zamknij

Wiadomości

Rybniczanie nie śpieszą się z deklaracjami do CEEB. Czasu jest coraz mniej

2022-03-23, Autor: bf

Zostało już tylko 99 dni na złożenie deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, która zbiera informacje o źródłach ciepła. Osoby, które nie zdążą tego zrobić do 30 czerwca, narażają się na karę. Tymczasem deklaracje wypełniło ledwo 28% osób do tego zobowiązanych.

Reklama

„Studniówka” już za nami, czasu jest coraz mniej, a rybniczanie – wydaje się – zwolnili z przesyłaniem deklaracji do CEEB. Przypomnijmy, właściciele i zarządcy nieruchomości mają czas zebranie informacji o źródłach ciepła wykorzystywanych na potrzeby ogrzewania budynków, ale także przygotowania ciepłej wody użytkowej, zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i niemieszkalnych. Obowiązek składania deklaracji spoczywa na właścicielu lub zarządcy budynku, w którym znajduje się źródło ciepła i spalania paliw.

Jeszcze w styczniu Rybnik był w czołówce miast w województwie śląskim pod względem liczby złożonych deklaracji. Miasto było wtedy w pierwszej dziesiątce »Jest ranking CEEB. Rybnik, Jejkowice i Gaszowice w czołówce«

Dzisiaj (23 marca, stan na godzinę 16.00) jesteśmy jednak na 24. pozycji. Spośród 25840 punktów adresowych na terenie Rybnika, co najmniej jedną deklarację złożyły 7242 punkty (28%). Dla porównania na pierwszym miejscu jest gmina Mszana. Tam poziom wypełnienia bazy CEEB wynosi 38%. Z kolei najlepiej w Polsce wypada gmina Zwidów (woj. dolnośląskie), gdzie deklarację złożyło już 79% osób.

»Zobacz ranking gmin ze złożonymi deklaracjami CEEB«

Przypomnijmy też, że niezłożenie deklaracji w ustawowym terminie zagrożone będzie grzywną, wymierzaną na zasadach ogólnych kodeksu wykroczeń. Jeżeli jednak zgłaszający zreflektuje się, że nie złożył deklaracji zanim organ „poweźmie o tym informację”, może uniknąć kary, przesyłając wymagane informacje w ramach tzw. czynnego żalu.

---

Jak złożyć deklarację? Są dwa sposoby:

- w formie elektronicznej – poprzez stronę WWW.ZONE.GUNB.GOV.PL za pomocą profilu zaufanego lub e-dowodu,

- w formie papierowej – bezpośrednio w kancelarii urzędu miasta lub wysyłając pocztą, na adres: Urząd Miasta Rybnika, ul. Bolesława Chrobrego 2, 44-200 Rybnik.

W deklaracji powinno się oznaczyć wszystkie źródła ogrzewania w budynku, eksploatowane oraz zainstalowane, ale również nieużywane oraz wskazać rodzaj wykorzystywanego paliwa.

Potrzebujesz pomocy? Skorzystaj z punktu obsługi klienta

Punkt, w którym można uzyskać pomoc w wypełnieniu deklaracji do CEEB mieści się w budynku Urzędu Miasta przy ul. Rzecznej 8 (na parterze, po prawej stronie) i działa w godzinach obsługi klientów UM:

- poniedziałek – środa w godz. 8.00 – 15.00;

- czwartek: 8.00 – 17.30;

- piątek: 8.00 – 12.30.

W tych samych godzinach czynny jest też telefon do punktu: 32 43 92 398.

Pobierz deklarację:

Formularz A - budynki i lokale mieszkalne

Formularz B - budynki i lokale niemieszkalneFormularz A - budynki i lokale mieszkalne

Oceń publikację: + 1 + 10 - 1 - 37

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (4):
 • ~norton 2022-03-23
  18:57:57

  43 6

  Zostało jeszcze prawie 100 dni. W czym problem?

 • ~maxobob 2022-03-23
  21:11:40

  40 34

  A w Rybniku i nie tylko bo w całym powiecie nie można po zmroku oddychać !!!!!! węgiel drogi , groszku nie można kupić ludzie znowu palą czym się da !!!! gdzie te karne kopciuchy i inne restrykcje na mieszkańców gdzie ten wybawca KUCZMA???? teraz się nie dusi z tego smrodu ???BO JA TAK, ale winowajców nie widać. wszystko pod osłoną nocy !! gdzie te drony są???? miały nas ratować przed smogiem lub smrodem??? wieczorem nie można oddychać!!!! i wszystkie akcje biorą w łeb jak jest drożyzna!!!!!!!!!!!!!!!!!Znowu ludzie pala meblami i innymi płytami, no cóż chyba już tak zostanie i zamiast masek przeciw covidowi to będą maski przeciw gazowe.

 • ~Fischer 2022-03-23
  21:45:05

  21 16

  Właśnie złożyłem elektronicznie. Moment. ~maxobob masz rację: jest fatalnie.

 • ~boroczek2 2022-03-24
  06:11:01

  21 4

  maxobob...w tej deklaracji jest do zaznaczenia dla większości tych co palą węglem i drewnem ;" WEGIEL I WYROBY WĘGLOPODOBNE" i to jest jedyna UCZCIWA opcja do zaznaczenia!!! Czyli twórcy tej ankiety z góry zakładają i takich też oczekują odpowiedzi, że pali się byle czym. Tak skonstruowali tę ankietę, żeby im wyszło to co sobie założyli. Oparli ją na prawie z 2008 roku i nie uwzględnili zmian prawnych przynajmniej w woj.śląskim....to po co się śpieszyć i czemu nie palić byle czym???czego osobiście NIE POPIERAM

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy "Okrąglaczek" w Rybniku to potrzebna miastu inwestycja?
Oddanych głosów: 518