw ze względu na koszty, stwierdzając że nie jest im już potrzebne takie duże. Nie wiem dlaczego więc ludzie w blokach potrafią myśleć racjonalnie, a wielu z kopcących domów nie? Niedawno rozmawiałem z kumplem który osobiście nie pali żadnych śmieci w piecu i ja mu wierzę. Powiedział mi, że musiał tego uczyć swoich teściów, a mieszkając razem mieli tak naprawdę 4 dochody (on, żona, teść i teściowa emerytury). Bo po prostu ludzie niektóre rzeczy robią z przyzwyczajenia, braku wiedzy ale na pewno nie biedy!

  0 4
 • ~Arteks 2015-10-23 19:54:11

  @grisza - kto ci powiedział, że podłączenie do ciepłociągu kosztuje 50 tys. zł? To jakaś kompletna bzdura. W zeszłym roku w Rybnickiej Kuźni do sieci podłączyło się kilkadziesiąt domków. Czy mam wierzyć, że każdy z nich zapłacił za to 50 tys zł.? Warto z tych ludzi wziąść przykład i zapytać się czy było warto oraz ile płacili za podłączenie. No i dlaczego w niektórych dzielnicach ludzie są bardzo chętni za podłączeniem do siecie ciepłociągowej (np. Rybnicka Kuźnia, Północ, Niedobczyce okolice ul. Barbary), a w niektórych tacy oporni? A może jest tak jak przypuszczam, że niechęć do ciepłociągu i zmian w ogrzewaniu domu wynika wyłącznie z nieświadomości, zaściankowości, przyzwyczajenia, braku motywacji ze strony członków gospodarstwa domowego?

  1 1
 • ~Arteks 2015-10-23 19:58:30

  @grisza - ludzie którzy otrzymują najniższą emeryturę, zazwyczaj też mieli niskie zarobki. Oni mieszkają na najtańszych mieszkaniach komunalnych, a nie w domach jednorodzinnych. Nawet w czasach PRL, domy budowali tylko ci których było na nie stać i oni nie mają niskich emerytur - proszę zrozum ten fakt. Na pewno znajdą się różnego rodzaju wyjątki ale starajmy się nie budować jakichś zasad na bazie wyjątków lecz na "większości" przypadków.

  3 1
 • ~jaro_t 2015-10-23 20:10:33

  Czekam na potężne dofinansowanie do termomodernizacji domów jednorodzinnych i kolejne potężne dofinansowanie do wymiany kotła na gazowy wraz z instalacją CO. Podejrzewam, że użytkownicy starych pieców również na to czekają. Jeśli takie dofinansowanie pokryje 50% kosztów to szacuję że większość pieców węglowych będzie w Rybniku zlikwidowana. Czekam na propozycje ze strony Urzędu Miasta i naszego jakże wspaniałego prezydenta.

  8 0
 • ~orient 2015-10-23 20:11:04

  Z jednej strony kibicuję panu Palarzowi i życzę mu aby się udało i aby wysądził odszkodowanie. Jeśli dojdzie do tego precedensu to... nagle może się okazać, że kilka milionów ludzi w południowej Polsce wystąpi z takimi samymi roszczeniami, a wtedy państwo aby zadowolić tych obywateli albo zmusi do zaprzestania trucia jakimiś zakazami albo np. nowym podatkiem ekologicznym doliczanym do paliw węglowych. Może być niezłe piekło...

