zamknij

Wiadomości

Rybniczanie podsumowują 2020 rok. Odpowiada ks. Marek Bernacki

2020-12-28, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Kontynuujemy nasz krótki cykl artykułów podsumowujących mijający rok. Tym razem na nasze pytania odpowiada ks. Marek Bernacki – proboszcz parafii św. Antoniego w Rybniku.

Reklama

1. Co pozytywnego spotkało księdza w 2020 roku pomimo pandemii koronawirusa?

Niegasnąca życzliwość ludzi okazywana i nam i sobie nawzajem a nade wszystko osobom potrzebującym kiedy robiliśmy chociażby paczki świąteczne, czy pomoc bezdomnym w marcu i kwietniu – parking na Hallera, schronisko w Przegędzy, ogrzewalnia.

A z przeżyć duchowych to osobiste doświadczenie Wielkiego Piątku – przy pustej chłodnej bazylice w jej ciemnościach adoracja krzyża. Ave crux spes mea unica.

2. Które z decyzji rządu dotyczących ograniczeń sanitarnych uważa ksiądz za najbardziej trafione, a które za najbardziej chybione?

Nie mnie sądzić, bo nie mam wystarczającej wiedzy. Poza tym widzimy ilu ujawniło się ekspertów, znawców itp. Każdy miał swoją teorię a były one przeróżne ale w pierwszym etapie mocno zastanawiałem się w temacie maseczek. Kiedy sam minister zdrowia mówił, że nic nie dają a potem ten sam minister mówił całkowicie inaczej. Trafione na pewno są zasady izolacji dla covidowców, bo sam to przeszedłem i wiem po sobie, że nie da się funkcjonować nawet przy znikomych objawach. To odcięcie się od świata było i jest potrzebne. Chybione dla mnie w ostatnim czasie są decyzje o zamknięciu lokali i stoków narciarskich.

Cały czas powtarzam: w lokalu zachowujmy dystans, dajmy przynajmniej zgodę na wizyty rodzinne, na stokach przecież się poruszamy nie ma bezpośredniego kontaktu a tam gdzie jest kolejka dajmy pracownika który niech pilnuje ludzi stojących w kolejce niech upomina i pomaga zachować odstępy, wyznaczmy linie, granice.

3. Czy księdza zdaniem któreś ze zmian w sposobie życia Polaków pozostaną z nami na dłużej, nawet gdy pandemia korowirusa się skończy?

Trudno gdybać co będzie oby było jak najlepiej, obyśmy potrafili wrócić do normalności. Choć uważam, że będzie to bardzo ciężkie. Obyśmy nie uznali, że siedzenie w domu jest najlepszą rzeczą, że wszystko można załatwić zdalnie, że lekarze są niepotrzebni, bo wystarczy teleporada, że we wszystkim jest jakiś podstęp i że w ogóle lepiej się nie odwiedzać i nie spotykać.

4. Jaki jest/był księdza ulubiony sposób na spędzania czasu w domu podczas lockdownu? Czy może ksiądz polecić szczególnie przeczytaną książkę, obejrzany film lub serial?

To nie jest tak, że ja tego czasu w ostatnich miesiącach miałem za dużo, jednak życie duszpasterskie się toczyło. Ale z tego co pamiętam to udało mi się wrócić do kilku odcinków serii Gang Olsena – dla relaksu i odreagowania, Przeczytałem też najnowszą encyklikę Papieża Franciszka Fratelli Tutti – O braterstwie i przyjaźni społecznej.

5. Jak spędził ksiądz w tym roku wakacje?

Skromnie … zmuszony byłem odwołać 2 zorganizowane pielgrzymki zagraniczne dla parafian na które mieliśmy kompletne grupy. Ale za to ze Wspólnotą Rodzin wybraliśmy się w Bieszczady. Piękny czas, wspaniali ludzie, cudowne miejsca.

6. Której z imprez sportowych bądź kulturalnych zabrakło księdzu najbardziej w 2020 roku?

Sportowymi aż tak nie żyję, ale z kulturalnych to na pewno Dni Rybnika, Złota Lira, tym zawsze żyliśmy jako rybniczanie i nie tylko no i Rybnickie Kolędowanie. Zabrakło i tego, co było zawsze na rynku i w rybnickich kościołach.

7. Czy księdza zdaniem w 2021 rok pożegnamy się na dobre z koronawirusem?

Myślę, że nie. On jak to ktoś powiedział już zostanie z nami ale ufam, że zdołamy go uśpić.

8. Czy zamierza ksiądz zaszczepić się na koronawirusa?

Decyzję podejmę kiedy będą znał więcej szczegółów – jak działa, jaki daje efekt, jakie powoduje skutki uboczne.

9. Jaka będzie pierwsza rzecz, którą ksiądz zrobi, gdy zostaną zniesione wszystkie ograniczenia sanitarne związane z COVID-19?

Podziękuję ludziom szczególnie moim parafianom za ich wytrwałość, za ich wyrozumiałość, za życzliwość i za to, że po prostu są i my możemy być z nimi.

A tak dla ciała to na pewno jakiś wyjazd z grupą ze Wspólnotą Rodzin choćby tylko jednodniowy.

