Akademia Śląska Filia w Rybniku rozpoczęła kształcenie pielęgniarek. Dzisiaj (7 października) miała miejsce uroczysta inauguracja roku akademickiego 2024/2025. Ilość chętnych do studiowania tego kierunku w naszym mieście zaskoczyła nawet władze uczelni.
W kwietniu tego roku pisaliśmy, że w Rybniku zamiast państwowej szkoły medycznej otworzy się filia prywatnej Akademii Śląskiej, która będzie kształciła pielęgniarki <<Miała być Wyższa Szkoła Medyczna, będzie prywatna uczelnia. Akademia Śląska otwiera filię na kampusie>>.
Mimo że uczelnia jest prywatna, zainteresowanie kierunkiem było bardzo duże. W planach była rekrutacja na poziomie 40 osób, zgłosiło się 130. Jak przyznaje prodziekan rybnickiej filii, studia dzienne nie cieszyły się popularnością. Ostatecznie stworzono tylko jedną grupę, która liczy 18 osób. Wśród studentów I roku jest też ośmiu mężczyzn.
- Na ten moment prowadzimy w Rybniku tylko kierunek pielęgniarstwa. Mamy 130 studentów, około 120 na studiach niestacjonarnych i 18 na studiach stacjonarnych. Wydaje mi się, że studia niestacjonarne są jednak bardziej preferowaną formą studiowania, z tego względu, że bardzo dużo naszych studentów już pracuje. Pracują jako opiekunowie, jako kosmetolodzy, nawet jako służby mundurowe. Także dla nich studia niestacjonarne są jednak lepszą opcją — mówi Violetta Dytko, Prodziekan ds. Pielęgniarstwa Filii Akademii Śląskiej w Rybniku.
Kierunek pielęgniarstwo można studiować na 57 uczelniach publicznych i 35 niepublicznych, zarówno w trybie dziennym, jak i zaocznym. Studenci zdobywają tytuły licencjata (I stopnia) lub magistra (II stopnia), a studia dzienne na uczelniach publicznych są zazwyczaj bezpłatne. Rozkład liczby studentów na studiach dziennych i zaocznych w poszczególnych miastach jest zależny od uczelni, ale studia stacjonarne wybiera większość studentów (około 63,5% studiujących w Polsce na różnych kierunkach).
Na rybnickiej AŚ rekrutacja trwała od maja do końca września i do samego końca młodzi ludzie zgłaszali chęć podjęcia studiów I stopnia na kierunku pielęgniarstwo. Sami decydowali jaką formę kształcenia wybierają. Jak się okazało, na prywatnej uczelni młodzi ludzie chętniej wybierają tryb studiów zaocznych.
- Byliśmy lekko zaskoczeni tą ilością chętnych do studiowania. Z drugiej strony jest to dla nas ogromna radość, że tylu studentów chce studiować pielęgniarstwo w Rybniku. Forma wyboru rodzaju studiów należała do studentów i zdecydowana większość wybrała studia niestacjonarne. Z tego, co jak już gdzieś tam rozmawiałam ze studentami, są to głównie mieszkańcy naszego regionu — zdradza prodziekan.
O braku personelu pielęgniarskiego mówi się od kilku lat. Potwierdzają to wyliczenia Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, które mówią, że w ciągu kolejnego roku rynek czynnych pielęgniarek skurczy się o kolejne 7%. Prodziekan rybnickiej filii Akademii Śląskiej również zwraca uwagę, że obecnie pracujące pielęgniarki, to przede wszystkim osoby w wieku powyżej 50 lat. Zmiana prawa dotycząca zawodu pielęgniarki (wcześniej licea pielęgniarskie), czyli obowiązek ukończenia studiów na tym kierunku, spowodowała znaczną lukę w kształceniu.
- W momencie, kiedy licea medyczne przestały kształcić pielęgniarki i Unia Europejska narzuciła nam wymóg kształcenia pielęgniarek w ramach studiów wyższych, nie było za dużo w Polsce ośrodków, które były przygotowane do kształcenia pielęgniarek. W związku z tym dziura jest dość spora. Teraz już powstaje coraz więcej uczelni kształcących pielęgniarki, mimo to uważam, że problem z pielęgniarkami jest bardzo duży. Jestem dyrektorem podmiotu medycznego, zatrudniam też pielęgniarki, które świadczą usługi w domach pacjentów i widzę, że mamy pielęgniarki w wieku 50 plus, 40-letnich mam dosłownie parę, a tych 30-letnich i 20-letnich praktycznie nie ma. Czyli potwierdza się to, że jest luka edukacyjna — podkreśla Violetta Dytko.
Obecnie wyuczenie nowej pielęgniarki oparte jest o wielogodzinne praktyki zawodowe. Proporcje teorii do praktyki są praktycznie pół na pół.
- Standard kształcenia w zawodzie pielęgniarki jest realizowany zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia i zakłada bardzo dużą ilość zajęć, zarówno zajęć praktycznych, jak i praktyk zawodowych. To jest około 1200 godzin zajęć praktycznych i 1400 godzin zajęć praktyk zawodowych w trzyletnim toku studiów I stopnia — przyznaje Violetta Dytko.
Podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego w AŚ Filia w Rybniku porozmawialiśmy z Julią Szwedą, która jest szczęśliwą studentką pierwszego roku studiów niestacjonarnych. Jak podkreśliła, otwarcie tego kierunku w naszym mieście pozwala jej spełniać marzenie o pielęgniarstwie, ponieważ nie mogła sobie pozwolić na studia wyjazdowe.