  1 6
 • ~Grisza 2015-10-23 20:44:18

  Arteks, interesowałem się tematem w 2013 roku. PEC Jastrzębie podał orientacyjną kwotę 700 zł/mb sieci. Podłączenie budynku jednorodzinnego znajdującego się pod blokiem, podczas, gdy sieć ciepłownicza biegnie za blokiem - daje do pokonanie odcinek około 70 metrów (trzeba obejść blok). Stąd kwota blisko 50000 zł za podłączenie. Jak usłyszałem tą kwotę - przestałem dalej drążyć temat ;)

  10 0
 • ~Grisza 2015-10-23 20:52:43

  Arteks, jeżeli chodzi natomiast o ludzi biednych mieszkających w domach - widocznie siedzisz w 4 ścianach i nigdy takich osób nie odwiedziłeś :) Znam mnóstwo takich ludzi, którzy mają lub w najbliższej przyszłości będą mieć głodowe emerytury - i nie mieszkają w mieszkaniach komunalnych. Mieszkają w domach. W Rybniku mamy ogromną ilość domów wybudowanych w latach 1920-1950 wybudowanych jeszcze przez rodziców obecnych właścicieli, którzy za te śmiesznie niskie emerytury muszą teraz te domy utrzymać.

  16 0
 • ~donia96 2015-10-23 21:03:33

  Czy kogoś stać od ręki wyłożyć 10 tys. na doprowadzenie sieci ciepłowniczej do domu prywatnego i rocznie płacić będzie trzeba 5 tys. za metraż wątpię

  5 0
 • ~andzej 2015-10-23 21:03:34

  Nie powinniśmy dawać przyzwolenia na regularne podtruwanie- chyba nie macie wątpilowści, że smog wpływa negatywnie na nasze zdrowie. Trzeba w końcu to jakoś rozwiązać i każda tego typu sprawa jest szansą na zmiane.
  A kto się nie zgadza z tym, że ilość zanieczyszczeń jest ogromna- proponuje wieczorny spacerek po okolicach domów prywatnych, gdzie nie widać nic na metr i gdzie trzeba wstrzymywać oddech, żeby się nie przekręcić...

  1 7
 • ~kurier 2015-10-23 21:05:07

  Kolego jaro_t a czemu miasto miałoby finansować bogatym ludziom termomodernizację? Miasto mogłoby pomóc jakimś staruszkom przenosząc ich do miejskich domów opieki albo jakichś nowych domów komunalnych. Zamiast załatwiać coś bogatym, miasto powinno budować komunalne budynki, tam możnbaby przesiedlać naprawdę potrzebujących. Chcesz mieć termomodernizowany dom to sobie go opłać. My w blokach jesteśmy obciążani wszystkimi kosztami remontow także termomodernizacji. Od miasta nic nie dostajemy.

  2 0
 • ~Riczard64 2015-10-23 21:27:09

  Chłopie , jak ci sie nie podoba to wypad.... ze śląska!!!a nie rób szopek

  7 1
 • ~Riczard64 2015-10-23 21:28:45

  Przerobłl 25 lat na grubie a teraz mu wągiel śmierrdzi,....

  7 1
 • ~zorza54 2015-10-23 21:32:09

  Nareszcie się za to biorą. Mam nadzieję, że facet wygra a w ślad za nim pójdą inni. Niedawno weszła w życie ustawa antysmogowa i samorządy mają narzędzie to tego aby zabronić palić niektórymi rodzajami opału ( flot, muł czy węgiel). Jak przegrają kilka takich procesów to się nagle okaże, że da się to zrobić. A kasy na tak ważny cel nie ma bo się ją rozdaje na różne idiotyczne cele jak np. dotacje dla klubów sportowych itp. Najpierw priorytety a później jak zostanie to na pierdoły... Oddychać się w tym mieście już nie da.

  1 6
 • ~Makar 2015-10-23 21:34:46

  @Arteks - zdradź szerokiemu forum , w jakim piecu ty palisz (typ, model), że z twojego komina unosi się jedynie błękitny dymek.

