zamknij

Wiadomości

Ruszył serwis kultura.rybnik.eu. Tanio znaczy kiepsko

2013-02-20, Autor: Wacław Wrana
Magistrat w końcu uruchomił serwis kultura.rybnik.eu. Za wykonanie strony miasto zapłaciło 17 tysięcy złotych. Niestety, i w tym przypadku potwierdziła się zasada, że tanio znaczy kiepsko.

Reklama

Portal kultura.rybnik.eu miał być gotowy już rok temu. Jednak firma, która wygrała przetarg, nie podołała temu zadaniu.

 

> Firmy wygrywają przetargi a później sobie nie radzą

Miasto musiało więc ogłosić kolejny przetarg na wykonanie serwisu. W sierpniu ubiegłego roku informowaliśmy Was, że wygrała go firma Falkonet z Warszawy, która zaproponowała bardzo niską cenę – niecałe 17 tysiące złotych. Dodajmy, że pozostałe oferty oscylowały w granicach 70 – 90 tysięcy złotych.

 

Niestety, potwierdziły się obawy tych, którzy wieszczyli, że za tę cenę efekty pracy będą marne. Delikatnie mówiąc, uruchomiony w zeszłym tygodniu portal nie powala na kolana.

 

Tak uważa m.in. Dominika Kwol-Peszko – dyrektor artystyczny rybnickiej Agencji MINDS UP. – Strona jest za ciężka, dobór mocnych kolorów w takiej ilości jest nieco infantylny. Po serwisie skupiającym się na kulturze oczekiwałabym większego „wyrafinowania”. Brak dużej, wyrazistej typografii, chociażby w nagłówkach, powoduje, że strona jest nijaka, a ikony, które miały być wyróżnikiem na stronie głównej, zbyt są do siebie podobne, żeby stanowić atut. Dobrym pomysłem jest przypisanie kolorów pochodzących z logo dla konkretnych działów, ale ma wrażenie, że w tej kwestii zabrakło konsekwencji – mówi Dominika Kwol-Peszko.

 

Ocena grafiki strony to w znacznej mierze subiektywna opinia. Nie można jednak tego powiedzieć o funkcjonalności. Dominika Kwol-Peszko wskazuje na uchybienia w nawigacji serwisu. – Malutkie, gubiące się menu główne, zbyt krótki listing aktualności, wymagający ciągłego stronicowania jeśli chcemy szybko przejrzeć listę newsów/artykułów, podwójny scrool na stronach artykułów nie ma żadnego uzasadnienia. Ponadto button „Dodaj treść”, który dla tego serwisu jest bardzo ważny, bo to społeczność ma tę stronę tworzyć, jest malutki, tekstowy, w tym samym stylu co nic nieznaczący button „Domyślny widok strony”. To tylko kilka błędów pod kątem użyteczności, które sprawiają, że nawigacja w serwisie jest mocno utrudniona – podsumowuje ekspertka.

 

Urzędnicy odpowiadają, że krytyczne uwagi pod adresem kultura.rybnik.eu mają subiektywny charakter, a o gustach się nie dyskutuje. Ich zdaniem, nie estetyka portalu była najważniejsza. A tym, do których projekt jest skierowany, serwis się podoba. – Do testowania portalu zaprosiliśmy miejskich i prywatnych organizatorów wydarzeń oraz twórców kultury. Poprosiliśmy te osoby o opinie na temat funkcjonalności oraz wyglądu serwisu. Wszelkie uwagi zostały uwzględnione podczas prowadzonych prac. Mamy już pierwsze opinie na temat portalu od samych użytkowników, którzy aktywnie go współtworzą, a także od tych, którzy tylko przeglądają treści. I są to opinie pozytywne – przekonuje Lucyna Tyl – rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Rybnika.

