zamknij

Wiadomości

Rybniczanie na potęgę chcą wymieniać kotły węglowe! UM otrzymał mnóstwo deklaracji

2021-10-24, Autor: 

14 października zakończył się nabór do drugiej edycji projektu grantowego na wymianę przestarzałych węglowych źródeł ciepła. W ciągu trwającego 32 dni naboru mieszkańcy Rybnika złożyli aż 917 deklaracji udziału w projekcie. To rekord w dotychczasowej praktyce realizacji tego typu przedsięwzięć współfinansowanych ze środków UE.

Reklama

Aktualnie trwa weryfikacja złożonych deklaracji pod kątem zgodności z wymaganiami określonymi w regulaminie, w tym kontrola czy potencjalni beneficjenci nie mają zaległości w stosunku do miasta z tytułu zobowiązań podatkowych lub opłat za gospodarowanie odpadami.

Pula środków na granty w tym naborze wynosi nie więcej niż 4 566 000,00 zł, z czego 85% ma pochodzić ze środków UE.

Na chwile obecną trudno precyzyjnie określić ile grantów zostanie udzielonych, ponieważ zależy to od rodzaju zgłoszonych inwestycji – mówi Piotra Kuczera, prezydent Rybnika. - Gdyby średnia wysokość grantu była taka jak w naborze wiosennym (tj. 8 220 zł) to wspomniana kwota wystarczy na ok. 550 grantów.

W przypadku ewentualnego przekroczenia przewidywanej puli dla prowadzonego naboru, Miasto zastosuje następujące kryteria wyboru osób, które otrzymają grant:

krok 1 - ocena punktowa w oparciu o posiadane źródło ciepła:

- źródło ciepła klasy 3 wg normy PN-EN-303-5:2012 oraz źródło bezklasowe – 5 pkt,
- źródło ciepła klasy 4 wg normy PN-EN-303-5:2012 - 0 pkt,

krok 2 - ocena punktowa w oparciu o deklarowane źródło ciepła po wymianie:

- podłączenie do sieci ciepłowniczej wraz z przyłączem - 4 pkt,
- pompa ciepła powietrze/woda, gruntowa pompa ciepła, ogrzewanie elektryczne - 3 pkt,
- kocioł gazowy kondensacyjny - 2 pkt,
- kocioł na pellet drzewny - 1 pkt.

krok 3 - losowanie. Losowanie zostanie przeprowadzone wyłącznie gdy kwota alokacji na granty nie wystarczy na sfinansowanie całej grupy źródeł ciepła, którym przyznano tę samą liczbę punktów.

Ostateczne wyniki naboru powinny być znane w pierwszej dekadzie listopada. Na podstawie tych wyników miasto przygotuje wniosek na konkurs w ramach poddziałania 4.6.1 RPO WSL 2014-2020 organizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

Oceń publikację: + 1 + 26 - 1 - 74

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (19):
  • ~FAKOFPIS 2021-10-24
    16:59:48

    73 83

    Deklaracje złożyli po to by potem ściemniać że chcieli ale akurat monterzy nie mieli terminów.
    Jeżeli od 1 styczni 2022 nie będą nakładane kary za użytkowanie śmieciucha to osoby które wielokrotnie kosztem wielu wyrzeczeń wymieniły piec powinny oddawać miasto do sądu za nierówne traktowanie mieszkańców. I żadnego tłumaczenia że ktoś jest za biedny na wymianę pieca, jak jest za biedny niech sprzeda dom i idzie mieszkać na blokowisko.

  • ~ 2021-10-24
    17:20:01

    36 7

    FAKOFF regulamin mówi jasno że roztrzygnięcie nastąpi w drugiej połowie grudnia (ewentualne środki będa zapewne o wiele później), a inwestycja nie może być rozpoczęta przed roztrzygnięciem projektu, zatem odcina automatycznie tych którzy mieli termin wymiany do końca roku

  • ~ 2021-10-24
    17:22:26

    27 6

    ciekaw jestem czy komuś ze śródmieścia udało się uzyskać w PECu wymagane zaświadczenie o niemożności podłączenia do sieci, czy też wymóg narzucony przez miasto wykluczył automatycznie tych z centrum, napiszcie w komentarzach

  • ~exx 2021-10-24
    17:40:05

    35 4

    Czy to jest ten grant w którym główny wymóg to wymiana okien PCV starszych niż 10 lat jest obowiązkowa? Gratuluje pomysłu i ciekaw jestem który to mundry inaczej wymyślił i dlaczego.