  10 0
 • ~Gryjta 2015-10-23 21:40:41

  O "najmadrzejszy" arteksie: byc może palisz papierosy-(jeśli nie to opcja:NIE DOTYCZY), to ja nie życzę sobie, zeby jakikolwiek debil palił w moim otoczeniu (promień dowolny) papierosy, bo to też wywołuje "smoga", a przeliczajac te wypalone przez kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców"dizle" na łopatki flotu...wychodzi tego smrodu więcej, dużo więcej

  8 0
 • ~jaro_t 2015-10-23 21:53:20

  Do ~kurier: a skąd taki wniosek: bogatym ludziom?? Po drugie patrząc obiektywnie każda zachęta finansowa może skłonić potencjalnego Kowalskiego do przejścia na ekologiczny sposób ogrzewania budynku. Przecież ja myślę o takich ludziach ja ty, którzy mieszkają w króliczokach i zawistnie oglądają świat opierając się na parapecie z poduszką pod łokciami - jak chcecie mieć czyste powietrze to karami go nie uzyskacie, jedynie dofinansowanie ZNACZNIE przyspieszy proces zmniejszenia zużycia energii (termomodernizacja) i wymiany pieców na gazowe (likwidacja pyłów typu PM10 i PM2.5).

  0 7
 • ~Arteks 2015-10-23 22:19:46

  @Makar - kupiłem mieszkanie w bloku i korzystam z ciepła dostarczanego przez PEC. Płacę za to ok. 2,80 zł za metr kw. na miesiąc. Wcale to nie jest tanie ale bardzo wygodne. Gwarantuję osobom które mają domy i miałyby możliwość podłączenia się do ciepłociągu, że po jednym sezonie, nie chciałyby już wrócić do kłopotliwego i niewygodnego palenia w piecu, nawet jeśli miałyby płacić za tą wygodę trochę więcej niż obecnie. Swoją drogą tzw. flota to "maras" którym ufajdana jest cała piwnica i okolice podwórka do którego jest wyładowywana, co innego eko-groszek który można nabyć w foliowych workach i ładować do nowoczesnych pieców raz na tydzień... Tak robi np. moja rodzina z prywatnego domu. Czasy się zmieniają, a niektórzy ludzie chcą żyć tak jak 20-30 lat temu... Dziwne bo w przypadku samochodów, ludzie chętnie inwestują w instalację gazową, nie narzekają że auta są drogie, a koszty z nimi związane jeszcze większe. No ale warto je mieć ze względu na wygodę... A w przypadku ogrzewania wygrywa "taniość" nad zdrowym rozsądkiem i wygodą.

  0 5
 • ~regan 2015-10-23 22:22:22

  to bier manele i dymej w macierze gorolu

  14 1
 • ~FundacjaMedia3.0 2015-10-23 22:27:16

  Nasza fundacja pracuje aktualnie na przystępnym i prostym urządzeniem do monitorowania jakości powietrza w swojej okolicy. Chętnych zapraszamy do zaangażowania się w nasz projekt nonprofit na email kontakt@media30.pl. Opis techniczny jest otwarty dla każdego: https://github.com/media3-0/EkoPuszka. Aktualnie poszukujemy zainteresowanych programistów.

  0 2
 • ~xxxx 2015-10-23 22:27:44

  palę węglem za 600 zł za tonę i możecie mnie w kant h bodnąć,mieszkany króliczoków ! myslicie że wasze ciepło nie dymi ? nie powoduje smogu? , a i jeszcze 1,tacy jestescie "zorientowani" a nie wiecie ze od nowego roku jest zakaz sprzedaży mułu oraz flotu dla odbiorców indywidualnych

  17 0
 • ~orient 2015-10-23 23:18:57

  @xxxx możesz się powołać na jakieś źródło odnośnie tego zakazu? Nikt przecież niczego jeszcze nie uchwalił. To byłaby dobra wiadomość dla południowej Polski (a nie tylko Rybnika).

