zamknij

Wiadomości

Rybniczan życie w korku

2010-07-12, Autor: Patrycja Wróblewska
Remonty dróg w Rybniku weszły w kolejną fazę. W miniony czwartek i piątek towarzyszyliśmy rybniczanom w ich porannych podróżach do pracy.

Reklama

Przypomnijmy, w Rybniku od marca trwa remont remont wiaduktu na ul. Raciborskiej. W kwietniu zamknięto ulicę Zebrzydowicką, która wcześniej stanowiła objazd wiaduktu. W zeszłym tygodniu urzędnicy podnieśli kierowcom poprzeczkę jeszcze wyżej: zaczęła się modernizacja Ronda Zebrzydowickiego oraz przebudowa skrzyżowania ulic Żorska-Sybiraków-Powstańców Śląskich, gdzie również powstanie rondo. Ta inwestycja związana jest z budową nowej drogi za Ryfamą, która połączy ulicę Chrobrego z Żorską. Lekko nie mają również mieszkańcy Kłokocina, którym wyznaczono objazdy z powodu remontu wiaduktu na ul. Włościańskiej.Co na to wszystko kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej? Wszyscy, z którymi rozmawialiśmy, nie kryją irytacji. - Codziennie muszę wyjeżdżać z domu kilkadziesiąt minut wcześniej, żeby nie spóźnić się do pracy - mówi pan Krystian, podróżujący ul. Zebrzydowicką. - Korki w godzinach szczytu sięgają kilku kilometrów, a letnie upały z całą pewnością nie łagodzą zdenerwowania kierowców. Ciekawe, kiedy to wszystko się skończy? Pewnie nieprędko – odpowiada sam sobie sfrustrowany kierowca.


Irytacji nie kryje również oczekująca na autobus starsza mieszkanka osiedla Nowiny. - Przez te remonty teraz nie można się stąd wydostać. Urzędnicy zamiast myśleć o wygodzie mieszkańców, to mają na względzie wyłącznie własny interes. Kto to widział w jednym roku remontować tyle dróg – dziwi się kobieta. - Teraz poprzestawiali przystanki i nawet o tym nie poinformowali. Jak ktoś zapyta, to mówią, że informacja była w gazecie. A przecież nie każdy czyta lokalne wiadomości – dodaje.


Dla tych, którzy mają nadzieję, iż horror na rybnickich drogach szybko się skończy, nie mamy dobrych wiadomości. Chociaż część aktualnie trwających remontów ma szansę zakończyć się do września, to jednak na przełomie sierpnia i września mają rozpocząć się kolejne. Mowa o odcinku ul. Raciborskiej od skrzyżowania z ulicą Krzywoustego do granic miasta, którego zakończenie planowane jest na grudzień br. W tym samym czasie ma się rozpocząć przebudowa drogi krajowej nr 78. Obejmie remont i poszerzenie jezdni na odcinku od granic Rybnika z Radlinem do ronda Północnoirlandzkiego oraz od Ronda Wodzisławskiego do Ronda Dorsten. Przebudowany zostanie również wiadukt nad koleją na ulicy Gliwickiej. Prace mają trwać przez okres 2 lat.


W tym roku rozpocznie się również remont ul. Żorskiej, od Ronda Boguszowickiego do granic miasta. Remont również ma trwać 2 lata.


Władze Rybnika proszą kierowców o cierpliwość. Prezydent Rybnika Adam Fudali wielokrotnie tłumaczył, że na większość inwestycji miastu udało się pozyskać środki z zewnątrz i grzechem byłoby ich nie wykorzystać. Oponenci prezydenta podejrzewają jednak, że kumulacja remontów dróg na drugą połowę roku, to kiełbasa wyborcza przed zbliżającymi się wyborami samorządowymi. Andrzej Kopka, kiedyś naczelnik wydziału dróg w magistracie, a dziś członek opozycyjnego stowarzyszenia Samorządny Rybnik, zarzuca władzy nierealizowanie przyjętych kiedyś planów i złą logistykę. - To właśnie zarządzanie ruchem, oparte o stary archaiczny szkielet komunikacyjny popierany przez obecnych radnych-dinozaurów, doprowadziło do paraliżu komunikacyjnego Rybnika – pisze w swoim felietonie Andrzej Kopka.

