Wiadomości
Rybek będzie ostrzegał dzieci przed smogiem. W jaki sposób?
Od 6 grudnia do czasu zakończenia sezonu grzewczego (kwiecień 2017) do wszystkich rybnickich szkół i przedszkoli trafiać będą informacje o aktualnym poziomie zanieczyszczenia powietrza w Rybniku. Mają się one pojawiać na tablicach informacyjnych z wizerunkiem Rybka.
Codziennie, od poniedziałku do piątku, ok. godz. 11.00, Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego przesyłać będzie do szkół bieżące dane o stanie jakości powietrza, pochodzące ze stacji pomiarowej przy ul. Borki.
Z kolei w placówkach oświatowych umieszczona zostanie specjalna tablica z wizerunkiem Rybka (miejskiej maskotki), na której codziennie aktualizowana będzie informacja o jakości powietrza PM10.
Zobacz także
Dla łatwiejszej identyfikacji na tablicach umieszczane będą wymienne „wkłady” w postaci kolorowych kartek: zielona, żółta, czerwona i czarna:
- Kolor zielony, oznaczający mały poziom zanieczyszczenia, wskaźnik 0-50g/m3: można przebywać na powietrzu przez dowolnie długi czas.
- Kolor żółty oznaczający średni poziom zanieczyszczenia, wskaźnik 51-100g/m3: można ograniczyć czas przebywania na powietrzu, zwłaszcza przez kobiety w ciąży, dzieci i osoby starsze, oraz osoby z astmą, chorobami alergicznymi skóry, oczu i chorobami krążenia.
- Kolor czerwony oznaczający duży poziom zanieczyszczenia, wskaźnik 101-200g/m3: nie należy przebywać na otwartym powietrzu zbyt długo. Dotyczy to zwłaszcza kobiet w ciąży, dzieci i osób starszych, oraz osób z astmą, chorobami alergicznymi skóry, oczu i chorobami krążenia.
- Kolor czarny, oznaczający bardzo duży poziom zanieczyszczenia, wskaźnik powyżej 200g/m3: zaleca się unikanie lub ograniczenie do minimum czasu przebywania na powietrzu, zwłaszcza przez kobiety w ciąży, dzieci i osoby starsze, oraz osoby z astmą, chorobami alergicznymi skóry, oczu i chorobami krążenia. Należy unikać dużych wysiłków fizycznych na otwartym powietrzu.
Zobacz także
Komentarze (6):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Kawiarnia w Rybniku myślała o otwarciu. Dzisiaj miała „nalot”
36546 -
Kto otwiera lokal w Rybniku? Jest mapa „zbuntowanych”
29601 -
Oficjalnie: Elektrownia Rybnik przechodzi na gaz. Wiemy kiedy
27369 -
Oto „miszczowie” parkowania w Rybniku. Straż publikuje zdjęcia
24914 -
W Rybniku też pośmigasz na nartach! Powstała trasa
24454
Najwyżej oceniane
-
Kto otwiera lokal w Rybniku? Jest mapa „zbuntowanych”
+229 / -64 -
Ślązacy łączą siły. Mają jeden cel
+235 / -93 -
Koniec objazdów. Wiadukt na Żorskiej otwarty (foto, wideo)
+132 / -1 -
Oficjalnie: Elektrownia Rybnik przechodzi na gaz. Wiemy kiedy
+128 / -31 -
Kawiarnia na deptaku ma dość obostrzeń. Będzie otwierać lokal?
+170 / -73
Najczęściej komentowane
-
Przez to tak szybko ubywa rybniczan? Zabraliście głos
74 -
Piecha był na gorącej Kubie, by ratować branżę. O obostrzeniach: dura lex, sed lex
57 -
Jest nas coraz mniej. Rybnik nie jest już nawet 130-tysięcznym miastem
52 -
Odbiorą nam prawo odmowy przyjęcia mandatu? Jest kontrowersyjny projekt ustawy
46 -
Szpital w Rybniku wznowił działalność
45
Alert Rybnik.com.pl
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~panoczek 2016-11-30 08:59:19
Wystarczy że młody wspomni w domu, że rodzice robią coś zle, od prawdziwego rylca dostanie pasem kilkanascie razu to mu sie odechce pilnowania jakości powietrza
~ 2016-11-30 09:13:57
Uwędzony Rybek z uśmiechem na twarzy informuje o smogu, prezydent jeździ na rowerze - walka z smogiem mojego miasta. A ludzie z biedy palą jak najtaniej bo ich po prostu nie stać. Edukujecie dzieci, OK. Oni za kilkanaście lat zaczną pracować , część w naszym zakładach pracy, sklepach itp. tylko trzeba ich jeszcze uświadomić że nie każdego będzie stać na ogrzanie domu gazem czy innym nisko emisyjnym systemem grzewczym.
~czorcik 2016-11-30 09:14:21
czy ta smogowa fobia musi dotykać nawet dzieciaki? a jak któreś się ze strachu zesika, to organizatorzy "pomogą" opiekunom tych dzieci?
~goliat 2016-11-30 09:43:20
Kiedyś nie było czujników, chodziło się na "świeże powietrze". A dziś jak słyszę na boku, że moje dziecko nie będzie wychodziło z domu bo PM10 przekroczone to mnie w d.... szczypie. Najlepiej dajmy mu komputer i mamy go z głowy. Czasem wydaje mi się , że Ci "ekologiczni rodzice-karierowicze" po prostu nie mają czasu dla swoich pociech aby z nimi wyjść na luft więc wymawiają się PM10, kiedyś palono czym się dało i wszystkim to pasowało, wychodziło się na cały dzień w czasie ferii zimowych gdzie przy -20 wszyscy mieli czarno nad kominami i się żyło. Wygląda to na jakieś manipulacje albo testowanie naszych zachowań, czy na dany znak będziemy wychodzić z domu czy nie. (?) ps. która drukarnia ma problemy , że potrzebuje ogromnego zlecenia. Nie wystarczy przesłać maila do placówek, nawet jak będzie "bezsmogowo" to o tym czy dziecko pójdzie na dwór czy nie i tak będzie decydował nauczyciel. Papier smogu nie uleczy.
~exx 2016-11-30 10:13:14
Skoro już tak porównujecie co było kiedyś, to może ktoś zna dane ile domów wybudowano w ciągu ostatnich 20 lat a ile wyburzono to zobaczymy ile KIEDYŚ było kominów a ile przybyło do tego czasu.
~minowa 2016-11-30 21:20:19
Kolor czarny - uczennice w ciąży nie będą mogły wychodzić z budynku szkoły na boisko. Ani wracać ze szkoły do domu na piechotę. Chyba Rybek będzie je musiał odprowadzać.