zamknij

Wiadomości

Rybnicki SOR przepełniony. Pacjenci leżą na korytarzu. Dyrektor: liczba pacjentów jest większa, niż możemy normalnie obsłużyć

2024-06-17, Autor:  lk

Rybnicki Szpitalny Odział Ratunkowy w ostatnim czasie, przeżywa oblężenie. Pacjenci przyjeżdżają z całego regionu, a na oddziale brakuje miejsc, w efekcie czego pacjenci leżą na korytarzach. Co jest powodem takiej sytuacji? Dyrekcja WSS nr 3 w Rybniku wyjaśnia.

Reklama

Od jakiegoś czasu w rybnickim szpitalu można zauważyć łóżka z pacjentami na korytarzu Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Jedna z Czytelniczek poinformowała nas, że przez trzy dni leżała właśnie na korytarzu, a lekarze tłumaczyli się brakiem miejsc na internie. Czwartego dnia została przeniesiona do jednej z sal do obserwacji pacjentów SOR-u i jak mówi, chociaż leżała za zamkniętymi drzwiami.

- Przyjęli mnie na oddział i tak tu leżę, bo co mam zrobić. Nie ma miejsca w sali, a nie mogę iść do domu — mówi inny pacjent.

Interna zapelniona, SOR ma problem 

Niedawno w WSS nr 3 w Rybniku uruchomiono po prawie 3 latach przerwy, oddział wewnętrzny, jednak nie działa on w pełnym możliwym obłożeniu. Na internie jest ponad 20 łóżek, które są praktycznie cały czas zajęte przez chorych. Rybnicki SOR miesięcznie przyjmuje około 4 tys. pacjentów i w przypadku potrzeby dłuższej hospitalizacji bywa przepełniony.

- Szpitalny Oddział Ratunkowy jest tym miejscem w szpitalu, gdzie pierwsza diagnostyka musi być wykonywana, żeby wiedzieć, czy pacjent ma być hospitalizowany, czy nie, czy pacjent ma być hospitalizowany na takim, czy na innym oddziale. Zgodnie z zasadami, SOR jest oddziałem szpitalnym. To nie jest liczba przyjęć, która przyjmuje pacjenta, kwalifikuje i kieruje dalej. Tutaj pacjent ma prawo być przyjęty na oddział. Warunki dla chorych są, jakie są, a też liczba pacjentów jest większa, niż możemy normalnie obsłużyć. Uruchomiliśmy oddział interny, on funkcjonuje, będzie się rozwijał. Uruchamiając ten oddział, mówiłem, że będziemy małymi krokami go rozwijać, bo po 2,5 roku niefunkcjonowania tego oddziału nie da się nagle uruchomić go w pełnym możliwym obłożeniu. Proszę też pamiętać jeszcze o tej sytuacji, że szpital jest w remoncie. Powoduje to, że musimy zamykać od góry do dołu wszystkie skrzydła danego kierunku. Tych pacjentów trzeba gdzieś przenieść. Mimo to szpital cały czas funkcjonuje, nie zatrzymaliśmy pracy szpitala. Na internie jest ponad 20 łóżek, na tych dwudziestu paru łóżkach rzeczywiście interna funkcjonuje i ma pełne obłożenie. Obiecuję, że ona się będzie rozwijać. Udaje nam się pomału dotrudniać lekarzy — tłumaczy Jarosław Madowicz, dyrektor WSS nr 3 w Rybniku.

Szpitale odmawiają przyjęć pacjentów

Dyrektor podkreślił również, że przy tej ilości pacjentów, jaka trafia na rybnicki oddział ratunkowy, konieczne jest przeorganizowanie oddziału. Jednak na to potrzeba kolejnych nakładów finansowych. Innym problemem, na który zwrócił uwagę dyrektor, jest fakt, że pacjentów rybnickiego SOR nie chcą przyjmować inne szpitale.

