zamknij

Wiadomości

Rybniczanin był na Marszu Niepodległości. Relacja (wideo)

2020-11-12, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Wczoraj (11 listopada) przez Warszawę przeszedł Marsz Niepodległości. Na miejscu był wraz z żoną rybniczanin - Grzegorz . Co widział w stolicy? To opisuje słowami i materiałami wideo.

Reklama

O tym, co działo się podczas Marszu Niepodległości nie będziemy pisać. Powstało już mnóstwo relacji na ten temat. Skupiamy się za to na rybniczaninie, który wraz z żoną postanowił być wczoraj w Warszawie.

Jak przyznaje Grzegorz, stara się każdego roku być na Marszu – nie żeby wszczynać burdy, a wyrazić swój patriotyzm. W tym roku połączył to z wyjazdem służbowym.

- Jechaliśmy na marsz pokazać nasze przywiązanie do Polski. Jakby nie było, Święto Niepodległości to ważne wydarzenie w historii naszego kraju, pomimo – moim zdaniem – braku pełnej suwerenności będąc w strukturach Unii Europejskiej. Maszerowało wiele młodych ludzi, rodzin z dziećmi, starszych osób. To miał być huczny piknik rodzinny – wyjaśnia.

Uczestnicy wydarzenia skandowali głównie patriotyczne hasła jak „Bóg, Honor, Ojczyzna” lub „Chwała Bohaterom”

- Zdziwiło mnie, że mało kto krzyczał je**ć PiS. Najbardziej oberwało się TVN-owi, w którego kierunku leciały hasła je**ć TVN, zresztą jak co roku – dodaje Grzegorz.

Co ze wczorajszą awanturą? Rybniczanin przyznaje, że doszło do starć, ale zauważa też, że brały w niej udział osoby z kominiarkami na głowach. Kto to był? Tego nie wie.

- Widziałem pamiętną akcję pod Empikiem. Tłum rzucał petardami i racami w policję. Ta nie prowokowała. Dobre pół godziny obserwowaliśmy, co tam się dzieje. Wiadomo, na Marszu Niepodległości da się wyczuć kibicowski charakter, dużo tam takiego środowiska – zauważa.

- Gdy wracaliśmy z powrotem sprawdziliśmy, jakie szkody zostały wyrządzone i ku naszemu zdziwieniu była tylko rozsypana ziemia z trzech plastikowych doniczek, mnóstwo zużytych petard. Na szczęście szyby w lokalach zostały nietknięte. Ruch samochodów osobowych na drodze przemarszu został przywrócony bardzo szybko. Odnośnie do pożaru w mieszkaniu to nawet nie zauważyliśmy tego zdarzenia. Straży pożarnej nie było, mieszkańcy zareagowali błyskawicznie i w kilka minut opanowali sytuację – słyszymy.

Grzegorz jako prywatny przedsiębiorca podkreśla, że bardzo szanuje prywatną własność i nie chciałbym by ludzie niszczyli coś, na co inni ciężko pracują, tym bardziej w tak ważnym dniu, jak Narodowe Święto Niepodległości.

- Obawiam się, jednak że z powodu większych ograniczeń naszej wolności osobistej możemy widywać takie sceny częściej – dodaje.

Rybniczanin zakończył marsz dwie godziny po rozpoczęciu.

- Relaksowaliśmy się w restauracji hotelowej, bo one wciąż mogą funkcjonować. Zaznaliśmy odrobię normalności. Widać, że ludzie chcą wyjść na ulice i to robią, choć co prawda miał być tylko przejazd samochodami. Dwa lata temu na 100-lecie odzyskania niepodległości rząd „wkręcił się w imprezę” i cały marsz był przyblokowany, wtedy trwało to około pięciu godzin. Teraz poszło w miarę szybko – mówi Grzegorz.

Na koniec rybniczanin zwraca uwagę na ważną sprawę.