  • ~Arteks 2021-10-24
    18:37:13

    23 56

    @pasażer - ludzie nie chcą już słuchać obrońców smrodu, brudu i pieców. Jak widać, pragnienie odejścia od zapylonych domostw, brudnych piwnic i uciążliwości jakim jest palenie węglem staje się czymś powszechnym. Dla ciebie to coś szokującego ale jak widzisz twoje bajdurzenie, popularyzacja pieców czy kominów - nic nie dała.

  • ~Ja_2 2021-10-24
    19:56:07

    33 25

    FPIS - może się zdziwisz, ale dzisiaj mieszkanie w bloku jest dla tych bogatszych. Dzisiaj, to często biedniejsi mieszkają w domach. Nie liczę oczywiście tych, którzy utrzymują się z OPS, gdzie mają dopłaty do opłat. Skąd ten wniosek ? To proste. Osoby, mieszkające w bloku, które nie stać na czynsz lub fundusz remontowy, mają dwa wyjścia, albo zostaną zlicytowane albo dostaną zasiłek z OPS. Mieszkaniec domu, nie musi za nic płacić. Nie zapłaci czynszu, bo go nie ma, nie zapłaci ( sobie ), na fundusz remontowy, to chałupa będzie się sypała ale niczym mu to nie grozi. Poza tym, co najważniejsze . Mieszkaniec bloku ma pełną obsługę remontową , za co, ( luksus ), jednak musi sporo zapłacić. Także mieszkanie w bloku to zdecydowanie większy luksus niż w domu :)

  • ~Franek 7 2021-10-24
    20:20:23

    40 19

    Wymiana pieca na węgiel na piec na ekogroszek przyniesie mizerne rezultaty jeśli chodzi o jakość powietrza. Jedynie ogrzewanie gazowe albo pompa ciepła powodują brak smrodu z komina ale przy obecnych cenach gazu i prądu dla większości to abstrakcja.

  • ~Arteks 2021-10-24
    21:03:24

    18 37

    @Ja_2 - masz rację, to nawet widać po stanie tych starszych domów jednorodzinnych, że tam muszą mieszkać ludzie biedni. Bo przecież bogaty bardziej by je ogarnął czy o nie zadbał. Tak samo można to wnioskować z wypowiedzi i narzekań na podwyżki. Najbardziej narzekają domkowcy. Tańsze życie od chałup jest tylko w budownictwie socjalnym lub komunalnym - ale takim bez wygód i jeśli nie jest duże metrażowo. No ale cóż... Skoro w USA ludzie mieszkają w przyczepach campingowych to u nas też się powinni niektórzy otrząsnąć, że bieda nie może być powodem do zasmradzania regionu.

  • ~Franek 7 2021-10-24
    21:38:08

    9 11

    - Dostaniemy kary unijne, bo nie wywiążemy się z umów - tak o skutkach projektu ustawy o odnawialnych źródłach energii, forsowanego przez PiS, mówią samorządowcy. Na nowych przepisach stracą oni, mieszkańcy, a także przedsiębiorcy. Chodzi o gigantyczne sumy.

    - Mieszkańcy przychodzą z pretensjami codziennie. Masowo rezygnują z instalacji fotowoltaicznych. Nie rozumieją, dlaczego jak ktoś mieszka w Waksumundzie (wieś na Spiszu), to będzie mógł skorzystać ze starych korzystnych zasad, a mieszkańców Harklowej (wieś w powiecie nowotarskim) obejmą już nowe, niekorzystne zasady - mówił Marcin Kolasa, zastępca wójta gminy Nowy Targ, 15 października na posiedzeniu podkomisji nadzwyczajnej do spraw rozpatrzenia projektu ustawy o odnawialnych źródłach energii.

    Jak dodawał, jego gmina realizuje tzw. projekty parasolowe po kolei, więc nie ma wpływu na to, kto zdąży do końca roku. Dlaczego 31 grudnia 2021 roku jest kluczowy? Przez planowane przez rząd PiS zmiany prawa. Kto nie zdąży do tej daty, straci nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych przez najbliższe kilkanaście lat, bo za wyprodukowany przez siebie prąd będzie musiał... płacić.