- Jeśli będą środki finansowe, to z pewnością SOR, pomimo że jest po jakiejś tam remoncie parę lat temu, widzimy dzisiaj, że musi jeszcze zostać troszeczkę przeorganizowany. Czekamy na środki z KPO, które myślę, że pomogą nam przeorganizować ten SOR. Pacjenci są przyjmowani do SOR-u, są tam diagnozowani i są też leczeni w SOR-ze. Muszę powiedzieć, że oprócz tego, że interna ma pełne obłożenie w tym momencie, to należy wziąć pod uwagę też to, że inne szpitale nie chcą na tych naszych pacjentów przyjąć. Wykonujemy regularnie telefony do innych szpitali, ale oni nam odmawiają. Już był taki moment, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nas obligował do raportowania, czy dzwonimy do innych szpitali, czy nie. Mamy do domu odsyłać ludzi, bo leżą w trochę mniej komfortowych warunkach? Nie, bo taki pacjent jest leczony, jest diagnozowany, jest opieka, więc... Na SOR-ze zawsze są pacjenci. Jedni leżą krócej, drudzy leżą dłużej i nie zawsze jest tak, że oddział jest przepełniony, a pacjenci przebywają na korytarzach — mówi.

Jeżeli dochodzi do niebezpiecznego zdarzenia, czy sytuacji, ludzie udają się na SOR, oczekując pomocy medycznej. Na rybnickim oddziale ratunkowym całodobowo pracuje sześciu lekarzy. Dwóch konsultuje dzieci, a czterech osoby dorosłe. Nie każdy zdiagnozowany pacjent musi być hospitalizowany, jednak duża część z nich zostaje pacjentami szpitalnymi. W ocenie dyrekcji oddział ratunkowy robi więcej, niż mógłby robić.

- Popatrzmy też, jak działa szpital w szerszej perspektywie. Na przykład, nasz szpital ma chirurgię dziecięcą. My nie mamy SOR-u chirurgii dziecięcej. Taki najbliżej jest w Katowicach-Ligocie. Mimo to przyjmujemy tych małych pacjentów, którzy trafia do nas na SOR. Jest specjalny dyżurny wyznaczony w ramach SOR-u, który te dzieciaki przyjmuje. To samo jest z pediatrią, no bo pediatria i chirurgia dziecięca są w Ligocie. Robimy więc nawet ponad to, co powinniśmy robić. To tylko pokazuje, że te warunki lokalowe musiałyby być większe i szersze, to jest problem infrastruktury. Nie są problemem ludzie. Mamy sześciu dyżurnych lekarzy całodobowo. Nie ma w pobliżu drugiego takiego SOR-u, który miałby aż sześciu lekarzy całodobowo. Także naprawdę szpital, może społecznie jest nie dobrze odbierany przez swoją historię, z dużymi emocjami, ale w mojej ocenie, po tych już prawie dwóch latach, kiedy ja tu jestem dyrektorem, w porównaniu z innymi szpitalami, nasz robi bardzo dobrą robotę - tłumaczy Jarosław Madowicz.

 

Oceń publikację: + 1 + 146 - 1 - 72

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (29):
 • ~Franek 7 2024-06-17
  11:26:15

  58 36

  Ja się pytam gdzie są te miliardy zabrane samorządom w haraczu jaki płacą przedsiębiorcy w 9% składce zdrowotnej od dochodu. Wprowadzone polskim ( tfu) ładem przez bolszewików z PiSu. To są grube, grube miliardy a poprawy żadnej w służbie zdrowia jak nie było tak nie ma. Te pieniądze zapewne trafiły wszędzie ale nie do służby zdrowia. Pisowcy rozkradli tak jak ten fundusz sprawiedliwości.

 • ~rosthost1 2024-06-17
  12:16:56

  40 50

  ~Franek 7 od pół roku rządzi PO i KO i cała reszta. Co tam robicie. Aha w Brukseli tak dogadujecie tematy że Kontrowersyjne prawo w UE przyjęte -obowiązek przywracania zdegradownych ekosystemów. Polska wraz z grupą państw głosowała przeciw, jednak z tej koalicji wyłamała się Austria. Brawo !!!! Ekosystemy będą a Polaków już nie!!!! Arteks, Franek i Wariant - umiecie coś załatwić - poza polskim narodem na Amen?! Wina Pisu, wiatru, Austrii, chleba, maki, powietrza i wszystkiego innego?!?!?