 

Z zarzutami, że serwis nie jest ani ładny, ani funkcjonalny, nie zgadzają się też autorzy strony z firmy Falkonet. I najwyraźniej uznają, że najlepszą obroną jest atak. Dostało się nawet Rybnik.com.pl, choć użyteczność naszego portalu nie ma tu nic do rzeczy. – Po pierwsze autor powinien się wykazać praktycznymi umiejętnościami z zakresu planowania i budowania portali. Zarówno portal www.rybnik.com.pl jak i strona www.mindsup.pl pozostawiają wiele do życzenia zarówno pod kątem użyteczności, jak i jakości wykonania (wystarczy skorzystać z walidatora). Nic nam też nie wiadomo na temat działających portali, jakie zaprojektowali autorzy „opinii”. Po drugie w przesłanych uwagach jest mnóstwo sprzeczności. Część wynika z nieznajomości założeń, specyfiki i zakresu projektu – odpowiada na krytykę Michał Piątek – menedżer projektu.

 

A co wy sądzicie na ten temat? Czy serwis kultura.rybnik.eu wam się podoba? Kto ma rację w ocenie jakości portalu?

Oceń publikację: + 1 + 6 - 1 - 27

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (40):
 • ~yaman 2013-02-20 13:46:53

  ZŁodzieje!!!!!!!!!

  0 0
 • ~gam3r 2013-02-20 13:50:08

  A mnie się nawet podoba, myślałem że będzie większa tragedia, bo cena rzeczywiście niska

  0 0
 • ~alchemik 2013-02-20 14:10:15

  Serwis jak serwis, ale czy Rybnik.com.pl ma jakiś interes w tym, żeby tak go zjechać?

  0 0
 • ~Gregorio 2013-02-20 14:11:00

  Niech mi ktoś to wytłumaczy jak 5-cio latkowi. Co kosztowało 17 tysięcy złotych ???????

  1 0
 • ~alchemik 2013-02-20 14:14:39

  ~Gregorio, a za co te inne firmy chciały 70 – 90 tysięcy złotych?????????

  1 0
 • ~zxr9 2013-02-20 14:16:03

  rybnik.com.pl zachowuje sie jak obrażona panienka. Niech zgadne, startowaliście i nie wygraliście a teraz się smiejecie z konkurencji, sory ale rybnik.com.pl tez odbiega już od aktualnych standartów.

  0 0
 • ~LEMUR 2013-02-20 14:22:51

  Dlaczego rybnik.com.pl nie zrobi możliwości wyboru wersja pełna / wersja mobilna. Tylko na mobilu nie mogę korzystać w pełni z portalu? Czy do redakcji dochodzą z forum krytyczne inforamcje na ten temat? Tak samo jak odnośnie aplikacji na iPada/iPhone

  0 0
 • ~admin 2013-02-20 14:38:07

  Do zxr9: nie startowaliśmy w tym przetargu, a serwis kultura.rybnik.eu nie jest naszą konkurencją. O tym, kto startował w przetargu pisaliśmy tutaj: http://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,chca-wykonac-serwis-kultura-rybnik-eu-za-17-tys-zl,wia5-3273-18019.html Zresztą nigdy nie kwestionowaliśmy zasadności powstania tego serwisu. A co do wersji mobilnych naszego serwisu (uwaga LEMURA) - odnotowujemy wszystkie uwagi i na bieżąco modyfikujemy aplikacje.

  0 0
 • ~josephine 2013-02-20 14:46:54

  jak najbardziej zgadzam się z Dominiką. Strona jest nieczytelna, nieprzejrzysta, przeładowana, zbyt kolorowa, a przyciągać powinna zdecydowanie treść. Odnoszę wrażenie, że jest zbyt mało przestrzeni. Kalendarz jest wykonany niefunkcjonalnie, po najechaniu, zostaje nam chmurka, która nie znika po zjechaniu z kalendarza i uniemożliwia wybranie daty na lewo od tej, na której aktualnie znajduje się kursor. Podwójny scroll jest również niepotrzebny i nie rozumiem, dlaczego niektórzy tak uparcie go stosują..a przy portalach, to już w ogóle jest zupełnie nie do wytłumaczenia - przecież powinno się stawiać, na jak najprostsze rozwiązania pokazywania treści.. Jeśli chodzi o linie obrony autorów.. Cóż www.mindsup.pl to zupełnie inny typ strony niż portal. Takiego rodzaju strony nie mają być user-friendly, tzn. to nie ma być ich najważniejsza cecha, mają przyciągać uwagę, zaskakiwać i być ładne i te cele ta strona spełnia. I nie trzeba tworzyć samych portali, żeby widzieć tych kilka błędów na kultura.rybnik.eu. Jeśli ktoś pracuje w branży kilka lat i ma do czynienia z profesjonalnym podejściem do tematu i wymagającymi klientami, a nie panią Krysią, której strona podoba się, bo jej dużo mruga, to od razu dostrzeże, że coś tu jest nie do końca poprawnie wykonane.