    Fotowoltaiczny boom nie w smak rządowi

    Zastępca wójta przyjechał do Warszawy, by ostrzec pracujących nad projektem posłów, że ustawa uderzy nie tylko w mieszkańców, ale i w samorządowców. - Gminy nie wywiążą się ze wskaźników urzędu marszałkowskiego dotyczących projektów parasolowych (czyli związanych z Odnawialnymi Źródłami Energii). A znowu urząd będzie się musiał wytłumaczyć przed Komisją Europejską, dlaczego wskaźników umownych dotyczących tych instalacji nie osiągnął. W efekcie Bruksela nałoży na nas karę w wysokości 25 procent z 35 mln zł. Dla naszej gminy taka kara to jest zabójstwo - skwitował zastępca wójta.

    Komisja Europejska żąda wywiązania się z umów, bo to z Brukseli płynie strumień pieniędzy na panele słoneczne. Mieszkańcy dostają na nie od 60 do 80 procent dofinansowania, montażem zajmuje się samorząd. Dlatego na samym Podhalu takich instalacji wykonano już 3,5 tys.

    Montaż paneli fotowoltaicznych na domu prywatnym
    Czytaj także:
    To koniec dofinansowywania instalacji fotowoltaicznych. Zostało kilka dni
    Przypomnijmy też, że Komisja Europejska dyktuje limity dotyczące udziału Odnawialnych Źródeł Energii w całościowym krajowym rynku mocy. W Polsce do 2030 roku udział OZE ma sięgnąć 32 procent, a do 2040 - 50 procent rynku.

    Obecnie Odnawialne Źródła Energii stanowią prawie 27 proc. krajowego rynku energii. Fotowoltaika jest drugim, po energii wiatrowej, alternatywnym źródłem mocy, po które sięgają Polacy. Panele fotowoltaiczne na dachach domów to obecnie powszechny widok w polskich wsiach i miasteczkach. Mieszkańcy chętnie korzystali z programów "Czyste Powietrze" czy „Mój Prąd", bo zasady są korzystne. To nie tylko programy dofinansowania, przerzucenie odpowiedzialności gminy za montaż itd., ale też możliwość odliczenia zakupu i montażu paneli od podatku.


    - Na proponowanych przez PiS rozwiązaniach straci kilka milionów gospodarst domowych, które chciałyby być prosumentami, ale nie zdążą z montażem paneli do końca roku. Według badań Kantar Public, które powstały na nasze zlecenie, 59 procent właścicieli domów, którzy jeszcze nie mają fotowoltaiki, chciały w nie zainwestować w przyszłości - mówi Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego. Jak dodaje, to mniej zamożne gospodarstwa domowe, nowy system więc stworzono dla bogatszych grup społecznych.

    Na ten prosumencki boom rządzący patrzyli z niepokojem. – Jeżeli dalej będziemy bezrefleksyjnie rozpędzać tę lokomotywę w postaci ruchu prosumenckiego, bez zmiany reguł rozliczeń, to za chwilę sami prosumenci będą niezadowoleni. Sieć energetyczna nie wytrzyma, dlatego chcemy wprowadzić nowe zasady decydowania - zapowiadał rok temu Ireneusz Zyska, wiceminister Klimatu i Środowiska.

    Zmagazynuj energię sam

    O co chodzi? O duże przyrosty mocy w fotowoltaice, które wprowadzały do sieci elektroenergetycznej nadwyżki prądu - sieć musi te nadwyżki od produkujących energię prosumentów odbierać, choć już teraz wiele firm rozkręca biznesy związane ze sprzedażą domowych magazynów energii. A sieć jest w Polsce przestarzała i mogłaby stać się niewydolna - grożą jej przeciążenia związane m.in. z przechowywaniem nadwyżek prądu z fotowoltaiki.


    Obecnie właściciele paneli słonecznych nadmiar energii, której nie zużywają, przekazują do sieci energetycznej, która służy za taki magazyn, i mogą bezpłatnie odebrać od 70% do 80% oddanej wcześniej nadwyżki (70%, jeśli instalacja ma moc powyżej 10 kWp do 50 kWp, 80%, jeśli instalacja ma moc do 10 kWp). Dzieje się tak dzięki systemowi opustów.

    Projekt ustawy wywraca te zasady diametralnie. System opustów prosumenckich zastępuje systemem sprzedażowym. Właściciel instalacji fotowoltaicznej nie będzie mógł tanio przechowywać nadwyżek energii, ale będzie musiał je sprzedawać, a następnie kupować. Na dodatek stawki są wysokie. Energię będzie się sprzedawać po cenie hurtowej (dnia następnego), a kupować po detalicznej. Czyli z wliczonymi opłatami operatora.

    Uwaga! Nowe zasady mają nie dotyczyć prosumentów, którzy zainstalują panele do końca 2021 roku. Ci mają prawo złożyć pisemne oświadczenie (nie później niż w terminie 36 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy) o woli korzystania ze starych zasad odbierania energii. Z tej ulgi mogą korzystać przez 25 lat.


