zamknij

Wiadomości

Rybnicki Alarm Smogowy: „chcę oddychać! Podpisz apel do prezydenta Andrzeja Dudy”

2015-09-22, Autor: bf
Zdzisław Kuczma, Henryk Hyła i Oliwer Palarz z Rybnickiego Alarmu Smogowego nie ustają w walce z zanieczyszczonym powietrzem w wielu polskich miastach. Wraz z Polskim Alarmem Smogowym zachęcają mieszkańców Rybnika, by ci składali podpisy pod apelem do prezydenta RP – Andrzej Dudy.

Reklama

„Chcę oddychać!” - to wspólna inicjatywa Polskiego Alarmu Smogowego i Akcji Demokracji. W strukturach PAS znajdują się rybniczanie – Zdzisław Kuczma, Henryk Hyła i Oliwer Palarz, tworzący w naszym regionie Rybnicki Alarm Smogowy. - Jesteśmy o krok od tego, żeby skutecznie walczyć ze smogiem w wielu polskich miastach. Nowa korzystna dla powietrza ustawa została wczoraj przyjęta w Sejmie. To dobra wiadomość. Jednak wysiłki wielu osób, mogą zostać zaprzepaszczone, jeśli prezydent Andrzej Duda ją odrzuci lub odeśle do Trybunału Konstytucyjnego. Teraz wszystko w rękach prezydenta – mówią przedstawiciele Polskiego Alarmu Smogowego.

Stąd pomysł na organizację akcji, której celem jest zbiórka 10 tys. podpisów pod apelem do głowy naszego państwa. - Razem możemy przekonać prezydenta, że zdrowie i życie mieszkańców i mieszkanek Polski jest najważniejsze. Takich tematów nie można zamiatać pod dywan, nie podpisując ustawy. Wspólnie jesteśmy silniejsi. Dlatego Twój głos jest bardzo istotny. W okresie przedwyborczym trudno będzie nas zignorować – dodają inicjatorzy akcji.

Jak dalej wyjaśnia Polski Alarm Smogowy, w Polsce, mamy najbardziej zanieczyszczone powietrze w całej Unii Europejskiej. Powietrze, którym oddychamy jest brudne, a stężenie groźnych substancji jest wielokrotnie wyższe niż w innych krajach Europy. Główną przyczyną występowania rakotwórczych substancji w powietrzu są odpady węglowe i śmieci, które są palone w piecach nie spełniających żadnych norm. - Według szacunków Komisji Europejskiej z powodu zanieczyszczenia powietrza każdego roku przedwcześnie umiera ok. 43 000 osób w Polsce, a wiele osób przewlekle choruje. Obecnie nie istnieją żadne regulacje. Samorządy nie mają żadnych narzędzi, by walczyć ze smogiem. Dzięki nowelizacji ustawy, sytuacja może się zmienić. Już raz udało nam się razem stanąć w obronie czystego powietrza. Dzięki zaangażowaniu ponad 10 tysięcy osób z całej Polski, udało nam się przyspieszyć prace nad nowelizacją ustawy. Dlatego teraz też, po raz drugi, upewnijmy się, że nasz głos dotrze do osób podejmujących kluczowe decyzje – słyszymy od przedstawicieli PAS.

Swój podpis pod apelem do prezydenta Andrzeja Dudy można złożyć TUTAJ

Przypomnijmy, że Zdzisław Kuczma, Henryk Hyła i Oliwer Palarz znani są z wielu przedsięwzięć na rzecz czystego powietrza w Rybniku i nie tylko. Na początku listopada 2014 roku złożyli skargę do Komisji Europejskiej na państwo polskie. Dlaczego? Okazało się, że Sejmik Województwa Śląskiego nie przyjął Programu Ochrony Powietrza, do którego uchwalenia był zobowiązany do końca października.

Innym razem pokazali jak „czystym” powietrzem oddychamy w czasie sezonu grzewczego:Oceń publikację: + 1 + 13 - 1 - 27

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (42):
 • ~eddy 2015-09-22
  16:07:48

  63 2

  Żal.pl :(
  Ciekaw jestem co byś mówił jak byś mieszkał w domu prywatnym

 • ~waldus 2015-09-22
  16:10:40

  59 2

  dajcie spokoj. w listopadzie 2014 zlozona skarga do EU? eee. to musza byc mocno zarobieni w unioparlamencie. nic nie pomoze, dopoki albo nie bedzie taniego i czystego zrodla ciepla, albo ludzie nie zaczna zarabiac 5tys do lapy. wtedy nie bedzie im sie chcialo do piwnicy lazic i zrobia sobie instalacje gazowa albo cieplo z PECu. rybnik ziman smierdzi i smierdziec bedzie przynajmniej nastepne 15lat. ci ktorym przeszkadza smrod w rybniku trzeba polecic zmiane miejsca zamieszkania.

