zamknij

Wiadomości

Rybnickie seniorki walczą o przywrócenie ulg na bilety autobusowe

2013-04-24, Autor: Dominika Kuśka
Wraz z nowym rokiem zmieniły się zasady korzystania z przejazdów ulgowych w rybnickich autobusach. Nowe przepisy dotyczą również seniorów. Najstarsi rybniczanie są oburzeni zmianą wieku, od którego można korzystać z ulg i postanowili zawalczyć o swoje prawa z władzami miasta. Wygląda jednak na to, że niewiele wskórają, bo urząd miasta zmienił przepisy właśnie pod naciskiem jednego z pasażerów.

Reklama

Dotychczas było tak: z przejazdów ulgowych mogły korzystać kobiety ze statusem emeryta od 60. roku życia oraz mężczyźni ze statusem emeryta od 65. roku życia. Zaś wszyscy seniorzy, niezależnie od tego, czy są na emeryturze, od 70. roku życia mogli jeździć za darmo. Przepisy zmieniły się się od początku 2013 roku: wszyscy, którzy ukończyli 65 lat, niezależnie od płci oraz statusu społecznego, mogą podróżować z biletem ulgowym. – Ujednoliciliśmy przepisy dotyczące ulg dla seniorów. Uważam, że warunki przejazdów obecnie są dla seniorów dużo korzystniejsze. Tak naprawdę z ulg korzystają teraz nie tylko emeryci, ale wszyscy seniorzy. Musieliśmy zrobić porządek po skargach jednego z rybniczan – tłumaczy Kazimierz Berger, dyrektor Zarządu Transportu Drogowego w Rybniku.Porządek, o jakim mówi Kazimierz Berger, należało zrobić po skardze, jaką pewien rybniczanin wniósł do Pełnomicnika Rządu ds. Równego Traktowania. Mężczyzna uważał, że przepis o różnym wieku przyznawania ulg dla kobiet i mężczyzn jest dyskryminujący i powinien zostać ujednolicony (czytaj więcej). Sprawa zaszła bardzo daleko – rybniczanin pozwał miasto do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Rada Miasta Rybnika zmieniła więc przepisy i ujednoliciła wiek, od którego mężczyznom i kobietom przysługują ulgi.

Nowe przepisy, choć usatysfakcjonowały rybniczanina, nie spodobały się seniorkom z Rybnika. – Kiedyś byłyśmy aktywne zawodowo, uczciwie pracowałyśmy, a teraz odbierają nam ulgi. Musimy płacić za bilet tyle samo, co osoby pracujące. Nie mamy tyle pieniędzy, żeby płacić prawie 4 złote za przyjazd do centrum miasta, a chcemy być jeszcze aktywne. Cofnięcie ulg to ograniczenie aktywności psycho-fizycznej seniorów w naszym mieście – argumentuje Janina Dąbrowska, jedna z działaczek na rzecz przywrócenia seniorom ulg w autobusach.

Oburzone seniorki postanowiły rozpocząć walkę z władzami miasta. Ich działanie znalazło się również wśród trzech projektów, które razem z Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych będą realizować seniorzy z naszego miasta (czytaj więcej). Seniorki chcą zorganizować happening oraz zbierać podpisy pod petycją o zmianę ich zdaniem krzywdzących przepisów. Czy jednak działaczki zdają sobie sprawę, że po ujednoliceniu przepisów więcej osób może korzystać z ulg? – Obawiam się, że seniorki nie sprawdziły dokładnie, jakie przepisy obowiązywały wcześniej. Te panie są emerytkami poniżej 65. roku życia, więc ulgi z ich perspektywy zostały ograniczone. My daliśmy paniom wolną rękę i pomagamy im realizować projekt, tak jak obiecywaliśmy. Niemniej jednak, uważam, że komunikacja miejska powinna być bardziej otwarta na potrzeby mieszkańców. Gdyby np. bilety były tańsze, więcej ludzi chciałoby jeździć autobusami – mówi Piotr Masłowski, dyrektor CRiS-u.

Same panie z kolei sugerują, że będą usatysfakcjonowane dopiero wtedy, gdy władze przywrócą im ulgi. – Nie mamy nic przeciwko temu, żeby mężczyźni czy osoby nie będące emerytami też korzystały z ulgowych przejazdów. Bardziej sprawiedliwy byłby zapis w regulaminie, umożliwiający korzystanie z ulg wszystkim seniorom, ale od 60. roku życia, a nie od 65. roku życia – sugeruje Janina Dąbrowska. – Nawet jeśli projekt CRiS-u się nie powiedzie, będziemy tę sprawę nagłaśniać aż do osiągnięcia celu – dodaje.

