zamknij

Wiadomości

Ruszyła 21. Szlachetna Paczka. Rodziny z Rybnika i okolic potrzebują pomocy

2021-11-14, Autor: bf

Darczyńcy z całej Polski będą mogli wybierać rodziny którym w tym roku pragną pomóc poprzez przygotowanie świątecznych prezentów. W tym roku w Rybniku, Czerwionce-Leszczynach i okolicach będzie można wesprzeć 26 rodzin w ramach Akcji Szlachetna Paczka.

Reklama

Wczoraj (13 listopada) została otwarta baza rodzin XXI edycji Szlachetnej Paczki. Jak podkreślają organizatorzy, podobnie jak w ubiegłym roku projekt przebiega w cieniu koronawirusa, co utrudniało rekrutację wolontariuszy. Na terenie Rybnika i okolic jest 10 rodzin potrzebujących pomocy. Z kolei w Czerwionce-Leszczynach – 16.

Sztaby SP podkreślają jednak, że wolontariusze cały czas odwiedzają rodziny, a lista będzie się rozszerzać. Darczyńca od wyboru rodziny ma czas do 11 grudnia 2021 roku, kiedy to ma się rozpocząć Weekend Cudów.

Właśnie w ten weekend Wolontariusze (oczywiście w asyście naszych wspaniałych pomocników!) będą rozwozić przygotowaną pomoc już do rodzin – dowiadujemy się w rybnickim sztabie Szlachetnej Paczki.

Darczyńca wybierając daną rodzinę powinien spełnić przede wszystkim 3 kluczowe potrzeby rodziny. Rodziny do wyboru są pod dostępne pod adresem: https://www.szlachetnapaczka.pl/. Wystarczy wybrać województwo i miasto. W przypadku Rybnika – dostępne są dwa rejony Północ i Południe.

Dzwonicie i pytacie, czy można zgłaszać jeszcze rodziny. Odpowiedź brzmi: można, jednak prosimy o PILNE zgłaszanie. Przypominamy, zajmujemy się rejonami: Rybnik, Gaszowice, Świerklany, Szczerbice! - dowiadujemy się.

W razie pytań, zachęcamy do kontaktu:

Telefon: 690-387-948
E-mail: szlachetna.paczka.rybnik@wp.pl
Facebook: https://www.facebook.com/SzlachetnaPaczkaRybnik

Oceń publikację: + 1 + 14 - 1 - 16

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
 • ~Longina b 2021-11-14
  16:58:32

  16 19

  PiSiory doprowadziły ludzi do nędzy.Obiecują a w praktyce nie ma pracy,jak już jest to za nędzne grosze.

 • ~NOWY02017 2021-11-14
  18:22:24

  15 10

  A Rybnicka Rada Kobiet wie o Szlachetnej paczce ???

 • ~FAKOFPIS 2021-11-14
  19:05:01

  23 8

  Prawie każdy kojarzy akcję "szlachetna paczka". Dla tych, którzy jednak nie wiedzą, o co chodzi - grupa osób (zazwyczaj są tu uczniowie szkół) wybierają z puli potrzebujących (zazwyczaj są to biedne, wielodzietne rodziny) jedną rodzinę i kompletują dla niej paczkę z różnymi potrzebnymi rzeczami. Akcja bardzo szlachetna... kłopot w tym, że nikt w zasadzie nie prowadzi sensownej selekcji osób, które mają otrzymać pomoc.
  Sytuacja pierwsza.
  Grupa uczniów z prywatnego liceum postanowiła wykazać się empatią i zrzuciła się na rowery na święta dla dzieci z biednej rodziny. Trzy dni po świętach rowerów nie ma. Ojciec sprzedał i przechlał.

  Sytuacja druga.
  Paczkę dostaje biedna starsza kobieta, na której żeruje dwóch dorosłych synów - zabierają jej resztki pieniędzy i pomieszkują u niej bez jej zgody. Każdy sensownie myślący człowiek zrozumiałby w takiej sytuacji, że tej pani bardziej niż paczka z chlebem i masłem przyda się pomoc adwokata i policji, jednak wielu wolontariuszy nie jest zainteresowana zorganizowaniem takiej formy pomocy.