 • ~eddy 2015-09-22
  16:17:10

  64 3

  Dobrze piszesz kogo dziś stać na grzanie się gazem albo elektrycznie

 • ~Marcin74 2015-09-22
  16:42:31

  50 2

  Każdy normalnie! myślący człowiek wie, że proszenie się o to aby dać urzędnikom kolejne narzędzie (ustawę) służącą kontroli naszego życia jest ABSOLUTNYM strzałem we własne kolano! Wara urzędnikom od decydowania o tym czym palę (jeśli nie są to śmieci), w czym palę i jak palę! Palenie śmieci jest nielegalne i to mogą kontrolować urzędnicy już dziś bez zmiany jakiejkolwiek ustawy tylko po prostu tego nie robią albo robią w niewystarczającym wymiarze. Nie ma czegoś takiego jak „piec odpowiedniej klasy”! Każdy piec w którym pali się węglem powoduje niską emisję. KAŻDY! W większości pieców tzw. ekologicznych- nawet takich z podajnikiem można spalić śmieci!!! Żadna ustawa tego nie zmieni! Ta ustawa UDERZY w najbiedniejszych ponieważ żadne dopłaty do pieców, nawet 90% nie są równoznaczne z dopłatą do tony paliwa! Nawet jeśli ktoś dostanie zwrot np.: 5 000 zł do pieca na ekogoszek (nie ma problemu, żeby spalić w nim śmieci) to jeśli do tej pory za tonę flotu płacił ok. 400 zł to po zmianie pieca za tonę groszku będzie płacił ponad 600 zł !!! To przy 6 tonach różnica 1200 zł! Co rok! A węgiel będzie drożał. Piec z podajnikiem wymaga serwisu czyli pieniędzy! Taki piec trzeba zamontować a to wymaga pieniędzy! Tak, ta ustawa uderzy w najbiedniejszych! Jeśli ktoś naiwnie wierzy w to, że ta ustawa w drastyczny sposób spowoduje polepszenie powietrza to się grubo myli!

 • ~minowa 2015-09-22
  17:32:44

  51 4

  Moi sąsiedzi bardzo długo żyją w tym smogu, w tym niedobrym dymie z węgla - on ma 91 lat, ona 90 lat.

 • ~Foxy_02 2015-09-22
  17:42:42

  8 24

  Polaków nie stać na palenie czymś innym niż węglem !
  Polaków stać na niezłą furę.
  Polaków stać na lekomanię i wykupowanie na starość tysięcy leków i sponsorowanie lekarzy.
  Polaków stać na choroby (m.in. raka) wywołanego paleniem śmierdzącego węgla!
  Polaków stać na trucie innych Polaków wyziewami ze swojego pieca i trucie własnych dzieci !

 • ~ 2015-09-22
  18:04:14

  55 4

  a może ten smog ma jakieś właściwości konserwujące? Mój dziadek mieszka całe życie w Chwałowicach i ma już 93 lata.

 • ~imrahil 2015-09-22
  18:11:15

  20 0

  wg mnie taka ustawa to głupi pomysł. narusza prawa nabyte. jeśli faktycznie będzie można zabronić stosowania paliw stałych na terenie miasta, to sytuacja niektórych rodzin dramatycznie się pogorszy. prostszym i bardziej sprawiedliwym rozwiązaniem byłaby zmiana planu zagospodarowania. budujesz dom = nie będziesz dymił. nie podoba się, to kup działkę w innym rejonie albo nie buduj wcale. doprowadzenie starego domu (izolacja) i jego instalacji (np. przystosowanie do niskotemperaturowych źródeł ciepła) to takiego stanu, żeby grzanie prądem czy pompą ciepła nie rujnowało budżetu to niewyobrażalny koszt. za to nowe domy są już sensownie zaizolowane i to głównie one odpowiadają za ten syf w powietrzu (przewymiarowane kotły)

