zamknij

Wiadomości

Rybnicka pielgrzymka? To niesamowite, ile osób się w to angażuje!

2019-07-28, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Już w najbliższą środę z rybnickiej bazyliki wyruszy 74. Piesza Rybnicka Pielgrzymka na Jasną Górę. Czasu pozostało już bardzo mało, ale można się jeszcze zapisywać! Rozmawiamy z ks. Pawłem Zielińskim – kierownikiem pielgrzymki. Ile osób zadeklarowało gotowość do wymarszu?

Reklama

Redakcja: to drugi rok, kiedy koordynuje ksiądz 74. Pieszą Rybnicką Pielgrzymkę

Ks. Paweł Zieliński: Dokładnie tak. Bardzo dobrze to pamiętam - 1 sierpnia 2018 roku zostałem nowym kierownikiem rybnickiej pielgrzymki.

Połknął ksiądz bakcyla?

Myślę, że tak. To długo terminowy plan. Kiedyś już o tym mówiłem. Wszystko to jest związane z pierwszą moją pielgrzymką, gdzie szło 13 osób z seminarium duchownego. Z kolei 2 lata temu towarzyszyłem ks. Markowi Bernackiemu. Obserwowałem jego prace z samochodu. Zauroczyła mnie logistyka, stopień przygotowania do pielgrzymki. To niesamowite, ile osób się w to angażuje! Nasza pielgrzymka jest idealna.

Wspomniał ksiądz o przygotowaniach. Kosztuje to sporo sił i czasu?

Powiem tak, moja pielgrzymka rozpoczęła się już w marcu. Pierwsze rzeczy, które trzeba wykonać zaczynają się właśnie w tym miesiącu. Jeszcze rok temu przyglądałem się ks. Markowi, dzisiaj wszystko jest na moich barkach. Chodzi tu o niezliczone telefony, wysłane pisma, załatwienie noclegów, catering, czy choćby ubikacje dla pielgrzymów. Nie wspomnę już o przygotowaniu 3 tysięcy chust, co zajęło 2 miesiące roboty. Nie zdawałem sobie sprawy z ogromu prac.

Ale pewnie są osoby gotowe do pomocy?

Oczywiście. Mam bardzo mocną ekipę, która mi pomaga. Część grupy stanowią osoby nowe. Są też osoby doświadczone, tak jak np. Kazimierz Berger – kierownik trasy, który od lat pomaga przy pielgrzymce. Nie zapomnijmy też o ks. Marku. Rok temu był jeszcze moim „suflerem”, teraz „cieniem”, którego pytam się o wiele rzeczy (śmiech).

Czyli co, wszystko już przygotowane do pielgrzymki?

Na 99%. Zawsze jest jeszcze coś, co trzeba zrobić.

Ilu pielgrzymów zadeklarowało gotowość do wymarszu?

To byłoby proste, gdyby nie fakt, że zapisy cały czas trwają. Będą trwały do ostatniej chwili. Jeszcze w środę przed mszą zapisze się zapewne około 400-500 osób się zapisuje. Spodziewamy się około 3 tys. pielgrzymów - to stała frekwencja. Pochodzą oczywiście z Rybnika i miast sąsiednich – Pszowa, Jastrzębia Zdroju, Wodzisławia. Dzwonią nawet osoby z Warszawy, Łodzi, Katowic.

Jakie hasło przyświeca tegorocznej pielgrzymce?

„Z Maryją w mocy ducha”. To nawiązanie do tegorocznego hasła roku duszpasterskiego – „W mocy Bożego Ducha”. Wpatrujemy się w Maryję, która działa w mocy Bożego Ducha. Chcemy kierować się Duchem Świętym w życiu.

Dziennikarzy zawsze interesuje wiek pątników. Wie ksiądz, który z nich będzie najmłodszy/najstarszy?

Najmłodszy, o którym ja wiem, to Kuba, który ma 5 lat, ale na pewno będą młodsi. Trudno to teraz określić, bo jest wiele miejsc zapisów. Na to pytanie dokładnie będę mógł odpowiedzieć w dniu wymarszu.

Czy pielgrzymi zdradzali, z jaką intencją idą?

Raczej nie, ale jedno jest pewne – każdy z pielgrzymów trzyma swoją intencję w sercu i z nią podąża na Jasną Górę.

A jaką ksiądz ma intencję?

Modle się, by wszystko się udało – by każdy dotarł bezpiecznie do celu. To wszystko, co się dzieje, jest dla pielgrzymów.

Sprawdza ksiądz pogodę?

Codziennie (śmiech). Zapowiadają upały podczas pielgrzymki, ale i przelotne deszcze. Nie będzie tak źle. Najgorsza byłaby ulewa.