 

Oto lista trwających i planowanych na najbliższe miesiące inwestycji drogowych:

 

W realizacji:

 

- remont wiaduktu na ul. Raciborskiej – planowane zakończenie: grudzień 2010.

- ulica Zebrzydowicka z Rondem Zebrzydowickim – koniec realizacji: lipiec 2010.

- wiadukt na Włościańskiej – do kwietnia 2011.

- przebudowa skrzyżowania ulic Żorska-Sybiraków-Powstańców Śląskich na rondo – koniec: wrzesień 2010.


Rozpocznie się:

 

- przebudowa drogi krajowej nr 78 – czas realizacji: sierpień/wrzesień 2010 do 2012 roku.

- Raciborska od skrzyżowania z Krzywoustego do granicy miasta – początek realizacji: sierpień/wrzesień 2010 do grudzień 2010.

- przebudowa ul. Żorskiej, od Ronda Boguszowickiego do granic miasta – rozpocznie się w II połowie 2010 roku i zakończy za 2 lata.

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (30):
 • ~jamaju 2010-07-12
  07:56:25

  0 0

  Rozpoczyna się też chyba remont fragmentu ul. Niepodległości. Wczoraj widziałem, że pojawiło się oznakowanie objazdu...

 • ~fibi 2010-07-12
  09:07:47

  0 0

  Z tymi remontami przesadzają. Zamiast po kolei zabierać się za drogi to jest to zrobione na hop, zacząć wszędzie! Kto to widział, żeby zamknąć wiadukt na Raciborskiej a potem jeszcze zacząć remontować drogę. która jest objazdem (rondo Zebrzydowickie i przyległe drogi)!!

 • ~Pit 2010-07-12
  09:10:39

  0 0

  Super. Mam wrażenie, że z Orzepowickiej do SEBI niedługo będę musiał jeździć przez Ostravę.

 • ~qwerty 2010-07-12
  09:23:30

  0 0

  wybory wybory wybory. Mysleliscie, ze te 4 razy wiecej pieniedzy w 2010 na drogi niz w 2009 to jakis przypadek (zwlaszcza w czasach oslabienia gospodarczego) ?

 • ~jedrek_1_1 2010-07-12
  09:52:04

  0 0

  Ja rozumiem, że miasto pozyskuje środki skąd się da itd. (zwłaszcza przed wyborami) To dobrze, że remontują. To dobrze, że starają się to robić w wakacje, kiedy ruch jest najmniejszy. ale... Nikt mnie nie przekona, że to jest robione z głową i wg. jakiegoś planu. Najgorsze w tym wszystkim zaś będa efekty dla rybnickich firm. A o tym nikt nie mówi. Już dzisiaj ludzie z Niedobczyc wolą zakupy robić w Wodzisławiu, czy Radlinie. Ci z Boguszowic w Żorach itd. Zamiast jechać godzinę do centrum swojego miasta, lepiej wyskoczyć do sąsiadów. Ta remontowa nawałnica powoduje odpływ klientów - ogromne, wymierne straty rybnickich firm. Duże sieci handlowe sobie poradzą, ale małe firmy które stracą płynność finansową leżą na łopatkach. Mam nadzieję że ludzie biznesu dają wreszcie władzy, która żyje dla siebie i swojej promocji kopa w jesiennych wyborach.

 • ~jaro_t 2010-07-12
  10:01:04

  0 0

  Witam, a co z budową obwodnicy, łączącej ulicę Chabrową z Rudzką?? Miała się rozpocząć w tym roku.

 • ~elmo 2010-07-12
  10:19:27

  0 0

  Kolego jaro_t. Po pierwsze Budowlanych a nie Chabrową, a po drugie to łąki i las rozkopane są już od ponad miesiaca właśnie od strony Budowlanych i stacji shell . Narazie jakby ucichło ale zapraszam na plac budowy to sobie poogladasz.

 • ~qwerty 2010-07-12
  10:28:04

  0 0

  jedrek: czy Ty myslisz, ze sie tym ktokolwiek przejmuje? W UM wszyscy patrza tylko jak pozatrudniac krewnych i znajomych oraz jak przekonac ciemny lud, zeby kolejny raz na nich glosowali.