 • ~imrahil 2015-09-22
  18:16:42

  1 18

  wystarczyłoby te nowe domy zaizolować jeszcze trochę lepiej i zadbać o pewne szczegóły, które olewają projektanci, kierownicy budowy i budowlańcy (wszyscy to jednakowe nieuki), zastąpić kominy wentylacją z odzyskiem ciepła, zlikwidować niepotrzebną powierzchnię kotłowni (kocioł, miejsce na opał), żeby grzać dom np. prądem. przykładowo niepozostawienie miejsca na izolację nad ścianą szczytową (pod dachem) albo między ścianą szczytową a krokwią dachową - to woła o pomstę do nieba, a więcej niż co drugi budowany dom ma takiego babola i będzie w przyszłości marnować sporo energii.

 • ~Szpon 2015-09-22
  18:35:36

  3 33

  Jeżali kogoś nie stać na palenie dobrym jakościowo węglem, gazem czy korzystanie z ekologicznych źródeł energi tego nie stać na posiadanie domu. Powinien go natychmiast sprzedać i przeprowadzić się na "bloki".

 • ~ 2015-09-22
  19:12:26

  9 0

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Marcin74 2015-09-22
  19:31:45

  20 0

  Załóżmy, że w Rybniku jest 10 tys. domów prywatnych (pewnie jest mniej… ale co mi tam). Załóżmy, że Miasto dopłaca (obowiązkowo wszyscy grzeją groszkiem, gazem, prądem, olejem) do każdego domu 150 zł/mc przez 6 miesięcy w roku (sezon grzewczy) to 9 mln zł na rok. 10 mln zł rocznie kosztuje pozycja „zieleń” w budżecie miasta. Myślę, że zieleń poradziła by sobie sama przez 3-4 lata bez konieczności wydania na nią 10 mln zł a po 3-4 latach można by się przekonać czy takie działanie przyniosło efekt NIE OBCIĄŻAJĄC kosztami mieszkańców! Ta zieleń to pierwsza pozycja jaka mi się rzuciła w budżecie miejskim (2014)… a jest z czego wybierać: Przeciwdziałanie alkoholizmowi i narkomanii – 2.8 mln (czy ktoś z Was kiedyś widział jakiś konkretny efekt takich działań?!!), Pomoc, opieka społeczna i magiczna pozycja „worek” czyli - Pozostałe wydatki bieżące- 5 mln zł (ktoś z Was wie na co poszło 5 baniek ?!!), Straż miejska– 3 mln zł ( bez komentarza). Miasto spokojnie wykroiło by potrzebne pieniądze na tak WAŻNY problem jakim jest dramatyczne powietrze w Rybniku. Ale, który urzędnik odejmie sobie, jak w zamian (i to na prośbę osób, które namawiają do podpisywania takich ustaw!) może dostać dodatkowe narzędzie dręczenia obywatela? Dodatkowy argument za stworzeniem nowych, urzędniczych miejsc pracy, nowych wypłat, okienek, stanowisk etatów, które będzie można dać (wykorzystując art. 22 ) jakiemuś mniej zarabiającemu koledze urzędnikowi (bez konkursu, bez głoszeń i rekrutacji)?

 • ~zbig67 2015-09-22
  19:48:43

  12 2

  nigdy nie zrozumiem jak można palić śmieci, jeśli jest ustawa śmieciowa i za wywóz tychże śmieci i tak płacisz czy je palisz czy nie! więc zamiast palić lepiej wystawić w worku. jednak bardziej od śmieci kopcą piece załadowane mułem zmieszanym jeszcze z mokrym popiołem (żeby dłużej trzymało) jak to niektórzy robią. w tym roku bez litości dzwonię po straż miejską

 • ~halupczok1 2015-09-22
  19:57:29

  18 0

  Nadchodzi okres grzewczy to i wraca temat- nudne co roku to samo. Ale poważnie SM pozbawiona fotoradarów będzie miała czas na to aby zająć się na poważnie tematem kto i czym pali.Trochę roboty nie to co "radarki" samo się robiło i później tylko głupia gadka. Trzeba będzie się zaangażować, ale przecież od tego jest SM -RUSZYĆ 4 LITERY I W TEREN

