zamknij

Wiadomości

Rybniczanie też opłakują ofiary tragedii na wyspie Utoya

2011-09-09, Autor: ww
Uczniowie i nauczyciele rybnickiego Zespołu Szkół Technicznych dowiedzieli się, że wśród ofiar strzelaniny na norweskiej wyspie Utoya była Ingrid Berg Heggelund, którą poznali podczas projektu partnerskiego realizowanego z Ås Videregående Skole.

Reklama

Osiemnastoletnia Ingrid na zaproszenie ZST gościła w Rybniku w marcu 2010 roku. Brała udział w konferencji na temat polskiego i norweskiego rynku pracy. Z kolei w maju zeszłego roku podczas wymiany w Norwegii przyjmowała w swoim domu jedną z uczennic rybnickiej szkoły.

Łukasz Kohut, który zainicjował współpracę z Norwegami, o śmierci koleżanki dowiedział się z Facebooka. - Po tragedii na wyspie Utoya razem z przyjaciółmi na facebookowym czacie komentowaliśmy wydarzenia w  Oslo i na wyspie Utoya. Wtedy jeszcze nie podejrzewaliśmy, że Ingrid mogła tam być... Parę dni później na tym samym portalu zauważyłem grupę poświęconą poszukiwaniom Ingrid. Norweska policja dość późno opublikowała listy zamordowanych na wyspie, więc ciągle mieliśmy nadzieję, że nasza znajoma żyje. Niestety, spełnił się najgorszy scenariusz: Ingrid była na obozie Partii Pracy i zginęła – opowiada wzruszony Łukasz Kohut.

Rybniczanie natychmiast wysłali list kondolencyjny do dyrektora zaprzyjaźnionej szkoły - Haralda Storengena. W odpowiedzi otrzymali podziękowania i informację, że jeszcze kilku uczniów  Ås Videregående Skole było na wyspie. Na szczęście, udało im się zbiec przed terrorystą.

Polskim i norweskim uczniom po Ingrid pozostały wspomnienia. - Była bardzo przyjacielska, zaangażowana w nasz projekt, otwarta i towarzyska. Bardzo podobało jej się w Rybniku. Pamiętam, że zrobiła w Polsce sporo zakupów, musiałem jej pożyczyć wagę przed wylotem, obawiała się, że  przekroczyła dopuszczalną ilość bagażu – wspomina Łukasz Kohut.

Do tragedii na wyspie Utoya doszło 22 lipca br. Anders Behring Breivik zastrzelił wówczas 68 osób, w większości przebywających na  obozie uczniów.

Zespół Szkół Technicznych w Rybniku współpracował z norweską szkołą Ås Videregående Skole w ramach funduszy  EEA Grants. W  czasie wspólnego projektu w Polsce i Norwegii odbyły się w sumie 4 konferencje, uczestnicy wspólnie zwiedzili  Śląsk i okolice Oslo. Uczniowie mieli okazję zawiązać przyjaźnie i przełamać stereotypy w  polsko-norweskich kontaktach. Efektem finalnym projektu jest publikacja, która ukazała się w trzech językach - polskim, angielskim i norweskim.

Oceń publikację: + 1 + 8 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
 • ~normalna1 2011-09-09 00:35:41

  Szkoda dziewczyny, tak jak każdego kto zginął w tej masakrze...A ten cały Breivik będzie teraz siedział w luksusowym więzieniu... szkoda słów...

  0 0
 • ~charlie 2011-09-09 00:45:09

  Szkoda ludzi, głupoty już nie. Gdyby ktoś z nich miał broń nie byłoby problemu. No ale socjaliści jak to socjaliści broń jest be bo przecież wszyscy się kochają

  0 0
 • ~normalna1 2011-09-09 00:51:21

  No może nie do końca każdy powinien posiadać broń, ale zgadzam się z tym, że na tej wyspie powinni być ludzie odpowiedzialni za ochronę tego obozu i jej uczestników. Niestety Norwedzy są, (a raczej byli bo po tych wydarzeniach pewnie dużo się zmieni) bardzo ufni co do siebie i innych w około. Skoro w ich Państwie, żadne takie rzeczy do tej pory się nie działy to nie przewidzieli tego, że kiedyś może to nastąpić.

  0 0
 • ~Margin 2011-09-09 01:16:29

  Charlie, równie dobrze można powiedzieć, że gdyby nie prawicowe skrzywienie mordercy, nie byłoby problemu.

  0 0
 • ~grzesnick 2011-09-09 08:47:34

  charlie - w Finlandii broń jest powszechnie dostępna (tak jak w USA czy Szwajcarii). Dziwnym trafem tam ludzi ginie znacznie więcej niż w Norwegii. Jasne, że w przypadku takiej maskry mogłoby to pomóc. Szkodziłoby natomiast w każdy weekend kiedy ktoś dostłaby kulkę od nastoletnich kolesi "bo ma nie taki wyraz twarzy". Prawica czy lewica - trzeba być kompletnym idiotą, żeby twierdzić że dostęność broni zwiększa bezpieczeństwo. Praktyka pozkazuje, że jest dokłądnie na odwrót. Można sobie poględzic, pomądrzyć się i poudawać liberała - prawda jest jednak zupełnie inna. .
  http://www.pardon.pl/artykul/6331/finlandia_kraj_szkolnych_mordercow

  0 0
 • ~grzesnick 2011-09-09 08:49:55

  a Ingrid to i tak nie ppmoże. Kondolencje dla znajomych i ludzi, którzy dotknęli tej tragedii. Tak to już jest, że jak człowiek coś w życiu robi naraża się na większe niebezpieczeństwo.

  0 0
 • ~ddd 2011-09-09 10:50:15

  Macie debate... Ten Brevik był wyszkolony i to całkiem nieźle i wątpię że jakieś 9mm by zmieniło cokolwiek jak koleś walił z karabinu szturmowego. Szkoda dziewczyny a jemu powinni ciężkie dożywocie i prace w kamieniołomach zafundować.

  0 0
 • ~katsuko 2011-09-09 13:06:54

  Może to nie odpowiednie miejsce na mój apel ale muszę go zamieścić:

  W nocy z 08 na 09.09.2011r w Rybniku na ul. Wawelskiej w okolicach bloku nr 11, ktoś próbował ukraść mi samochód - Fiata CC, jednak udało mu się tylko wyrwać z deski Radio LG LAC 5800RU (z grudnia 2008), a z bagażnika zabrał dwie damskie czarne kurtki.

  Chciałabym wszystkich przestrzec przed zakupem w/w rzeczy, ponieważ pochodzą one z kradzieży i nie zostały nabyte drogą kupna.

  Serdecznie proszę o wszelkiego rodzaju kontakt ze mną, jeżeli był ktoś świadkiem lub gdy zauważycie na serwisach aukcyjnych, portalach społecznościowych, forach internetowych itp. kogoś kto chce sprzedać takie radio lub stał jego posiadaczem.

  Dziękuję za pomoc...

  mój nr gg 393725 lub mail carolin@poczta.onet.pl

  0 0
 • ~auralfloat 2011-09-09 15:35:37

  Hehe, czarli, kto komu zlecił wykonanie logo następnej niedorozwiniętej organizacji? To symbol nadziei?

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś za obowiązkowym szczepieniem przeciw Covid-19?
Oddanych głosów: 983