Rybnickie Regaty Żeglarskie przy silnym wietrze

2011-04-14, Autor:
Sezon regatowy w naszym mieście rozpoczął się od Rybnickich Regat Żeglarskich.

Impreza na Zalewie Rybnickim ściągnęła na start zawodników klas Optimist, Laser 4.7, Europa i Ok dinghy w międzynarodowej obsadzie. W piątek przy silnym, porywistym wietrze rozegrane zostały trzy wyścigi. Drugi dzień to porywy wiatru w momentach do 18 m/s. Komisja sędziowska odroczyła biegi do godz. 14:00. Później odbyły się dwa wyścigi przy silnym wietrze. W klasie Optimist dominowali zawodnicy z Rybnika, natomiast w eliminacji do Mistrzostw Europy w Laserze 4.7 zawodnicy z Warszawy. Nie wszystkim przy trudnych warunkach udało się kończyć wyścigi, a dodatkowo rywalizację utrudniała niska temperatura.

Trzeciego dnia warunki były iście żeglarskie, z przewagą silnego wiatru do 15 m/s. Komisja Regatowa w ciągu trzech dni pozwoliła rozegrać 7 wyścigów. Eliminacje do Mistrzostw Europy były pomyślne dla warszawskich żeglarzy. Wygrał zawodnik SWOS Warszawa Lew Gołda. Trzecie miejsce w klasyfikacji dziewcząt zajęła Julia Stefaniak z TS Kuźnia Rybnik. W Optimiście pierwsze trzy miejsca zajęli rybniczanie. Wygrał Cyprian Błaszczyk, druga była Agnieszka Dubiel, a trzeci Wojciech Bartoniek. W klasie Europa wygrał Jeremi Zimny z Wolsztyna, a w Ok dinghy Janusz Stobiński z AZS Poznań.

Regaty były pierwszym sprawdzianem dla zawodników klasy Laser 4.7 aspirujących do startu w Mistrzostwach Europy, które zostaną rozgrywane na wietrznym akwenie w Workum (Holandia). Było to dobre przetarcie krajowej czołówki przy silnym wietrze. Po raz pierwszy w tych regatach startowali „Optimiści” w kat. Open, natomiast dla klasy Europa były to zawody Pucharu Polski.