Czego mogę życzyć?

Żeby wszyscy dotarli na Jasną Górę, bez problemów organizacyjnych.

Dziękuję za rozmowę.
---

Zapisy na 74. Pieszą Rybnicką Pielgrzymkę na Jasną Górę cały czas trwają. Prowadzone są w:

- poszczególnych parafiach,
- Centrum Pielgrzymkowym - Parafia MB Częstochowskiej Rybnik Nowiny /kancelaria w poniedziałki i piątki 8.00 –9.00 oraz wtorki, czwartki 16.00 – 18.00 tel. 4402402/
- Biurze San Antonio w Rybniku, ul. Chrobrego 6 /w domu handlowym HERMES, tel. 4221723/.

W wyjątkowych sytuacjach można zapisać się internetowo wysyłając swoje dane na poniższy email: pawel.zielinski@archidiecezjakatowicka.pl

Więcej informacji znajdziecie w artykule >>Trwają zapisy na 74. Rybnicką Pieszą Pielgrzymkę. Jak dołączyć?<<

Oceń publikację: + 1 + 79 - 1 - 31

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (62):
 • ~Onyx01 2019-07-28 10:41:46

  Większość z was katolików na co dzień wyśmiewa wiarę.. Na forach deklaruje że jest niewierząca. Większość z was chodzi w niedzielę do kościoła z przyzwyczajenia, bo tak robili wasi ojcowie i dziadowie. Bardzo ciekawe zjawisko można zaobserwować przy kościele NSPJ gdzie ludzie stoją po drugiej stronie ulicy zamiast wejść do światyni. Ksiądz pokazuje hostie a wy łby w dół zamiast na nią patrzeć. Przyjmujecie tą hostię, wracacie do ławki i nie wiecie co dalej robić. Większość z was nie powinna w ogóle przystąpić do komunii. Spowiadacie się, klepiecie formułkę a czy ktoś z was wykonał choć raz zadośćuczynienie? Nie? Więc spowiedź nie ważna. Obraz typowego polskiego katolika. Pielgrzymki traktujecie jako darmowe wycieczki.

 • ~Ancymon 2019-07-28 11:20:11

  ~Onyx01 po części się z tobą zgadzam , jeśli ktoś nazywa się katolikiem a nie widzi nic złego w aborcji , eutanazji , invitro , w związkach niesakramentalnych , homoseksualizmie ,popiera związki partnerskie , małżeństwa homoseksualne , nie rozumiem na czym polega spowiedź , nie potrafi z godnością przyjąć Pana Jezusa w Komunii Świętej ,ubiera się jak na plażę do kościoła , stoji gdzieś za kościołem rozmawiając sobie i spoglądając na zegarek jak długo jeszcze to obraz ten jest żałosny .

 • ~siarzewski 2019-07-28 11:53:30

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  10 9
 • ~ 2019-07-28 11:54:01

  ~Ancymon na swojej liście zapomniałeś dodać ... nic złego w faszyźmie, nienawiści do obcych, codziennym kłamstwie w mediach publicznych.

  76 51
 • ~master4k 2019-07-28 12:03:42

  @ Ancymon

  Taki stan rzeczy ma nawet adekwatny termin, a mianowicie hipokryzja. Niemniej o kilku ważniejszych lub mniej ważnych zakazach i nakazach kompletnie zapomniałeś. Tych bardziej współczesnych dotyczących np. Halloween, horoskopów, antykoncepcji, czystości przedmałżeńskiej, czy też tych wynikających wprost z biblii jak zakaz śmiania się z łysych, obowiązek ogrodzenia dachu, zakaz noszenia modnych fryzur i zarostów, zakaz spożywania krewetek i innych skorupiaków, zakaz łapania za krocze innego mężczyzny walczącego z naszym mężem (dotyczy kobiet) na wytycznych dotyczących diety każdego chrześcijanina obejmującej zakaz spożywania wieprzowiny kończąc.

  Na mój rozum bardzo trudno jest żyć jak przykłady chrześcijanin, a katolik to już zwłaszcza. Tak więc "Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci w nią kamieniem”. Za prawdę ancymonie powiadam Ci, że "źdźbło w oku bliźniego widzisz, a belki w swoim nie dostrzegasz".

  69 17
 • ~Kwinto 2019-07-28 12:05:28

  ~Ancymon bo ty jesteś tym prawdziwym i nieskazitelnym katolikiem, reszta to drugi sort katolików.
  Ps. Czyli co z tym homoseksualizmem zrobić?

