Rybniczanie z 7 medalami mistrzostw Polski w ratownictwie wodnym

2015-12-17, Autor:
W minioną niedzielę zakończyły się VII Zimowe Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Wodnym. Zawody w Płocku owocowały w wiele doskonałych wyników, w tym rekordy Polski.

Potężną reprezentację Śląska zasilili również zawodnicy z Rybnika w składzie: Anna Stefaniak, Julia Kaczmarczyk, Dorota Wencławek, Tymoteusz Świecak i Jakub Palwas.

W pierwszej konkurencji 50m holowanie manekina najlepiej spisała się Wencławek, która zdobyła brązowy medal w kategorii młodzik. Następną konkurencją było 100m ratowanie manekina w płetwach. Na tym dystansie uczestnicy prezentowali bardzo wysoki poziom. Dobrze znana w środowisku ratowniczym, Anna Nocoń (Śląskie WOPR), pobiła rekord Polski juniorów i seniorów, również rekord Polski juniorów pobił jej kolega z drużyny - Klaudiusz Matura. Zawodnicy z WOPR Rybnik pokazali się również z bardzo dobrej strony. Dorota zdobyła tym razem srebrny medal w swojej kategorii wiekowej, Kaczmarczyk z rekordem życiowym znalazła się na 6. miejscu w kategorii junior młodszy, a Stefaniak uplasowała się na 7. pozycji w klasyfikacji OPEN. Junior Pawlas, ocierając się o podium, ostatecznie musiał zadowolić się 4. miejscem. Niestety nie obyło się bez problemów technicznych i wpadek sędziów. Najbardziej poszkodowany w tych zawodach był Arkadiusz Kula (Śląskie WOPR), który wyścig ukończył jako pierwszy, jednak tablica elektroniczna nie zarejestrowała jego wyniku i dzięki niewłaściwej decyzji sędziów ostatecznie uplasował się na 5. pozycji. Pomimo to, wszyscy uczestnicy i widzowie wiedzą, że to właśnie Arek powinien stanąć na najwyższym stopniu podium.

Najciekawszym momentem pierwszego bloku zmagań były sztafety 4x25m holowanie manekina. Do pierwszej sztafety Śląska dostała się Kaczmarczyk, która pomogła dziewczynom sięgnąć po złoty medal. A drugi zespół Śląska, w którym płynęła Stefaniak, zajął 3. miejsce. W sztafecie męskiej, w II składzie nie mogło zabraknąć Świecaka i Palwasa, którzy w raz z kolegami z Tychów ostatecznie uplasowali się na 7. pozycji. Ostatnią indywidualną konkurencją pierwszego dnia mistrzostw był 100m Ratownik. Wencławek do swojego dorobku dołączyła złoty medal i uplasowała się na 2. miejscu w klasyfikacji generalnej młodzików. Stefaniak zajęła bardzo wysokie 5. miejsce w klasyfikacji OPEN, a Kaczmarczyk 6. miejsce w swojej kategorii wiekowej. Palwas zdobył brązowy medal w kategorii junior, a Świecak, poprawiając swój rekord życiowy, uplasował się na bardzo wysokim 8. miejscu.

W drugim dniu zawodów swój pierwszy indywidualny medal w mistrzostwach, w konkurencji 100m Ratowanie kombinowane, zdobyła Kaczmarczyk, która stanęła na 3. stopniu podium. Stefaniak uplasowała się na 14. miejscu. Nie jest to jednak ulubiona konkurencja naszych ratowników, Świecak i Palwas w klasyfikacji mężczyzn byli daleko za czołówką. Ostatnią konkurencją indywidualną zawodów było 200m Super Ratownik. Jest to bardzo wymagająca konkurencja - Iron Man podczas zawodów ratowniczych. Stefaniak uplasowała się po raz kolejny na wysokim 6. miejscu! Dobrze spisujący się pierwszego dnia Palwas, po konsultacji z trenerką, Moniką Nowak, postanowił wycofać się ze startu w tej konkurencji z powodu bardzo złego samopoczucia. Z kolei Świecak pod wpływem stresu pomylił serie i spóźnił się na swój start. Zgłosił się na miejsce kolegi z drużyny i popłynął w dużo silniejszej serii. Trzymając się czołówki, m.in. reprezentantów Polski, pobił swój rekord życiowy o 30 sekund i zajął 7.miejsce! Na Koniec mistrzostw została rozegrana najbardziej lubiana przez kibiców, jak i zawodników, konkurencja sztafetowa 4x50m z pasem ratowniczym. Pierwsza kobieca sztafeta Śląska z bardzo dużą przewagą zajęła 1.miesce bijąc przy tym rekord Polski, ale najbardziej zacięta rywalizacja była o 3. miejsce pomiędzy Dolnośląskim WOPR i drugą reprezentacją Śląska, w skład której wchodziły Kaczmarczyk i Stefaniak. Zawodniczki z Dolnego Śląska długo były przed naszą drużyną, jednak płynąca na ostatniej zmianie Stefaniak w pięknym stylu wyprowadziła naszą sztafetę na 3. pozycję! W klasyfikacji drużynowej pierwsze miejsce zajął oczywiście Śląsk przed Dolnośląskim WOPR i CKS Szczecin.

Gratulujemy całej drużynie Śląska, w której skład wchodziły ekipy Rudy Śląskiej, Knurowa, Katowic i Tychów, a przede wszystkim rybnickim zawodnikom, którzy ciężko trenowali pod okiem Mirosława Kubisa (RMKS Rybnik) i Wojciecha Szulca (Górnik Radlin). Teraz wszyscy wybierają się na krótką, świąteczną przerwę, by od stycznia pracować na kolejne sukcesy.

Oceń publikację: + 1 + 4 - 1 - 0