- W tej medialnej nagonce zapominamy o idei Marszu Niepodległości, jako społeczeństwo karmimy się przykrymi sytuacjami, a media chętnie to robią. Nikt nie chce pokazać uśmiechniętych młodych ludzi, rodzin z dziećmi, bo to słabo się sprzedaje. Może w przyszłym roku sam skupię się na tym i więcej zrobię takich zdjęć – podkreśla.

Zarówno on, jak i jego żona czuli się bezpiecznie.

- Policja w naszym otoczeniu też była spokojna. Zaparkowaliśmy samochód pod hotelem. Jak wróciliśmy, to otoczony był radiowozami. Mieliśmy najlepiej strzeżony samochód w Polsce – śmieje się rybniczanin.

A Wy byliście na Marszu Niepodległości? Robiliście zdjęcia? Prześlijcie na adres: redakcja@rybnik.com.pl.

Oceń publikację: + 1 + 95 - 1 - 159

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (32):
 • ~Franek7 2020-11-12 18:17:19

  No cóż tak wygląda PiSowska chołota wyhodowana przez Kaczyńskiego i wezwana do wyjścia przez niego na ulice w obronie ich ( PiSowskich ) wartości. Dramat.

 • ~Longina b 2020-11-12 18:34:44

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  11 11
 • ~Marco Darko 2020-11-12 18:37:57

  Jedno proste pytanie , po co to komu . Co rok Polak przeciw Polakowi staje . Masakraa żal na to patrzeć !!

 • ~euk_53 2020-11-12 18:38:26

  Poszedł na paradę mimo zakazów i zabrał dziecko wiedząc że spotka tam w większości zadymiarzy - bardzo odpowiedzialnie za samo uczestnictwo powinien być mandat

 • ~Longina b 2020-11-12 18:43:05

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  10 14
 • ~Piotr Czaja 2020-11-12 18:54:56

  W podróży służbowej z żoną i dzieckiem znalazł się w środku bijatyki?Na czym polegała ta podróż służbowa?Przecież to wolny dzień od pracy.Mógł żonie i dziecku pokazać całkiem inną Warszawę.

 • ~admin 2020-11-12 19:07:16

  euk_53, Piotr Czaja: w którym miejscu napisaliśmy o dziecku? Proszę czytać ze zrozumieniem, a nie manipulować napisanym tekstem.

  84 47
 • ~siarzewski 2020-11-12 19:13:25

  Cytuję: "Święto Niepodległości to ważne wydarzenie w historii naszego kraju, pomimo – moim zdaniem – braku pełnej suwerenności będąc w strukturach Unii Europejskiej"

  A czy autor ww słów zdaje sobie sprawę że Polska jest sygnatariuszem wielu umów międzynarodowych, które po daleko idącej nadinterpretacji można uznać za "ograniczające suwerenność" ??

  Czy respektowanie przez Polskę norm prawa międzynarodowego dla przedstawiciela skrajnej prawicy jest ograniczaniem suwerenności ??

  UE to pikuś. Przy z konkordacie póki co jesteśmy głównie poddanym Watykanu.

 • ~siarzewski 2020-11-12 19:16:02

  Apel do redakcji. Przestańcie zamieszczać materiały promujące faszyzującą skrajną prawicę.

  To już drugi taki artykuł dzisiaj.

 • ~Sinner 2020-11-12 19:31:18

  Trzeba mieć coś nie tak, żeby jechać taki kawał na spend prymitywnego bydła.

 • ~zak 2020-11-12 20:03:32

  @Franek7 i reszta lemingów , nawet kłócić się już nikomu z wami nie chce , bo wy tu siejecie nienawisć . Tylko tak dalej :)

  65 61
 • ~Ja_2 2020-11-12 20:19:35

  Bravo Rybnik. Com.pl! Jest wreszcie przeciwwaga dla liberalnych treści. Jest rzetelna relacja naocznego świadka wydarzeń. Nie tak jak to opisuje TVN tylko tak jak było rzeczywiście. Totalny atak liberalnych frustratów na świadka a nawet przekręcanie faktów w celu upiększenia swojego przekazu. Brawo Wy :(

  64 99
 • ~Franek7 2020-11-12 20:32:47

  Ja_2 jak było naprawdę to wszyscy widzieliśmy w TV. No typowi patrioci i prawdziwi Polacy od Kaczyńskiego. Kwiat i elektorat PiSu. Rzucanie płytami chodnikowymi w policjantów, podpalenie mieszkania przypadkowej osoby, burdy i dewastacje miasta to był wyraz miłości do ojczyzny. Nic tylko bić pokłony tym prawdziwym patriotom... Przepraszam za sarkazm ale jak można bronic tej dziczy. Zwierzęta zachowują się lepiej.