  36 23
 • ~Marian Jerc 2019-07-28 12:06:43

  Biedacy , rozumem są w czasach opanowanych przez kler swoich rodziców i dziadów . Mamy 21 w.

  53 89
 • ~Ancymon 2019-07-28 12:30:50

  ~master4k ,
  ~Kwinto człowiek jest z natury grzeszny przez grzech pierworodny , nie uważam się za lepszego od innych co mi sugerujesz .Jest ròżnica pomiędzy popełnieniem grzechu i dostrzeganiu w tym coś złego , postanowienia z tym walczyć a aprobowaniu grzechu i nie widzenia w tym nic zlego .Daruj sobie cytowania Pisma Świętego podtekst twojego wpisu jest taki aby wyszydzić Kościoł Katolicki i ludzi do niego należących .
  ~Marian Jerc sam chyba już jesteś dziadkiem jeśli to twoje zdjęcie , co za różnica czy 21 cz 19 w . Ft

  35 21
 • ~Onyx01 2019-07-28 12:32:02

  Tu nie chodzi o to żeby żyć jak nasi dziadowie czy pradziadowie. Wszystko się zmienia i my i wiara musimy się na bieżąco dostosowywać ale na litość.. wy nie znacie podstaw wiary. To wszystko to dla was tylko oklepane formułki. Jak już chodzisz do tego kościoła to wejdź do świątyni. Jak już idziesz do spowiedzi to zrób to rzetelnie. Zrób rachunek sumienia, zadośćuczynienie, żałuj za grzechy a nie idziesz tam tylko po to żeby móc przyjąć w niedzielę komunie i pokazać się sąsiadowi jaki święty jesteś. Miałem kiedyś takiego sąsiada który żonę traktował jak śmiecia, bił dzieci a w niedzielę szli pod rękę z gromadka dzieci z przodu przez sam środek placu między blokami żeby wszyscy widzieli przykładną rodzinę

  67 14
 • ~Ancymon 2019-07-28 12:34:18

  ~adiky proponuję ci zrezygnuj z oglądania TV , czytania pewnych gazet , zacznij myśleć samodzielnie , uklęknij i pomòdl się do Ducha Šwiętego o dar rozumu i mądrości .

  47 25
 • ~ 2019-07-28 13:06:26

  Ktokolwiek bierze 5 letnie dziecko na 90 kilometrowy marsz powinien miec conajmniej kuratora na karku.

  52 67
 • ~orient 2019-07-28 13:12:26

  @Onyx01 dawno nie przeczytałem tak rozsądnych wypowiedzi jak twoje. Niestety ale polski katolicyzm cechuje się powierzchownością i religijnością na pokaz. Miejmy nadzieję, że pielgrzymka coś zmieni na dobre chociaż w tej garstce która w niej uczestniczy. @kazo64 proś aby te zmiany zaczęły się od duchowieństwa i kościoła bo bardzo traci w ostatnich latach na autorytecie. @ancymon bardzo łatwo pokazywać palcem na innych. A co powiesz o kłamstwie, o zdradach, o kradzieży, o wykorzystywaniu innych, o mobbingu, o hejtingu, o przeklinaniu, o pijaństwie, o braniu narkotyków, o pornografii, o biciu żony, o hazardzie? Każdy potrafi potępić kogoś kto robi coś złego czego "ja" nie robię. Warto czasami popatrzeć w lustro i uderzyć się we własne piersi zamiast piętnować innych.

  44 11
 • ~pprywatne 2019-07-28 13:19:24

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  3 4
 • ~x.treme 2019-07-28 13:30:25

  ~Onyx01

  "Pielgrzymki traktujecie jako darmowe wycieczki."

  nie wierze w to co napisałeś i chyba sam w to nie wierzysz?:)

  ja dziękuję za taką " darmową wycieczkę" przy upale nie raz ponad 30 stopni, nagrzanym asfaltem, spanie na salce na twardych karimatach.

  Nie chodzę, ale podziwiam i trzymam kciuki.

  Sory ale jesteś po prosty GŁUPI :) albo tak bardzo nieszczęśliwy???

  81 12
 • ~Lahcim 2019-07-28 13:35:24

  Niesamowite, że tylu ludziom dalej nie przeszkadza systemowe ukrywanie pedofilii.

  47 66
 • ~ 2019-07-28 13:38:44

  Bylem na pielgrzymce raz, ponad 20 lat temu. I nie powiem, fajny spacer, wysliek.
  Co mnie zdziwilo, mlodzi ludzie (a wtedy takim bylem) gzili zie po namiotach jak koty (wtedy mlodzi ludzie byli ubozsi i wynajecie hotelu bylo poza zasiegiem). Kolezanka z liceum nawet zaliczyla mlodego ksiedza.
  Co mnie zszokowalo, to fakt, ze ci sami ludzie po dojsciu pod jasna gore wpadli w jakis religijny amok modlili sie, spiewali plakali. Wygladalo to naprawde strasznie, jakby im rozum odebralo...

