zamknij

Wiadomości

Ruszyła „akcja PESEL” dla Ukraińców. Już są pierwsze problemy w urzędzie

Bartłomiej Furmanowicz 2022-03-16, Autor:  Bartłomiej Furmanowicz

Dzisiaj (16 marca) urzędy w Polsce zaczęły przyjmować wnioski od uchodźców o nadanie numerów PESEL. To samo stało się w rybnickim magistracie. Pojawiły się już pierwsze problemy. Chętnych jest sporo, a sprzętu za mało. Efekt jest taki, że wydano numerki i zamknięto dzisiejszą, dalszą obsługę.

Reklama

Miasto zbiera dane o Ukraińcach

W niedalekiej przyszłość powinniśmy wiedzieć, ilu tak naprawdę uchodźców mamy w Rybniku. Dzisiaj ruszyła „akcja PESEL” dla Ukraińców, którzy musieli – ze względu na wojnę - pośpiesznie opuścić swój kraj po 24 lutego. Przybyli do naszego miasta, znaleźli bezpieczny dach nad głową, a teraz wykonują pierwszy krok ku udokumentowaniu ich obecności w Polsce.

Jeżeli chodzi o Rybnik, punkt składania wniosków o numery PESEL uruchomiono w sali 264 (na II piętrze) urzędu miasta. Był ruch, ale nie na tyle duży, by mówić o paraliżu magistratu.

Pierwszy dzień jest najtrudniejszy, ale myślę, że sobie poradzimy. Na razie przyszło 30 osób, które są na bieżąco obsługiwane – mówi nam wiceprezydent Wojciech Świerkosz, który był na miejscu.

Pierwsze problemy – brakuje sprzętu

Powyższe pierwsze zdanie wiceprezydenta okazało się trafne. Na wierzch wyszły pierwsze problemy. Ukraińcy podają adres mailowy zapisywany w cyrylicy, a cały wniosek (wraz z mailem) powinien być wypełniony łacińskim alfabetem.

Przygotowujemy wzory, by zobaczyć jak to ma wyglądać. Są też panie pomagające w tłumaczeniu. Ważne jest też to, by obywatele Ukrainy przychodzili do urzędu już z polskim numerem telefonu. To istotne, bo jest on zarejestrowany w naszym kraju i dzięki temu może być zweryfikowany – wyjaśnia Wojciech Świerkosz.

Kolejny problem jest na tyle istotny, że to właśnie z jego powodu obowiązuje dzienny limit przyjmowania wniosków od uchodźców. Magistrat złożył wniosek do ministerstwa o 6 skanerów odcisków (na razie ma 2) i 6 skanerów do zdjęć. Jeszcze nie dotarły. Dzisiaj mogły więc być uruchomione tylko dwa stanowiska do obsługi Ukraińców.

Jest większe zainteresowanie niż nasze możliwości. Na jedną osobę przewidziano półgodzinną obsługę. Biorąc pod uwagę prace non-stop, to w ciągu dnia uda się obsłużyć 32 osoby. Z tego, co wiem, dzisiaj będzie obsłużonych jednak 40 osób. Tyle numerków zostało wydanych podczas powstawania kolejki. Na ten moment tak będzie wyglądała praca – wyjaśnia Anna Kolenda z biura prasowego UM w Rybniku.

Z kolei Wojciech Świerkosz wskazuje, że nowe numery PESEL wydawane są w Wydziale Spraw Obywatelskich – tym samym, do którego kierują się rybniczanie.

Cały czas obsługujemy też naszych mieszkańców. Obserwujemy wzmożoną liczbę rybniczan składających wnioski o wydanie dowodu osobistego – dodaje.

Wiceprezydent apeluje do Ukraińców, ale i rodzin goszczących uchodźców – numeru PESEL nie trzeba załatwiać od razu.

Jeżeli wszyscy pojawią się w pierwszych dniach, to będzie naprawdę ciężko. To nie jest pilna sprawa, można przyjść do urzędu w późniejszym czasie – uspokaja.

O akcji wydawania numerów PESEL dla Ukraińców pisaliśmy w osobnym artykule >>PESEL dla Ukraińców. Od środy można składać wnioski<<

Oceń publikację: + 1 + 15 - 1 - 19

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (7):
 • ~Abisall 2022-03-16
  12:21:10

  60 15

  Zero zdziwienia że są problemy
  Tu nie da się wykorzystać wolontariuszy, pospolitego ruszenia zwykłych ludzi dobrej woli

 • ~Longina b 2022-03-16
  12:41:02

  17 24

  waldus zna dobrze cyrylicę.Niestety ma problem z językiem polskim.

 • ~Longina b 2022-03-16
  12:49:02

  42 41

  Czyli Mgistrat pacuje w swoim powolnym/nieruchawym/tempie.Miałam już /przyjemność?/być obsługiwana przez urzędasów tego urzędu.Obym nigdy już nie musiała korzystać z ich usług.

 • ~Abisall 2022-03-16
  13:05:07

  39 20

  "Czyli Mgistrat pacuje w swoim powolnym/nieruchawym/tempie.Miałam już /przyjemność?/być obsługiwana przez urzędasów tego urzędu.Obym nigdy już nie musiała korzystać z ich usług."

  Uważasz że 30 min jakie na petenta przeznaczają to "nieruchawe tempo"? Dodając do tego problem z różnicą w alfabetach? A tu jeszcze wziąć pod uwagę trzeba, że sama znajomość czytania grażdanki może nie wystarczyć jeśli urzędnik nie zna ukraińskiego, bo bywają bardzo konkretne różnice między rosyjskim zapisem a ukraińskim
  2 stanowiska zamiast 6 bo administacja państwowa znowu podjęła decyzję ale nie zapewniła środków do realizacji, bo przecież nie pan marszałek czy inny wojewoda będzie musiał przyjmować petentów

 • ~korniszon 2022-03-16
  13:47:04

  29 22

  To ruchawa longino najlepiej stąd wy......

 • ~artefaks 2022-03-16
  15:43:51

  10 29

  Czy ktoś chce nas wciągnąć w wojnę ?
  wiesci24.pl/2022/03/16/szokujace-slowa-kaczynski-chce-wciagnac-polske-w-wojne-z-rosja/
  (Prezydent Duda to też podobno o tym wyjeździe nie wiedział ?)
  Jest to zbieżne z wyciekami z ruskich służb FSB które głoszą że putler również chce wciągnąć NATO w wojnę by wystąpić z ,,odezwą do narodu że cały świat ich napadł i że to jest III wojna swiatowa"
  Dziwna koordynacja w ruchach. Czyżby to był przypadek ?

  Ciekawe jak będą лаять (szczekać ) generał smołka i Валдуш ?

 • ~artefaks 2022-03-16
  15:53:20

  5 25

  Ruskie to podobno mają telewizory zamiast mózgów ?
  www.sport.pl/pilka/7,64946,28226440,haniebne-slowa-antonio-conte-ws-rosji-ukrainiec-grzmi-obudz.html#do_w=57&do_v=391&do_st=RS&do_sid=750&do_a=750&s=BoxOpLink
  Pytanie . Skąd my to znamy ? Czyżby ruscy też mieli u siebie telewizję publiczną ?

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

MEN powinno wprowadzić zakaz wyjazdów dziecka na wakacje w trakcie roku szkolnego?
Oddanych głosów: 931