zamknij

Wiadomości

Rybnicka Rada Sportu: A. Larysz i G. Janik kontratakują

2016-10-25, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Powracamy do tematu odwołania z funkcji przewodniczącego Rybnickiej Rady Sportu. Tuż po naszej publikacji Aleksander Larysz odniósł się do słów wiceprezydenta Piotra Masłowskiego dotyczące powodów jego odwołania. - To zwykły brak klasy i jasny przekaz jaki ten Pan reprezentuje poziom – tak mówi o zastępcy prezydenta Aleksander Larysz. Głos zabrał również były członek RRS – Grzegorz Janik.

Reklama

Przypomnijmy, w minionym tygodniu pisaliśmy o tym, że Aleksander Larysz zrezygnował z funkcji przewodniczącego Rybnickiej Rady Sportu i z dalszego uczestnictwa w tym gremium. Sam zainteresowany nie zdradzał wtedy powodów podjęcia takiej, a nie innej decyzji. Z kolei wiceprezydent Rybnika Piotr Masłowski tłumaczył, że powód odwołania Aleksandra Larysza związany jest z jego małą aktywnością w RRS. Mało tego – nie dzielił się z innymi wiedzą i pomysłami. Więcej >>„Zostałem potraktowany jak smarkacz”. A. Larysz opuszcza Rybnicką Radę Sportu<<

Tuż po publikacji naszego artykułu, głos postanowił zabrać sam zainteresowany. - To co przeczytałem, nie dość, że mnie zasmuciło, ale też zniesmaczyło. […] Podanie „takiego” powodu o niby moich zachowaniach w stosunku do kolegów z RRS i prezydenta po 2 latach działalności, są wg mnie tak kuriozalne, że przyznam się szczerze, nie do końca wiem jak się do tego ustosunkować, ale spróbuję (pisownia oryginalna) – mówi na wstępie Aleksander Larysz.

Były przewodniczacy RRS uważa, że władze Rybnika powinny utworzyć profesjonalnegy wydział sportu i ustanowienić pełnomocnika prezydenta ds. sportu.

Jak dalej tłumaczy, określenia o know-how zostały użyte w innym kontekście niż zrozumiały to władze Rybnika. - Przy okazji zadam pytanie: a niby czym się dzieliłem się przez te 2 lata, działając nie tylko w UM jako budynku, ale w terenie, na imprezach sportowych organizowanych na terenie miasta i nie tylko, czy uczestnicząc czynnie w ich organizacji, czy w spotkaniach wielu komisji, czy instytucji parających się sportem? - pyta retorycznie.

Na koniec Aleksander Larysz odnosi się do faktu odwołania z Rybnickiej Rady Sportu Grzegorza Janika, Przemysława Palucha i Grzegorza Ochojskiego. - To […] zwykły brak klasy i jasny przekaz, jaki ten Pan reprezentuje poziom. Jeżeli to był problem, że przez jakiś okres czasu nie uczestniczą w działaniach RRS to dlaczego się mnie, jako p-cego RRS, nie zapytał? - mówi.

Jak dodaje na koniec Aleksander Larysz, nie żałuje tego, co zrobił. - Mam świadomość, że podjąłem słuszną decyzję nie zwracając uwagi na pewne sprawy formalne.

Głos w tej sprawie zajął też poseł Grzegorz Janik. Jak przyznał, faktycznie nie uczestniczy od ponad roku w spotkaniach RRS. - Zorientowałem się, że opinia Rady Sportu jest tylko bezskutecznym głosem środowiska sportowego wobec działań władz miasta w obszarze sportu i rekreacji. Nie czuję potrzeby legitymizowania moim uczestnictwem dyletanckiej i uznaniowej polityki Zastępcy Prezydenta Miasta Rybnika pana Piotr Masłowski, który uznał się najlepszym ekspertem od funkcjonowania sportu i rekreacji w naszym mieście – argumentuje.
Były członek RRS nie zgadza się z polityką finansową władz miasta, faworyzująca kilkumilionową dotacją celową jedną dyscyplinę sportu. Jego zdaniem właśnie w ten sposób ograniczono środki na funkcjonowanie innych klubów sportowych, w których trenuje młodzież.

