zamknij

Organizacje pozarządowe

Rybnickie organizacje przyjazne wolontariuszom

2011-12-17, Autor: 
Dwa rybnickie stowarzyszenia znalazły się w prestiżowym gronie 70 organizacji z całej Polski, wyróżnionych tytułem „Organizacja przyjazna wolontariuszom”.

Reklama

Uroczysta gala, podczas której przyznawano wyróżnienia, odbyła się 1 grudnia w Centrum Artystycznym Fabryka Trzciny w Warszawie. Konkurs zorganizowany przez Sieć Centrów Wolontariatu miał za zadanie wyłonić organizacje i placówki, które tworzą przyjazne środowisko pracy dla wolontariuszy, dbają o ich rozwój, właściwą organizację i koordynację pracy, a także wspierają ich w codziennych aktywnościach.

– W ciągu trzech lat współpracowaliśmy z ponad 160 wolontariuszami, którzy przepracowali ponad 15 tys. godzin. Co jest takiego, że wolontariusze chętnie do nas przychodzą i przede wszystkim z nami zostają? Dbamy o każdego, żeby czuł się dobrze. Wszyscy nasi wolontariusze przechodzą szkolenia prowadzone przez doświadczonych pedagogów, dzięki którym mogą się dowiedzieć, jak zajmować się osobami niepełnosprawnymi, jak organizować zajęcia, żeby były ciekawe. Warsztaty z trenerami, z psychologami, warsztaty teatralne – wszystko to służy temu, żeby wolontariusze mogli poczuć się fachowo, żeby czuli się docenienie, ale też, żeby jako grupa się zintegrowali – mówi Joanna Tarnowska ze stowarzyszenia Razem.

 

– Środowisko osób niepełnosprawnych jest trudne. Kiedy przychodzi do nas 20 osób to wiem, że z tej grupki zostanie 2,3 wolontariuszy. Mamy pełny szacunek do tych którzy zostają, to są takie nasze perełki – mówi Elżbieta Piotrowska, prezes stowarzyszenia Oligos.

 

Jak zapewniają przedstawicielki obu stowarzyszeń, pomoc wolontariuszy jest nieoceniona. Wolontariusz wśród osób niepełnosprawnych jest osobą, która ubarwia świat tej osobie, w nosi jakąś nadzieję, wnosi kolory tęczy – mówi Elżbieta Piotrowska. – Ze względu na zasługi i sukcesy naszych wolontariuszy w tym roku po raz pierwszy organizujemy swoją wewnętrzną galę wolontariatu w ramch której będziemy przyznawać statuetkę Wolontariusza Roku 2011 Stowarzyszenia Oligos. Chcemy żeby wolontariusze czuli się godnymi partnerami w tej naszej działalności – dodaje prezes stowarzyszenia Oligos.

 

Jak wynika z obserwacji przedstawicielek obu stowarzyszeń, wolontariat to często świetny sposób, żeby zdecydować się na daną ścieżkę kariery, upewnić się, co chcemy robić w życiu. – Dużo naszych wolontariuszy pod wpływem tej pracy zmieniło swoje ścieżki życiowe, ścieżki edukacyjne. Mamy kilka osób, które zmieniły kierunek studiów, bo poprzez działalność w stowarzyszeniu zrozumiały, że pomoc niepełnosprawnym to jest właśnie to, co by chciały w życiu robić – mówi Joanna Tarnowska.

Oceń publikację: + 1 + 6 - 1 - 3

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
 • ~ 2011-12-17
  10:41:53

  0 0

  Co chwilę artykuł o wolontariacie ;/ Czy portal czerpie jakieś korzyści promując wolontariat?? Strasznie temat na czasie. Po to jest to nagłaśniane bo wcale z tym wolontariatem nie jest tak różowo. Uczepiliście się tego tematu jak rzep psiego ogona. Ludziom teraz potrzeba godziwej pracy i płacy za wykonywanie danej pracy. Po prostu to jest szukanie jeleni i bogacenie się za nich poprzez nie płacenie wynagrodzenia. Czy szefowie tych różnych stowarzyszeń nie zarabiają również?? A czego utrzymują rodziny?? Ja jako osoba młoda pracując chcę zarobić wykonując pracę a nie robiąc za jelenia inni bogacą się w ten sposób. JA też mam życie wydatki. I większość ludzie powie to samo.

 • ~adorus 2011-12-17
  14:57:42

  0 0

  a może zapytamy też za czyje pieniądzie został wynajęty hotbus.... i ile to dokładnie kosztowało....

 • ~Robin Tell 2011-12-17
  15:55:02

  0 0

  Mateusz masz rację, ja chociaż nie jestem żadnym ekonomistą ani socjalistą uważam, że nasi "kapitaliści" płacąc marne pieniądze swoim pracownikom sami podcinają gałąź, na której siedzą, bo ogranizają tym sposobem krąg swoich nabywców. Może prrzyjść taki czas, że udławią się tymi swoimi wyrobami i usługami oraz pieniędzmi.

 • ~jarotar 2011-12-17
  16:31:54

  0 0

  Mateusz20- Nagłaśnianie jest potrzebne bo ten wolontariat dobrze funkcjonuje. Nikt na wolontariuszach się nie bogadzi, może porozmawiasz z którymś i on Ci opowie czym jest wolontariat. Tak głośno o wolontariuszach bo organizacje w ten sposób chcą im podziękować za ich pracę i zangażowanie. Nikt nikogo nie zmusza do pracy, wolontariusze zgłaszają się sami. Co do szefów tych organizacji, oni normalnie pracują w zakładach pracy i tam zarabiają, a na stowarzyszenia poświęcają wolontarystycznie swój czas wolny, żeby robić coś pożytecznego dla innych!

 • ~ 2011-12-17
  16:49:47

  0 0

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii. Redakcja

 • ~michaszs 2011-12-17
  17:10:22

  0 0

  Śmieszą mnie te artykuły o wolontariacie. Jedni są co tydzień tutaj wychwalani pod niebiosa, a inne organizacje są w cieniu.

 • ~jarotar 2011-12-17
  18:45:52

  0 0

  Michaszs Każdy ma równy dostęp do mediów. A ci co są wychwalani, starają się by o pracy ich wolontariuszy było głośno. A z Rybnika tylko te 2 organizacje otrzymały certyfikat Organizacji przyjaznej wolontariuszy i rybniczanie powinni być z tego dumni, bo to zaszcyt dla Rybnika:)

 • ~ 2011-12-18
  12:48:53

  0 0

  Mateusz20 jezeli bedziesz sie uczył bedziesz mial godziwą prace i wynagrodzenie

 • ~grzesnick 2011-12-18
  13:49:16

  0 0

  Mateusz - ja mam takie doświadczenie, że absolwent studiów nie potrafi nawet obsłużyć faksu...Nasze szkoły dają może wiedzę, ale niewiele w tym umiejętności potrzebnych pracodawcy .Z racji, że podejmuję w tym zakresie decyzje to jak tylko mam okazję to wybieram ludzi, którzy w życiu coś zrobili i komuś już pomogli. Pozdrawiam wszystkich, którzy potrafią zrobić coś bezinteresownie!

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Najczęściej czytane

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?
Oddanych głosów: 5289