  60 63
 • ~Barakuda 2019-07-28 14:12:06

  Mamy XXI wiek, latamy w kosmos, potrafimy robić przeszczepy serca. Wiemy co to czarne dziury i fizyka kwantowa a stan nauki na dziś dokładnie opisuje jak powstało życie na naszej planecie a mimo to są ludzie którzy wierzą że jakiś człowiek umarł i zmartwychwstał 2000 lat temu? Żadna inna instytucja nie wyrządziła tyle krzywdy w historii świata co Kościół Katolicki a mimo to ludzie uważają go za autorytet moralny. Zacofanie straszne...

  42 92
 • ~Barakuda 2019-07-28 14:23:39

  Dodam tylko jeden fakt i już się nie wypowiadam bo mnie fanatycy zjedzą :

  1493 rok. Bulla papieska uprawomocniła deklarację wojny przeciw wszystkim narodom w Ameryce Południowej, które odmówiły przyjęcia chrześcijaństwa. W praktyce kobiety i mężczyzny szczuto psami karmionymi ludzkim mięsem i cwiartowanymi żywcem indiańskimi niemowlętami. Wbija o ciężarne kobiety na palę, przywuazywano ofiary do luf armat ich i podoalano pod nimi ogień. Mordowano, gwalcono, obcinano ręce, nosy, wargi, piersi. Gdy katoliccy misjonarze dotarli do Meksyku żyło tam około 11 milionów Indian a po stu latach już tylko 1,5 miliona. Szacuje się, że w ciągu 150 lat zabito co najmniej 30 milionów Indian. Dodam tylko, że Polskie plemiona "nawracano" w podobny sposób w XIV i XV wieku.
  No to teraz ruszajcie wesoło na pielgrzymkę i do kościoła...

  54 57
 • ~Ancymon 2019-07-28 15:00:08

  ~Barakuda czytając twoje wpisy to znam taką organizację TVN24 , GW itp. Człowieku idz się przebadać na ul.Gliwicką .

  56 43
 • ~Anna Ryż 2019-07-28 15:02:08

  Facet z misiem i żółtą apaszką? Nie idę.

  35 51
 • ~Mad# 2019-07-28 15:27:01

  Marian Jerc
  Poczekamy, aż na ciebie przyjdzie trwoga - wtedy na kolanach będziesz zapierniczał przed Pana Boga. Cwaniaczysz, a jesteś tylko biednym i żałosnym człowieczkiem, który kiedyś tych słów gorzko pożałuje.

  56 32
 • ~Barakuda 2019-07-28 15:27:22

  Kolego Ancymon a tak bardziej merytorycznie?

  14 32
 • ~tf2 2019-07-28 16:10:32

  Cóż, są różni katolicy. Przykładem takiego złego "katolika i orędownika swojej wiary", chorego z nienawiści do cywilizacji i Europy marksisty jest Franca Timmermans - bożek POwców i ich zwolenników(czczony przez komunistów w europarlamencie i polskim sejmie). Warto przytoczyć jego słowa:

  „Islam jest naszą sprawą, Islam jest częścią naszej teraźniejszości i będzie częścią naszej przyszłości”.

  Przepowiedział wam waszą przyszłość w UE.

  36 26
 • ~Barakuda 2019-07-28 16:34:46

  Tf(uj)2 a może napiszesz w jakim kontekście Timermans to powiedział?

  17 27
 • ~spirit-of-the-town 2019-07-28 16:55:33

  Barakuda, niestety masz rację. Pomimo tych wszystkich UDOWODNIONYCH faktów, wieki wmawiania ludowi wszelkich niedorzeczności (płaska ziemia, potwory w głębinach, plagi jako kara boża, geocentryzm. itp.), trzymania na siłę ludzi z dala od nauki, oraz współczesnych dalszych kłamstw i afer, dalej istnieją rzesze tumanionych fanatyków do których nic nie dociera i raczej nie dotrze, bo oni przecież idą na pielgrzymkę "nie dla kościoła, lecz dla boga". Dla boga, który jest wg nauk kościoła takim samym pewnikiem jak onegdaj płaska ziemia a obecnie chociażby brak pedofilii w kościele. Pozdrawiam.