  0 0
 • ~arturrybnik 2013-02-20 15:03:59

  a komu ta strona jest potrzebna? Rybnik.com.pl też nie rozpoznaje właściwie przeglądarek i jak się ma coś innego niż FF, IE to same krzaki wyświetla.

  0 0
 • ~matf 2013-02-20 15:16:50

  Serwis kosztował 17 tys (pewnie brutto, wraz z jakimś helpdesk, pisacze na forum nie rozróżniają pieniędzy w swojej kieszeni od kosztu usługi obłożonej podatkami) no i spełnia wymagania minimalne nałożone przez SIWZ. A strona potrzebna jest, tak jak wiele portali informacyjnych. bo dzieje się w tym mieście sporo a nie wszyscy wiedzą jak tego szukać.

  0 0
 • ~Sabotage 2013-02-20 15:18:40

  za 17 000 licząc średnio 200 zł za podstronę uważam, że efekt jest taki jaka cena (w tym silnik, grafika i rozwiązania dedydkowane). Swoją drogą słaba znajomość tematu webowego przez redaktora jest tutaj jak na dłoni oraz zazdrość lub wyczucie elementu konkurencji. :p

  0 0
 • ~ 2013-02-20 15:31:55

  wiem ze nie jesteście tego w stanie ogarnąć, ze was niby obrażam, ze jestem cham. ze jestem wiecznie na nie itd.

  macie kompleksy wielkiego miasta, i wydaje Wam się ze Rybnik to fajne miasto, ja zrozumiałem ze to jest większe, zapyziałe miasteczko i tyle.

  Podsumowuje to w tych słowach „jakie miasto taki portal”

  0 0
 • ~ 2013-02-20 16:35:30

  Jak ktoś w dupi...e był i gówn...o jadł to taki serwis mu się podoba...

  0 0
 • ~ar 2013-02-20 17:03:02

  serwis jest jaki jest, grafika moze i biedna ale nikt nie byl przy tworzeniu go i nie zna załozen jakie byly i jakie uwagi zostaly zgloszone, glupie 2 scrolle, bardziej jestem w stanie uwierzyc ze to jakis urzedas wymyslil bo strona mu sie na monitorku nie miescila i musiala byc dopasowana do osoby decyzyjnej a nie do tego co powinno byc standardem, grafika g... ok a oferty gdzie ktos kto mysli ze ma pojecie o internecie napisze ze strona ma dzialac w kazdej przegladarce na kazdym laczu, totalny bezsens wiec czasem bezpieczniej gowno zrobic byle nie wytknal potem ktos ze w ie6 cien sie nie wyswietla. ale taka jest rzeczywistosc, jak ktos nie zna tych problemow na codzien ani nie wie jak wygladaly rozmowy wykonawcy-odbiorcy, to glupie gdybanie i sie wymadrzanie, ktos TO ZAAKCEPTOWAL! tez moge ten serwis zjechac tak, ze sie nakryje. Nie chce nie skorzystam. Gdyby w urzedy w rybniku zatrudnily jednego dobrego progrmiste przez rok natrzaskal by im odpowiednie serwisy, a potem ulepszal i rozwijal w ramach pracy zamisat zlecac za gruba kase firmom zewnetrznym (grafike bym za 1k zlecilbym odpicowana). O rybnik.com.pl tez moge napisac ze prosta grafika ktora sie juz przejadla, ze nawalone reklam, ze poszarpana ikonka lupki po najechaniu zdjeciach, nawigacja w ogloszeniach jest do dupy.. nachodzace na siebie zakladki, po wejsciu w podktegorie musze wracac na glowna zeby wejscw inna,menu na zoltym tle jest nierowno, okienko po kliknieciu drukuj przypomina mi windowsa 95, itd..

  0 0
 • ~Jan R. 2013-02-20 17:14:54

  Niestety nie mogę nic powiedzieć na temat tego kolejnego, jakże bardzo potrzebnego, wydatku Fudalego z tej prostej przyczyny, że go nie obejrzałem i nie obejrzę bo nie należę do ludzi kulturalnych.

