zamknij

Biznes

Rybnicki Holding Węglowy – czy ten pomysł uratowałby nasze kopalnie?

2014-07-07, Autor: Bartłomiej Furmanowicz
- Trzeba przestać ratować organizację jaką jest Kompania Węglowa, a postawić na kopalnie - tam są zasoby węgla i tam są ludzie – powiedział Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki. W ubiegły czwartek w Rybniku-Stodołach dyskutowano o przyszłości górnictwa. Gość konferencji przedstawił słuchaczom pomysł, który dałby nadzieję naszym kopalniom na rozwój i stabilną przyszłość. Na czym polega ta koncepcja?

Reklama

Aleksander Larysz – kandydat na prezydenta z ramienia Stowarzyszenia Rybnik Nasze Miasto zorganizował w ubiegły czwartek (3 lipca) pierwszą konferencję z cyklu „Marka Rybnik”. Spotkanie zatytułowano: „Czy reaktywowanie ROW (rybnickiego okręgu węglowego) czy może RGW (rybnickiego gwarectwa węglowego) poprzez odłączenie się kopalń od Kompanii Węglowej ze względu na jej sytuację ekonomiczną to realny i dobry pomysł?”.

Gościem konferencji był Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki, a zarazem pełnomocnik rządu ds. realizacji restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego. - Od 15 lat nie pełnię żadnej funkcji w kraju. Nie ma jednak takiego powodu, żeby nie korzystać z okazji by rozmawiać o gospodarce – zaczął. Tematem spotkania był stan górnictwa w naszym regionie. Jak przypomniał zebranym Jerzy Markowski, węgiel jest naszym głównym surowcem energetycznym. Problem w tym, że zamiast eksportować „czarne złoto”, importujemy je z innych krajów. – 25 lat temu wydobywaliśmy 198 mln ton węgla, dzisiaj jedynie 76 ton, zatrudnionych było 430 tys. osób – teraz 110 tysięcy. Sprawy w Kompanii Węglowej idą w złym kierunku. Zadłużenie spółki utrzymuje się na poziomie 10 mld złotych, nic nie wskazuje by ta kwota malała – powiedział były wiceminister gospodarki. Zdaniem prelegenta polski węgiel utracił konkurencyjność na międzynarodowym rynku, przez co mamy kłopoty z jego sprzedażą. – Przez 12 lat jego koszt wydobycia wzrósł o 200 procent – dodał.

Jak w takim razie da się poprawić sytuację górnictwa w naszym regionie? Jerzy Markowski wskazał, że możemy się pochwalić czterema kopalniami: Jankowice, Chwałowice, Marcel i Rydułtowy-Anna. – Mówimy tu o 422 mln ton zasobów węgla, 167 km kwadratowych obszarów górniczych. Te cztery kopalnie mają ponadto potężne zaplecze kadrowe oraz techniczne warunki do współdziałania. Można je zatem połączyć, nawiązując w ten sposób do tworzonych kiedyś centrów wydobywczych.
Nasze kopalnie tworzyłyby więc coś na kształt holdingu – jednostki samodzielnej, choć należącej do Kompanii Węglowej. - Opowiadam się, by w okręgu rybnickim przywrócić formułę wspólnego funkcjonowania tych podmiotów. Wymyśliłem kiedyś nawet taką nazwę: Rybnicki Holding Węglowy. Byłaby to grupa czterech kopalń, które zachowają swoją osobowość prawną. Jednakże decydujące udziały będzie miała KW – wyjaśnił Jerzy Markowski.

Zdaniem byłego wiceministra trzeba przestać ratować organizację jaką jest Kompania Węglowa, a postawić na kopalnie, ponieważ tam są zasoby węgla i tam są ludzie. - Uważam, że ratowanie KW przy tej skali zobowiązań finansowych, przy tej skali konkurencyjności obcego produktu, przy tym poziomie niedoinwestowania kopalń i przy tym poziomie wysokich kosztów jest to praktycznie niemożliwe – zdradził, po czym jeszcze dodał. - Dziś narzędzia pomocy państwa są bardzo niewielkie, nie może ono dotować z budżetu, Unia Europejska zakazuje pomocy publicznej dla podmiotów gospodarczych. Dziś państwo nie może zakazać importu, a my nie mamy alternatywy dla węgla. Trzeba postawić na stymulację rozwiązań, które będą bezpieczne z punktu widzenia państwa i dla podmiotów gospodarczych – powiedział.

