zamknij

Wiadomości

Rybniczanie złożyli skargę na Polskę do Komisji Europejskiej! Dlaczego?

2014-11-07, Autor: 
Zdzisław Kuczma, Henryk Hyła i Oliwer Palarz ze Stowarzyszenia na rzecz czystego powietrza w Rybniku wczoraj złożyli skargę do Komisji Europejskiej na państwo polskie. Dlaczego? Okazało się, że Sejmik Województwa Śląskiego nie przyjął Programu Ochrony Powietrza, do którego uchwalenia był zobowiązany do końca października.

Reklama

Stowarzyszenie na rzecz czystego powietrza w Rybniku walczy o to, aby władze na poziomie rządowym i wojewódzkim w końcu poważnie zajęły się problemem smogu nad śląskimi miastami, a zwłaszcza nad Rybnikiem. Jego założyciel – Zdzisław Kuczma w 2012 roku pozwał do sądu Skarb Państwa żądając odszkodowania za nieprzestrzeganie przez Polskę norm czystości powietrza , co za tym idzie naruszenie dóbr osobistych. Sąd Okręgowy w Gliwicach oddalił jednak pozew, a Sąd Apelacyjny w Katowicach podtrzymał wyrok.

Rybniczanie ze stowarzyszenia są jednak do bólu konsekwentni i patrzą urzędnikom na ręce. Teraz ujawnili, że Sejmik Województwa Śląskiego nie uchwalił na czas Programu Ochrony Powietrza.Dlaczego taki program miał powstać? W 2012 roku Komisja Europejska wycofała skargę do Trybunału Sprawiedliwości przeciwko Polsce za nieprzestrzeganie norm czystości powietrza. Warunkiem było jednak stałe monitorowanie jakości powietrza i reagowanie na to, jeśli normy, na przykład pyłu zawieszonego, będą przekraczane. W efekcie, 30 kwietnia 2013 roku Marszałek Województwa Śląskiego Śląskiego otrzymał od Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska informację o znaczących przekroczeniach norm czystości powietrza. Tym samym samorząd województwa został zobligowany do opracowania i uchwalenia w ciągu 18 miesięcy Programu Ochrony Powietrza. Sejmik województwa miał więc czas na jego przyjęcie do 31 października br.

Tak się jednak nie stało. Dlaczego prace nad Programem Ochrony Powietrza nie zostały wykonane na czas? - Zarząd Województwa przyjął program 14 października. Pierwotnie, zgodnie z ramowym harmonogramem sesja rady sejmiku miała się odbyć 20 października. Okazało się jednak, że na ten dzień nie została zwołana, a najbliższa sesja robocza została zaplanowana dopiero na 17 listopada – tak tłumaczy opóźnienie Witold Trólka z biura prasowego marszałka.

- Urzędnicy mieli na przygotowanie tego dokumentu 18 miesięcy. To, że nie zdążyli, pokazuje lekceważący stosunek naszych władz do kwestii czystości powietrza i jakości naszego życia! - grzmi Zdzisław Kuczma.

Rybniczanin dodaje, że – jego zdaniem – skandaliczny był tryb pracy nad Programem Ochrony Powietrza. - Urząd marszałkowski zobowiązany był do przeprowadzenia konsultacji społecznych. Konsultacje odbyły się, ale w praktyce mieszkańcy o nich nie wiedzieli. Czy ktoś z rybniczan wiedział, że w Urzędzie Miasta Rybnika były prowadzone takie konsultacje? Umieszczenie ogłoszenia w zakamuflowanym miejscu na stronie internetowej urzędu marszałkowskiego to chyba trochę za mało – uważa Zdzisław Kuczma.

Stowarzyszenie na rzecz czystego powietrza w Rybniku nie ma litości dla urzędników i wczoraj wysłało do Komisji Europejskiej skargę na Rzeczpospolitą Polską. - Ignorancja władzy powoduje, że musimy uciekać się do tak radykalnych środków. My, nasze dzieci i wnuki, nie chcemy dłużej oddychać toksycznym powietrzem – stwierdza Zdzisław Kuczma.

Zaniedbania urzędników nie pozostaną bez konsekwencji również w świetle polskiego prawa. Postępowanie w tej sprawie wszczął już podlegający wojewodzie Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Może on nałożyć na Urząd Marszałkowski karę od 10 do 500 tysięcy złotych. Decyzje inspektorów WIOŚ mają być znane w połowie listopada.

