zamknij

Wiadomości

Rybniczanin: dopuśćmy opony do powszechnego spalania!

2018-12-04, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Dym ze spalonych opon nie jest groźny dla zdrowia? Wg żorskiego magistratu i Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach – tak. Zdzisław Kuczma z Rybnickiego Alarmu Smogowego apeluje więc, by dopuścić do powszechnego spalania zużytych opon jako normalnego paliwa. Dziś wysłał stosowną petycję do Zarządu Województwa Śląskiego.

Reklama

W zeszłym tygodniu śmierdziało spalonymi oponami, nie tylko w Żorach, ale i w Rybniku i ościennych miejscowościach. To pokłosie gigantycznego pożaru składowiska opon i odpadów, do jakiego doszło 28 listopada w Żorach. Tymczasem Urząd Miasta w Żorach i WIOŚ w Katowicach uspokajali, że gryzący dym nie szkodził zdrowiu ludzi. Innego zdania byli specjaliści >>Pożary składowisk nie trują? Niestety, to nieprawda!<<

Trwa co prawda dogaszanie pożaru, ale w okolicy składowiska nadal czuć swąd spalonych opon i tworzyw sztucznych. Tam też spotkaliśmy się ze Zdzisławem Kuczmą, przedstawicielem Rybnickiego Alarmu Smogowego. Jak mówi w rozmowie z nami, wyniki badań opublikowane na stronie żorskiego magistratu i potwierdzone przez WIOŚ wprawiły go w osłupienie. - Z tego, co udało nam się ustalić, spaliło się około 15 tys. metrów kwadratowych zużytych opon. Wszędzie na świecie tego typu zdarzenia traktuje się jako katastrofę ekologiczną. Tymczasem u nas stwierdza się, że w powietrzu nie ma niebezpiecznych dla mieszkańców związków chemicznych – zauważa.

Mowa tu o ponad 200 substancjach jak np. sadzy, węglowodorach aromatycznych, benzenie, benzo(a)pirenie, toulenie czy ksylenie. - To w większości rakotwórcze związki. Wyniki badań odebraliśmy jako rewolucyjne podejście do tematu spalania zużytych opon. Skoro więc nie stwierdzono przekroczeń, trzeba zatem dopuścić je do użytkowania w domowych kotłowniach – dodaje Zdzisław Kuczma.

Rybnicki Alarm Smogowy wraz z Fundacją 360! przygotowali petycję, którą dzisiaj wysłali do Zarządu Województwa Śląskiego w Katowicach. - Wnosimy o to, by minister środowiska zmienił prawo wprowadzają zużyte opony jako legalne paliwo. Skoro nie są one niebezpieczne dla człowieka, to mogą posłużyć nam jako opał wysokoenergetyczny. Wnioskujemy też, by zmienił uchwałę antysmogową. Należy dodać treść o dopuszczeniu do stosowania zużytych opon – mówi.

Oczywiście petycja ma za zadanie jedynie prowokować do dyskusji. - Mamy nadzieję, że wywoła głęboką refleksję. Ludzie w Żorach i nie tylko narzekają na smród palonych opon. Być może doszło do poważnego naruszenia zdrowia – słyszymy od Zdzisława Kuczmy.

W podobnym tonie wypowiada się Emil Nagalewski, przedstawiciel Fundacji 360! i akcji „Wyjście Smoga”. - Płonie składowisko odpadów. Palą się m.in. opony. Naukowcy i ekolodzy mówią o lokalnej katastrofie ekologicznej, alarmują i ostrzegają przed toksycznymi, rakotwórczymi substancjami, które trafią do gleby, wód gruntowych, a najprędzej naszych płuc. Dym wdziera się do okolicznych domów i mieszkań, mieszkańcom nie pozwala na normalne funkcjonowanie. Smród palonej gumy czuć w oddalonym o kilkanaście kilometrów Rybniku. W tym czasie państwowe instytucje, które mają ostrzegać i chronić mieszkańców informują, że ich pomiary nie odnotowały substancji niebezpiecznych. Czy takie instytucje można traktować poważnie? Czy państwo, którego instytucje, zamiast alarmować dezinformują i maskują problem można traktować poważnie? - pyta się retorycznie.

Czy i jak zareagują na petycje władze województwa? Będziemy Was o tym informować.

Oceń publikację: + 1 + 342 - 1 - 21

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (25):
 • ~master4k 2018-12-04
  14:11:14

  Panie Zdzisławie, proszę sobie jaj z pogrzebu nie robić. Ma Pan świadomość, że obecnie nie trudno o urzędnika, który nie tylko poważnie potraktuje ten wniosek, ale jeszcze gotów go uwzględnić?

 • ~wojto 2018-12-04
  14:22:00

  Państwo z tektury to mało powiedziane. Tysiące policjantów jedzie ochraniać COP w Katowicach - nie wiem przed czym, czy przed kim, a zwykłych ludzi nie tylko nie potrafi ochronić przed dzikimi składowiskami odpadów i ich podpaleniami ale jeszcze dodatkowo wmawiają nam, że to służy naszemu dobru. W tym chyba sensie, że nikt tu do emerytury nie dożyje i nie będzie problemu z niewypłacalnością Polski za parę lat.