 • ~dr_Moriarty 2024-06-17
  12:38:43

  60 42

  Franek7, daj sobie spokój z tą tanią propagandą. Z chwilą, kiedy na granicy śmierć poniósł polski żołnierz, a w mediach widać filmiki z monitoringu miejskiego, na których niemiecka policja podrzuca do Polski nielegalnych migrantów bez żadnej reakcji polskiego rządu, takie teksty o rzekomych złodziejach z PiS na nikim już nie zrobią wrażenia.

  Dziwnym trafem zaśmiecasz to forum zawsze skierowując dyskusję na kwestie antypisu, nic innego nie masz do powiedzenia. Wnioskuję zatem, że jesteś płatnym trollem z jakiejś farmy, być może rosyjskiej. Biorąc pod uwagę obecny rozwój wypadków w kraju, szukałbym już na twoim miejscu roboty u obecnej opozycji.

  I nie pisz, że to pis sprzedawał wizy w tysiącach murzynom, bo sam Szczerba w komisji przyznał, że było 607 nieprawidłowości w kolejce wizowej, zaś wiz wcale nie sprzedawano na straganach. Szczerba już z tej komisji dał nogę do UE, ona sama zaś nic więcej nie ustaliła.

  Fundusz sprawiedliwości? Czytałeś ustawę? Polecam szczególnie dział 5, Rozdział 1, paragraf 36. Afera nadmuchana z niczego.

  Pamiętasz jeszcze paliwo po 5.19?

  Niestety, pod wpływem najbardziej podłej, wulgarnej i obliczonej na aktywizację najniższych emocji, propagandy Polacy dali się nabrać na powrót bohaterów afery taśmowej. Nie macie pojęcia jak groźnych, niebezpiecznych, nienawidzących Polski i pałających chęcią zemsty za 8 lat odsunięcia od władzy ludzi wybraliście sobie do władzy. Oni podpiszą najbardziej restrykcyjne wymysły UE, które zrobią z was kompletnych nędzarzy. Drakoński wzrost cen za media i upadek NFZ to dopiero początek.

  Zajadą polską gospodarkę - już Gdańsk traci cargo na rzecz portów niemieckich. Stawiam dolary przeciwko kamieniom, że nie będzie żadnych rozwojowych projektów, wyprzedadzą polski majątek. Zabronią wam jeździć samochodami, wprowadzą zielony ład i dyrektywę budynkową. A do tego wszystkiego wprowadzą euro i wywiozą złoto z NBP.

  Z tych groszy, które wam zostaną dalej będziecie sponsorować wojnę na Ukrainie, a za chwilę będziecie utrzymywać masowo kierowanych tu murzynów. A za kolejną pójdziecie na front wojny z Rosją, żeby kupić UE kolejna lata spokoju. Po czterech latach rządów waszych zbawców z tego kraju nie zostanie nic. Nastąpi masowa emigracja za jakąkolwiek pracą na zachodzie.

  Wystarczyło głosować w październiku za Polską, a nie za zdychającą Europą i wziąć udział w referendum. Chcieliście ebać pis, więc teraz oni będą ebać was. Podpisaliście wyrok na siebie, wasze dzieci i wnuki. Gratuluję.

 • ~Franek 7 2024-06-17
  12:54:11

  44 38

  Moriaty- ci imigranci przetworzeni przez Niemców to są ci aktorzy z Bollywood, którym Wawrzyk sprzedawał wizy po 5000€. Wizy im się kończą to ich Niemcy zgodnie z międzynarodowym prawem odsyłają do kraju, który wydał tą wizę. Ja ci powiem, że będzie ich dużo, dużo więcej i przekonamy się w końcu ile tych wiz Wawrzyk sprzedał tym ludziom. Może była o kilku dziesiątkach tysięcy a PiS się wypierał że góra 200 sztuk. To teraz będzie można policzyć i się w końcu dowiedzieć.

 • ~Franek 7 2024-06-17
  12:56:04

  40 39

  Rosthost- trudno naprawić w pół roku coś co PiSuar niszczył osiem lat. To tak jakbym się rozpędził samochodem do 120 i uderzył w drzewo i oddał ci twierdząc że to twoja wina i kiedy naprawisz.