  3 0
 • ~ptak 2015-10-23 23:44:19

  Mam nadzieję że Panu Zdzisławowi uda się wygrać sprawę... Jakiś czas temu uczestniczyłem na naradzie (spotkaniu) odnośnie niskiej emisji spalin na której był też obecny sam Pan prezydent Kuczera. Ogólnie na spotkaniu chodziło o to jako rozwiązać problem kopcenia z komina. Oczywiście pomysły były różne... . Wówczas zadałem Panu prezydentowi pytanie czy nie można by w przypadku osób które stawiają nowe domy wprowadzi dotacji (tak jak jest np w Jastrzębiu) do zakupu kotła gazowego (o ile ktoś ma możliwość podłączenia do gazu) aby uniknąć błędnego koła. Do dziś dnia nie dostałem żadnej odpowiedzi i dlatego zdecydowanie dołączam do grona kopciuchów gdyż tradycyjne ogrzewanie może jest tańsze niż gazowe ale zakup odpowiedniego kotła to już spory wydatek.

  0 17
 • ~donia96 2015-10-24 08:29:41

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  2 0
 • ~don70 2015-10-24 12:39:11

  Dużo gadania o smogu dopłaty do ocieplenia , wymiany pieca itd a w rzeczywistości to tylko pozory. Pale w familoku węglem wiec przy okazji wymiany piecyka gazowego wymieniłem na piecyk gazowy dwu-funkcyjny podgrzewanie wody + CO założyłem grzejniki i nie wiedząc ile będzie mnie kosztowało ogrzewanie mieszkania gazem zostawiłem piece węglowe teraz jak uznałem że dam rade w okresie zimowym zapłacić 200 zł za gaz chciałem skorzystać z dotacji UM w Rybniku i zlikwidować piece węglowe a tam usłyszałem że dotacji nie dostanę bo wykonałem instalacje 2 lata temu. Gdzie tu dobra wola miasta by mobilizować ludzi do wymiany pieca , więc nie wykaże dobrej woli , będę palił w piecu węglowym i truł nasz luft

  15 0
 • ~wojciechhammond 2015-10-24 13:33:28

  Jak czytam te minusowe wpisy, to mam wrażenie, że żyję w kraju, w którym ludziom nie zależy na tym, jak żyją, co wdychają, czy mogą wieczorem pobiegać albo wyjść z psem. Ludzie mili dusimy się i do tego jeszcze dopłacamy (eksport węgla jest dotowany a my kupujemy po cenach tzw. rynkowych). Mam nadzieję, że prezydent Kuczera wywiąże się z wyborczej obietnicy, dotyczącej ograniczenia smogu w Rybniku.

  0 4
 • ~Gryjta 2015-10-24 17:16:49

  Panie Oliwierze a czemu nie poskarżyc się na palaczy papierosów? To oni wydmuchują: NAFTYLOAMINA – składnik barwników, stosowany w drukarstwie,
  · PIREN – stosowany w syntezie organicznej,
  · DIMETYLONITROZOAMINA – silna substancja rakotwórcza, stosowana w przemyśle chemicznym,
  · KADM – rakotwórczy metal ciężki,
  · BENZOPIREN – stosowany w przemyśle chemicznym,
  · CHLOREK WINYLU – stosowany w produkcji plastiku,
  · CYJANOWODÓR – kwas pruski, stosowany w komorach gazowych podczas II wojny światowej,
  · URETAN – organiczny środek rakotwórczy,
  · TOLUEN – rakotwórczy rozpuszczalnik przemysłowy,
  · POLON–210 – pierwiastek promieniotwórczy, wysoko radiotoksyczny.

  11 0
 • ~dr_Moriarty 2015-10-24 19:37:28

  Panie Kuczera i Rado Miasta. Ustawa antysmogowa uchwalona. Proszę wprowadzić zakaz palenia węglem na terenie miasta Rybnik. I BEZ LITOŚCI. Kto ma umrzeć z głodu i biedy, ten umrze. Reszta będzie oddychała czystym powietrzem. Dziękuję.

  1 13
 • ~dr_Moriarty 2015-10-24 19:50:34

  Ludzie. Jest sobota 24 października, godzina 19.49, centrum miasta. Nie da się nawet okna czy mikrouchyłu utworzyć bo do mieszkania walą toksyczne spaliny. Na dwa metry nic nie widać. Niech ktoś w końcu zrobi z tym porządek. Trucicieli niech szlag trafi albo niech umierają z głodu czy mrozu!