 • ~qwer 2018-12-04
  14:32:23

  108 3

  Opony bedą musiały jeszcze posiadać odpowiedni certyfikat ale myśle że z tym niebedzie problemu.Kapadora przy okazji też zdobedzie odpowiednie certyfikaty na spalanie opon i pożary bedą legalne.

 • ~Ancymon 2018-12-04
  14:40:37

  20 18

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Sosna Mañana Grzegorz 2018-12-04
  15:31:26

  77 27

  Coś mało świadomy ten rybniczanin, opony cały czas są dopuszczone do spalania, głównie cementownie korzystają z takiego eko opału.

 • ~Riw 2018-12-04
  16:45:48

  40 19

  @~Sosna Mañana Grzegorz zanim skomentujesz doczytaj artykuł, a nie sam nagłówek. "Skoro więc nie stwierdzono przekroczeń, trzeba zatem dopuścić je do użytkowania w domowych kotłowniach – dodaje Zdzisław Kuczma." A nawet w nagłówku jest "dopuścić do powszechnego spalania zużytych opon jako normalnego paliwa. " Spalania w elektrowniach, cementowniach, spalarniach nie podciągnął bym do określenia powszechnego spalania...normalnego paliwa.

 • ~Takja 2018-12-04
  16:59:30

  52 54

  Ma pan Zdzisław parcie na szkło ma ,nawet podłapanymi pomysłami

 • ~Sosna Mañana Grzegorz 2018-12-04
  17:05:02

  65 27

  Riw ależ ja prowokuję jeszcze wyraźniej niż ów rybniczanin.
  Tradycyjnie od kilku już lat zimą mamy tę samą sytuację, kilku mieszkańców apartamentowców ogrzewanych przestarzałą smrodzącą kotłownią robi wielki eko szum w kierunku domów prywatnych. Zupełnie przy tym nie zauważają pozostałych sprawców smogu.
  Elektrownie i cementownie palą oponami, biomasą, kiepskiej jakości importowanym opałem i nikomu to nie przeszkadza.

 • ~ 2018-12-04
  17:31:11

  47 22

  Dym rozgonił wiatr, teraz jest w Żorach poważniejszy problem, setki tysięcy hektolitrów skażonej wody, którą jest jednym wielkim szlamem z tablicą Mendelejewa. Wnika to w ziemię i wody gruntowe, cokolwiek wyrośnie będzie tym nasiąknięte. Krótkowzroczność "ekspertów"

  panie Kuczma, pan jako osoba zaznajomiona w przepisach i bataliach sądowych powinna pomóc mieszkańcom ulic przyległych radami w sądach, a nie pisaniem pisemek prowokacyjnych.

 • ~imrahil 2018-12-04
  18:16:53

  43 33

  ~Sosna Mañana Grzegorz - czego znowu nie rozumiesz? niemalże w centrum Wiednia pracuje duża spalarnia śmieci (transport paliwa rzeką), w wielu europejskich miastach spala się śmieci (w ciągu ostatnich 10 lat w samej Wielkiej Brytanii wybudowano ze 30 takich instalacji), w Krakowie mają spalarnię, w Poznaniu też, w niektórych miejscowościach cementownie, w całej Polsce ciepłownie i co? i mają tam znacznie czystsze powietrze niż Rybnik oraz okoliczne wsie i miasta, w których tacy jak ty dymią swoimi indywidualnymi kotłowniami. powinni na takich nałożyć opłaty CO2 i akcyzę na węgiel tak jak na zawodową energetykę, może wtedy by się problem rozwiązał.

 • ~imrahil 2018-12-04
  18:20:48

  59 32

  śmieci spalane w odpowiednich instalacjach to sanatorium w porównaniu do najlepszego węgla/ekogroszku spalanego w przydomowych utylizatorach paliwa. takie są niestety fakty i szczekanie co niektórych tutaj tego nie zmieni. a za pana Kuczmę trzymam kciuki, dobrze że jest ktoś komu chce się walczyć z tą chorą mentalnością niektórych urzędników i obywateli.

 • ~auralfloat 2018-12-04
  18:41:06

  25 3

  Tak jak ściemniają sprzedawcy na węglu/mule/flocie etc. tak oponiarze będą sprzedawać nadlewane jako nówki :)

 • ~Arteks 2018-12-04
  18:50:20

  48 60

  Kuczma jest znany z wielu różnych prowokacji zmuszających do myślenia. Trudno nie zauważyć niekonsekwencji i fatalnego dla opinii publicznej zachowania zarówno władz Żor, władz Rybnika jak i władz województwa. Uspokajanie ludzi w czasie największej katastrofy ekologicznej na Śląsku od wielu lat... Zamiast działań typu: ewakuacja tych którzy mieszkają najbliżej pożaru, odwołanie zajęć w szkołach i przedszkolach, prośba do osób pracujących i przemieszczających się na powietrzu aby przez kilka dni używali masek antysmogowych. W sytuacji tak ogromnego pożaru tego nie było! Władze nie zdały egzaminu z zachowań w sytuacjach kryzysowych i niestety dały ogromne pole popisu dla tych którzy w swoich chałupach mają piece - aby również bezkarnie palili opony i śmieci bo to "nie ma skutków zdrowotnych". @Sosna - nie pisz takich pierdoł bo w Opolu jest cementownia, elektrownia i ciepłownia, a teraz w okolicy cementowni na ul. Chabrów mają czystsze powietrze niż w niektórych kurortach czyli 42% PM10 podczas gdy u nas w bezprzemysłowym Radziejowym znanym z tysięcy przestarzałych chałup mamy 437% PM10... Wolałbym w Rybniku jeszcze cementownie i kilka elektrowni zamiast tych tysięcy szpetnych i kopcących faweli.