 • ~martinmartin040 2015-09-22
  20:08:25

  20 1

  Witam, jestem w trakcie budowy domku, etap ogrzewanie i wybór pieca, chcąc oszczedzić nasz smogowy Rybnik chciałem kocioł na pellet bez mozliwosci spalania smieci i ekogroszku , zapytalem o dotacje do takiego pieca w UM Rybnik odpowiedz była ze dotacje są tylko do modernizowanych piecy a nie nowych, w takim razie UM nie zacheca do ekologi i trzeba kupic tansze rozwiazanie piec na ekogroszek i smieciuch

 • ~imrahil 2015-09-22
  20:31:49

  0 11

  ~martinmartin040 na Twoim przykładzie widać, że powinien się zmienić plan zagospodarowania przestrzennego :). dlaczego nie pomyślałeś o tym wcześniej i całkowicie nie zrezygnowałeś z kotłowni na paliwo stałe? teraz już nie zrezygnujesz, bo zbyt wiele włożyłeś w tę kotłownię. tak z ciekawości zapytam - czy wiesz ile ciepła w przeciętnym sezonie grzewczym będzie musiał dostarczyć system grzewczy Twojemu budowanemu domowi?

 • ~Malwinka 2015-09-22
  20:40:35

  12 1

  Wiecie powiem tak ze za smieci sie placi i chyba po to by ich nie palic bo placac a nie oddawac smieci co to za sens wiec zastanowcie sie co piszecie.A co do palenia Szpon zazdroscisz ze nie mieszkasz w prywatnym domku? w kazdym Panstwie sa osiedla i domki wiec daremna taka gadka !!!!!!!!!!!! i Ludzie pomyslcie nie jedem ma ciezko kupic wegiel czy flot na zime a co tu gadac o gazie itd a po drugie nie wszedzie jest gaz ziemnny i nie rozumie pisania poprostu bzdur!!!!przyklad recista ma 1000zl miesiecznie i jest takich duzo i za co on ma kupic lepszy opal??????????????czy isc na mieszkanie bo tego to juz wogole nie widze

 • ~elegant 2015-09-22
  20:41:31

  16 0

  A co z najsłabszymi?W budynkach komunalnych mieszka dziesiątki tysięcy rybniczan.Większość z tych mieszkań opalnych jest węglem.Co z nimi zrobić?mieszkańców wyrzucić na bruk?mieszkania zlikwidować?Konsekwencją tego typu Ustaw będzie wygaszanie kopalń na Śląsku,które jeszcze dają pracę tysiącom ludzi ,a co za tym idzie dziesiątkom tysięcy mieszkańcom zapewniają codzienny byt.Nie dajmy się omamić.Pod walką ze smogiem próbuje się przeforsować niekorzystne dla Polski roztrzygnięcia związane ze zmniejszeniem emisji CO 2.Za kasę zawsze znajdziecie pożytecznych idiotów pseudo-ekologów.

 • ~imrahil 2015-09-22
  20:49:15

  0 19

  argument, że nie ma gazu nie jest argumentem za stosowaniem paliw stałych w nowych domach. znam przypadki, że gaz jest, a do ogrzewania nie stosuje się ani gazu, ani pelletu, ani węgla. argument, że padną kopalnie też chybiony. ten rynek w stosunku do energetyki to tyle co nic, szczególnie że poza naszymi okolicami ludzie i tak nie kupują śląskiego węgla (tylko np. rosyjski)

 • ~ 2015-09-22
  20:55:17

  11 0

  Budynki z wielkiej płyty to jedne z największych pochłaniaczy energii i wymagają modernizacji. Nie tylko poprawi to estetykę, ale polepszy jakość powietrza. Do tego brakuje programu zachęcającego ludzi do inwestycji w remontowanie elewacji.

 • ~adoloran 2015-09-22
  21:14:01

  12 1

  Dużo ludzi pali śmieci tylko po to żeby mieć ciepłą wodę i robi to także latem. Moja sąsiadka starsza kobieta ostatnio mi się chwaliła że jak pospolała stare czopki i szaliki to miała zagrzoto woda prawie do kąpanio ...

 • ~Szpon 2015-09-23
  00:29:58

  4 22

  ~Malwinka7 Mieszkam w prywatnym domu i ogrzewam gazem. Mnie stać, a ciebie nie (dwie lewe ręce/lenistwo czy inny powód), ale to już twój problem. Natomiast moim problemem jest to ,że przez zanieczyszczenie powietrzna w okresie grzewczym moja rodzina ciągle łapie infekcje i ma dodatkowe wydatki na lekarstwa i służbę zdrowia. To co ty zaoszczędzisz na ogrzewaniu domu ja muszę wydać na ratowanie zdrowia.Ty masz gdzieś,że nas trujesz, a my Ci mamy współczuć,że ciebie nie stać? Nie stać cie na paliwo do samochodu, bo drogie przesiadasz się na autobus/rower, nie stać cie na ogrzanie domu przeprowadzasz się na bloki. Masz to na co cie stać, a nie żyjesz ponad stan.