  1 12
 • ~Gryjta 2015-10-24 21:05:01

  nie pasuje to w...............................................j(edź). Nikt nie każe ci tu niczego wąchać!!! Wyjedź do Zakopanego.....tam palą kradzionym drewnem, albo flotem!!!

  3 1
 • ~orient 2015-10-24 21:51:24

  Korzystając z uroków jesieni zrobiliśmy sobie dzisiaj wycieczkę rowerową. Nawet w dzielnicy relatywnie nowych i zadbanych domów jak Zebrzydowice - smród w niektórych miejscach taki, że powinno się założyć maskę. Teraz pewnie jest gorzej bo jest mgła. Czy osoby które kopcą naprawdę tego nie czują? Najgorsze że to nie jest smród "węglowy". Ludzie muszą albo spalać liście albo jakieś inne odpady bo swąd nie przypominał węglowego. Smutne to jest bo miasto sympatyczne ale to powietrze dosłownie zniechęca do ruszania się gdzieś z domu. Ja również apeluję do pana panie Kuczero - zacznijcie zamiast spotkań naprawdę coś robić. Do jest nie do wytrzymania na dłuższą metę.

  6 0
 • ~krisadams 2015-10-25 09:13:29

  mieszkałem obok takich śmierdzieli na Grunwaldzkiej. Państwo ynteygencja psiakrew, dom wybudowany w poczatkowych latach 90tych, w lecie z okna dźwięki pianina albo innego fortepianu, w zimie z komina czarny tłusty dym. Wychodząc z psem wracaliśmy śmierdzący sadzami. Palili mułem śmierdziele. Yntelygencji nie stać niestety na ekogroszek, nie mówiąc o świadomości ekologicznej.
  Trzeba się było niestety kurna wyprowadzić, tak jak radzi turistas. Współczuję mieszkańcom bloków 7i9, chyba że ten kocioł już im zgnił i kupili z podajnikiem, ale wątpię
  pozdro SWD

  0 4
 • ~leon32 2015-10-25 11:15:34

  panie i panowie, ale czy aby na pewno całą winę za dymienie z kominów należy obarczać palacza ? bo jak dla mnie to wina w 99% leży po stronie producentów kotłów na paliwa stałe, ponieważ to o ni w swoich instrukcjach nakazują nie prawidłowe palenie, to oni, pod groźbą utraty gwarancji, piszą, żeby w kotle górnego spalania rozpalić papierem i drewnem, zasypać nieco węgla i po rozpaleniu zasypać do pełna, ustawić sterownik i pozwolić kotłowi pracować. Ci którzy tak palą są w pełni przekonani, że palą prawidłowo. Co się dzieje na wylocie z komina to każdy widzi i czuje. Pozdrowienia dla producentów kotłów.

  0 2
 • ~leon32 2015-10-25 11:23:55

  zapomniałem dodać, że uważam iż należy skarżyć producentów kotłów, a nie Skarb Państwa.

  1 0
 • ~piotrekdec 2015-10-25 11:23:58

  "Gdyby nie było przymusu podłączania się do kanalizacji to wielu dalej wolałoby "srać" do szamba i spuszczać je ukradkiem nocą i też by mówili "że ich nie stać"."-->ten tekst to jedno z najlepszych zdań jakie czytałem w ostatnim czasie w necie ; ))) oczywiście, że musi być przymus, nie ma innej drogi, bo zawsze znajdzie się ten którego "nie stać" i po prostu TRUJE (nie ma co używać eufemizmów) innych (wystarczy powiedzieć, że wczoraj wieczorem stężenie PM10 w naszym mieście wynosiło 112 mikrogram/m3 gdzie norma wynosi max 50); jednak wyeliminowanie mułu i flotu w przydomowych spalarniach - często śmieci - skuteczne będzie wtedy gdy to kopalnia będzie miała zakaz ich sprzedaży dla indywidualnych odbiorców (po co bawić się w zakaz palenia -czyli kupowania skoro można zakazać sprzedaży)