Ponadto z pobłażaniem przyjmuje ekspercki raport, z którego jak mówi - „nie dowiemy się, że od ponad 10 lat funkcjonuje w Rybniku sprawny model szkółki piłkarskiej”. Wskazuje, że kilku wychowanków występowało i występuje aktualnie w kadrze narodowej polskiej reprezentacji juniorów w piłce nożnej. - Dlatego nie czuję potrzeby dyskusji z Panem Piotrem Masłowskim na temat funkcjonowania sportu w Rybniku. […] Wolę się zająć realizacją programu rozwoju sportu młodzieżowego w Polsce z perspektywy Parlamentu – mówi na koniec Grzegorz Janik.

Czy sądzicie o argumentach przedstawionych przez Aleksandra Larysza i Grzegorza Janika?

Oceń publikację: + 1 + 1 - 1 - 10

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (11):
 • ~Marta Iwaszkiewicz 2016-10-25 10:52:53

  szczerze powiem że ubolewam nad tym co się dzieje sercem jestem z Rybnikiem i szkoda że na tych sporach cierpią inni. Pan Janik długo angażował się w rozwój sportu w Rybniku i miał fajne osiągnięcia. Wszystko w miarę możliwości to fakt ale czasem warto schować dumę w kieszeń i posłuchać innych doświadczonych a nie patrzeć na to z jakiej są partii ja nie cierpię PISu ale uważam że pan Janik to równy gość i ma przydatną wiedzę i doświadczenie w tym zakresie.

  15 48
 • ~frbro 2016-10-25 10:59:32

  Janik to nie moja bajka, natomiast ciężko się z jego opinią nie zgodzić. Póki co nie widać by coś mądrego wynikło ze spotkań rady. W finansowaniu sportu w mieście zmieniły się tylko daty przyznawania dotacji. W ogóle to mam wrażenie, że dzielenie kasy na sport i organizacje pozarządowe, to jedyny temat w tym mieście którym władze się zajmują. Robi się z tego temat numer jeden, a tak po prawdzie to nie są jakoś specjalnie istotne sprawy. Wszystkie istotne sprawy są od dwóch lat nieruszone! Mam na myśli komunikacje miejską, smog, i tworzenie warunków dla biznesu. Wielka debata nad tym czy klub A dostanie smieszne 10 tysięcy więcej niż klub B, albo czy żużel dostanie 3 czy 4 miliony (bo o tak nikt nie zdecyduje się na polityczne samobójstwo ucinajac taką dotacje), a ważne sprawy czekają nie wiadomo na co. Trochę szkoda, że redakcja nie ciśnie naszych władz i nie rozlicza ich z obietnic i efektów pracy. Widocznie dobre stosunki z magistratem są korzystniejsze... Próbuje sobie przypomnieć, co się przez te dwa lata zmienilo na lepsze i widzę tylko, że powstało kilka ścieżek rowerowych i budżet obywatelski się rozwija. A zamiast o tym, co ważne mówi się o jakimś niepoważnym Laryszu, który ma konflikt z nic nie znaczącą radą sportu. Kabaret...

  53 9
 • ~isia104 2016-10-25 11:38:48

  Pan redaktor tak szybko chciał przekazać te ważne wieści, że narobił mnóstwo błędów stylistycznych.... ;)

  26 5
 • ~Wuipe 2016-10-25 16:13:49

  Brawo Olo, kolejny sukces do CV :D

  12 2
 • ~Extraliga_1 2016-10-25 16:46:14

  Czytałem cały wpis posła Janika i trudno się nie zgodzić z tym co napisano. Prezydent Kuczera powinien mocno przemyśleć czy tolerowanie pana Masłowskiego nie będzie tym co spowoduje przegraną w wyborach.

  24 17
 • ~jajko 2016-10-25 17:42:03

  Pytanie. Jeżeli p. Janik nie miał czasu przez rok pojawić się na spotkaniach to skąd mógł wiedzieć nad czym pracują? Od przewodniczącego Larysza, który także nie uczestniczył w spotkaniach? Pytanie drugie. Pan Janik był reprezentantem piłkarskiego ROW-u, więc przez rok klub ten nie mógł nic powiedzieć w temacie rybnickiego sportu w mieście? Troche nie poważne? Mamy kilku reprezentantów w młodzieżowych kadrach? Fajnie, tylko co dzieje się z rocznikami które dawno temu zakończył przygodę z RKP? Jaki model rozwoju karier tym chłopcom zapewnił poseł Janik? Jeżeli pan Poseł nie potrafi zająć się tak małą sprawą jak sport w Rybniku to już widzę jak wygląda jego praca na rzecz kraju. Ostatnie pytanie. Dlaczego ci dwaj panowie dopiero się uaktywnili po wykreśleniu z rady? Po co w niej byli skoro nie mieli na to czasu? Jak mogli radzić miastu, po to jest rada, jeżeli byli niedostępni? Jak na poważnie prezydent ma traktować doradztwo kogoś kto na zebraniach bywa raz na rok?