Taka polityka dałaby samodzielność naszym kopalniom w podejmowaniu istotnych decyzji. Jerzy Markowski nie zaprzeczył, że w przyszłości rybnicki holding mógłby się całkowicie odłączyć od Kompanii Węglowej w zamian za udziały, które wspomogą grupę.

Co myślicie o Rybnickim Holdingu Węglowym? Czy taki pomysł uratowałby górnictwo w naszym regionie?

Oceń publikację: + 1 + 49 - 1 - 8

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (20):
 • ~bolo 2014-07-07 07:56:59

  Pan Markowski powinien się raczej wypowiadać jako ekspert od logistyki a nie górnictwa. Śmiertelna choroba drążąca polskie socjalistyczne górnictwo trwała i za jego kadencji. Co zrobił wtedy? Nic. Co zrobiły poszczególne rządy? Nic. Tylko faszerują pacjenta w agonii aspiryną w postaci odroczenia płatności zus na m.inn górnicze emerytury. Tymczasem mafia węglowa ma się w najlepsze, związkowe ryje nadal są przy korycie i mnożą się jak króliki, wszechobecna korupcja, nieróbstwo, manotrastwo i niegospodarność, socjalizm w pełnym wydaniu jak za PRLu czyli 14, barbórki, flapsy, wczasy i inne relikty minionej epoki. w razie czego zawsze można pojechać do warszawki i zapalić kilka opon i zrobić zadymę z nieudolną policją. Prywatyzacja, to jedyna opcja ratunku dla kopalń. I głęboka liposukcja bo na odchudzenia jest za późno.

  30 0
 • ~pit75rk 2014-07-07 08:26:54

  "...Można je zatem połączyć, nawiązując w ten sposób do tworzonych kiedyś centrów wydobywczych.
  Nasze kopalnie tworzyłyby więc coś na kształt holdingu – jednostki samodzielnej, choć należącej do Kompanii Węglowej..."
  Czyli chce powrócić do starej sprawdzonej metody tworzenia kolejnych stanowisk dyrektorów i całego zaplecza, które i tak nic nie jest w stanie zrobić bez zgody centrali K.W. No ale liczy się że jest kolejny dyrektor i kolejne wygodne stołki dla wybranych a koszty poniosą i tak pracownicy więc nic nie stoi na przeszkodzie. Centra wydobywcze, które zlikwidowała była pani prezes były niczym innym jak właśnie takim sztucznym tworem generującym tylko koszty....

  26 0
 • ~jojo 2014-07-07 09:53:33

  Widać,że wybory samorządowe się zbliżają więc takich spotkań będzie coraz więcej oby nie za pieniądze podatników.

  26 0
 • ~ 2014-07-07 10:19:44

  Rydułtowy Anna - czyli spółka RHW tak czy owak dostałaby trupa do szafy. Sam wymyślił Rybnicki Holding Węglowy. Najpierw budował kopalnię z Kulczykiem, potem z Czechami, teraz z niemiecką firmą pod Orzeszem. Panie Markowski pora coś otworzyć a nie wymyslać kolejne cyrki.

  14 0
 • ~Arteks 2014-07-07 10:54:51

  @bolek123 - ale przecież górnictwo już było kiedyś prywatne, były to czasy początków górnictwa, gigantycznej śmiertelności i wypadków górniczych oraz rabunkowej działalności zakładów, bankructw, zalewania szybów itd. W Turcji postawiono na prywatyzację kopalni - efekt to 301 ofiar śmiertelnych w jednej tylko katastrofie w Somie spowodowanej całkowitym zaniedbaniem podstawowych zasad związanych z bezpieczeństwem górników. Nie zawsze prywatne musi oznaczać idealne i rentowne. A chyba już najmniej w górnictwie. Prywatne zakłady też są czasami doprowadzane do ruiny przez swoich właścicieli czy do bankructwa a więc nie ma żadnej gwarancji na to, że prywatna kopalnia byłaby w lepszej kondycji bo wcale tak nie musiałoby być. Liczy się dobry zarząd i kierownictwo, a nie to czy coś będzie funkcjonować jako prywatne lub państwowe. Natomiast państwo popełniło błąd z energetyką i nie powinno takiego samego popełnić z górnictwem. Odnośnie różnych dodatkowych przywilejów górniczych to należy im się! W Polsce jest co najmniej kilkadziesiąt grup społecznych które mają różne przywileje - tak więc czepianie się tylko górników albo jest tendencyjne albo wynika z jakieś głębokiej polskiej zawiści. Co do Markowskiego to ekspert wysokiej klasy, świetny minister i dyrektor KWK Budryk który kierował jej budową. Problemem dla kopalń jest Kompania Węglowa, a nie same kopalnie. Jeśli już to należy się zastanowić czy KW jest w ogóle na coś potrzebna.