  0 0
 • ~Gosik321 2013-02-20 17:59:56

  Strona jak strona. Wygląda tak jakby się po prostu komuś, kto się na tym choć trochę zna, nudziło i zorganizował stronkę, na której są wrzucona informacje o imprezach. Nie ma cudów tym bardziej, że robiła to firma, która w tym siedzi. Już pierwsze co mnie wkurzyło to informacje, które atakowały mnie z kalendarza, na który najechałam przypadkiem. Poza tym za dużo wszystkiego-okienek, literek, kolorów i zdjęć. A brakuje dużego przejrzystego planu imprez, którego spodziewałabym się na głównej, a nie, że muszę go gdzieś szukać(tym bardziej, że z przeładownia to nawet za bardzo nie wiadomo gdzie). Może firma realizująca projekt, zamiast się oburzać, usprawni działanie portalu. Chyba, że jest to na zasadzie-robota wykonana, kasa skasowana, więc nas cmoknijcie.

  0 0
 • ~Ksenopita 2013-02-20 18:01:22

  Jedyne co mnie tam wkurza to ten kalendarz. Dymek powinien się ruszać wraz ze strzałką a informacje się zmieniać po najechaniu na kolejną datę. Tymczasem dymek zasłania daty pod nim i muszę tańczyć strzałką, żeby sprawdzić co się będzie działo w dniu ukrytym pod dymkiem. Poza tym 17 tysi to dla mnie i tak dużo a ci co to chcieli robić za 70k to chyba to chcieli pisać na księżycu stąd takie kosmiczne koszty. Jeśli już Redakcja odzywa się w komentarzach to widać, ze coś ją mocno zabolało ;)

  0 0
 • ~ 2013-02-20 18:05:45

  Graficznie nieźle, ale układ zupełnie nieintuicyjny. nie wiadomo co, gdzie, kiedy.

  0 0
 • ~Michał Piątek 2013-02-20 18:19:06

  Witam wszystkich Państwa, zarówno tych którym serwis się podoba jak i tych którym nie przypadł do gustu. Redakcja rybnik.com.pl poprosiła nas o komentarz do opinii P. Kwol-Peszko przed publikacją tego artykułu. Z dość obszernej odpowiedzi, przesłanej przez nas za pośrednictwem Urzędu Miasta, w powyższym tekście przytoczono jedynie drobny fragment wyrwany z kontekstu (taki, który był wygodny dla autora).

  Nie będę się tu wdawał w polemikę - każdy kto chce może odwiedzić serwis i wyrobić sobie własną opinię. Polecam tylko zapoznanie się z wszystkimi mechanizmami, które zostały udostępnione użytkownikom, jak choćby te pozwalające na personalizowanie serwisu, w tym:
  1) Możliwość dodawania i usuwania boksów na stronie głównej, a także dowolnego ich układania (wariacji jest całkiem sporo)
  2) Mozliwość zmiany schematu kolorów (dostępne są cztery)
  Mimo wszystko, zarówno ja jak i pozostałe osoby zaangażowane w naszej firmie w stworzenie serwisu kultura.rybnik.eu, mamy nadzieję, że serwis spodoba się mieszkańcom i będzie im dobrze służył.
  Pozdrawiam, Michał Piątek

  0 0
 • ~ar 2013-02-20 19:05:37

  1) Możliwość dodawania i usuwania boksów na stronie głównej....
  2) Mozliwość zmiany schematu kolorów (dostępne są cztery)
  ad1) wiekszosc userow korzysta z tego co jest domyslne a nie sie bawi w przestawianie boxow, wg mnie zbedna opcja,
  pkt2) lepiej jedna fajna grafike niz 4. oba pkt niewatpliwie wymagaly pracy ale w moim odczuciu bezsensownej, dla ma to taki sens bycia jak "intro" na stronach www, zleceniodawca chce i przewaznie jest jedyna osoba ktora zobaczy go w calosci ale bedzie tydzien wymyslala jakies pierdoly bo mysli ze to wogole ah i oh. a po pozniej sam zacznie klikac pomin. a patrzac w druga strone nawet najlepsza grafika nie spowoduje ze serwis bedzie popularny, co z niego wyniknie wyjdzie za jakis czas, bo czlowiek wchodzi naniego po informacje anie gapic sie na baner albo tlo. bedzie dobrze sie rozwijal to ktos w koncu dorosnie do tego zeby jednak sie lepiej przentowalo. Ale jak bedzie tam wialo nuda, miasto nie bedzie dbalo o tresci i mysli ze wszystko za nich zrobia userzy to bedzie rownie szybki koniec co start. serwisow o imprezach jest sporo wiec trzeba cos wiecej niz zaplacic i sie cieszyc ze strona jest na serwerze.