Dlaczego uchwalenie Programu Ochrony Powietrza, o który walczy rybnickie stowarzyszenie jest tak ważne? - Ponieważ na jego mocy starostowie powiatów i prezydenci miast zostaną zobowiązani do podjęcia nie pozorowanych, ale konkretnych i skutecznych działań na rzecz poprawy jakości powietrza. W takim programie powinny również zostać precyzyjnie instrumenty finansowe na walkę z niską emisją – tłumaczy Zdzisław Kuczma.

W październiku na terenie Rybnika odnotowano 15 przekroczeń dobowych PM10. Stężenia pyłu zawieszonego w godzinach nocnych przekraczały 400 mikrogramów na metr sześcienny. Wartość uznawana za nieszkodliwą dla zdrowia to 50 mikrogramów na metr sześcienny.

Jak zakończy się ta sprawa – będzie Was informować.
Oceń publikację: + 1 + 38 - 1 - 12

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (37):
  • ~Lino 2014-11-07
    14:37:14

    59 0

    W pełni popieram pana Zdzisława Kuczmę i całe "Stowarzyszenia na rzecz czystego powietrza". Władza ma nas generalnie w czterech literach i nie robi nic.

  • ~remmers 2014-11-07
    15:52:27

    42 0

    Panie prezydencie dlaczego miasto tak słabo dofinansowuje urzadzenia którymi w ekologiczny sposob mozna ogrzać dom i wode? Dlaczego miasto nie rozszerzy akcji dofinansowania o inne typy urzadzen niż solary takie jak np pompy ciepła,panele fotowoltaniczne, rekuperatory itp. Nie każdy jest zainteresowany szpeceniem sobie budynku solarem!

  • ~Lino 2014-11-07
    16:01:26

    50 0

    ~remmers tak jak piszesz. Poza tym samymi solarami nie rozwiąże się problemu niskiej emisji i smogu. Solarami można sobie co najwyżej zagrzać wodę do kąpieli :-)

  • ~ 2014-11-07
    16:23:58

    22 0

    Bardzo dobra decyzja, przez to powietrze rodzą się różnego rodzaju powikłania zdrowotne, trzeba w końcu to zmienić.

  • ~ 2014-11-07
    16:26:13

    24 0

    100% poparcia. A unia potrafi takie sprawy załatwić. Bardzo dobry adresat tej skargi.

  • ~obserwathor 2014-11-07
    16:32:19

    38 0

    skończy się na tym, że państwo zapłaci karę (czyli w rzeczywistości my wszyscy, z naszych podatków), a urzędnicy, dzięki niekompetencji których do tego doszło, nie poniosą konsekwencji, lub nawet dostaną premię

  • ~sarin 2014-11-07
    16:33:23

    23 0

    To już robi się żałosne, sami nie potraficie zadbać o środowisko, a chcecie żeby inni dbali. Swoją drogą nie tylko rybniczanie mają na to wpływ, ale i ościenne miasta.

  • ~srb12 2014-11-07
    17:06:51

    17 0

    A słyszeliście o nepotyzmie u nas pod nosem? Przecież Zięć Fudalego robi na Elektrowni (EDF). To wolał zrobić niż załatwić ciepło od nich dla miasta. Przecież to jest super źródło ciepła i energii dla miasta, dla naszych domów, dla komfortu naszych rodzin i dzieci.

  • ~jacekplacek1088 2014-11-07
    17:23:00

    9 0

    srb12 - edf wybudowało w Rybniku kampus w zamian za umorzenie części podatków od zalewu - tak działa Rybnik za rządów AF . A jak ktoś pali śmieciami to
    http://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,straz-miejska-udowodnila-mieszkancowi-ze-palil-smieci-sprawa-juz-w-sadzie,wia5-3266-22205.html
    Szkoda że dopiero od niedawna się za to zabrali i że cytuję "W 2013 roku pobrali w sumie trzy próbki popiołu." Znou opieszałość i stagnacja pana Prezydęta. Widocznie najpierw trzeba było postawić pomniki i inne bzdety a dopiero potem takie drobnostki jak niska emisja.

  • ~auralfloat 2014-11-07
    17:33:13

    0 5

    ~Lino, nie ośmieszaj się, że solary są tak mało wydajne. Faktycznie w Rybniku jest problem smogu, ale to wynik nie tylko ilości aut, ale i palenia syfem w domach.