  25 37
 • ~Piotr Czaja 2019-07-28 18:09:49

  Bóg stworzył człowieka lecz tego wynalazku nie opatentował teraz każdy dureń chce go poprawiać-no krytykanci do dzieła i minusujcie chcecie być lepsi od Einsteina który to powiedział-pielgrzymom życzę dobrej pogody i szcześliwej drogi-dziećmi które ze sobą zabierają na pewno dobrze się zaopiekują-nie zostawią ich pod sejmem

  42 9
 • ~Marian Jerc 2019-07-28 19:10:00

  Do wszystkich , którzy mnie krytykują . Uruchomcie swoje rozumy i wiedzcie , że wierzycie w Jezusa , który był arabem i tym samym przyjmujecie religię arabską . Słowianie mieli swoich bogów / siegnijcie do historii Polski / i dowiecie się , w jaki sposób wprowadzano chrześcijaństwo w Polsce . Siłą , ogniem i mieczem ,mordowaniem niewinnych Słowian. Jak to Wam nic nie mówi - szkoda moich słów . Siła fanatyzmu klerykalnego jest ogromna .

  23 46
 • ~Ancymon 2019-07-28 19:48:47

  ~Marian Jerc Jezus był Arabem , człowieku nie kompromituje się , żal mi ciebie .

  42 10
 • ~1floyd 2019-07-28 19:49:32

  Onyx01- Cały czas, mamy podwójne standardy od strony, Polskiego kościoła. Na całym świecie pedofilia w kościele dotyczy kilku tys osób. W Polsce, ok 300 osób wniosło pozwy. Czy co? Albo mamy bardzo brzydkie dzieci, albo skutecznie zamiatamy problem pod dywan. Kolejny przykład. Jak jestem u siostry w Niemczech, ( Bawaria ), czyli najbardziej, katolicki land w tym kraju. Jakoś tam nikt, nie klęczy w konfesjonale do spowiedzi. Jest spowiedź ogólna podczas mszy, czyli wyznanie grzechu, tak jak u nas. Następnie wszyscy, idą do komunii. Nikt z pytanych, przeze mnie u nas księży nie potrafił mi logicznie wytłumaczyć tej różnicy.

  15 20
 • ~Ancymon 2019-07-28 19:57:36

  ~1floyd w kościele katolickim jest spowiedź indywidualna , innej spowiedzi niema .

  20 9
 • ~pprywatne 2019-07-28 20:04:20

  Katabasy mącą ludziom w głowie.

  14 20
 • ~Ancymon 2019-07-28 20:11:01

  ~pprywatne jakie katabasy ?

  15 8
 • ~Mad# 2019-07-28 20:14:44

  Marian Jerc
  Ahahaha ale się uśmiałam. Normalnie rozbawiłeś mnie chłopie!!! A teraz idąc tokiem twojego rozumowania to jeśli używasz na co dzień cyfr ARABSKICH zaprzestań natychmiast, ażeby przez przypadek nie wspierać Arabów xd Mnóż, dziel, dodawaj i odejmuj tylko cyfry rzymskie, broń Boże nie arabskie, bo jeszcze nieumyślnie będziesz wspierał ich kulturę :)))

  34 3
 • ~orient 2019-07-28 21:06:53

  @spirit-of-the-town @Marian Jerc polecam wam więcej czytać szczególnie książek historycznych. Osobiście nie chciałbym powrotu ciemnego średniowiecza ale tym bardziej epoki słowiańskiej gdzie ludzie czcili drewniane bóstwa. Nie da się równać dzikich ludów słowiańskich z czasami Jezusa gdzie nawet biedne dzieci potrafiły pisać i mówić w kilku językach (aramejski, łacina, greka). Nie musicie wierzyć jeśli nie chcecie ale nie zaprzeczajcie historycznym faktom, a Jezus jest postacią historyczną. I oczywiście nie był Arabem, a Semitą. A polskimi radykałami typu kazo bym się nie przejmował. To garstka w skali całego społeczeństwa.

  23 7
 • ~tf2 2019-07-28 21:34:17

  Nie Baraczubku, nie ma takiego "kontekstu", który uzasadniłby tak jasne przesłanie, zwłaszcza, że poglądy tego pana są raczej zbieżne z lewackimi oszołomami w stylu Angeli M. czy Macrona.
  A może likwidowali granice UE i narzucali niekontrolowany napływ określonych grup imigrantów innym państwom UE w formie szantażu w innym "kontekście" niż miał na myśli Timmermans?
  Największymi zacofańcami i oszołomami są lewaccy szaleńcy. Za ich urojeniami nie nadąży żadna sekta na świecie.

