zamknij

Wiadomości

Rybniczanie składają wnioski o ekodotacje. Kolejka jak za komuny! (wideo)

2018-01-02, Autor: 

Dzisiaj wraz z otwarciem rybnickiego magistratu rozpoczęło się przyjmowanie wniosków o ekodotacje. Chętnych na dofinansowanie jest tak dużo, że kolejka zaczęła tworzyć się już w Nowy Rok – dzisiaj rano rozpoczynała się już od Placu Kopernika!

Reklama

Takich kolejek przed/w rybnickim urzędzie miasta jeszcze nie było. Od dzisiaj w kancelarii magistratu można składać wnioski o dofinansowanie do ekodotacji. To nie lada gratka, ponieważ kwoty ekodotacji opiewają na konkretne sumy jak w przypadku:

- kotła gazowego: 6 tys. złotych dla osób fizycznych;

- dla podłączenia do sieci c.o: 7 tys. złotych dla osób fizycznych;

- pompy ciepła: 10 tys. dla osób fizycznych, 20 tys. złotych dla pozostałych podmiotów

Więcej na temat wysokości ekodotacji przeczytacie TUTAJ.

Nie dziwnego, że wiadomośc o dofinansowaniach zelektryzowała wielu rybniczan. Było ich na tyle dużo, że od rana ciągnąła się kolejka z Placu Kopernika, wzdłuż ul. Miejskiej do budynku magistratu i wewnątrz urzędu.

Zobaczcie zresztą wideo, jakie przesłała nam Czytelniczka:


Mało tego, jak dowiedzieliśmy się od osób czekających na złożenie wniosku, kolejka zaczęła tworzyć się już wczoraj wieczorem. - Przychodziły całe rodziny i zmieniały po kolei – słyszymy od jednej z rybniczanek.

Wiele osob nie spodziewało się takiego zainteresowania ekodotacjami. - Stoję tu już kilka godzin. Dobrze, że mój szef był na tyle dobry i dał mi dzień wolnego. W innym razie nie po prostu nie „wyrobiłabym” ze złożeniem wniosku – słyszymy od kolejnej kobiety.

- Stoję tutaj 2,5 godziny. Spodziewaliśmy się kolejek, ale nie aż takich. Już przy samym otwarciu stało około 350 osób - mówi pan Karol, który stara się o dotację do kotła i ocieplenie dachu. Pani Ewelina również stała w kolejce za dotacją na piec. - Bardzo długo stoimy, musiałam sobie specjalnie wziąć wolne od pracy. Podobną decyzję podjęło pewnie większość stojących tutaj osób - dodaje.

Rybnicki magistrat był przygotowany na to, co dzisiaj dzieje się w jego wnętrzu. - Spodziewaliśmy się tak dużego zainteresowania. Dlatego też wnioski przyjmuje dodatkowa osoba, która została oddelegowana do tego zadania – mówi Agnieszka Skupień.

Mimo to, zdaniem wielu oczekujących w kolejce, sprawę można było inaczej zorganizować. - Przecież można było postarać się o przyjmowanie wniosków drogą elektroniczną, albo chociaż otworzyć kilka punktów przyjmowania dokumentów. Ludzie nie musieliby tyle czekać, a taka decyzja byłaby też dobra dla samych urzędników – słyszymy w tłumie.

Jesteście podobnego zdania? Złożyliście już wniosek o ekodotację?

Oceń publikację: + 1 + 36 - 1 - 44

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (29):
  • ~syncx_94 2018-01-02
    11:33:24

    41 8

    Wiadomo było że zainteresowanie będzie duże, gdyż sami urzędnicy w punkcie informacji mówili o tym. Mamy XXI w. i oczywiście można by było wprowadzić formę dostarczania wniosków elektroniczne, ale jak je rozpatrywać? Regulamin mówi że liczy się kolejność dostarczania ich, więc kto pierwszy ten lepszy.