  0 0
 • ~ar 2013-02-20 19:22:41

  ....a ten drupal na ktorym stoi portal to wogole taki fajny ? przyznam ze liczylem na autorskie rozwiaznie

  0 0
 • ~wilhelm 2013-02-20 20:31:10

  Normalnie przyganiał kocioł garnkowi. rybnik.com.pl też jakością nie grzeszy. @Michał Piątek - gratuluje panu odwagi, że zabrał pan głos. Ja niestety ale zgadzam się z krytyką zamieszczoną przez aj_rudy. Dodatkowo stronę chyba testował ktoś kto nie korzysta na co dzień ze scrola (podwójny scroll plus natychmiastowa reakcja scrolla gdy najedzie się na mapę). Niezła jest też padaka z kalendarzem. Obiekty umieszczone na mapie umieszczone są niezgodnie z ich właściwym położeniem, w ogóle ta mapa z boku jest głupia, trzeba było dla niej zrobić osobną podstronę. Nie wiem czy to bugi, wymaganie klienta, czy pomysłowość twórców. Na Operze i rozdziałce 1366x768 nie korzysta się wygodnie i nie wygląda ładnie.

  0 0
 • ~ar 2013-02-20 21:26:53

  ~Gregorio
  "Niech mi ktoś to wytłumaczy jak 5-cio latkowi. Co kosztowało 17 tysięcy złotych ???????"
  zakladajac ze ktos faktycznie robi taki portal od zera tutaj jest polprodukt dostosowany do potrzeb ktorego nie znam i nie potrafie oszacowac, w moim swiecie mam te 17tys,do tego grafik, programista, nie licze juz handlowca.
  Teraz czysto teoretycznie bo nie chce mi sie szukac i czyta na BIP szczegolow, 17k, zostaje po odliczeniu dochodowego jakies 14k, czas pracy mysle ze z 2-3msc zeby bylo dobrze. 3msc zusy, kolejne 3k, zostaje 11k, dzialka dla grafika nie dalbym za ta grafe tyle ale niech jest 1k. potem zostaje programista utopiony w projekcie na 3msc, wyplata 3k czy tak duzo nie. oczywiscie dla ludzi ktorzy nigdy nie programowali to jest zdzierstwo, bo nie widac fizycznie efektu pracy, tylko cos tam na monitorku wyskoczylo, wiec lekka robota, 8h przez komputerkiem w ciepelku siedzia i klikaja, ale jak zdzichu polozy plyteczki w lazience 50-100zl /m2 to jest ciezko pracujacym czlowiekiem ktoremu sie kasa nalezy. Niestety nie da sie 8h programowac wydajnie wiec jak termin cisnie to siedzi sie calymi dniami nad kodem,
  Jak ktos chce niech sobie sproboje rozwiazywac rozne zadania z matematyki przez 8h ciekawe czy da rade. oczywisc nie kazda storna to "liczenie całek", ale sa problemy ktore zajmuja godziny a inne sie rozwiazuje w 5min. tematu platnosci w Polskich realiach juz nieporuszam.

  0 0
 • ~spjencie 2013-02-20 21:31:55

  Niestety serwis nie dziala poprawnie na ipadzie zamiast otworzyc sie w calej swojej okazalosci otwiera sie jakas miniatura.