 • ~Franek 7 2024-06-17
  12:59:18

  40 37

  Ja rozumiem, że za PiSu służba zdrowia to była kraina mlekiem i miodem płynąca ? ;)))
  Powtórzę jeszcze raz, że będziemy się wygrzebywać z PiSowskiego socjalizmu przez 30 lat jak z tego po Gierku. A jak już wyjdziemy na prostą to znowu przyjdą bolszewicy w stylu PiS i zdewastują wszystko a później będą mówić, że to wina tych co pół roku temu doszli do władzy. I tak w koło Macieju.

 • ~dr_Moriarty 2024-06-17
  13:02:52

  36 41

  Franek 7, rozumiem, że ktoś ci płaci za powielanie tych bzdur. Ludzie, których tu Niemcy wrzucają, nie posiadają żadnych dokumentów. Załóż sobie twittera i śledź sytuację na bieżąco, bo wiele osób wrzuca materiały ze swoich miast.

  Niemiecka policja zwija nielegalnych migrantów ze swoich ulic, wciska im do podpisu dokumenty, że niby zgadzają się na relokację. Gdyby relokowali ich legalnie, to po pierwsze, nie musieliby im wciskać tych dokumentów, po drugie - nie musieliby ich podrzucać po cichu za pomocą radiowozów.

  Wygląda na to, że cała sprawa została ukartowana po cichu pod stołem. A "afera wizowa" wybuchła, żeby zrzucić wszystko na PiS. Ale mamy XXI wiek, media społecznościowe i telefony komórkowe. I można śledzić sytuację niezależnie od oficjalnej propagandy rządowej. Dlatego właśnie już idzie ustawa, zgodnie z którą będą je legalnie prześwietlać. A to wszystko dzięki wam drogie ebać pisy. Ciekaw jest kiedy w waszych umysłach nastąpi tąpnięcie i zdacie sobie sprawę z tego, jak bardzo daliście się nabrać i jaką pętlę zarzuciliście sobie na szyję.

 • ~Otto 2024-06-17
  13:23:22

  49 31

  Zabawne, 100 dni rzadu Tuska dawno juz minelo. Z jego pustych obietnic nic nie zostalo. Nawet swoich glupich wyborcow wprost wysmial.
  Jak za pol roku beda likwidowac ten szpital, to wyprane mozgi nadal beda wierzyc, ze to wina PiSu. Dramat.

 • ~Franek 7 2024-06-17
  13:52:27

  34 33

  Moriarty- trzeba mieć rozumek PiSowca żeby uwierzyć, że niemiecka policja wyłapuje Bogu ducha winnych emigrantów a następnie przywozi ich do Świecka albo Zgorzelca i tam zostawią na ulicy po czym wraca do Niemiec. To tylko wyjątkowe osobowości porażone propagandą TV Republika są w stanie w to uwierzyć. No ale co zrobić. Prości ludzi uwierzą we wszystko. Kiedyś uwierzyliście w zamach smoleński i wiele, wiele innych bzdur.

 • ~Otto 2024-06-17
  13:59:02

  29 27

  Franus twoj umysl wierzy, ze jak Dżamal Tusk powiedzial, ze bedziesz beneficjentem paktu migracyjnego, to znaczy, ze dostaniesz pieniazki?

  Twoj nowy minister chce placic odszkodowania Niemcom za II Wojne Swiatowa, moze to tez jest w twoim interesie? Jezeli taki jest twoj interws, to znaczy ze dzialasz na szkode tego kraju i jego obywateli.

 • ~hub381 2024-06-17
  14:22:19

  45 4

  Nie narzekajmy na Rybnicki SOR. Tam robią co mogą aby pomóc chorym.

 • ~Franek 7 2024-06-17
  14:30:30

  22 30

  Otto- nie słyszałem o tych bzdurach o których napisałeś. Być może dlatego, że jest to rzeczywistość alternatywna prezentowana wyłącznie w TV Republika dla osób z odpowiednim upośledzeniem percepcji a ja ścieku nie oglądam.