  • ~Niemalże Rycerz Na Koniu 2018-01-02
    11:51:28

    27 56

    Witam. Ja mam tak małom siłę przebicia iż nie mogę upilnować kolejki w markecie a co dopiero w takim tasiemcu stać. Niektórzy przychodzom do kolejki i są od razu pierwsi a ja mogę stać i dwa dni i zawsze ostatni.... Ostatnio taki facet z babkom w ogóle udawali, że mnie nie widzom a potem jeszcze rzucali we mnie słowa niczym ryby do paszczy pelikana iż oni tu byli pierwsi. Straszne! Swojom drogom to upokarzajonce, że ludzi nie stać na ogrzewanie. Biedni ludzie.

  • ~VWKafer 2018-01-02
    12:23:24

    35 53

    Brawo! Ile ludzi tyle mniej kopciuchów!

  • ~peha 2018-01-02
    14:07:48

    42 7

    Brawo! Trzeba było robić listy kolejkowe, komitety kolejkowe itp. przecież tak nam tęskno do PRL.
    Jak się komuś rozcieknie piec za tydzień to nie dostanie ani grosza bo będzie już pozamiatane. Trzeba wyrzucać sprawne piece by dostać dotację.
    Zamiast dopłacać do pieców węglowych lepiej by miasto dopłaciło do nowych sieci gazowych bo przy obecnym zainteresowaniu żaden inwestor takiej sieci nie wybuduje z własnych środków.

  • ~komp.serwis 2018-01-02
    14:18:00

    47 11

    Dwie godziny i wielka mi kolejka jak za PRL, redaktor biedny nie wie jakie były te kolejki. Przyjechałem o 6:35, poinformowano mnie 5 minut później, że jest lista z inicjatywy obywatelskiej - otrzymałem numer 146, o 9 tej byłem już w pracy, także nie przesadzajmy, wyolbrzymiony artykuł, a tym co dobę czy wiele godzin przed otwarciem stali to współczuję, po co było marznąć? Ano po nic.

  • ~peha 2018-01-02
    14:25:47

    79 5

    Czy nie można takich wniosków na spokojnie przyjmować cały rok, na bieżąco rozpatrywać i określać przybliżony termin otrzymania dotacji?

  • ~ 2018-01-02
    15:45:38

    78 11

    dziwicie się? duże zainteresowanie, a pula stosunkowo niewielka, ponadto zasady są tak skonstruowane, by ten kto się nie załapał na tegoroczną pulę, już w praktyce wcale się nie załapał ( bo kto będzie czekał z inwestycją i kolejnym złożeniem wniosku w przyszłym roku, gdzie wymagane jest złożenie i rozpatrzenie go PRZED rozpoczęciem inwestycji), włodarze mogliby co prawda zwiększyć pulę dotacji, ale mają inne priorytety, np film Diagnoza 2x niecałe 400 tyś, czy spektakl Twardocha - kolejne 400 tyś, ile byłby to dodatkowo wymienionych kotłów ? dlatego "troska" właz o jakość powietrza w mieście jest niestety na pokaz, a co z mieszkańcami socjalnych "familoków", którzy często kasę wolą przeznaczyć na "przelew" a palą w "kachlokach" wszystko co ma jakąkolwiek wartość opałową ?

  • ~kierowca bombowca 2018-01-02
    17:40:14

    36 14

    "Rybnicki magistrat był przygotowany na to, co dzisiaj dzieje się w jego wnętrzu..."

    To kłamstwo, nie był przygotowany, nie podawano ciepłej kawy zmarzniętym, walczącym ze smogiem ludziom ;)

  • ~truman20 2018-01-02
    18:18:32

    77 37

    Większość z tych ludzi to pewnie emeryci górniczy, kolejna część to pewnie bogate skarpety, które co 2 lata nowe auto a na piec sępią od państwa, a reszta (pewnie garstka) to ludzie, których naprawdę nie stać na wymianę pieca. Czyli jak zwykle większość kasy zostanie rozdana bogatym, których bez problemu już dawno byłoby stać na wymianę pieca. Do wniosku powinna być dołączana deklaracja o zarobkach i dopiero wtedy weryfikacja.

  • ~dizers 2018-01-02
    22:36:41

    32 7

    może ktos wie jak to jest , jak budowałem dom i pytałem o możliwość dofinansowania do kotła na gaz lub ocieplenia domu to usłyszałem że do nowego budownictwa dopłat nie ma ,czyli cos w stylu jak cię stać na budowe domu to i na piec tez ... czy podział dofinansowania jest sprawiedliwy ??