  10 0
 • ~meinland 2014-07-07 11:26:55

  @Arteks - przywileje są spoko, o ile nie powodują bankructwa spółki. Jak kilka lat temu KW miała zyski, to związki wywalczyły przeznaczenie całego tego zysku na nagrody dla pracowników - argumentowano to tym, że przecież załoga wypracowała zysk i ma do niego prawo. Teraz KW ma straty, ale jakoś nie słyszę szefów "Solidarności" i "Kadry" proponujących zarządowi obcięcie pensji. Poza tym problemem dla kopalń nie jest KW, tylko tani amerykański węgiel. Amerykanie dzięki rewolucji łupkowej i złożom ropy Bakken mają nadpodaż węgla, który wysyłają bardzo tanio do Europy. Przez to średnie światowe ceny węgla wynoszą obecnie ok. 210 zł za tonę, a najtańsza kopalnia KW produkuje węgiel za 205 zł za tonę (a do tego przecież trzeba doliczyć transport i podatki!), zaś najgorsza za 380 zł. KW jako firma przędzie kiepsko, bo ma kilka takich koszmarnie nierentownych kopalń, m. in. Rydułtowy-Annę. Są w KW kopalnie, które przynoszą zyski większe niż Bogdanka, ale są też takie, których strata wynosi nawet do 0,5 mld złotych rocznie(Halemba, Piast albo Brzeszcze - nigdy nie pamiętam która z nich, Rydułtowy).

  5 0
 • ~Arteks 2014-07-07 11:53:59

  @meinland - we wszystkim trzeba racjonalności. Jak piszę o przywilejach to mam na myśli np. Barbórkę czy szybsze odchodzenie na emeryturę. Natomiast wcale nie twierdzę że przejadanie zysków z lat kiedy było lepiej czy nadmiernie rozbudowane i roszczeniowe związki to nie jest problem. Oczywiście że to też jest problem. Ale na drugiej szali masz np. astronomicznie wysokie zarobki dyrekcji KW czy kopalń albo taki absurd, że w administracji KW pracuje podobno 500 osób!!! Natomiast ostatnio sam premier zauważył, że spora część różnych problemów jakie ma obecnie KW wynika ze złej polityki związanej właśnie z importem węgla oraz zarządem firmy. Możliwe że za aferą podsłuchową stoją nawet osoby związane z węglową branżą importową. Co do kopalń to na pewno problemem nie jest Piast która ma podobno świetne wyniki i jest dobrą kopalnią. Raczej chodzi o Piekary, Halembę czy Brzeszcze które są najgorszymi w tej chwili kopalniami spółki chyba ze względu na dostępność do złóż lub ich wyczerpywanie. Rydułtowy były ciągnięte w dół przez Annę i kilka pożarów i stagnacji na tych ścianach ale teraz już chyba wyszli na prostą.

  0 2
 • ~meinland 2014-07-07 16:39:16

  Nie znam sytuacji zarobkowej dyrekcji kopalń czy liczby tam zatrudnionych, ale jeśli jest tak jak mówisz, to 500 osób na 54 tysiące pracowników to jednak jest wyjątkowo mało, nawet nie 1%. W typowym prywatnym koncernie administracja to raczej 5-7% załogi.

  0 3
 • ~ 2014-07-07 17:11:02

  Serdecznie dziękujemy za cenne uwagi i opinie.Informujemy,że dyskusja trwała jeszcze 3,5 godz. po wyjeździe pana J.Markowskiego.Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani o czym dyskutowaliśmy w gronie gości i przeszło 22 związków zawodowych to serdecznie zapraszamy na nasze spotkania .Informacja na stronach www. FB itp.Oczywiście w najbliższym czasie, podsumowania ukażą się na łamach stron i czasopism górniczych.

  0 2
 • ~target 2014-07-07 17:30:06

  Larysz, znow Larysz. I teraz wsparty kims kto nie ma bladego pojecia o realiach rynku. No coz widac Larysz lubi pod publiczke, za chwile ogloi kolejny super hiper nic nie warty pomysl, Zalozmy ze mamy juz holding. I co? W jaki sposob jestesmy bardziej konkurencyjni od importu!? Co bedziemy wydobywac odkrywkowo jedna koparka i taczka by miec tone po 2zl? Larysz prosze Cie nie wyciagaj pseudo ekspertow, sam sie wystarczajaco dobrze sprzedajesz jako osoba niewlasciwa do działań publicznych.