  6 0
 • ~1floyd 2015-10-25 16:34:58

  Myślę że czas na poważniejsze zmiany w naszej mentalności, no i w przepisach. Po pierwsze wprowadzić zakaz sprzedaży kopalniom mułu i flotu. Bo nawet ci którzy otrzymują deputat węglowy to go sprzedają by później gorszym opałem. Tłumaczenie że jest to to samo mnie nie przekonuję. Tak jak gadanie o biedzie. W innych częściach kraju ludzie są równie biedni jak nie bardziej, a palą węglem. Palenie mułem to lokalna śląska tradycja, i to od pokoleń. Po drugie mieszkanie w domu to luksus. A to kosztuje. Wszelkie zwroty czy dotacje nie powinny mieć miejsca. Czy jeżeli kupiłbym auto, a później nie byłoby mnie stać na paliwo lub remont to miasto mi dołoży?. Nie. Powiedzą mi że mam je sprzedać bo to jest mój problem.

  5 0
 • ~piotrekdec 2015-10-25 17:12:52

  1floyd zgadzam się z tym co napisałeś; ludzie w innej części kraju nie palą mułem i flotem bo ten niskokaloryczny odpad jest nieopłacalny w transporcie poza region, dlatego paradoksalnie tu gdzie węgla najwięcej ludzie palą mułem bo mogą go kupić; inna kwestią zakrawającą na skandal jest to, że mieszkaniec domu mający deputat może go sprzedać (wziąć ekwiwalent pieniężny) i kupić muł

  4 0
 • ~borok 2015-10-26 10:03:43

  te niewdzieczne gorolle brak mi slow

  0 0
 • ~hub381 2015-10-26 13:23:25

  Internauto-coś taki nerwowy ? Już momy nowy ustrój partyjny PiS,czekej p.premier Beata łotworzy ci zawór,kran z gazem aż ci z d..y bydzie leciało i łogrzeesz se pomieszkanie....

  0 2
 • ~imrahil 2015-10-26 18:04:54

  każdy tutaj uogólnia, żeby jego racja była na wierzchu. w domach mieszkają biedni ludzi - odziedziczyli je często po dziadkach lub rodzicach. jest takich naprawdę wielu. w domach mieszkają też bogaci, jak np. emerytowani ratownicy górniczy z emeryturą o jakiej wam się nie śniło. w dodatku dorabiają na boku i mieszkają z synem/zięciem z deputatem. sprzedają ten węgiel z deputatu i kupują muł. bogaci ludzie budują domy po 200-300 m2 i ogrzewają je węglem w śmieciuchu - często węglem z deputatu. rozwiązanie problemu byłoby proste i sprawiedliwe, ale już za późno. budujesz nowy dom - masz zakaz ogrzewania paliwem stałym. oczywiście żadnych dotacji do innych źródeł ciepła. nie wiem po co te wszystkie debaty. od tego powinno się zacząć - nie odbiera się nikomu praw nabytych. z czasem starych domów będzie ubywać lub będą modernizowane - to naturalne. ale każdy miesiąc zwłoki to nowe pozwolenia na budowę kolejnych trucicieli. w każdym z nich przewymiarowany kocioł i kiszenie opału. w ostatnich latach sytuacja jest naprawdę zła.

  0 1
 • ~krycha46 2015-10-29 05:37:57

  Nie zapominajcie,że Śląsk i Rybnik żyją z górnictwa,a na siłę chcą wprowadzać piece gazowe. Już to zaczęło się w przedszkolach i szkołach.

  1 1
 • ~Luiza 2015-11-19 17:41:03

  Proszę tak czasem nie palić 6 grudnia...bo jak Mikołaj wejdzie :)

  1 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy pojemniki na używaną odzież są potrzebne?
Oddanych głosów: 424