  0 0
 • ~Afordancja 2013-02-20 22:01:08

  hm..co do kalendarza to się zgodzę jest niedopracowany...reszta zarzutów jest bardzo subiektywna (daruję sobie komentarz co do mojej oceny mindsup i rybnik.com) i faktycznie może się mniej lub bardziej podobać. Z mapą imprez też można by trochę popracować. Jeśli chodzi o "guzik" "dodaj treść" dla mnie jest taki jak trzeba, jako potencjalny czytacz(takich chyba będzie więcej) nie potrzebna mi jakaś większa ekspozycja.(Więcej o funkcjonalność i pod względem technicznym ciężko mi coś powiedzieć, bo za krótko używałem) Podsumowując za 17 tys. tragedii nie ma,i nie nazwał bym tego "tanio znaczy kiepsko". Jeśli chodzi o samą koncepcję takiego "portalu" to jest zdecydowanie potrzebna (mówię za siebie) i na pewno będę tam zaglądał, dokładnie takiego czegoś mi brakowało w Rybniku, w jednym miejscu.

  0 0
 • ~martin75fm 2013-02-20 23:00:03

  stronka taka sobie ale że kosztował 17 tyś to powinno się wyświetlać na stronie głównej. UE skontroluje wydane pieniądze i miasto za to zapłaci. Jest sporo bezpłatnych "edytorów www" home, nazwa czy 1&1 gdzie można za darmo tworzyć, edytować itd całkiem fajne strony jak ktoś ma odrobinę pomysłu i chęci no ale to Rybnik, pan i władca coś tam kombinuje że by się załapać na immunitet senatora i nie ponieść za cokolwiek odpowiedzialność. Nie krytykujcie czegoś czego sami byś cie nie zrobili za tą kasę lub na taki portal tyle kasy wywalili. Był przetarg było startować a nie teraz wielce marudzić! Moim zdanie stronka rybnik.com.pl to raczej jest na jakimś darmowym edytorze bo działa bardzo podobnie do tych w/w oferentów ;)

  0 0
 • ~LEMUR 2013-02-20 23:16:18

  tak sobie pooglądałem innych miast: www.kultura.poznan.pl www.kulturalna.warszawa.pl www.krakow.pl/kultura www.kultura.trojmiasto.pl i wszystko bardzo do siebie podobne, kwestia kolorystyki, układu. Można by się tych boxów czepiać, rozwiązania kalendarza i braku jakiegoś spisu wszystkich wydarzeń "co najbliżej".

  0 0
 • ~Afordancja 2013-02-20 23:35:02

  @~LEMUR też mi brakowało jasnej informacji "co najbliżej" i "odkryłem", że jak klikniesz na kalendarz (chodzi mi o słowo kalendarz) to otwiera się kalendarz a jakiejś w miarę czytelnej formie, i możesz sobie pobrać np iCal i przeglądać "desktop". Lepsze to niż nic.

  0 0
 • ~MQ 2013-02-21 09:57:04

  Może eksperci dokonają porównania pomiędzy innymi portalami typu e-kultura innych miast. Być może nie ma aż tak źle.

  0 0
 • ~ar 2013-02-21 10:53:04

  ~MqG - podaj najpierw daty kiedy tamte serwisy powstaly. Bo dla mnie dyskusja w ktorej sie okaze ze porownujemy serwis 5lat stary z nowy portalem stanie sie troche zenujaca.

  0 0
 • ~ar 2013-02-21 10:59:18

  wogole taki kwiatek mnie jeden zastanawia, wersja angielska strony :) rozumiem ze urzad miasta, wynajmie tlumacza ktory bedzie tlumaczyl wpisy uzytkownikow na angielski ;] ? czy tez kazdy kto doda jakas recenzje bedzie mial nakaz dodac ja w dwoch jezykach.

  0 0
 • ~MQ 2013-02-21 13:02:34

  ~aj_rudy mam na myśli portale, które powstały w ostatnich 2-3 latach, minn. w Ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 (np. http://www.e-kultura.zory.pl) oraz inne nie zwiazane z reginem czy śląskiem np. http://mik.krakow.pl, http://www.woak.bialystok.pl,