 • ~Gryjta 2015-09-23
  06:57:53

  16 2

  Tym z Rybnickiego Alarmu Smogowego, to się w tyłkach poprzewracało? Moze ich stac na palenie banknotami? Węglem palić się będzie zawsze!!! A główne działanie powinno być skierowane na tych co palą śmieciami!!!

 • ~Mont1 2015-09-23
  08:42:14

  7 2

  Jesteście ograniczeni w tych swoich dywagacjach. Jakby było coś cenniejszego od zdrowia własnych dzieci. Zrezygnuj z wymiany auta na nowsze, odpuść wakacje w Chorwacji ale zainwestuj w nowoczesne ogrzewanie. To co zaoszczędzisz spalając śmieci wydasz na leczenie swoich najbliższych!

 • ~ 2015-09-23
  09:14:44

  2 0

  Polecam lekturę http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wymiana-piecow-w-radomiu-kolejka-po-wsparcie,211,0,1902547.html
  To się nazywa dofinansowanie, 80% kosztów wymiany czyli średnio dają po 10.000 , a jak słyszę u nas w magistracie 50 % kosztów ale max to 2000 zł do eko kotła( te pozostałe 8000 idzie na kampanie paląc śmieci trujesz dzieci ) w tym wypadku to wolę starego kopciucha dalej trzymać, ja się mam wywalić z kasy a miasto ma to głęboko
  Inni umieją ! A My???

 • ~Marcin74 2015-09-23
  09:27:19

  5 0

  Mont1 – Twoje myślenie jest mocno ograniczone niestety. Myślisz tak, jak urzędnicy chcą żeby wszyscy myśleli czyli: „Ludzie zapłacą”. Otóż NIE! Od tego mamy urzędników, których wybraliśmy, którym płacimy żeby rozwiązali problem dysponując tym co mają! A mają BARDZO DUŻO! Płacimy ogromne podatki! Miasto ma pieniądze! Jak piszesz nie ma nic cenniejszego niż zdrowie naszych dzieci więc urzędnicy walkę ze smogiem powinni postawić na najważniejszym miejscu i tak gospodarować pieniędzmi np.: rezygnując z części mniej ważnych niż zdrowie wydatków budżetowych, żeby znalazły się środki na walkę ze smogiem. Nie pisząc ustawy, nie wprowadzając kolejne zakazy, kontrole, przepisy tylko racjonalnie gospodarując naszymi pieniędzmi! Ja chcę mieć nowy samochód, chcę jechać na wczasy i chcę mieć nowoczesne ogrzewanie. Od tego mam urzędników, których miesięcznie opłacam, żeby udowodnili swoją przydatność i ściągnęli mi problem smogu z głowy. Za to BIORĄ NASZE PIENIĄDZE!

 • ~jolaw2 2015-09-23
  09:42:28

  10 3

  te wszystkie wypowiedzi świadczą tylko o jednym : małej świadomości jak sami sobie skracamy życie w Rybniku , każdy ma jakiś idiotyczny argument żeby dalej czadzić ten mieszka w domu prywatnym , tego nie stać na gaz i prąd ten znów uważa ustawę za kontrolowanie swojego życia itp.. gdyby jednak popatrzeć na problem trochę inaczej i spróbować zadbać o poprawę jakości powietrza ale cóż każdy musi latać w bieliźnie po domu i mieć nagrzane na ful a można przecież trochę mniej walić do tych pieców ubrać się w dresik ja w moim domu rodzinnym zimą chodziłam w swetrze a teraz gdy mieszkam w blokach całą zimę mam odkręcony jeden kaloryfer na całe mieszkanie , p0prostu ubieram skarpetki i nic się nie dzieje przynajmniej rzadko choruję na przeziębienia...

 • ~kuba201 2015-09-23
  09:44:52

  4 2

  Widać ze im się nudzi !! OBY NIE ZABRALI TYCH PODPISÓW !!