 • ~qwer 2018-12-04
  20:24:29

  21 12

  Sosna Mañana Grzegorz mam pytanie gdzie apartamentowce są ogrzewane przestarzałą kotłownią?

 • ~ 2018-12-04
  21:01:32

  30 7

  Chwałowicka ciepłownia ogrzewająca zdecydowaną większość budownictwa wielorodzinnego w mieście, do nowoczesnych nie należy

 • ~tf2 2018-12-04
  21:35:15

  37 14

  Mam pytanie do tzw. Alarmu Smogowego: Czym ogrzewacie domki?
  Czy wg was "ekogroszek" nie jest węglem?

 • ~Sosna Mañana Grzegorz 2018-12-05
  00:35:17

  28 13

  Arteks ja wiem że ty byś wolał cementownię, elektrownię i bakutil pod swoimi apartamentowcem, bo tak naprawdę hejtujesz domki z czystej zazdrości, tego faktu nie sposób nie zauważyć, ale wiesz co, zacznij może prężnie działać wokół śmietników na nowinach, zrobisz w końcu coś pożytecznego.
  qwer apartamentowce rybnickie są ogrzewane archaiczną, węglową ciepłownią, nie wiedziałeś o tym?

 • ~THE Bill 2018-12-05
  06:30:22

  20 8

  Mam kilka opon do pozbycia się, chyba zorzanom nie będzie przeszkadzało jakbym tam podjechał i dorzucił mój zestaw? Brawo Panie Kuczma. Nie słuchać tych marudzen poprzedników tylko robić swoje. Powinni dowalic kary od przedsiębiorcy przez urzędnika, który wyraził zgodę na składowisko po obecnych rządzących cisnacych nam kity że to nie szkodzi. I domniemanie złamania prawa za zaklamanie wyników badań. W całej PL powinni teraz zrobić inwentaryzacje takich składowisk. Stajemy się krajem 5 świata robiąc z PL jedno wielkie wysyPISko. Dziwię się że na to pozwalają.

 • ~qwer 2018-12-05
  08:14:29

  6 6

  Sosna Mañana Grzegorz tylko po co pisać o apartamentowcach ? Można napisać pół miasta.

 • ~Ancymon 2018-12-05
  08:57:55

  21 2

  ~THE Bill składowiska , wysypiska były ,są i będą , jak myślisz gdzie trafiają twoje śmieci włącznie z oponami ( samochód , rower , motocykl ) ,niestety od transformacji nazwożono do polski tyle różnorakich śmieci z tych " ekologicznych krajów zachodnich" które teraz będą Polsce nakładać kary za zanieczyszczanie środowiska .Nikt nad tym nie panuje ,brak kontroli na granicy ,chore prawo ,niskie kary i ludzie (kanalie) którzy dla kasy sprowadzą byle jakie g...o .

 • ~THE Bill 2018-12-05
  10:01:47

  14 2

  ~Ancymon - ale co innego ponosić konsekwencje "swoich" śmieci, a co innego tych, które sprowadzamy z zagranicy, bo tam ich nie chcieli, a my chętnie przyjmujemy za kilka złotych..

 • ~kierowca bombowca 2018-12-05
  17:08:22

  5 2

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~kierowca bombowca 2018-12-05
  17:18:16

  5 2

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~slawek287 2018-12-05
  20:52:40

  5 6

  Panie Kuczma podziwiom Pana że się Panu chce w to bawić...jo by to oloł i tak Pan nic nie zdziała... życze powodzenia ale moim zdaniem szkoda na to czasu. Coś tam było czuć tymi oponami ale to je dobre byle dychać idzie a swoją drogą palić oponami?? kiery by to czaskoł na konski żeby do kachloka wlazło czy do kopciucha już lepszy kupić ten hu....wy węgiel z kierego sie tak dymi

 • ~sxe 2018-12-19
  19:16:00

  1 0

  Przepisy nawet jak wejdą będą wirtualne. Kto zmusi kolejnych sebixow do wymiany kotła?Oprócz cwaniaków są też osoby biedne , a o dopłaty wcale nie tak łatwo , a nawet z nimi trzeba wydać niemało. Nawet gdy SM wejdzie do domu i ostatecznie wystawi mandat to co? Za tydzień kolejny mandat?? Marnie to widzę

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy rząd powinien wprowadzić zdalne nauczanie we wszystkich szkołach?
Oddanych głosów: 619