- Jestem z Rybnika, pracuję jako technik farmacji, w jednej z aptek i otwarcie pielęgniarstwa w Rybniku jest dla mnie spełnieniem marzeń, bo właśnie to chcę w przyszłości robić — chcę pracować w szpitalu. Wykłady już zaczęliśmy, są bardzo ciekawe, wykładowcy pomocni i rozumiejący, że jesteśmy osobami pracującymi. Część zajęć teoretycznych mamy online, a w weekendy spotykamy się w budynku uczelni. Zostaliśmy podzieleni na 12 grup, niespełna 20 osób w grupie. Fajnie, a dla mnie najważniejsze, że nie muszę dojeżdżać do Katowic, czy Zabrza — mówi.
- W aptece mam kontakt z pacjentami oczywiście, ale gdzieś zawsze jest taki stop, że nie mogę bardziej pomóc i to mnie najbardziej też motywuje, żeby jednak iść dalej, zostać pielęgniarką i pomagać w większym stopniu osobom, które tej pomocy potrzebują — dodaje.
Pielęgniarstwo jest chętnie podejmowanym kierunkiem przez młodych ludzi. W odniesieniu do liczby studentów, w kilku miastach liczby na uczelniach państwowych prezentują się następująco:
Warszawski Uniwersytet Medyczny: około 600 studentów na kierunku pielęgniarstwo.
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach: 519 studentów.
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie: około 487 studentów.
Uniwersytet Medyczny w Lublinie: 409 studentów.
Uniwersytet Medyczny w Łodzi: 378 studentów.
Podczas inauguracji roku akademickiego Akademii Śląskiej w Rybniku kanclerz Arkadiusz Hołda zwrócił uwagę, że otwarcie rybnickiej filii przypada na jubileusz 20-lecia istnienia uczelni.
- Otwarcie filii w Rybniku przypada na 20-lecie działalności Akademii Śląskiej. Wystartowaliśmy z filią, którą chcemy rozwijać, tak jak przez ostatnie 20 lat rozwijamy Akademię Śląska. Wydział medyczny (kierunek lekarski, pielęgniarski, ratownictwo medyczne) znajduje się w Zabrzu od 2018 roku. Teraz pierwszy kierunek medyczny otwiera się w Rybniku. 130 osób w pierwszym roku działalności filii, to gwarancja sukcesu i rozwoju w przyszłości. W planach mamy też kierunek fizjoterapii — mówił podczas przemówienia inauguracyjnego.
Akademia Śląska zgodnie z zapowiedziami będzie się starać o otwieranie kolejnych kierunków medycznych w Rybniku.
- Myślimy na pewno o drugim stopniu, czyli o studiach magisterskich dla pielęgniarki, być może myślimy również o kosmetologii, dietetyce. Kierunków medycznych jest dużo. Zapotrzebowanie na każdy rodzaj zawodu medycznego jest ogromne, więc myślę, że w tym pięknym budynku z takim potencjałem, jesteśmy w stanie stworzyć szkołę, która będzie się rozwijała — mówi o przyszłości prodziekan rybnickiej filii AŚ.
Tagi: Akademia Śląska w Rybniku, studia pielęgniarskie w Rybniku, inauguracja roku akademickiego w Rybniku, uczelnia na kampusie w Rybniku, prywatna szkoła medyczna w Rybniku
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Ostre przedmioty w halloweenowych cukierkach! Pilny apel śląskiej policji
40537Nie czuje już bólu, strachu i zmartwień. Zmarł 4-letni Samuelek z Rybnika
27080Hallera: pod śmieciarką zapadł się chodnik
26477Gigantyczne straty od zapalonej świeczki? Pożar gasiło 25 strażaków
23631Abp. Adrian Galbas metropolitą warszawskim. Kto go zastąpi w archidiecezji katowickiej? (wideo)
16460„Samusiowi już nie można pomóc. Za niedługo odpocznie”. Rodzice są z chłopcem w hospicjum
+534 / -29Nocna akcja policji w Rybniku. Złapali piratów drogowych (zdjęcia)
+190 / -5Magiczna kawiarnia w Rybniku – niczym z ulicy Pokątnej w Harrym Potterze!
+196 / -28Ostre przedmioty w halloweenowych cukierkach! Pilny apel śląskiej policji
+172 / -27Trzynaście spalarni odpadów na Śląsku, również w Rybniku. Nie zgadniecie, gdzie miałaby powstać!
+131 / -43Ostre przedmioty w halloweenowych cukierkach! Pilny apel śląskiej policji
46Wiceprezes Komunikacji Miejskiej Rybnik dorabia w Szpitalu Miejskim w Gliwicach. Wiemy, ile tam zarabia
45Wigilia Bożego Narodzenia wolna od pracy: jesteście za czy przeciw?
41PAS sprawdził, jak najtaniej ogrzać dom w sezonie 2024. Lider wciąż ten sam
39Radny pyta się, czy w Rybniku powstanie centrum integracji cudzoziemców. Jest odpowiedź prezydenta
37Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~Lepszyrybnik.pl 2024-10-07
17:30:11
Osiemnastoma studentami nie reaktywujemy kampusu, ale zawsze to coś. Liczymy, że miasto będzie w stanie przyciągnąć inne uczelnie, najlepiej techniczne ze specjalistycznymi kierunkami. Do tego aby studiowali u nas studenci przyjezdni dobrze aby powstał akademik. Niby rządzą miastem nauczyciele, ale niestety kampus za ich czasów podupadł.
~Czerwony88 2024-10-07
19:26:44
Ja chętnie przyjdę na szczepienie do pani z 18 zdjęcia tej po lewej stronie :)