  97 58
 • ~Franek7 2020-11-12 20:37:38

  W pięć lat z szanowanego i podziwianego kraju staliśmy się skansenem faszyzmu i kościelnej pedofilii i dewastacji państwa prawa. I jeszcze wierzymy tym, którzy mówią że to jest jakaś lepsza zmiana. Jak trzeba być głupim?

  97 56
 • ~Franz Kawka 2020-11-12 20:39:18

  To co gdzie indziej jest patologią u nas nazywają patriotami. Pryszczate gęby nazistów pomieszane z bandytami stadionowymi szukającymi okazji żeby wszystko rozwalić. A wszystko pod ochroną rządzących ułomów i życiowych niedołęg pokroju Kłamczyńskiego.

  87 45
 • ~Ja_2 2020-11-12 20:42:46

  Już była prowokacja w wodzisławskim lesie z urodzinami Hitlera. Pewnie wczoraj takich prowokatorów w kominiarkach było sporo. Możliwie, że tak jak z Wodzisławiem wyjdzie prawda na wierzch! :)

  57 41
 • ~Franz Kawka 2020-11-12 20:44:56

  ~Ja_2 tak cała ta manifestacja to jest jedna wielka prowokacja.

  39 38
 • ~darekrybnik 2020-11-12 21:09:33

  Dlaczego w tym kraju Święto Narodowe musi być rok w rok takie smutne , smętne , Ja rozumiem , że przelało się trochę tej krwi żeby tą niepodległość odzyskać , ale czemu obchody Święta 11 listopada wielu Polakom z niczym fajnym się nie kojarzą . Co roku albo walki uliczne albo smętne pieśni patriotyczne albo powaga jak by jakaś żałoba była . A nie powinnismy czasami cieszyć się przy okazji święta odzyskania tej niepodległości jak w wielu krajach na świecie . Może ta coroczna smętna atmosfera tak depresyjno-agresywnie wpływa na tych „patriotów „?

  71 18
 • ~przykopa 2020-11-12 21:25:10

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  5 0
 • ~Arteks 2020-11-12 21:29:43

  @darekrybnik - i dlatego tak dużo ludzi "świętuje" to święto wyjeżdżając za granicę 11 XI na jakieś wycieczki. Też bym tak zrobił jak co roku gdyby nie covid i zamknięte granice. Niestety ale 11 XI to jeden z najsmutniejszych i nieciekawie przeżywanych świąt narodowych w Europie...