  • ~ 2018-01-03
    06:31:51

    9 7

    Truman 101 procent racji

  • ~imrahil 2018-01-03
    09:42:24

    14 14

    ~dizers - bo taka prawda. jak Cię stać na budowę, to na system grzewczy też. z biedy chyba nie budujesz? co do izolacji, to we własnym interesie powinieneś dać jej więcej niż przewidują aktualne przepisy i przypilnować wykonawców (żeby nie zepsuli) lub się doszkolić (żebyś nie zepsuł, jeśli sam wykonujesz). mam nadzieję, że nie wpadłeś na genialny pomysł montażu kotła na paliwo stałe w nowym domu...

  • ~Arteks 2018-01-03
    11:50:13

    10 36

    Wcale się nie dziwię. Jeśli ma się dostać tak ogromny prezent od miasta za darmo to można by z rodzinką na zmianę postać nawet kilka dni. Ja się tylko dziwię dlaczego w umowie Urząd Miasta nie żąda (a może się coś zmieni?) aby na budynku który skorzystał na takiej darowiźnie nie pojawi się tabliczka z odpowiednią adnotacją. Wszyscy mieszkańcy i firmy składają się na te dotacje - mamy prawo wiedzieć kto skorzystał, jak to wpłynie na zmniejszenie się dymu z komina itd. Poza tym miasto powinno mieć wpływ np. na kolorystykę odnawianych obiektów, kształtu i koloru dachu bo chodzi przy okazji o estetykę miasta.

  • ~Arteks 2018-01-03
    11:54:08

    11 30

    @dizers - aż wstyd to czytać. :/ Jak można budować nowy dom i pakować tam śmieciuchy w XXI wieku? To trochę tak jakby w nowym domu wstawiać stare rury z odzysku albo drzwi z dawnego mieszkania. :/ Wierzyć się nie chce jak w naszym regionie są zacofani ludzie.

  • ~jaro_t 2018-01-03
    12:54:21

    8 1

    To było do przewidzenia. Ja pierwszy byłem pod UM kiedy uruchomiono pierwszą dotację w 2016r. Pozdrawiam kolejkowiczów, oby kasy nie zabrakło!

  • ~ 2018-01-03
    13:07:45

    17 4

    ogrzewanie nowoczesne a przyjmowanie wniosków jak w dobrym PRl. Gdzie tu logika?

  • ~Edward Jastrzembski 2018-01-03
    16:53:01

    4 0

    ......inwestujmy w ciepło systemowe......

  • ~dizers 2018-01-04
    00:07:29

    9 2

    ~Arteks , czytaj ze zrozumieniem ! |____________Nie napisałem że mam piec na "wszystko" , napisałem tylko że budując nowy dom i zakładając ogrzewanie które jest o niebo czyściejsze , również chciałbym skorzystać z dofinansowania , ulgi cokolwiek ,chyba miastu też powinno na tym zależeć , a tu pomoc taka że widziałem tylko środkowy palec.

  • ~imrahil 2018-01-04
    07:59:17

    2 4

    ~dizers - czyli jednak kocioł na paliwo stałe w nowym domu? dlaczego takie drogie rozwiązanie?

  • ~kierowca bombowca 2018-01-04
    13:13:40

    8 2

    @~imrahil Jesteś spokrewniony z arteksem? Wytłumacz po czym wywnioskowałeś, że @~dizers kupił piec zasypowy? Wiesz, ja nie jestem tak inteligentny dlatego myśle, że nam to wytłumaczycie :)

    @~dizers Regulamin mówi o wymianie, ustawa mówi o zakazie montaży zasypowych poniżej 5 klasy więc te dwa punkty wykluczają dotację, która ma na celu polepszenie powietrza przy jednoczesnej WYMIANIE kotła starego typu na nowszy "niby lepszy" , nie spełniasz tego warunku, nie możesz wymienić, więc nie rozumiem pretensji, w czasie sie cofnąć tez nie możesz aby załozyć stary kocioł po czym go zezłomowac aby dostac dotacje i założyć lepszy.
    Ocieplac budynku przy budowie chyba nie możesz zaniechac aby po zakończeniu budowy starać się o ochłapy tupu 15tys, po pierwsze wtedy nie zbudujesz go według projektu - a tutaj nie będzie odbioru, cofnąc się w czasie specjalnie dla 15tys chyba też bys nie chciał aby miec budynek według starych norm i wiecznie w nim potem dłubać...myślę, że znów pretensje i roszczenia są niesłuszne.