Oceń publikację: + 1 + 56 - 1 - 11

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (14):
 • ~adamczykhenryk1 2020-12-28 16:12:13

  gdzie jest kościół ?
  Planują II epidemię !!!
  będzie druga to i trzecia :)
  poważne pytanie kto za to beknie ,
  pytam strażaków policję lekarzy .
  Dark Web 2012 r plan na epidemie w 2013 r .

  11 36
 • ~mokujin 2020-12-28 16:16:03

  "nie mam wystarczającej wiedzy", ale "mocno zastanawiałem się w temacie maseczek", czyli słabo zawoalowane "nie znam się, powiem tak by było, ale nie uważam by noszenie maseczek coś dawało". Jest kilka osób (na pewno opłacane przez Pfizera i Modernę i Sorosa) które poświęciły życie karierze naukowej i razem z dostępnymi statystykami (na pewno sfałszowanymi przez żydojaszczurów i Niemców, Big Pharma, zamknij telewizor, skojarz myślenie) mówią że wystąpiło 8 przypadków alergii na 2 miliony dawek u ludzi którzy mieli historię wstrząsów anafilaktycznych, ale "decyzję podejmę kiedy będą znał więcej szczegółów". A jego publicznością są przede wszystkim ludzie w grupie wiekowej która powinna się zaszczepić. Myli mu się bycie "człowiekiem Boga" z byciem "człowiekiem człowieków".

  14 38
 • ~KA64 2020-12-28 17:10:51

  Panie Adamczyk a co powiesz na drżącą Ziemię i zionące ogniem piekielnym wulkany wybuchające z niesPOtykana dotąd aktywnoscią?"Nici"z ograniczeń CO2,zbliżają się czasy ostateczne,tylko ślepiec tego nie widzi.

  16 16
 • ~Longina b 2020-12-28 17:39:07

  KA64-kochany Kaziu i 7 innych wcieleń.PiSz już testament.Życie doczesne bez Ciebie będzie dalej się toczyło.Kaziu przestań już bredzić na tym portalu.Badałeś swój wzrok.Jeżeli Ty czegoś nie widzisz,to nie zarzucaj tego innym.Olej tego psychiatrę z NFZ bo Cię oszukuje.Wydaj trochę kasy z emerytury na dobrego psychiatrę.Oby Ci pomógł w tym ciężkim przypadku Twojego stanu psychicznego.POWODZENIA!

  18 20
 • ~KA64 2020-12-28 17:58:47

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  6 11
 • ~artefaks 2020-12-28 18:02:00

  Jakoś ostatnio nie mamy wieści z Rybnika 2 założonego na kanarach. Jeśli będą dalej milczeć to powinniśmy zorganizować ekspedycję ratunkową.

  23 2
 • ~artefaks 2020-12-28 18:07:41

  Heniuś nie musisz błądzić w czeluściach darknetu. Od lat gra jest dostępna online. A teraz to nawet możesz sobie za 200 zeta kupić planszówkę w wersji luks. Poczekasz tydzień to będą wyprzedaże

  7 7
 • ~artefaks 2020-12-28 18:12:38

  Kaziu. Longina to fajna dziewczyna i ładnie cię prosi :)
  Jurek Owsiak jest w przededniu zakupu większej partii urządzeń do diagnostyki głowy. Zobacz jak demokratyczna oPOzycja cię lubi. Fundując gratis terapię

  9 14
 • ~Longina b 2020-12-28 18:12:50

  KA64-Może nie musiałeś,ele powinieneś.Pijak nie uwierzy że jest pijany chociaż bełkocze.Ty nie wierzysz to że masz schizy bo to do Ciebie nie dociera,tak jak do pijaka,że jest pijany.Kaziu kończę dyskusję z Tobą.Przy Twoim stanie umysłu i tak nic doCiebie nie dotrze.Nie jedz tyle grzybów z kropkami,jeżeli już to kropki wyrzucaj.

  11 15
 • ~Mateus4 2020-12-28 18:15:07

  Przepraszam bardzo, ale kogo jeszcze obchodzi zdanie jakiegoś księdza?

  15 33
 • ~zak 2020-12-28 18:22:50

  Prawie tyle samo wpisów co przy wypowiedziach P. Kuczery , czyli jednak ktos to czytał . A ten atak na Kazia ... nieładnie totalsi , nieładnie :)

  14 18
 • ~KIBO 2020-12-28 18:53:58

  ~adamczykhenryk1 ty masz chyba problem z alkoholem

  16 3
 • ~KIBO 2020-12-28 18:59:15

  ~mokujin chyba za dużo przesiadujesz na necie, odłóż tel. :))) a wyjdzie ci to na zdrowie

  10 2
 • ~awas 2020-12-29 11:16:06

  Znam dobrze księdza Marka i jest naprawdę bardzo przyzwoitym człowiekiem.Cenię u niego skromność i dar przekazywania wiedzy,to prawdziwy ksiądz z powołania.

  12 6

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co wg Ciebie jest przyczyną wyludniania się Rybnika?

Oddanych głosów: 3727