  • ~kucz 2014-11-07
    18:49:09

    17 0

    dla mnie czysty debilizm. jak zwykle zaczyna się od dupy strony, pewnie moderator zablokuje albo usunie mojego posta za to słowo, ale w końcu żyjemy w wolnym kraju i można wyrażać swoje mysli. Skarga na zanieczyszczone powietrze, a czy ktoś komentujących czytających pomyślał o tym że pierw powinien spojrzeć na siebie, palicie smieći wystarczy wyjść wieczorem na dwór wszytko czuć widać, auta jakie macie, też smrodzą, czemu do pracy jak macie możliwość jechać z sąsiadem to z nim nie jedziecie tylko swoim autem. Potem jakiś pozew komisja europejska nie jest głupia, są skargi zaostrzmy rygory dajmy większe kary... potem zaczyna sie lawina. kary przedsiębiorstwa trzeba pokryć wyższa cena węgla energii. Potem po czasie wszytko stanie sie nie opłacalne bo poza normami, zakłady pracy upadają wzrasta bezrobocie przestępczość bo jakoś trzeba żyć. ale co tam mam czyste powietrze ...

  • ~ariss19 2014-11-07
    19:07:00

    14 0

    to ciekawe jak będziecie grzać w zimę może gazem który jest droższy niż węgiel a poz tym mieszkamy na śląsku gdzie wokół mamy kopalnie,koksownie i elektrownie więc nie rozumie tego

  • ~mbarfan 2014-11-07
    19:07:18

    0 9

    Powinno się zakazać palenia węglem, śmieciami, mułem i innymi paliwami, które szkodzą nam wszystkim i tyle w temacie. Mieszkam w małej miejscowości w Niemczech i tutaj nie ma problemu z niską emisją, bo nie wolno palić w piecu węglem, mułem, flotem, i innymi paliwami, powodującymi tworzenie smogu i niskiej emisji. Najpopularniejszym ogrzewaniem jest ogrzewanie gazowe, olejowe, geotermalne i solarne. Pora wprowadzić w Polsce ekologiczne ogrzewanie, bo to co się dzieje w Rybniku i nie tylko to czysta paranoja, nie dziwię się skąd w Polsce taka zachorowalność na raka i inne choroby, skoro nie umiemy szanowac jedni drugich ogrzewając dom gazem czy olejem.

  • ~obserwathor 2014-11-07
    19:38:40

    12 0

    ~jacekplacek1088 , kampus powstawał kiedy Elektrownia jeszcze nie należała do EDF, czyli pod koniec lat 90

  • ~daarr 2014-11-08
    07:35:32

    0 10

    ~mbarfan piszesz takie pierdoły że to masakra nie każdego stać na ogrzewanie gazem pomyśl tłuku co piszesz jak by było stać to każdy by miał ogrzewanie na gaz ty nie wiesz co piszesz czy masz pojęcie ile to kosztuje ogrzanie domu?to sie z oriętuj bo chyba na pkp w kartonie śpisz

  • ~Woziwoda 2014-11-08
    08:23:35

    3 0

    daar, to Ty jesteś tępym tłukiem. Tylko takie tłuki popierają kancerogenne zasyfianie powietrza są: po pierwsze tłukami a po drugie mają w dupie zdrowie innych i swoje, szczególnie swoich dzieci. Krystalicznie tępi debile.
    Sprawa walki o czyste powietrze to jedna z niewielu spraw, o którą powinni walczyć wszyscy niezależnie od różnic i kłótni które toczą się w wielu innych sprawach. Zgoda na zatruwanie na własne życzenie jest skrajnym debilizmem. Dowód potwierdzający zasadność walki z zatruwaniem dotrze na sto procent do tych idiotów, oczywiście po czasie, gdy już nic nie będzie można uratować, zmienić, odwrócić.

  • ~imrahil 2014-11-08
    08:37:20

    0 15

    zakaz instalacji ogrzewania paliwami stałymi w nowych domach (w tym zakaz budowania kominów) rozwiązałby problem.

  • ~THE Bill 2014-11-08
    08:54:01

    9 0

    Zwracam się do Panów: Kuczma, Hyła i Palarz, pomysł jak najbardziej słuszny, ale jak wspomnieli poprzednicy, karę zapłacimy i tak my wszyscy (jeśli oczywiście zostanie taka nałożona). Bardzo dobrze, że patrzycie politykom na ręce. Tak trzymać. Mam tylko nadzieję (i tu PUBLICZNIE proszę i oczekuję odpowiedzi) na jaki cel przeznaczycie otrzymaną karę? Bo jeśli chcecie się wzobagić kosztem wszystkich to jesteście zwykłymi św...mi. Za pomysł rozumiem, zatrzymajcie sobie 10% (na cele stowarzyszenia), ale pozostałe 90% powinniście przekazać na walkę o czyste powietrze. Na pewno czytacie komentarze pod artykulem, proszę więc o oficjalne stanowisko, co zamierzacie zrobić z ewentualną rekompensatą.