  • ~imrahil 2018-01-04
    14:15:12

    2 4

    ~kierowca bombowca - piszę o kotle na paliwo stałe, niekoniecznie zasypowym. jaki sens w nowym domu ma taki kocioł wraz z całą kotłownią, kominem z obróbkami, składem opału itd., skoro można mieć coś tańszego w instalacji i eksploatacji?

  • ~kierowca bombowca 2018-01-04
    18:46:28

    0 0

    @~imrahil
    Mój błąd, te głupie teksty wyżej o "kopciuchach" zupełnie mnie zmyliły, źle przeczytałem Twój wpis - przepraszam.
    Jeśli bym budowal i chciał zastosować ogrzewanko to niby jakie?
    Pompa ciepła? Dlaczego piec na groszek za 8tys plus montaż z akcesoriami - 15tys uważasz za drogie rozwiązanie?

  • ~imrahil 2018-01-04
    19:35:22

    3 5

    ~kierowca bombowca - tak, 15 tys. zł na tylko część systemu grzewczego to drogie rozwiązanie. do tego dolicz komin i całą kotłownię ze składem opału, czyli spokojnie kolejne 15 tys. zł. zamiast tego za 21 tys. zł możesz mieć pompę ciepła Samsung albo za 23 tys. zł pompę ciepła Panasonic wraz z robocizną, materiałami i zasobnikiem CWU (kompletna kotłownia). w gratisie chłodzenie. za trochę więcej jakąś prostą pompę gruntową. mogą stać w pomieszczeniu czystym, np. pralni albo spiżarni czy schowku pod schodami, nie wymagają komina. z drugiej strony za 30 tys. zł z kotłowni węglowej możesz dołożyć izolacji, lepsze okna i wentylację z odzyskiem ciepła (dzisiaj raczej norma, jak ktoś nie ma, to znaczy że projektant nakłamał w obliczeniach) i grzać tanio prądem (ale to już nie takie proste, bo trzeba dobrze wiedzieć co się robi i pilnować wykonawców). w przypadku pompy ciepła rachunki na 90% będą niższe niż przy węglu (10% to margines na błąd w instalacji ogrzewania podłogowego). w przypadku dodatkowej izolacji i grzania prądem wiele zależy od jakości przeprowadzonych prac. ja swój dom ogrzewam taniej prądem niż ktokolwiek znajomy węglem :).

  • ~kierowca bombowca 2018-01-05
    11:13:19

    2 0

    Zbyt optymistycznie to liczysz, nikt o zdrowych zmysłach nie zrezygnuje z budowy komina w domu, opał to prąd wiec nie można tego tez wliczać, także jednak zatrzymajmy sie na 15tys, cena popy ciepła no nie wiem, może jest gdzies na gotowo za 20tys, ja nie znam, nie widziałem u nikogo ze znajomych, zawsze to minimum 35tys, ale nie o wkład finansowy do końca chodzi, może w Rybniku nie ma zaników prądu ale gdzieś w Polsce ludzie po 2 dni bez prądu byli, nigdy bym nie zrobił czegoś takiego aby uzależnic się tylko od prądu, w Rybniku jak wystrzeli albo spłonie trafo to normą jest brak prądu 15h, wtedy to nawet urlop trzeba wziąc bo jak sie mam niby wykąpać, może w lodowatej wodzie niektórzy dają rade :) Pozatym wiem, pompa jest tańsza, te 500zł na miesiąc, komfort też wyższy bo prawie bezobsługowe ale bardziej awaryjne, znajomi już wzywali serwisy kilka razy, Co do ceny, można bylo swego czasu też taniej zamontować u człowieka o ksywie cziwello z FB, teraz zmienili nazwe i nie wiem czy jeszcze w dobrych pieniądzach i na dotacje to robią.