 • ~jedrek_1_1 2010-07-12
  11:34:38

  0 0

  qwerty - ja mam dosyć często z urzędem do czynienia. Tam jest trochę fajnych ludzi, ale relacje którepanują w UM to dla mnie jakaś paranoja. Bez zgody prezydenta ludzie się boją pierdnąć. W tym kontekście masz 100% racji - mało ważne co mieszkańcy, zainteresowani itd - ważne co powie Jedyny Nieomylny Adam, która na wszystkim zna się najlepiej na świecie. Na etapie, kiedy trzeba było przede wszystkim budować infrastrukturę to mogło się sprawdzać. Ten etap już minął a panujący układ temu miastu i jego mieszkańcom po prostu szkodzi.

 • ~ 2010-07-12
  11:59:43

  0 0

  jaro_t, i będzie. Tyle, że ta budowa nie będzie wymagała objazdów, więc nie jest tutaj wypisana.

 • ~wojtek144 2010-07-12
  13:28:01

  0 0

  Witam ujadaczy. jędrek_1_1 powieneś zapytać po prostu u źródła w UM a ty snujesz jakieś domysły- dorośnij. Grzechem zaniechania byłoby nie skorzystanie z środków zewnętrznych, wtedy ty pisałbyś inaczej. Andrzej Kopka to polityk małego formatu, który za wszelką cenę chce wrócić na rybnickie salony.

 • ~qwerty 2010-07-12
  13:37:04

  0 0

  wojtek144: wytlumacz mi w jaki to sposob w 2010 roku, roku oslabienia gospodarczego tych dotacji jest wiecej niz lacznie w latach 2007 i 2008 - w latach boomu gospodarczego ? I nie biore tu pod uwage ilosci zrobionych drog (bo ta tera zmoglaby byc wieksza, bo ceny sa nizsze), ale po prostu ilosc przeznaczonnych na remonty pieniedzy. Ktokolwiek probuje tu zaprzeczyc, ze Fudali w ten sosob robi sobie PR przed wyborami, ten jest chyba slepy. A na koniec sierpnia przyjda zakonczenia remontow w szkolach - juz w zeszlym roku pod jednym z artykulow na ten temat zwracalem uwage na wielokrotnie wiekszy budzet na remonty szkol w 2010 niz w latach poprzednich.

 • ~jedrek_1_1 2010-07-12
  13:45:30

  0 0

  wojtek144- nie rozumiem człeku co Ty do mnie rzeczesz... Odnośnie Fudalizmu - wiem to doskonale z urzędu, u źródła. Co do bałaganu i braku uzgodnień na drogach -za dowód wystarczy mi powrót do domu po szychcie. Co do funduszy - pisze że dobrze, że pozyskuja. To jak to robią (wszystko co leci bez ładu, składu i zarządzania) nie podoba mi się i to moja opinia - nie potrzebuję nikogo pytać o pozwolenia. A juz na pewno nie w urzędzie...

 • ~jedrek_1_1 2010-07-12
  13:48:31

  0 0

  co do Kopki - nie znam osobiście tego człowieka Z tego co widzę pod wywaidem z nim to koels zrobił w życiu więcej niż 3/4 radnych. To są dbobiero politycy małego formatu. Takie też mamy salony w tym mieście.

 • ~jedrek_1_1 2010-07-12
  14:14:30

  0 0

  wojtuś - a co do dorastania. wiesz, że twój przełożny Adam F w wywiadze do gazety wyborczej powiedział, że jego ulubiona postać literacka to Winnetou . A jak go słucham to myśłałem, że jest co najmniej na poziomie Czesia z Klanu, czy chociażby Tysusa z komiksu jak już mowa o kłopotach z czytaniem.

 • ~slawek287 2010-07-12
  15:05:29

  0 0

  Ludzie zamiast narzekać wsiadać na rower i heja sam zacząłem i super mi sie jedzie a mam do pracy 15 km w jedną stronę

 • ~Pit 2010-07-12
  15:25:26

  0 0

  Sławeczku a dzieciaczki do szkoły też rowerem podwozisz? A po pracy robisz zakupy? Chyba nie, bo pewnie u mamusi w lodówce nigdy niczego nie brakuje ;) Masz jeszcze może jakieś genialne rozwiązania, czy to już wszystko w temacie?