  24 12
 • ~Onyx01 2019-07-28 21:59:45

  z.treme nie rób z siebie takiego cierpiętnika. Nie idziesz na spacerek tylko na pielgrzymkę, która sama w sobie zawiera trud, poświęcenie. Z drugiej strony co powiesz o pracownikach kładących kostkę brukową czy wylewających asfalt? Dzień w dzień tydzień w tydzień mają swoją pielgrzymkę. Te dzisiejsze to zabawa w porównaniu do tych set lat temu gdy ktoś szedł z potrzeby serca, sumienia.... zaskoczę cię na kolanach :)

  12 6
 • ~Onyx01 2019-07-28 22:00:46

  A swoją drogą to takie katolickie nazywać kogoś głupkiem bo ma odmienne (swoje) zdanie :) pozdrawiam ciepło :)

  13 14
 • ~Andrzej Ogórek Dzienkowski 2019-07-28 22:54:11

  Dlaczego większość z z was wypowiada się bez swoich twarzy czego się boicie lub wstydzicie?

  14 8
 • ~Barakuda 2019-07-28 23:05:43

  Po ostatnich aferach pedofilskich w kościele bałbym się puścić na taką pielgrzymkę nawet pełnoletnie dzieci.

  11 32
 • ~Andrzej Ogórek Dzienkowski 2019-07-28 23:08:28

  Rodo się boicie? Żenada! Jak się można bać lub wstydzić swoich pogladow! Jak w coś wierze lub jestem przekonany że to co robię jest dobre to się tego nie wstydzę . Naprawdę boicie się lub wstydzicie pokazać twarz. Tragedia.

  14 11
 • ~ 2019-07-28 23:32:12

  Barakuda, po raz pierwszy sie z Toba nie zgadzam. Bo oprocz rydzykowego kosciola polskiego i PiSowskich sekciarzy sa jeszcze dobrzy katolicy

  14 8
 • ~Andrzej Ogórek Dzienkowski 2019-07-28 23:33:39

  No to kazo widze ze zrozumiałeś moją wypowiedź. Mama i tata sa pewnie z ciebie dumni.jeslimoja twarz to sumo to powiedz mi jakie mam poglądy.

  5 14
 • ~pprywatne 2019-07-29 01:52:17

  ~Ancymon- Jak to jakie? Wszystkie katabasy.

  9 14
 • ~Barakuda 2019-07-29 07:38:42

  Kolego "~" oczywiście że są dobrzy katolicy, przecież nie napisałem nigdzie, że nie ma. Tak samo jak są dobrzy muzułmanie i dobrzy hinduisci ale ktoś kiedyś powiedział, że religia że złego człowieka nigdy nie zrobi dobrego ale do tego aby z dobrego człowieka zrobić złego wystarczy religia. Chodzi o to, że religie z gruntu i z założenia są złe. Chodzi w nich o to, żeby mieć wpływ na ludzi (aby słuchali kapłanów co im wolno a czego nie wolno, jak mają się zachowywać itp.) aby nimi manipulować no to oczywiście daje władzę i pieniądze i tylko o to w religiach chodzi. Ktoś inny powiedział, że pierwsza religia powstała kiedy pierwszy oszust spotkał pierwszego głupca.

  10 17
 • ~Barakuda 2019-07-29 07:48:22

  Kolego Ogórek, Kazo się boi, że go ktoś na ulicy rozpozna i mu powie co myśli o PiSowskich trollach. Zresztą też bym się wstydził wpisując takie brednię jak on. Rodo w żaden sposób nie przeszkadza w tym aby pisać na forum pod własnym nazwiskiem i fotką, jeśli się ma na to ochotę. Kazo zupełnie nie rozumie o co chodzi w RODO.

  11 19
 • ~Barakuda 2019-07-29 10:54:30

  Szukałem i znalazłem ten cytat. Brzmi on dokładnie tak:

  "Z religią i bez niej dobrzy ludzie zachowują się dobrze, a źli – źle; ale żeby dobry człowiek czynił zło – do tego potrzeba religii." Steven Weinberg – amerykański fizyk teoretyczny, noblista.