 • ~wolf67 2024-06-17
  14:33:05

  21 28

  Kulfon z Żoliborza zabrał kasę na leczenie hemoroidów swojego kota Alika

 • ~Franek 7 2024-06-17
  14:38:48

  24 25

  Moriaty- najbardziej restrykcyjne pomysły UE już zostały podpisane przez Morawieckiego. To w końcu on zgodził się na zielony ład i fit for 55. I zgadzam się, że nas to wykończy finansowo. Wy byście chcieli aby Polacy zapomnieli że jeszcze pół roku temu u władzy byli bolszewicy z PiS i aby za wszystkie konsekwencje ich decyzji i zmian w prawie odpowiedzieli ich następcy. Ale my pamiętamy i wody z mózgu nam nie zrobicie. Ten gnój zostawiony przez nich wybija na każdym kroku, na przykład w służbie zdrowia czy Poczcie Polskiej pozostawionej na skraju upadłości. A co do wyprzedawania to ja przypomnę tylko Lotos ( to pewnie też wina Tuska) albo zakupy Orlenu na 1,6 mld ropy, której nigdy nie dostaliśmy i nie dostaniemy.

 • ~waria(n)t 64" 2024-06-17
  14:40:31

  25 27

  Zreperowane kulasy ciętego z metra z Żoliborza kosztowały coś tam koło 37 mln.

 • ~Franek 7 2024-06-17
  14:43:33

  22 23

  1. W grudniu 2020 roku odbył się szczyt Unii Europejskiej, na którym jednogłośnie, 27 państw członkowskich zobowiązało się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55 proc. do 2030 roku w stosunku do poziomów z 1990 roku.

  Realizacja Europejskiego Zielonego Ładu (europa.eu)

  2. Prasa informowała, że początkowo premier Mateusz Morawiecki nie chciał się zgodzić na 55% redukcji gazów cieplarnianych, domagając się jednocześnie dodatkowych pieniędzy i szczegółowych zapisów prawnych. Ostatecznie jednak zrezygnował on z weta, ponieważ Komisja Europejska postanowiła uwzględnić postulaty naszego kraju odnośnie zwiększenia puli środków przeznaczonych dla Polski z Funduszu Modernizacyjnego.

  Mateusz Morawiecki zrezygnował z drugiego weta. Cel klimatyczny zaakceptowany – rp.pl

  Drugie weto odwołane. Polska za przyspieszeniem klimatycznym UE – Polityka.pl

  3. Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro poinformował w ubiegłym tygodniu na Twitterze, że Mateusz Morawiecki podjął tę decyzję jednoosobowo, bez konsultacji z Radą Ministrów. Nie wiemy, czy Premier przed rezygnacją z weta konsultował to z Jarosławem Kaczyńskim.

  Ziobro odpowiada premierowi: Polska poparła Fit for 55 (wpolityce.pl)

  4. Po decyzji Rady Europejskiej, Komisja Europejska rozpoczyna prace nad szczegółowymi przepisami implementującymi nowe cele polityki klimatycznej. W miarę zaawansowania prac, w drugiej połowie 2021 roku, pojawiają się pierwsze komentarze ministerstw oraz polityków, że postawione cele są zbyt ambitne dla Polski, oraz narażają nasz kraj na znaczący wzrost kosztów.

  „Premier zgodził się na wyższy cel redukcyjny pod warunkiem…”. Dotarliśmy do dokumentu dla polityków PiS ws. „Fit for 55” (tysol.pl)

  Tusk o Fit for 55: premier Morawiecki zaakceptował ten ryzykowny projekt | Energetyka24

  5. W listopadzie 2021 roku pojawia się wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego, który dopuszcza zawetowanie pakietu „Fit for 55”. Jednocześnie na łamach prasy eksperci argumentują, iż zawetowanie w tym momencie pakietu jest niemożliwe. Można to było tylko zrobić rok wcześniej na forum Rady Europejskiej. Jarosław Kaczyński nie wiedział o tym, czy został wprowadzony w błąd?