  • ~imrahil 2018-01-06
    12:25:47

    5 4

    ~kierowca bombowca - naprawdę szukasz problemów tam gdzie ich nie ma. w nowym energooszczędnym domu kilkanaście godzin bez prądu to żaden problem, może poza tym że nie da się sterować roletami. i tak żaden nowoczesny kocioł nie ruszy bez prądu. znam już osobiście kilka domów bez kominów. ostatnio w grudniu wyjechaliśmy, wyłączyłem ogrzewanie na 4 dni, po powrocie było w domu 21,3°C. do tego w przyszłości fotowoltaika z małym akumulatorem, żeby zawsze napędzić wentylację. w razie prawdziwego kryzysu wstawiasz kozę i kilkoma patykami grzejesz dom do komfortowej temperatury. bo jak taki kryzys będzie, to żaden kocioł na paliwo stałe w nowym domu działał nie będzie, a z paliwem do generatora też będzie problem. energooszczędność ma same zalety - te rozwiązanie są tańsze niż kotłownie (w budowie i eksploatacji), bardziej komfortowe i dające ogromne możliwości uniezależnienia się w przyszłości.

  • ~MaciejK 2018-01-06
    16:10:03

    4 3

    Oj, Imrahil... A przy takim ogrzewaniu na prąd to czym wypełnić czas, jak się nie ma żadnych zainteresowań? Gdzie spędzić czas, jak nie ma śmierdzącej brudnej kotłowni? Gdzie wyjść w swoim wypchanym dresie i plastikowych laczach? Ty to jednak naiwny jesteś

  • ~kierowca bombowca 2018-01-06
    18:16:57

    2 2

    Zaraz zaraz, musze zbudowac nowy dom szczelny jak termos, no ale zejdź na ziemie, ja nie szukam problemów, ale ty o jakimś SF mówisz, znaczy mam sobie zbudowac chate co ogrzeje sie z energii urządzeń i człowieka...no nie mam pytań fantasto, daj mi kase jak takiś bogaty daj innym to zamontują sobie fotowoltanike, co za koleś

  • ~imrahil 2018-01-06
    20:06:42

    2 4

    ~kierowca bombowca - tak, dom musi być szczelny, inaczej będą problemy, np. grzyb. dom ma być wentylowany w projektowany sposób a nie przez nieszczelności i wychładzanie przegród powodujące degradację budynku, grzyba i problemy zdrowotne mieszkańców. a ile to kosztuje? nic poza starannością. dokładasz izolacji za mniejszą kasę niż koszt kotłowni węglowej. albo budujesz zwykły dom, ogrzewasz go pompą ciepła (cena instalacji niższa niż kocioł węglowy + komin + kotłownia + obróbki dachu przy kominie + skład opału). poza tym budujesz dom odpowiedni dla swoich potrzeb a nie żeby szpanować przed sąsiadami. kasy Ci nie dam - idź i zarób. dla Ciebie to SF, ale już od dawna mamy takie prawo, że tylko domy niemal zeroenergetyczne mają być dopuszczone do budowy za trzy lata, a te dzisiaj projektowane muszą być mocno energooszczędne. jeśli ktoś takiego projektu nie będzie miał (albo miał tylko na papierze) to oznacza że on, osoba która mu dom projektowała i firma, która budowała to banda oszustów. skoro stać cię na nowy dom, to stać cię na normalne ogrzewanie. włącz myślenie. fotowoltaika to przyszłość lub po dotacji. już dzisiaj dzięki bilansowaniu możesz zredukować koszt energii dla domu do 0, ale tylko przy ogrzewaniu elektrycznym

  • ~imrahil 2018-01-06
    20:30:57

    1 4

    ~kierowca bombowca - no i jeszcze jedno. piszę ciągle o nowych domach i do budujących nowe domy. stare domy to trudniejszy problem, bardziej kosztowny. tam najważniejsza jest termomodernizacja, a następnie wymiana kotła (co zresztą zostanie wymuszone uchwałą antysmogową). tak na przyszłość - piszemy "fotowoltaika", a nie "fotowoltaNika" :)

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5064