 • ~Fiodore 2010-07-12
  16:29:57

  0 0

  Szkoła w wakacje? oO... Zakupy na rowerze, czemu nie. Dawnej tylko tak się szybko zakupy robiło. Wystarczy zamontować koszyki i można połączyć przyjemne z pożytecznym i ZDROWYM.

 • ~AlicjaeR 2010-07-12
  16:32:58

  0 0

  To teraz już wiecie po co prezydent Rybnika chciał unowocześnić i wyposażyć w pas startowy lotnisko w Gotartowicach ;)

 • ~-rybniczanin- 2010-07-12
  17:19:30

  0 0

  Zupełnie brak jakiejkolwiek koordynacji ze strony UM. Niedawno remontowany był wiadukt na Zebrzydowickiej to można było przecież za jednym razem wyremontować ul. Zebrzydowicką skoro i tak była już zamknięta od ronda w stronę Zebrzydowic. Na pewno odbyło by się to mniejszym kosztem mieszkańców niż teraz jak jest zamknięta Raciborska. Urzędnicy! pomyślcie na przyszłość zanim podejmiecie jaka decyzję.

 • ~ 2010-07-12
  18:53:07

  0 0

  Uwielbiam po prostu czytać ludzi którzy o wszystko się pieklą. Nie remontują - źle, remontują - źle. Remonty należy wykonać, a obecnie miastu udało się pozyskać środki z różnych źródeł - kiedy zakończono budowe kanalizacji miasto ma pieniądze na wkład własny. Za rok może nie udałoby się pozyskać tych pieniędzy, a te które pozyskano mają określone terminy - nie można ogłosić przetargu za dwa lata, bo obecnie się dużo remontuje. Więc teraz prosżę o głos osoby które zamiast tymczasowych dolegliwości wolą zaprzepaszczenie pieniędzy i brak remontu przez kolejnych kilka(naście) lat. Kto tak woli?

 • ~fockus 2010-07-12
  20:07:40

  0 0

  No prosze jak sie wzieli to na całego... w tym przypadku na takie coś jak paczkę sobie poczekam, kurierka napewno natrafi na opory ruchu miejskiego, oni nie przesiądą sie na rowery, w efekcie bede miał ją pózniej lub wcale :(. Jak juz cos dojdzie to z pewnoscią dam napiwek za samo stanie w tych korkach :) Pozdrawiam

 • ~arszenik 2010-07-12
  22:25:37

  0 0

  APEL DO RYBNICKIEJ POLICJI!!!!!.Remonty remontami,każdy Rybniczanin oceni według siebie poczynania ówczesnej władzy na magistracie,ale to co kierowcy wyczyniają na skrzyżowaniu ulicy Mikołowskiej z Sybiraków to przechodzi ludzkie pojęcie.Znaki zmiany reorganizacji ruchu nikogo nie obowiązują,po prostu horror i nie cę być prorokiem,ale bez nieboszczyka się nie obejdzie.Wstyd mi za kierowców z Rybnika i okolić ."Droga Policjo"w tym miejscu możecie się wykazać!!!!

 • ~dizers 2010-07-12
  23:49:10

  0 0

  dzień świra cyt: "Rano lubie se o korkach słuchać, jak tkwią te chuje w tych jebanych autach" :D

 • ~jedrek_1_1 2010-07-13
  08:46:45

  0 0

  Pejter - tu nikt nie psioczy, że remontują - tylko jak to robią. Wiesz o tym, że Rybnik w zeszłym roku nie zmieścił się w rankingu 50 miast na prawach powiatu w pozyskiwaniu środków UE (a jest ich 65 w Polsce!). Jakby nie wydział edukacji to byłby chyba ostatni. Wiesz, że w pierwszych konkursach na schetynówki nie przeszły żadne rybnickie projekty na drogi? Efekt mamy teraz - dwa lata nic i hurrraaa łapta wszystko co się da. To nie jest dobra i racjonalna gospodarka. Zresztą - widać że rozwiązanie problmów komunikacyjnych to nie jest priorytet tych władz