    Dodajmy, że autorką pierwotnego, dużo korzystniejszego projektu, m.in. ze względu na zasady rozliczania z operatorem, była dziś posłanka, a wcześniej wicepremier Jadwiga Emilewicz. PiS ten projekt modyfikował wielokrotnie, a przede wszystkim - nadał mu status poselskiego. Oznacza to, że procedura legislacyjna zostanie znacznie skrócona, z pominięciem konsultacji społecznych.

    Poseł Tomasz Nowak (KO): Będziemy mieć problem z rozliczeniem unijnych pieniędzy związanych z czystym powietrzem. Do tego chciałbym poznać odpowiedź na pytanie: czy nie będzie problemu z pojawieniem się podatku i w rozliczeniu rocznym nie trzeba będzie wykazać dochodu związanego ze sprzedażą energii słonecznej?

    Jak na razie przychód ze sprzedaży energii elektrycznej nie ma stanowić przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

    Vacatio legis? Kilka dni

    Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego, nie zostawia na tym projekcie suchej nitki: To jest wyhamowanie energetyki obywatelskiej. Przez nowy system rozliczeniowy okres zwrotu inwestycji może się wydłużyć prosumentom nawet dwukrotnie.

    Hurtowa cena zakupu prądu z instalacji fotowoltaiki byłaby zmienna, a po roku 2024 – ustalana co godzinę, czyli w długim okresie praktycznie nieprzewidywalna.

    - Autorzy rządowych poprawek chcą, by nowe zmiany weszły w życie w wyjątkowo krótkim terminie – już od początku 2022 roku, czyli za niecałe 2,5 miesiąca - dodaje Andrzej Guła. Rząd motywuje ten pośpiech koniecznością wdrożenia przepisów tzw. dyrektywy o rynku energii, jednak ta przewiduje okres przejściowy nawet o dwa lata dłuższy.

    Co ważne - projekt ustawy wyklucza też przedsiębiorców z korzystania z programów związanych z fotowoltaiką

  • ~Franek 7 2021-10-24
    21:56:40

    13 14

    Tak to wyglada w państwie PiS. Jeśli coś jest korzystne dla obywatela to trzeba to zlikwidować i zmienić. Przecież kto to słyszał, żeby obywatel miał jakąś korzyść. Tak samo PiS zaraz po dojściu do władzy zmienił politykę wiatrakową. Ludzie którzy zainwestowali miliony stracili wszystko.

  • ~takiuj 2021-10-25
    08:00:53

    11 14

    Ja_2
    Widzę że pochlebiasz sobie. „ mieszkanie w bloku to zdecydowanie większy luksus niż w domu :)”.
    Skąd Ci się to wzięło? Masz jakąś terapie u psychologa i kazał Ci to ciągle powtarzać?
    Pracujesz w kołchozie u Janusza za minimalną i poprostu Cię nie stać na dom który jest luksusem.
    FAKOFPIS, a Ciebie to już całkiem poje*ało.
    Sprzedać ojcowiznę roszczeniowemu lewusowi, Takiemu jak Ty, który najchętniej kupiłbym dom od tego człowieka za pół darmo i wyje*ał go na króliczok , jeszcze do suszarni na 11 piętro na nowinach.

  • ~Jedynie Prawdziwy Polak 2021-10-25
    08:36:53

    8 7

    ~Franek 7
    Koszt ogrzewania gazem lub pompą to abstrakcja?

    Mam dom 100mm2 (nowy, super ocieplony) - roczny koszt grzania pompą ciepła (w domu temp. 22,5 st.), w tym woda użytkowa, to 3000 zł, po wstawieniu fotowoltaiki prąd (czyli też ogrzewanie) będę miał na najbliższe 15 lat w zasadzie za darmo.

    Mam mieszkanie na wynajem w bloku, 38 m2, roczny koszt opłaty za ogrzewanie to ok. 2500 zł :-))))

    Oczywiście podstawa w domach to porządne ocieplenie, bez tego koszty zeżrą ;-(

  • ~Arteks 2021-10-25
    10:33:19

    4 15

    @takiuj - czemu tak się oburzasz? Nikt na całym świecie nie wymyślił na razie wygodniejszego miejsca do mieszkania od ogrzewanego sieciowo bloku z windą, w dodatku sprzątanego i serwisowanego. Może dom jest luksusem - ale jeśli mamy na myśli nowy obiekt na dużej działce z zaaranżowanym przez specjalistę ogrodem. Natomiast nie te kopcące kwadracioki, brudne od sadzy, zaniedbane. Niestety wyglądają jak zapomniane slamsy. I nie powinno dziwić przypuszczenie, że muszą tam mieszkać wyjątkowo biedne osoby. Ale nawet to nie powinno być powodem do tego aby bezkarnie smrodzić. Można sprzedać taką chałupę, iść na małe lokum, a ktoś bogatszy ją wyburzy i wybuduje coś o wyższym standardzie i lepszym wyglądzie.