 • ~Arteks 2015-09-23
  11:33:21

  2 2

  @marcin74 - to musi się dokonać siłami wszystkich. Masz rację że państwo ma instrumenty którymi możnaby rozwiązać ten problem, obniżyć akcyzy, zakazać palenia mułem, pomagać tym którzy myślą ekologicznie i ich jakoś nagradzać, wspierać budowę ciepłociągów itd. Ale niestety władze przeważnie mają "ważniejsze" problemy od smogu. Z drugiej strony jak ja słyszę od niektórych że ich nie stać na ogrzewanie, a stać ich w tym samym czasie na wszystkie inne wygody to świadczy to tylko jakieś upartości. Ja potrafię jeszcze zrozumieć ludzi którzy ogrzewają zimą domy ale palenie latem aby podgrzać wodę w czasach kiedy przepływowy ogrzewacz wody na prąd mógłby być standardem jest naprawdę złą wolą osób które to robią.

 • ~Marcin74 2015-09-23
  12:06:55

  11 0

  Arteks – przestańmy myśleć kategoriami „wysiłkiem wszystkich”. Wysiłek wszystkich to ostateczność. Po to mamy opłacanych z naszej kasy urzędników, żebyśmy nie musieli się wysilać! Jak masz do skoszenia trawę przed domem to możesz albo zrobić to samemu albo zapłacić komuś żeby zrobił za Ciebie. Ja, Ty też, płacimy urzędnikom żeby zrobili za nas! Cała ta gadka w tonie – społeczeństwo obywatelskie – jest ok. pod warunkiem, że obywatele są w stanie wyegzekwować na swoich przedstawicielach (urzędnicy) korzystne dla siebie działania a nie odwalać robotę za urzędnika, robić samemu to co należy do obowiązków urzędnika w ramach gigantycznych pieniędzy jakimi dysponuje!
  A palenie latem do dramat - ale babci, która grzeje tak wodę nie należy karać mandatem! Trzeba jej wytłumaczyć (edukacja) a nawet pomóc - ile może być takich domów w Rybniku gdzie ktoś grzeje wodę latem bo „moja starka tak robiła to jo tysz” ze 100? W 30 dni może iść ekipa techniczna choćby z ADM-u i zamontować „przepływacz” babci i dziadkowi, bo najczęściej brak wiedzy i umiejętności u osób starszych jest problemem a nie 500 zł na ogrzewacz przepływowy. Dzisiaj większy problem jest ze znalezieniem kogoś kto Ci takie coś dobrze zainstaluje (i to jest bariera!) niż z kupieniem urządzenia. Dokładnie odwrotnie niż jeszcze 25 lat temu.

 • ~jaro_t 2015-09-23
  12:08:45

  9 2

  Zakaz palenia paliwem stałym w naszym mieście wydaje się być nieunikniony. Sam palę węglem (najdroższym) ale dym jest dymem i widać jakim powietrzem oddychamy latem a zimą. To jest trend od którego nie uciekniemy. Jednocześnie jesteśmy "trochę" spóźnieni za krajami Europy Zachodniej- w Londynie zakaz wprowadzono w XIX wieku a np. w Austrii w latach 60-tych (również wsie). Ale mogliby nas do tego zachęcić poprzez obniżkę cen gazu i dopłat do termomodernizacji a nie poprzez zakazy i kary...

 • ~Antysmog 2015-09-23
  12:49:08

  2 6

  Czytajac niektóre komentarze to nie wiem czy ten smród unoszacy sie w powietrzu od kilku dni - komuś nie poprzewracał w głowach!!! Jak mozna byc przeciwnikiem w walce ze smogiem!!! ZAKAZ PALENIA - zdrwie naszych dzieci ponad wszystko!!!!!

 • ~imrahil 2015-09-23
  20:25:52

  0 5

  zakaz palenia powinien obowiązywać w nowobudowanych domach od dobrych 10 lat. wtedy problemu by nie było. wystarczy spojrzeć ile nowych domów w tym czasie wybudowano na terenie miasta i powiatu. większość grzana węglem. czasem ekogroszkiem, ale jednak zwykle kotłem typu "śmieciuch". wszędzie kotły są przewymiarowane. wymiennik o zbyt dużej mocy = kiszenie opału i niedopalanie cząstek stałych = smog. znam przypadki, że ludzie w okresach przejściowych utrzymują 27*C w domu. uważają, że mają za ciepło, ale tak trzeba, bo inaczej nie mogą sobie poradzić z zabrudzeniem komina i kotła. znam przypadki 30 kW smoków w nowym domu (może jednak nie najdokładniej zaizolowanym, ale jednak znacznie cieplejszym niż stare kostki, które też takich mocy nie wymagają). tych problemów nie da się rozwiązać inaczej niż przez zakaz stosowania paliw stałych w nowych domach.