  0 0
 • ~rad11 2014-07-07 22:25:13

  upatrujecie się kryzysu KW w przywilejach, ale nie tylko górnik ma przywileje są też policjanci strażacy wojskowi ciekawe kto najciężej pracuje z tej grupy, poza tym wszyscy w koło zarabiają na górnictwie tylko nie kopalnie a prawda jest taka że ręka rękę myje i teraz jak tu się pozbyć tych etatów nadsztygarów zbędnych biurokratów i ludzi którzy biorą pieniądze za nic jak każdy jest spokrewniony z prezesem dyrektorem i inną szychą w KW ciężko się zwalnia "swoich", ale jak zwykle winny jest robotnik i on pewnie dostanie po łbie a nie ludzie odpowiedzialni za stan faktyczny KW.

  5 0
 • ~xxxx 2014-07-07 22:54:08

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  3 0
 • ~Arteks 2014-07-07 23:32:57

  @meinland - a ja właśnie nie miałbym nic przeciwko nawet gdyby tam pracowało 700 osób - tylko problem w tym że jeśli Kopalnie zajmują się sprzedażą węgla to po co ta cała administracyjna czapa?

  0 4
 • ~ 2014-07-08 00:03:25

  Na pewno trzeba coś konkretnego z branżą górniczą zrobić. Tylko że decyzje zależą od osób które są do tego uprawnione. Odpowiednia ustawa dostosowana do obecnych realiów. Ponadto za dużo jest węgla obcego, gorszej jakości.

  3 0
 • ~toudi213@vp.pl 2014-07-08 00:11:23

  Moim zdaniem rozwiązanie jest proste, niech państwo narzuci taki podatek na węgiel importowany by nie opłacało się go sprowadzać...

  2 0
 • ~adiqq 2014-07-08 05:52:15

  Arteks - prasa kiedys pisała, ze tam pracuje 1200 osób - trochę zmienia to postać rzeczy, prawda?? (googe:kompanijne bizancjum)
  http://gornictwo.wnp.pl/markowski-ratowac-kopalnie-a-nie-kompanijne-bizancjum,215556_1_0_0.html

  1 0
 • ~slawek5052 2014-07-08 17:01:37

  po pierwsze kompania nie pozuci kopaln a po 2 jesli powstanie rybnicki holding weglowy to tylko powstana nowe miejsca pracy dla prezesow zarzadu jak pan larysz co juz niewie co ma robic zeby w mediach byc i tak te 4 kopalnie pracowaly by na kompanie i na holding weglowy bo kompania nie sprzedaje kopaln nic by lepiej nie bylo tylko wiecej GEb do koryta i tyle i niech pan larysz juz nie mysli bo to mu szkodzi i to bardzo a bar czy restauracja sylesja wyglada jak za komuny ;)

  6 0
 • ~KRISLUK8 2014-07-10 12:55:13

  To już było i co nie wypaliło więc głupi pomysł,odbija się już echo wyborów więc podejrzewam ,że takich dziwnych pomysłów będzie się pojawiało coraz więcej-oni wszyscy chyba myślą,że mają przed sobą samych naiwniaków !!!!

  10 0
 • ~ 2014-07-14 22:08:22

  Jedynym sensowym wyjściem jest upadek kompani węglowej i rozbicie kopalń na centra wydobywcze, gdzie każde centrum robi na swój rachunek, ceny wtedy spadną bo dawni 'partnerzy' zaczną konkurować. Niestety parę kopalń upadnie... KW to nowotwór, który sam się zżera.

  1 0
 • ~rzyt 2014-07-15 16:33:32

  Wszystko co teraz gadają to jest tylko zasłona dymna do tych przygotowań, które już się rozpoczęły. Gdzieś wyczytałem, że Wyższy Urząd Górniczy opiniuje wnioski o nadanie nowych terenów górniczych. Tu polskie górnictwo ledwo dyszy ale największą pilną sprawą jest dać upadającym kopalniom nowe tereny eksploatacyjne. Coś tu śmierdzi i czy przypadkiem ta nagonka na górnictwo ma na celu doprowadzenie go do ruiny, by potem wszyscy w prywatyzacji widzieli zbawcę. Ten numer jest już dawno oklepany i widać jakie są efekty poprzez upadłości. Nowe tereny eksploatacyjne dla upadających kopalń to bonus prywatyzacyjny. Kto za tym stoi?

  5 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co wg Ciebie jest przyczyną wyludniania się Rybnika?

Oddanych głosów: 3941