 • ~Arteks 2010-07-13
  09:37:52

  0 0

  @jedrek - skończcie już smucić o tych dotacjach z UE bo to bardzo słaby argument w przypadku miasta, które przez wiele lat było w elicie!!!, a w jednym roku chyba na pierwszym miejscu w pozyskiwaniu środków unijnych. To tak jakby Tuskowi wypominać większe bezrobocie i mniejszy PKB niż dwa lata temu... A sam przecież musisz wiedzieć, że nasze województwo rządzone przez PO cały czas sobie nie radzi z absorbcją unijnych środków ale o tym lizusy PO wolą nie mówić. Poza tym pozwolę sobie zauważyć, że dla Fudalego i jego ekipy ważniejsze jest dobro miasta i poprawa jakości korzystania z dróg niż własny interes. Dlatego, że natłok takich remontów jest faktycznie bardzo uciążliwy dla mieszkańców i ludzie na nich będą psioczyć właśnie teraz przed wyborami. Dosyć ryzykowne przedsięwzięcie ale przypomnę, że w 2006 roku remontowano pl. Wolności przez co całe centrum było zablokowane, a i tak wygrał Fudali. Myślę, że większość ludzi jest wyrozumiała. Za 1-2 lata wszyscy kierowcy odczują postęp w tym temacie. W Katowicach też była histeria jak remontowano wiecznie zatłoczoną Mikołowską. Teraz jeździ się po niej ja po talerzu, a nikt o tym nie pamięta jak to było w czasie remontu. A czy u nas ktoś pamięta o uciążliwym remoncie Wyzwolenia? Trzeba to przeżyć żeby żyło się tu lepiej. Jedynie płaczki z PO będą kiedyś opowiadać swoim wnukom jak to się ciężko żyło za Fudalego, który ciągle coś robił, coś budował i coś remontował ;)

 • ~jedrek_1_1 2010-07-13
  09:54:06

  0 0

  Arteks - zgadzam się z Tobą że województwo sobie z tym nie radzi.Z tego co wiem, nie radzi sobie praktycznie żadne województwo w tym kraju!! Rybnik był liderem i nie zaprzeczam temu przecież. Pokazuję prawdziwe informacje! Był liderem - to fanfary oglaszaly to wszem i wobec, bito pokłony wobec Adasia- nie jest, należy być cicho? Wiem, że informacje nie zawsze są na ręke wladz - ale cenzury juz podbno nie ma. I skończ mi z tym przypisywaniem do PO, bo ja cię tutaj akurat od pracowników Adasia czy PISiurków nie wyzywam. A to równie uprawnione.

 • ~rybnickicaly 2010-07-13
  23:44:19

  0 0

  Ja też tylko z netu wiem o zmianie rozkładu dla autobusów , a w Gazecie Rybnickiej nic mądrego tylko na każdej stronie zakuty łeb starego dziada, co winien całego bajzlu w naszym mieście . W TVT dwaj durnie: "Panie Jacku, Panie Grzegorzu..." steremu zakutemu łbowi bez wazeliny się ...wciskają, zamiast coś pożytecznego przekazać ! Ale kupa w Rybniku ! "Jaki Pan, taki kram." !!! A drogi będą odnowione i śliczne na wybory - tę kiełbasę juz znamy ! -Żegnaj Adamie !

 • ~wojtek144 2010-07-14
  09:40:31

  0 0

  ~rybnickicaly jesteś dziwny jakby niedorobiony. Twoja krytyka jest nielogiczna, a używanie obraźliwych słów świadczy o małym ilorazie inteligencji.

 • ~rybnickicaly 2010-07-18
  23:12:52

  0 0

  Dziękuję Ci bardzo "~wojtek144", ale "com napisał, napisałem..."! Twoja inteligencja ~wojtek144 jest nadzwyczajna i wielkość niedościgniona... Pozdrawiam Cię serdecznie, a jak Cię spotkam w korku to Ci pomacham !

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy "Okrąglaczek" w Rybniku to potrzebna miastu inwestycja?
Oddanych głosów: 530