  9 15
 • ~rzyt 2019-07-29 11:05:46

  Cyt. "to drugi rok kiedy koordynuje ksiądz 74. Pieszą Rybnicką Pielgrzymkę".
  Dlaczego drugi raz Pielgrzymka idzie z tym samym numerem 74 ?
  A można było napisać - To już drugi raz ksiądz koordynuje Pieszą Rybnicką Pielgrzymkę, która wyrusza z Rybnika po 74 raz.
  Pozdrawiam

  7 4
 • ~ 2019-07-29 12:00:10

  Poziom niektórych wypowiedzi jest żenująco niski, a że ja również nie dysponuje lotnym umysłem, więc pozwalam włączyć swoją opinie w jednej kwestii. Otóż Jezus nie był ani Arabem, ani Żydem, ani jakiejkolwiej innej narodowości. Wogóle mówienie, że o Nim w czasie przeszłym jest już merytorycznym błędem. Jezus Chrystus JEST, a jest Synem Boga żywego, jest Jego SŁOWEM , które stało się Ciałem poprzez jedynego człowieka, który spełnił pierwotny zamysł Trójjedynego czyli Pannę Maryje. Jeszcze jedno. "Spuszczanie łbów" podczas przeistoczenia jest wyrazem niegodności człowieka, by oglądać Boga twarzą w twarz, jest więc oznaką wielkiej pokory i uznaniem własnej grzeszności, a nie brakiem wiary. Ktoś coś zacytował, więc zakończe rownież cytatem. "Wczoraj już minęło. Jutro nie nadeszło. Mamy tylko DZIŚ. Zaczynajmy..." Św. Matka Teresa z Kalkuty.

  17 11
 • ~Barakuda 2019-07-29 14:34:01

  Koleżanko JonaO, problem w tym, że żadnego Boga nie ma. Żadnego Allaha, żadnego Jezusa czy Kryszny. Nawet Manitou. Sam fakt, że sklasyfikowano około 350 bogów w różnych religiach i jazda z nich twierdzi, że tylko ich bóg jest prawdziwy świadczy o tym, że to wszystko wymysł ludzi. Na istnienie bogów nie ma żadnego nawet najmniejszego naukowego dowodu za to na jego nieistnienie dowodów jest bez liku każdego dnia (jak choćby "katolicy" z Białegostoku, którzy krzyczą na przemian" wypi..... ać" i" Bóg, honor, ojczyzna" i rzucają w bliźniego woreczkami wypełnionym moczem (sic!) . Polecam poczytać co o religiach uważali znani naukowcy jak np. Albert Einstein, Stephen Hawking i wielu innych. Dla mnie osobiście poza tym, że nie wierzę w żadnego Boga to uważam, że religie są źródłem nienawiści i wszelkiego zła.

  16 17
 • ~rob78 2019-07-29 16:36:07

  - Twoja dziewczyna zachodzi w ciążę, chociaż nigdy z nią nie spałeś.
  - Twierdzi, że dziecko zrobił jej anioł, a ona dalej jest dziewicą.
  - Dziecko się rodzi i nagle zjawia się trzech obcych typów z prezentami...
  Wiara w Józefie musiała być naprawdę silna:)

  19 4
 • ~pprywatne 2019-07-29 18:24:16

  ~rob78 - To dziewictwo ktoś wtedy sprawdził, czy jej tak uwierzyli po prostu?

  3 6
 • ~Jacek Kamiński 2019-07-29 21:22:28

  Do kazo 64
  Z Twego wpisu wynika iż RODO zakazuje umieszczenia własnej podobizny na portalu...

  2 4
 • ~Jacek Kamiński 2019-07-29 21:34:25

  Do Piotr Czaja
  z przekonaniem piszesz kto stworzył człowieka. Wytłumacz mi proszę zatem, dlaczego z szympansem mamy 98% wspólnym genów. Skoro, jak nauczają człowiek na boskie podobieństwo został stworzony, to kim są naczelne? Przyznasz, że to dziwne?

  5 8
 • ~ 2019-07-29 23:22:26

  ~Barakuda jo cie prosza, co to piszesz. Jezus Chrystus (ur. ok. 8–4 p.n.e., w Betlejem, zm. 30 lub 33 n.e. w Jerozolimie) można nie wierzyć że jest Synem Boga żywego, ale zaprzeczać, że Go wogóle nie było? Manitou: wózki widłowe, teleskopowe, ładowarki. Możesz nie wierzyć, że był to bożek, ale znów zaprzeczasz, że czegoś takiego nie ma, a jest! Źródłem wszelkiego zła jest mądrość tego świata, kreująca, nas ludzi, na władców i panów tego ziemskiego padołu. Jest jedna ogromna radość w tym co piszesz. Mimo, że z takim zapałem deklarujesz niewiarę w cokolwiek, to Bóg piszesz z dużej litery. Powodzenia.

  8 6
 • ~Marian Jerc 2019-07-30 03:28:40

  Tu nie ma sensu wstawiać komentarzy , bo fanatyzm religijny i dewociarstwo mają się dobrze . Biedacy dają się oszukiwać cwanym katabasom a rozumku swojego nie potrafią uruchomić . Może ten Jezus był Polakiem , jak nie arabem . I jeszcze jedno dla nawiedzonych - czy wiecie , kto najbardziej przyczynił się do rozbiorów Polski ? Co to była Święta Inkwizycja ? Ilu to ludzi kościelni spalili na stosach ?