  • ~daarr 2014-11-08
    11:16:48

    4 0

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  • ~mbarfan 2014-11-08
    12:51:12

    0 0

    ~daar nie życzę sobie obrażania mnie takimi tekstami to raz, dwa mam prawo wymagać, dbania o moje środowisko a co za tym idzie mojej rodziny i mnie samego. Polemizowanie z kimś takim jak Ty to i tak, jak walenie głową w ścianę i tak nic nie dotrze a stresu nie zamierzam się nabawić:) Mądrzy ludzie rozumieją ochronę swojego zdrowia i zdrowia innych ludzi. A co do ogrzewania gazowego to orientuję się w cenach, bo mam mieszkanie ogrzewane gazem. Pozdrawiam rozsądnie myślących i szanujących innych ludzi i siebie.

  • ~leon32 2014-11-08
    13:07:37

    10 0

    ~mbarfan - zazdroszczę Tobie ogrzewania gazowego w domu, bo to wygoda nieoceniona, ale weź proszę pod uwagę, że nie każdego stać na wybudowanie domu pasywnego, bo tylko w takim ma sens ogrzewanie gazowe, nie każdego również stać ocieplić dom z lat 80-ych i jednoczesną wymianę okien na nowoczesne z niskim współczynnikiem "U", ale zdecydowaną większość mieszkańców stać na ogrzewanie kotłem węglowym, w którym powinno się spalać węgiel, a nie śmieci, ale zakładamy, że spalają węgiel. Nie rozumiem wrogości w komentarzach, ale dla mnie to dyskusja między mieszkańcami bloków a mieszkańcami domków jednorodzinnych. W każdym razie uważam, że nie zakaz spalania węgla, mułu, flotu, miału czy jak tam zwał, jest rozwiązaniem problemu syfu w powietrzu, a tylko i wyłącznie edukacja i uświadamianie ludziom jak powinni palić w swoim kotle, bo to nie paliwo jest złe, ale sposób jego spalania, ja od 3 sezonów spalam od góry węgiel i nie dość, że spalam mniej to i czyściej. Sąsiedzi pytali mnie ile kosztuje ogrzewania gazem, bo z komina nie widzą dymu, w zimie na kominie leży śnieg, bo nie ogrzewam komina tylko dom, a mam najgorszy z możliwych kotłów do tej metody spalania. Palacz powinien, a wręcz musi mieć świadomość z jakim kotłem ma do czynienia i odpowiednio dozować paliwo w postaci węgla lub innego. Najgorsze jednak jest to, że to producenci kotłów uczą złego palenia, poczytajcie instrukcję kotła Zębiec SWK, który jest typowym kotłem górnego spalania.

  • ~ 2014-11-08
    14:47:05

    2 0

    Palanty SOLARY NIE MAJA NIC WSPOLNEGO Z EKOLOGIA ICZYSTYM POWIETRZEM !!!!!

  • ~suchoi27 2014-11-08
    15:45:56

    9 0

    Jak się coś nie zmieni (a mieli 16 lat aby poprawić temat powietrza) to ja się wynoszę z tego miasta. Nie dość że zaraz nas Żory prześcigną w rozwoju to jeszcze nie ma czym dychać. Trza zmienić tą władzę w końcu bo lipa.

  • ~exx 2014-11-08
    15:47:15

    7 0

    Sąsiad z górniczą emeryturą ma solary na dachu i latem spalał SMIECI ! ! ! Pisze spalał bo od wizyty straży miejskiej już nie pali.Takie pojecie o swiezym powietrzu mają ryle .

  • ~paulas 2014-11-08
    17:55:47

    9 0

    Prawdopodobnie to pomysł urzędu miasta, by nas wytruć lub zmusić do wyjazdu. Będą mieli sporo terenów do zagospodarowania marketami.