  62 39
 • ~master4k 2020-11-12 21:50:13

  @ Ja_2

  Uznany serwis informacyjny zasilany skromną zapomogą rządową donosi, że były to bodaj najlepsze obchody Dnia Niepodległości w historii. Było tak wzniośle, że bruk i płyty chodnikowe same się rwały do świętowania raz po raz latając w przestworzach. Znaki drogowe, wiaty tramwajowe oraz kosze na śmieci, którym udzieliło się patriotyczne uniesienie, bujały się w rytm przyśpiewek traktujących o miłości do bliźnich, aż padły na ziemię z wycieńczenia. Mało tego, strzelby policyjne widząc co się dzieje same strzelały na wiwat w narodowej ekscytacji, a oprawa pirotechniczna była używana rozważnie i z należytym pomyślunkiem. Niektóre mieszkania znajdujące się na trasie przemarszu tej przepełnionej spokojem i powagą godnych święta narodowego kawalkady, zawstydzone tym, że nie licują prezencją do wzniosłości wydarzenia, którego były świadkami dosłownie spaliły się ze wstydu. Rozemocjonowania młodzieńcy usłyszawszy, że w pobliskim Empiku znajduje się najnowsza biografia Romana Dmowskiego grzecznie ustawili się w kolejce niecierpliwie oczekując otwarcia sklepu. Pełna radości zabawa była do tego stopnia wyczerpująca, że 35 policjantów musiało iść na L-4, gdyż najwyraźniej zatracili się we wspólnym świętowaniu. Jakby tego nie dość, to kilkudziesięciu uczestników, najpewniej licząc na poprawiny postanowiło skorzystać z noclegów zapewnionych przez stołeczne garnizony służb porządkowych. Gromkim echem niosły się hasła wnoszone przez manifestujących o tym jak bardzo cieszą się z obecności ludzi o innych poglądach, kolorze skóry, czy orientacji seksualnej. Oczywiście wiwatowano też na cześć policjantów, który jak co roku zupełnie niepotrzebnie kłopotali się wychodzeniem na zimno i słotę.

  Jest jednak łyżka dziegciu w tej beczce miodu. Zarówno prezydent, jak i cały rząd niestety nie dojechali na uroczystości, gdyż nadal oczekują dostawy ostatnio zakupionych, a jakże niezbędnych w czasach pandemii limuzyn, chociaż ochoczo brali udział w obchodach w latach poprzednich. Jest to przejaw sabotażu sami wiecie kogo, sami wiecie po co, bowiem większość tych pojazdów pochodziła bądź to z pomocy od bezdomnych, bądź to jako forma retrybucji za II wojnę światową.

  "Tak było. Nie zmyślam."

  72 29
 • ~Ja_2 2020-11-12 22:36:21

  Master4k. Krótko. Po wczorajszym marszu zdecydowanie mniej strat niż podczas marszu dziczy zdeprawowanych nastolatek. Wczoraj nikt z uczestników marszu z nożem na nikogo nie napadał a straty w mieście jak pisałem mniejsze. Rozumiem, że Wasza furia to próba odwrócenia uwagi od takich niekorzystnych dla Was porównań :). Jedno z piękniejszych i ważniejszych świąt w Polsce. Może nie każdy czuje się Polakiem, to rozumiem teraz Wasze komentarze. No cóż, przykre, ale widzę dużą zbieżność poziomu agresji pisanej oraz fizycznej tego forum liberalno - lewackiego a dziczą uliczną niejakiej Pani Lempart. Pani, która ma bardzo ciekawą historię życia. Macie też coś takiego podobnego jak ta Pani? Tak tylko pytam z punktu psychologicznej diagnozy :)

  33 62
 • ~dralek 2020-11-12 22:40:45

  Jak dla epokowe wydarzenie. Największy na świecie zlot prawiczków.

  37 25
 • ~dralek 2020-11-12 22:43:33

  Narodowo się smyrali kucami hehe

  31 23
 • ~ka22 2020-11-12 23:34:35

  Nie widzę na tych zdjęciach ani na filmiku rodzin z dziećmi, starszych, uśmiechniętych ludzi ( może rzeczywiście warto było się na tym skupić ) widzę bandytów stadionowych z racami, którzy zawłaszczyli sobie nasze wspólne święto. Może pan Grzegorz obejrzy sobie jakąś relację z 4 lipca z USA i wtedy porozmawiamy o radosnym świętowaniu.
  A zdjęcie banneru - nie dla roszczeń żydowskich to chyba odzwierciedla poglądy tego pana, bo raczej nie przypadkowo akurat to zdjęcie wybrał