  • ~artefaks 2021-10-25
    11:45:13

    5 7

    @Franek. Tkzw. rząd walczył nie tylko z wiatrakami. Ale światły rząd wypowiedział w maju długoterminową umowę na dostawę gazu , którą to Rosja chciała podpisać. Dla osobników trudniej myślących dostających papkę z TVPis wyjaśniam że każda umowa zawiera. Termin dostawy towaru , ilość i co najważniejsze cenę.
    A tera płacz . Idzie zima , a gazu ni ma...

  • ~artefaks 2021-10-25
    11:48:04

    7 2

    A tak dla dodania Arteks tyż bydzie się ogrzywoł gazem z jakiś tam przenośnych kontenerów. Arteks , dopóki się naród w tym nie pokapowoł , to zamień kwadrat na Żory , Jastrzębie.

  • ~Arteks 2021-10-25
    12:27:05

    3 9

    @artefaks - czemu mi tak źle życzysz i chciałbyś mnie przenieść do takich okolicznych dziur? Ja sobie zawsze daję rady. To bardziej tobie proponuję abyś pomyślał nad jakimiś Gaszowicami bo tam tanio można kupić kwadracioka i palić do woli "wonglem", a Rybnik staje się co raz droższy i bardziej elitarny.

  • ~Ja_2 2021-10-25
    13:55:16

    7 3

    takiuj- tyle wiesz co z miski zjesz ! Małej głowie trudno może zrozumieć, że są ludzie, którzy świadomie zrezygnowali z domu ( całorocznej roboty na okrągło ), na rzecz wygody, serwisowania zewnętrznego, gdzie nam wreszcie czas dla siebie i swoich potrzeb. Gdzie nie muszę, wyjeżdżając 3 razy w roku na wakacje prosić sąsiadów, znajomych o pilnowanie domu o opiekę nad psem itd itp. Dzisiaj mieszkając w ekskluzywnej kamienicy w centrum, mam wszystko zabezpieczone. Jedynie co , to świadomie płacę za to zdecydowanie więcej, niż za mieszkanie w domu. Także tego. Zmień myślenie, bo widzę, że mało jeszcze w życiu widziałeś;)

  • ~takiuj 2021-10-25
    19:25:17

    6 4

    Ależ ja jestem blokersem, od urodzenia. Nie spoufalam się z sąsiadami, bo każdy sąsiad to zjeb(tak wiem, oni mogą to samo o mnie myśleć). Najbardziej pluje na tych co z korytarzy robią sobie przedsionek, zostawiają rowery, stawiają pufy z lidla z pojemnikiem na buty. Wieszają obrazki, własno-ręczne hafty i teraz złoto- mają podwójne drzwi. To już totalne psychole. Jakby było mnie stać na dom to już dawno nie ma mnie na króliczoku. Za 2 lata czynsz w nowiniańskich blokach to już wyniesie chyba 1,5k.

  • ~Ja_2 2021-10-25
    22:41:13

    3 2

    taki uj - widzisz, są jednak tacy, co nie.chcą być w ogrodzie tyle, co muszą skosić trawę, ( bo tyle mają czasu ), myśleć non stop o remontach, awariach, czy inwestycjach, myciu 15 okien, sprzątaniu 200 metrów, dokładaniu do pieca przez 3/4roku... realizując w tym czasie swoje hobby, np. zdobywanie 8 tysięczników, żeglowanie po Atlantyku, czy też zwiedzanie świata. Jeżeli budynki wielorodzinne, kojarzą Ci się z króliczokami, to pewnie znaczy.to fokładnie tyle, że sam się z takiego budynku, w przeciwieństwie do niektórych tutaj.wywodzisz. Bo tak najczęściej bywa, że kto dużo szczęka, ukrywa swoją frustrację. Hitler tępił Żydów, choć miał żydowskie korzenie itd. A swoją drogą taki uju, naucz się polskiego. Nie na króliczoku przecież :) Miłego wieczorku:)

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5068