 • ~orient 2015-09-23
  20:42:58

  0 6

  Dla osób które mówią że ludzi starszych nie stać itd... Kilka lat temu podłączano do co całe Osiedle Tysiąclecia tzw. Maroko. Nikt się nie pytał czy tam są osoby starsze, niepełnosprawne, bezrobotne. Czynsz podrożał dwukrotnie ale ludzie mają wygodniej i bloki nie kopcą. Nie wiem dlaczego tak bardzo właścicieli domków stoją takim okoniem przed nowoczesnością i wygodą. Trochę więcej zapłacą ale sobie ułatwią życie, a innym dadzą lepsze powietrze. Czasami nawet sposób rozpalania dużo może poprawić.

 • ~Gryjta 2015-09-23
  21:09:01

  8 1

  klimat się ociepla.....może trochę poczekajmy z tą rewolucją...

 • ~Aniar07 2015-09-24
  14:37:26

  2 8

  A kto komu karze mieszkać w domu jednorodzinnym? Jak nie stać kogoś na nie zatruwanie siebie i innych to nie sprzeda dom i spie....a na bloki. Proste.

 • ~Malwinka 2015-09-26
  20:19:52

  5 2

  ~Szpon Ty rozumiesz to co piszesz bo chyba z tym masz slabosc ogromna!!!!!!!!!!!!!!podeziekuje Bogu ze masz zdrowie i prace bo ja tak bym chciala a nie byc na groszach ktore Panstwo nam da bo to niewiem czy na zycie jest czy na co???????????wiec troch kultury chlopcze i czytaj co piszesz nie kazdy jest dziany tak jak Ty

 • ~Malwinka 2015-09-26
  20:22:02

  5 1

  nie kazdy ma zdrowie i mozliwosc pracowac!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • ~Malwinka 2015-09-26
  20:25:06

  4 0

  nie kazdy ma zdrowie i mozliwosc pracowac wiec Szpon zastanow sie jak ublizasz piszac takie slowa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • ~laguna 670 2017-11-16
  19:17:16

  3 1

  Już za niedługo dostanie każdy 1000 zł emeryturki gwarantowanej wszyscy po równo zobaczymy czym będą ludzie palić do dopiero kur..a będzie smog sąsiad do sąsiada widzieć nie będzie .może by niektórych tych ludzi z tej strony zrozumieć za coooo on ma kupić ten opał jeszcze teraz syfiasty węgiel .

 • ~laguna 670 2017-11-16
  19:21:32

  2 0

  Szpon skoro cię stać to wypier...j tam gdzie czyste powietrze na lekarzu wtedy zaoszczędzisz może jesteście chorzy bo palisz w tej chatce tym gazem by tylko nie zmarznąć .

 • ~laguna 670 2017-11-16
  20:05:17

  1 0

  ~jolaw2 może a może i może .Zająć się kontrolą sprzedawanych paliw może w tym jest problem kupisz dupiaty gaz też będzie smrodził pelet tak samo o węglu już nie wspomnę dobry węgiel wywożony za granicę a ciulst....o przywożony mieszane i sprzedawane za niezłą kasę .Nikt się nie dopieprza nikt nie kontroluje i biznes się kręci a co tylko tak dalej ludzie kupują no bo muszą w końcu czymś palić .Niech na stacji benzynowej ktoś kapnie że chrzczone paliwo zaraz afera kontrole itd a co z opałem gdzie jaka kontrola no gdzie!!!! Tym się nikt nie interesuje straż miejską pod dom posłać że się kopci z komina a pali się węglem ..Zajęła by się ta straż wpierw tym co jest w sprzedaży i czy jest to towar dobrej jakości ale tak konkretnie nie po łebkach .Póżniej niech chodzą i kontrolują domy i przedsiębiorstwa warsztaty hale itd czym są ogrzewane .

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy z grobu radzieckich żołnierzy (na cmentarzu komunalnym) powinna zniknąć czerwona gwiazda?
Oddanych głosów: 2743