Seniorki są już po spotkaniu z władzami miasta oraz z Kazimierzem Bergerem. Póki co, nie udało im się nic wywalczyć. – Powiem krótko. Tym paniom będzie bardzo trudno cokolwiek wywalczyć. Projekt uchwały był widoczny w Biuletynie Informacji Publicznej urzędu miasta i nikt nie zgłosił uwag. Władze ujednoliciły prawo, a teraz ktoś próbuje to zepsuć – podsumowuje Kazimierz Berger.

A jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Rację mają władze miasta, czy rybnickie seniorki?
Oceń publikację: + 1 + 3 - 1 - 9

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (11):
  • ~LondOn 2013-04-24 09:53:57

    kazimierz berger to chyba jednak najmniej reformowalny typ. do komunikacji miejskiej trzeba mieć nowoczesne podejście, a ten pan myśli jakby rządził PKS'em. zmiana prawa to od razu psucie czegoś. pewnie, po gówno cokolwiek zmieniać, tkwijmy dalej w tym marazmie ;) jakie władze miasta taki ztz

    0 0
  • ~wojok 2013-04-24 12:44:21

    Całkowicie się zgadzam że tacy osobnicy jak pan B. są wychowani w odległych czasach komunizmu i powinni być dawno odstawieni na boczny tor. To nie te czasy szanowny panie i nie te realia. Coś się pomyliły epoki, ale to wina wieku człowieku. Na beton ciężko znaleźć dobry sposób.

    1 0
  • ~hub381 2013-04-24 15:06:58

    A co Wam przeszkadza p.Bergier ? Że dba o miejską komunikację ? Oj nieudacznicy.....

    0 1
  • ~dominika40 2013-04-24 17:11:39

    A ja się zastanawiam po co ulgi? Jeden jeździ za darmo,drugi za 3,80. Niech bilet kosztuje 2zł dla wszystkich. Osoba pracująca jeździ co dnia do pracy,emeryt może częściej pojedzie do lekarza,ale nie co dnia.W sklepie też zrobić ulgi -chleb dla emeryta po 1zł????

    0 1
  • ~wojtek_jj8 2013-04-24 17:39:53

    Jak to jest z tą równością państwa wobec prawa obywatela? Te kobiety które pracują obecnie do 65 roku życia muszą nie tylko pracować ale i płacić za przejazd, "stare" 60-letnie emerytki odpoczywają i chcą jeździć za darmo. Kobity opamiętajcie się, bo swoimi żądaniami wystawiacie się na pośmiewisko. Kije do rąk i nordic walking jak emerytura za niska.

    0 1
  • ~major666 2013-04-24 17:39:54

    nierówne traktowanie to tak jak było dotychczas - wiek emerytalny 60 i 65.

    0 1
  • ~ 2013-04-24 19:48:58

    Ulga dla dzieci a reszta - zgadzam się całkowicie z dominika40.
    Poza tym co na to feministki?

    0 1
  • ~lukaszn84 2013-04-24 20:53:13

    HAHAHA ZA DARMO UMARŁO !!!

    0 1
  • ~Marcin-P 2013-04-24 20:59:58

    prawda jest taka ze wszyscy pracujemy na emerytow i to sie nie zmini ulgi ok. popieram ale wkurza mnie jedno ,czesto ustepuje miejsca starszym i ani razu nie uslyszalem slowa dziekuje tak jakby to byly swiete krowy w kosciolach za miejsce w lawce placa zegnja sie przy najmniejszej kapliczce a slowa dziekuje nie znaja

    1 1
  • ~minowa 2013-04-25 11:21:28

    Jakim prawem w ogóle są ulgi dla starszych ? To jakieś bidoki ? A może to emeryci górniczy i ich nigdy nie pracujace żony z emeryturami 2500-3500zł ?

    0 1
  • ~jurempus 2013-04-25 15:05:34

    taki emeryt ma 2 razy więcej emerytury niz ja pensji z roboty.A jak sie nie podoba to na działke sadzic pietruche

    0 2

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy to dobrze, że konferencja "Tęczowa zaraza - antychrześcijańska rewolucja w Polsce” nie odbyła się?




Oddanych głosów: 2675