  Jarosław Kaczyński dopuszcza weto pakietu „Fit for 55” (wnp.pl)

  Flisowska: Pakiet Fit for 55 to nie jest dokument, który można zawetować – rp.pl

  Polskie weto dla „Fit for 55” – czy to możliwe prawnie? [KOMENTARZ] | Energetyka24

  6. W grudniu 2021 roku analitycy Banku Pekao S.A. wydają raport, w którym przedstawiają wpływ pakietu „Fit for 55” na poszczególne sektory polskiej gospodarki. Możemy w nim znaleźć informacje, że pakiet przyczyni się do wzrostu cen energii elektrycznej, ciepła sieciowego oraz paliw (na czym ucierpią przedsiębiorstwa oraz konsumenci). Jednak skorzysta na nim budżet Państwa zwiększając swoje przychody.

  Pekao – Wpływ Fit for 55 na polską gospodarkę – final.pdf

  7. W sierpniu 2022 roku Krajowy Sekretariat Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność pisze list do premiera Morawieckiego, w którym prosi o przedstawienie kosztów (społecznych i gospodarczych) implementacji pakietu Fit for 55. Nie wiemy czy Premier na ten list odpowiedział.

  Pismo-Premier-M.-Morawiecki-1.pdf (solidarnoscpkw.pl)

  8. Od marca 2023 roku pojawia się coraz więcej informacji o skutkach wdrożenia pakietu Fit for 55. Co więcej, Jarosław Kaczyński nazywa go przykładem zielonego komunizmu, a premier Mateusz Morawiecki mówi, że zrobi wszystko, by ochronić polskie rodziny przed pseudoekologicznym wymysłem bogatych krajów i biurokratów z Brukseli.

  Pakiet Fit for 55. Prezes PiS: zielony komunizm, pragnienie narzucania nowego stylu życia – Wiadomości – polskieradio24.pl

  Premier: zakaz sprzedaży aut spalinowych po 2035 r. – nie do zaakceptowania przez rząd PiS | Polska Agencja Prasowa SA (pap.pl)

  9. 11 maja na łamach portalu wpolityce.pl Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński stwierdził, że Premier Mateusz Morawiecki w grudniu 2020 roku na Radzie Europejskiej nie mógł niczego zablokować. Tym samym Podsekretarz stawia bardzo śmiałą tezę, że Polska jest pozbawiona możliwości weta w Radzie Europejskiej, że cokolwiek by Polska zrobiła, to i tak przepisy Fit for 55 zostałyby nam narzucone.

  Czy Polska mogła zablokować Fit for 55? (wpolityce.pl)

 • ~Otto 2024-06-17
  15:16:42

  18 17

  To dziwne, bo wiceminister spraw zagranicznych, ktory byl w tej grupie pomyslodawcow funkcjonuje w rzadzie Dżamala Tuska od dawna. To ten niemiecki "ekspert".
  Pisała o tym nawet Gazeta Sorosa:

  https://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,30596401,eksperci-krytykuja-kampanie-reparacyjna-pis-furia-na-prawicy.htm

 • ~Otto 2024-06-17
  15:18:51

  13 14

  W adrsie bylo "html"
  https://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,30596401,eksperci-krytykuja-kampanie-reparacyjna-pis-furia-na-prawicy.html

 • ~gen 2024-06-17
  15:31:24

  28 27

  Tusk wyrolował lemingi z referendum , a cierpieć będą wszyscy . Tusk wyjedzie do Brukseli i wypnie się na POlskę . Oszołomy oglądające TVN już są bez mózgów , za chwile będą i bez kasy , ale z uśmiechem , nożem w plecach i robiący za ochraniarzy swoich kobiet. Dobrze , że filmiki z imigrantami już są , ale na TVN tego nie uwidzisz.

 • ~gen 2024-06-17
  15:36:07

  26 26

  Franek gdzie jest ta kasa z KPO ? kiedy zaczniemy jakieś inwestycje .Ile jeszcze zakładów pracy Tusk zamknie , żebyście przejrzeli na oczy. Powiedzcie mi gdzie jest Tusk , co robi , bo jedynie co słyszę z jego ust to szczucie na PIS. Żadnych konkretów i nic o emigrantach , a i straż graniczna po wyborach już go nie obchodzi . Ale mamy głupią połowę społeczeństwa dalej popierającą koalicję 13 grudnia.