  5 11
 • ~rzyt 2019-07-30 08:55:16

  Ciekawe jakimi wartościami kierowali się zagorzali komuniści i ateiści, którzy na łożu śmierci pogodzili się z Bogiem. Mamy także rybnickie nawrócenia.
  Prości ludzie wierzą w proste sprawy takie jak znaki drogowe, GW czy prognozy pogody. Inni potrzebują innego rodzaju wiary i ja im tego nie zabraniam. Faktem jest, że ateiści zadają kłopotliwe pytania katolikom, bo potrzebują ciągłego potwierdzania swojej "nieomylności". A to przez nich przemawia strach i niepewność swojego bytu. Wypowiedzi na tym forum są jaskrawym odzwierciedleniem tego problemu. Atawizm personalnego strachu wyrażany agresywną postawą istoty myślącej.
  P.S. ~Jacek Kamiński. Szympansy mają 97,3 % wspólnych genów z nami i ten kto je obserwował w naturze wie dlaczego. Najbardziej mnie zaskoczyło polowanie grupowe na gerezę, by zagonić ją w takie miejsce gdzie nie miała szans na ucieczkę. A potem dzikie rozszarpywanie zdobyczy...

  6 4
 • ~ 2019-07-30 09:25:35

  ~Marian Jer masz rację. Trzeba jeszcze dodać ostatnie odkrycie naukowców. Żeby wyczyścić przedpole do dzikiego ataku na ludzi, KK wybił w pień wszystkie dinozaury, a my głupki myśleliśmy, że to zmiany klimatyczne. Pewien ateista powiedział: jeżeli nie ma Boga, jak nam wmawiają, że jest, to chwała Bogu. Jeżeli jednak istnieje, pomimo, że żyjemy jakby Go nie było, to Boże, miej nas w swojej opiece.

  7 7
 • ~rob78 2019-07-30 09:38:39

  Mężczyźni są z Marsa, a kobiety z Wenus, a Ziemia to laboratorium obcej cywilizacja, to proste :) szach mat:) koniec:)))

  7 2
 • ~ka22 2019-07-30 10:33:58

  ~JonaO - Cytujesz satyryka, kabareciarza, a cytat dokładnie brzmi - Jeżeli, daj Boże, Pana Boga nie ma, to chwała Bogu; ale natomiast jeśli, nie daj Bóg, Pan Bóg jest, to niech nas ręka boska broni.
  A ja zacytuje księdza Kaczkowskiego - Nie trzeba być katolikiem, żeby być dobrym człowiekiem. Nie rozliczajmy innych, rozliczajmy siebie.

  Ciekawe czy do nieba pójdzie gorliwy obrońca wiary, napakowany testosteronem byczek, który skopał połowę mniejszego od siebie nastolatka w Bydgoszczy łamiąc mu obojczyk.

  7 2
 • ~Ancymon 2019-07-30 11:07:42

  ~ka22 pewnie słyszałaś za kogo Pan Jezus umarł na krzyżu , za grzechy wszystkich ludzi , inaczej i ja i ty nie mielibyśmy szans na zbawienie , na życie wieczne .Dlatego ustanowił sakrament spowiedzi ,Komunię Świętą . Być dobrym człowiekiem to za mało , trzeba prosić Boga o miłosierdzie .Jeśli ktoś nie wierzy w Boże Miłosierdzie to jak mu Bòg wybaczy .Poza tym co znaczy być dobrym człowiekiem , rozumiem że stara się przestrzegać 10 -cioro przkazań .

  6 5
 • ~ka22 2019-07-30 11:18:37

  W punkt ancymonie. Nie jestem pewna, czy chcę iść do nieba z bandytą, który dostąpi łaski tylko dlatego, że się wyspowiadał.

  5 2
 • ~Ancymon 2019-07-30 11:39:45

  ~ka22 chyba że wolisz iść do piekła na wieczne potępienie , na wieczne męki z bandytami ktòrzy nie żałowali za swoje winy .Widać że dla ciebie raczej to bez znaczenia , bo gdybyś się zastanowiła co to wieczność , co to męki piekielne nieskończone to nie pisała byś takich głupot czy nie wiesz czy chciałaś byś być w niebie .Po pierwsze ten bandyta musi sobie na to niebo zasłużyć , a po drugie co dla ciebie najważniejsze to ty na te niebo musisz zasłużyć .

  2 7

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno budować mieszkania komunalne?

Oddanych głosów: 1041