  57 26
 • ~Ja_2 2020-11-13 08:10:48

  Ka22 NIEPODLEGŁOŚĆ to również a może nawet przede wszystkim niezależność ekonomiczna. Także żądania Izraela popierane częściowo przez Amerykanów ( zapewne temat wróci za prezydentury Bidena) a w Polsce przez POKO, są sprzeczne z polskim prawem oraz z naszym interesem narodowym. Nie zgadzasz się? To możesz Ty i Twoja rodzina to wypłacać a innych do tego nie zmuszaj. Kwota rekompensaty zapewne zadłużyłaby Polskę na kilka pokoleń. A prawda jest taka, że wojnę wywołali Niemcy i Sovieci, nie żadni tam faszyści czy komuniści. Całe te dwa narody stanęły do broni żądne łupów. I to dlatego, że właśnie szczególnie Niemcy powinni dzisiaj spłacać swoje długi, tak jak zwrócili za straty wojenne Grecji, to dlatego Tuskowe POKO, tak bardzo walczy w antypolskiej sprawie, abyśmy to my wszyscy - POLACY, zapłacili za niemieckie zbrodnie. Takie to pokrętne towarzystwo odwracające kijem Wisłę. Jednak dopóki MY żyjemy NIGDY do tego nie dopuścimy. A kolaboranci niech najlepiej od razu spakują walizki do swoich mocodawców i w drogę. WIO!

  23 22
 • ~dralek 2020-11-13 08:47:53

  @Ja_2.
  Oho, widzę, że 8 rano i już było pite. Jak tam foliowo czapeczka? Nie gniecie za bardzo?

  11 18
 • ~March_ew 2020-11-13 09:25:56

  Brawo policja!

  15 8
 • ~arkussinus 2020-11-13 09:33:37

  Zatem dopytam rybniczanina całkiem przypadkiem będącego służbowo w Warszawie (i innych pseudopatriotów) : jak to jest, że ten pan fotograf na jednych zdjęciach ma ranę na swoim LEWYM policzku, a na innych ma obandażowaną swoją PRAWĄ stronę??? Poza tym co 73-letni senior chciał pokazać, skoro miał jako 70+ miał siedzieć na dupie w domu? Kolejny styropianowiec.....po kombatancką emeryturkę??To ja się dopytam RPO: jak to jest, że ten pan fotograf na jednych zdjęciach ma ranę na swoim LEWYM policzku, a na innych ma obandażowaną swoją PRAWĄ stronę??? Poza tym co 73-letni senior chciał pokazać, skoro miał jako 70+ miał siedzieć na dupie w domu? Kolejny styropianowiec.....po kombatancką emeryturkę??

  12 23
 • ~Zdzisław Czesławski 2020-11-13 10:06:56

  @~arkussinus
  Jeśli chodzi o ranę pana fotografa to zdjęcie ze szpitala jest zrobione aparatem do selfi z przodu telefonu. W większości aparatów domyślnie robione jest w tym przypadku zdjęcie z odbiciem lustrzanym. Możesz to sobie sprawdzić w swoim telefonie.
  Co do samego marszu to trzeba być średnio inteligentnym, żeby nie zdawać sobie sprawy kto bierze w nim udział. Fandzolenie o tym, że nie wiadomo kto rzucał kamieniami i racami w policję to naprawdę szczyt hipokryzji. Panu Grzegorzowi polecam iść na końcu marszu i zobaczyć jakie może butelek po alkoholu po sobie zostawia. (Tak byłem 11 listopada w Warszawie w ostatnich latach, ale nie jako uczestnik a obserwator, taka wycieczka jak do zoo)

  24 8
 • ~arkussinus 2020-11-13 10:14:28

  Panie Zdzisławie czyżby inni fotografowie i operatorzy kamer....też robili temu panu "selfi"?? To chyba nie tak!! I znów cały naród będzie odbudowywał stolicę....

  9 16
 • ~HajerPrzodowy 2020-11-13 12:24:11

  ~arkussinus
  Naklej sobie plaster na policzek i zrób jedno zdjęcie tylnym aparatem w telefonia a później przednim. W 90% przypadków plaster będzie po dwóch różnych stronach twarzy.

  A i żeby nie było, jestem zdecydowanym przeciwnikiem zawłaszczania święta niepodległości przez kiboli.

  16 3

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co wg Ciebie jest przyczyną wyludniania się Rybnika?

Oddanych głosów: 3792