 • ~Franek 7 2024-06-17
  16:33:51

  21 23

  Genuś a ile było inwestycji w ciągu ośmiu lat rządów PiSuaru? Ten jeden nikomu nie potrzebny przekop i co jeszcze ? Tusk nawet jak nic nie zrobi to będzie to więcej niż za PiSuaru. A zakłady pracy tak jak upadały tak będą upadać. W większości przez rachunki za gaz i prąd które wzrosły przez zgodę Morawieckiego na zielony ład i fit for 55.
  Ps. pamiętasz taki zakład pracy i nazwie RYFAMA? Przeczytaj ile lat istniał i kiedy upadł. O zamkniętych czternastu kopalniach nie będę nawet wspominał.

 • ~kurier 2024-06-17
  16:52:32

  23 18

  Przepełniony ale jest! U nas na miejscu. Gdyby dalej rządził PIS SORu by juz nie bylo a do 3 lat pozamykaliby wiele oddziałów. PIS nienawidził Śląska i lekarzy

 • ~Olafik 2024-06-17
  17:22:07

  18 21

  Pisiorom nikt nie powie że czarne jest czarne a białe jest białe, naczelnik twierdzi że oni prezentują wyższy poziom kulturowy i jeden nawet na dach sejmu wylazł aby to potwierdzić.

 • ~gen 2024-06-17
  17:57:42

  21 20

  Olafik a jaki to kolor, gdy Niemiecka policja wysadza imigrantów w naszych nadgranicznych miejscowościach , pod czujnym okiem SG która na rozkaz ryżego nic nie widzi , nic nie słyszy ? biały czy czarny .
  Rozumiem , że nasi szwabscy sąsiedzi mają wyższą kulturę , już nam ją kiedyś pokazali.

 • ~Franek 7 2024-06-17
  19:12:16

  16 19

  259.000 wiz wydał rząd PiS obywatelom państw Afryki i Bliskiego Wschodu od 2021 roku do 2023r. To są oficjalne dane MSZ podane jeszcze za czasów PiSu. Dziś ci ludzie, którzy jechali przez Polskę na zachód będą musieli wrócić tą samą drogą. A pisowska propaganda będzie krzyczeć że to imigranci przywiezieni przez Tuska.

 • ~Olafik 2024-06-17
  20:16:40

  11 15

  ~gen
  Tobie ewidentnie jakiegoś genu brakuje, ale to jest nieuleczalne.

 • ~gen 2024-06-17
  20:29:54

  18 13

  Franek ty jesteś taki głupi , czy tylko udajesz . Nie napisałeś czy te wizy były legalne czy nie .Teraz neorząd Tuska nie wydaje wiz ? żadnych ? czy tylko nielegalne . Komisja do spraw wiz ,to była totalna kompromitacja
  i już skończyła działalność. Ile było tych wiz poza kolejnością , czy nie około 600 ? byle igrzyska były żeby przykryć nic nie robienie rządu . Szkoda pisania z sektą TVNu.

 • ~Franek 7 2024-06-17
  21:19:52

  12 16

  Genuś / to były wizy legalnie kupione na straganie. Kilka osób w tym niejaki Wawrzyk mają zarzuty prokuratorskie za te „ legalne” wizy. Problem jest tylko taki, że ci ludzie w większości pojechali na podstawie tych wiz na zachód, przeważnie do Niemiec i nie mieli zamiaru wracać kiedy wiza się skończy. W momencie kiedy niemieckie służby zatrzymują na ulicy takiego „legalnego” emigranta z nieważna już polską wizą - muszą takiego delikwenta przekazać Polsce bo tak stanowi prawo międzynarodowe. Tak, że szykujcie się na powrót tej chmary ludzi bo tak to niestety działa.

  Co ci jeszcze Genuś wytłumaczyć ?

 • ~hanys21219 2024-06-18
  10:58:50

  9 7

  Głosowałem na Donalda i ostatni raz dałem się nabrać!
  Żadnych zmian nie ma jest gorzej płace składki na zus i co nie ma miejsca w szpitalu? porazka

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

MEN powinno wprowadzić zakaz wyjazdów dziecka na wakacje w trakcie roku szkolnego?
Oddanych głosów: 931