  • ~hardmark 2014-11-08
    18:20:41

    9 0

    Skarga jest dobrym pomysłem chociaż kary zapłaci Urząd Marszałkowski (czyli My ) a nie Marszałek czy urzędnicy odpowiedzialni.Karę Urząd zapłaci do Skarbu Państwa a nie do Stowarzyszenia. Zakaz spalania stałych paliw jest złym pomysłem. łatwiej jest zbudować sieć CO - lub kilka sieci - w których będzie jeden komin a nie 30. Straż Miejska w Rybniku nie może sprawdzać za często bo elektorat szlag trafi. A kto wtedy zagłosuje na Adama F i Jana M. w Starych Boguszowicach? Program Ochrony Powietrza jest bardzo potrzebny bo wtedy Prezydent i Rada Miasta będzie musiała wziąć się do roboty.A jak nie ma przymusu to róbmy deptaki,pomniki etc.etc.

  • ~auralfloat 2014-11-08
    20:54:40

    6 0

    ~felix produkcja samych solarów i ich utylizacja są skrajnie nieekologiczne, ale efekt za to i samo używanie już tak. To tak jak z żarówkami energooszczędnymi- wymysł chorych półgłówków z urzędów UE, tyle że z solarów jest pożytek i spora oszczędność.

  • ~Mark44 2014-11-08
    22:30:43

    7 0

    Info z facebooka Kandydata do Sejmiku
    Lista radnych Sejmiku Woj. Ślaskiego, którzy odpowiadają za nasz region, czyli i za brak przyjęcia Programu Ochrony Powietrza oraz za wiele afer, defraudacji, niecelowego wydatkowania środków budżetowych. Ponad miliard - 1.000.000.000 zł wyrzuconych pieniędzy w błoto. Czy za to odpowiedzą? czy dalej będą marnować nasze pieniądze?. Kiedy wreszcie wyborca pomyśli przy urnie?

    1) GRZONKA Urszula - PiS
    2) HETMAN Anna - PO
    3) JAROSZ Marian - SLD
    4) LEWANDOWSKA Ewa - PO
    5) SOBIERAJSKI Czesław - PiS
    6) WITA Janusz - RAŚ
    7) WOLNIK Grzegorz - PO
    8) ZIENC Piotr - PO

  • ~xxxx 2014-11-08
    23:30:05

    7 0

    zabudowana strefa przewietrzania miasta (tzw brama morawska) to po 1,po 2 notoryczne wycinanie drzew oraz tworzenie betonowej pustyni przed wyborami, zaprzestanie dotacji na solary które nie mają nic wspólnego ze smogiem.jak widać fudalii swita nie ma na ten temat zielonego pojęcia

  • ~ 2014-11-09
    11:47:27

    0 6

    wszyscy głosujemy na RAŚ,wiadomo na siebie ,nie na obcych,bo my jesteśmy stąd

  • ~Mark44 2014-11-09
    20:09:14

    0 5

    Wszyscy głosujmy na Nową Prawicę, niższe podatki w mieście, powiecie, Sejmiku Ślaskim !!! Przestańmy głosować po raz kolejny na nieudaczników !!!

  • ~ 2014-11-09
    22:50:59

    0 3

    Jacy Rybniczanie złożyli protest? Czy wszyscy? Dlaczego redakcja robi ludziom wodę z mózgu. Ile osób podpisało tą skargę? Jak się komuś nie podoba to niech wraca na ojcowiznę np. Suwałki itp. Po części 3/4 osób na Śląsku żyje z górnictwa i spółek przy górniczych. Każdy świadomie wybrał swoje miejsce pracy i zamieszkania. Za komuny było tragicznie zatrute powietrze i nikt nie narzekał, a ludzie tłumnie przyjeżdżali za pracą.

  • ~Kurz 2014-11-09
    23:02:57

    4 0


    Widocznie Sąd uznał
    Tą sprawę za komiczną,
    Bo smog nigdy nie był
    Osobą fizyczną.

    A skoro jest na tyle
    Nikomu nieznany,
    To Władza nie może
    Zakuć go w kajdany.

  • ~ 2014-11-10
    06:59:00

    0 3

    WYBORY-TYLKO RUCH AUTONOMII ŚLĄSKIEJ

  • ~paulas 2014-11-10
    19:54:12

    0 1

    Coś o smogu w Rybniku: https://www.facebook.com/profile.php?id=100008429685509

  • ~ 2014-11-11
    21:36:18

    0 6

    blok samorządowy -tylko bsr

  • ~meksykanin 2014-11-11
    23:39:49

    0 1

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5309