  Sytuacja trzecia.
  Rodzina wielodzietna. Cztery córki, wiek 15-20 lat. Pięcioro wnuków. Ojców wszystkich dzieci brak, brak alimentów, wszystkie kobiety w rodzinie niemalże rok w rok zachodzą w ciąże, żerując przy tym na opiece społecznej. Nikt nie widzi problemu w tym, żeby tą rodzinę nadal utrzymywać...

  Notorycznie dary od wolontariuszy są sprzedawane, wymieniane na wódkę, całość zabierają rodzice, a dzieci nic z tego nie mają. A mimo to wiele osób upiera się, że to dobra i sensowna forma pomocy.

  Oczywiście, zdarzają się przypadki, kiedy rzeczywiście taka pomoc ma sens, a wszystkie dary są wykorzystywane zgodnie z przeznaczeniem. Jednak to jest zasadnicza mniejszość. Na takim postępowaniu i braku selekcji cierpią bezpośrednio dzieci (którym najpierw się coś daje, a potem rodzice im to zabierają), a pośrednio osoby biedne, ale samotne i bezdzietne, które nie mogą uzyskać żadnej pomocy, ponieważ pierwszeństwo mają całe gromady patologii z tuzinami bezsensownie spłodzonych dzieci.

 • ~Onyx01 2021-11-14
  19:14:11

  18 2

  Szlachetna paczka to w zamyśle dobra akcja ale nie w tej formie. Jeśli ktoś jest na prawdę biedny i potrzebuje pomocy to powinien się cieszyć z wszelkich darów. W Polsce jak to w Polsce same nadużycia. Ktoś sobie zażyczył rower ktoś inny zażyczył sobie wkrętarkę. Na prawdę? To jest produkt pierwszej potrzeby? Wkrętarka? Jedynym wyjściem z biedy jest praca. Chcesz do czegoś dojść, mieć za co zapłacić za rachunki, zapewnić dzieciom godny byt? Idź do pracy!

 • ~kurier 2021-11-14
  21:28:11

  14 2

  A można sobie zamówić czterokołowca lekkiego?

 • ~radoslaw.knesz@gmail.com 2021-11-15
  09:05:45

  7 8

  Szlachetna Paczka, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to przejaw dojrzałego społeczeństwa obywatelskiego. W Szlachetnej Paczce zanim zostanie udzielona pomoc zostaje przeprowadzona kwalifikacja i weryfikacja rodzin przez osobę z doświadczeniem w tym zakresie. Sami wolontariusze nie są w stanie zatwierdzić rodziny czy konkretnego człowieka do udzielenia pomocy. Przy tak wielkiej skali pomocy to jasne, że statystycznie muszą pojawić się jakieś nadużycia, ale czy to powinien być powód do tego żeby rugać publicznie taką akcje i wolontariuszy, którzy poświęcają swój czas i zaangażowanie? Opieranie argumentacji na przykładach anegdotycznych jest zwykłą prostą manipulacją.
  Serdeczne pozdrowienia dla wszystkich wolontariuszy Szlachetnej Paczki oby finał się udał, a pomoc trafiła dla tych, którzy naprawdę jej potrzebują.

 • ~FAKOFPIS 2021-11-15
  21:19:13

  2 1

  @radoslaw.knesz@gmail.com

  Pierre doll i cie Hipolicie. Patusy robią tam takie listy życzeń że aż się dziwię że jeszcze żaden sobie nie zamówił dziwek i koksu.

 • ~myshorek1 2022-02-13
  11:08:52

  0 1

  Rozumiem, że KAŻDY przykład nadużycia został przez komentujących anonimowych zgłoszony prawda? Czy może nie, bo to wymyślone sytuacje? Każda rodzina jest odwiedzana. I przeprowadzana z nią rozmowa. Jeśli jest potencjał na zmianę, to paczka jest przydzielana. Nie od anonimowych mędrców z neta to zależy . Ciekawe, że pod tym samym artykułem na FB, gdzie większość posługuje się prawdziwymi kontami lub łatwo coś zweryfikować, odzywa się tak mało osób a tu anonimowo to każdą brednię można wrzucić. Pozdrawiam wszystkich którzy nie mają rozeznania, a oceniają nie znając procedur i działania. A na przyszłość - nie zgłaszasz, jesteś współwinny. Tak to działa.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy udzieliłbyś absolutorium prezydentowi Piotrowi Kuczerze?
Oddanych głosów: 374