  37 8
 • ~jajko 2016-10-25 17:46:36

  Jeszcze jedno. Jestem pewien, że gdyby Janika i Larysza nie było w radzie, to obaj krytykują P. Masłowskiego za trzymanie w tej grupie osób które nie uczestniczą w spotkaniach. Chłop wyrzucił nierobów i chwała mu za to. Widać jak Laryszowi i Janikowi zależało na rybnickim sporcie.

  35 8
 • ~Frigg 2016-10-25 22:31:46

  Rozumiem, że sport to tylko piłka i tylko ta, w którą gra Pan Janik. Fakt, żużlowcy dostali większą dotację, ale piłka nie została pozbawiona wsparcia, te zostało zracjonalizowane, ale mało to znaczy, że pewnie Masłowski bez kompetencji i nie zna się na sporcie. Odpowiem: bo nie musi! Nie jest zastępcą prezydenta od sportu , odpowiada za wiele rzeczy, w tym za sport i uważam, że w tym aspekcie całkiem dobrze ogarnia rzeczy, które od wielu lat czekały na zmiany; ot, że wspomnę udana próbę rozdzielenie dotacji dla sportu zawodowego i amatorskiego ...

  16 5
 • ~marzanna 2016-10-25 22:44:21

  Poseł Janik rok temu zorientował się, że rada nie działa i dopiero dzisiaj o tym wspomina ? Jeśli w takim samym tempie działa na rzecz sportu na poziomie krajowym to ..., no właśnie: to nic się nie zmienia. A w Rybniku jest progres.

  21 4
 • ~pauul78 2016-10-26 09:06:57

  Zgadzam sie z Panem Janikiem bo trudno tego nie zrobić. Rada Sportu to jedno wielkie nieporozumienie a ludzie tam siedzący to przeważnie prezesi klubów i widząc parcie na żużel przez władze miasta tylko im przytakują ażeby czasem miasto nie zmniejszyło im dotacji na ich klub.
  Jestem kibicem żużla zeby nie było ale patrze obiektywnie na wielkości dotacji poszczególnym klubą to łapie sie za głowe. Przecież SSA ROW Rybnik to całkiem prywatny twór wspierany ogromnymi pieniędzmi z miasta czyli naszymi. Ja jako właściciel firmy tez chciałby dostac co roku fajna kase z miasta zrobic pokaz sztucznych ogni,kibice podnieceni,ludzie widzą że coś sie dzieje itd.
  Jeżeli chce sie ktos bawiić w sport Zawodowy to niech znajdzie sobie sponsorów jak to jest na zachodzie.A w rybniku jest tak 3mln z miasta, 1 mln z kibiców,ok 1mln z Ekstraligi i tyle. Gdzie jest ten zapowiadany na presentacji sponsor tytularny!!!!!!!!!! A chyba że zapomniano dodac że bedzie nim MIASTO RYBNIK.
  Już jeden Prezydent przegrał wybory lansując sie z żuzlowcami wiec Panie KUCZERA troche rozsądku bo wydaje Pan pieniądze wyborcy. Łaska pańska na pstrym koniu jeździ. Zabiliście Koszykówkę a teraz Pan Masłowski sie gdzies tam chwali wynikami 2 ligi żeńskiej. Takich ludzi jak Pan MIkołajec besztać z ziemia.
  Identycznie sie dzieje w Rybniku jak robił Donald Ewa itd a teraz placza bo ich czas minoł. KARMA WRACA

  12 9
 • ~Extraliga_1 2016-10-26 13:51:53

  ~pauul78 - "ok 1mln z Ekstraligi" -mniej niż połowa z tego jest bo PGG daje 10 mln na 3 sezony na 8 drużyn, więc gdyby równo dzielić to ok. 400 tys. na drużynę a z NC+ jest 7,5 mln na 3 lata i tym sezonie ROW dostał bodajże 120 tys.

  1 4

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy pojemniki na używaną odzież są potrzebne?
Oddanych głosów: 387