  0 0
 • ~joawol 2013-02-21 13:18:52

  za tą masakrę nie ma się co czepiać wykonawcy. To UM Rybnik zlecał i on jest właścicielem tej strony, to UM za to odpowiada i tam powinny być skierowane te oceny, a nie do wykonawcy, któremu nie płaci sie za inwencję twórczą tylko wykonanie roboty wedle założeń urzędników. wydział promocji i pan Krzysztof Jaroch nie mają pojęcia o tym czym się zajmują niestety. można było w ramach projektu zatrudnić profesjonalnego koordynatora, dzięki któremu można zaoszczedzić mnóstwo pieniedzy i zrobić cały projekt na dobrym poziomie. póki co to jedyne co się udało, to ekrany w instytucjach. reszta całego projektu jeden wielki szajs i wydane w błoto setki tysięcy. Ale pan Jaroch zaraz powie, ale my tylko 20% z tego płacimy, uniia nam dała (tak ku... unia czyli my wszyscy Europejczycy)

  0 0
 • ~Gregorio 2013-02-21 14:47:26

  aj_rudy , dzięki za częściowe wyjaśnienie mi skąd się wzięło owe 17 tyś. Firma znajomego ma podobną stronkę , mniej rozbudowaną i zapłacił za nią 3.5 tyś wykonawcy. Ja jestem w innej branży więć nie kumam tych kosztów.

  0 0
 • ~ar 2013-02-21 17:08:39

  ~joawol "nie płaci sie za inwencję twórczą tylko wykonanie roboty wedle założeń urzędników"
  sorry ale troche to bez sensu, od koncepcji grafiki sa odpowiednie osoby ktore powinny umiec przygotowac cos na poziomie, czyli co jezeli duza firma zleca strone i przyjde z kupa... to mam im powiedziec aleee panowie mi nie dali grafiki ? Jest grafik jest grafika za to ma placone. W tej branzy jest placone glownie za inwencje tworcza, grafik ma prace ktora polega na tworzeniu i wymyslaniu, programista tworzy kod a nie przekleja gotowe literki, pomijamy bardziej rozbudowane struktury firm, ale to akurat jest bardzo tworcza branza za to ma placone. Oczywiscie masz racje ze wina nie lezy calkiem po stronie wykonawcy bo jak juz pisalem ktos to zaakceptowal ale ta osoba ma takie pojecie o tym co zaakceptowala jak ja o rozmnazaniu konikow morskich.
  Wez zlecenie od firmy za 17k i przynies jej taka strone to cie przeciez wysmieja.
  Baaa, majac firme pokazalbys z duma taka storne konurencji ? pojechalbys na targi i dal duzy baner z adresem ?
  Wiec dlaczego rybniczanie (jednak wole byc SRB jak to widze :D) maja sie wstydzic.
  Pozatym to jak sie pokaze jako wykonawca tak ocenia mnie inni, jezeli zrobilem strone pod ktora sie podpisuje, to potencjalny klient moza ja zobaczyc i albo mu sie spodoba i SAM przyjdzie albo poszuka innej firmy.

  a tak naprawde to nie zrobila tego firma z warszawy, to podpucha, to byl gosciu na blachach SWD, to oni to wymyslil zeby sie zemscic za to nabijanie sie ciagle ;

  0 0
 • ~mprzywoski1983 2013-02-21 23:12:48

  Witam wszystkich serdecznie - skoro wszyscy się wypowiadają to też się przyłączę :) 1) Patrząc nawet na miniaturkę na zdjęciu - pierwsze skojarzenie? WIN 8. Czy dobrze czy źle niech każdy sam sobie odpowie. Dla mnie jest to wyraz tego, że zlecającemu brakuje jakiegokolwiek gustu, smaku i przede wszystkim własnego zdania. Najłatwiej wpisać się w konwencję tego co jest "trendi" - zauważyłem, że ostatnio coraz więcej witryn jest robionych właśnie pod design win8 - bo to przecież takie fajne.. 2) To co wspominali inni - kwestia kalendarza, mapy,podwójny scrool i ogólnej przejrzystości strony. Nie wypada to wg. mnie najlepiej. Ktoś słusznie zauważył że prym powinien wieść bardzo przejrzysty kalendarz imprez i dobrze rozplanowane newsy. 3) Jeżeli chodzi o kolorystykę i inne uwagi nie jest tak tragicznie - jaki prezydent/urzędnicy (zlecający) takie miasto i taki portal z kulturą :) Możliwość konfigurowania boxów na pewno jest przydatną ciekawostką, ale wg. mnie nie jest to szczególnie mocna karta przetargowa. 4) Jeszcze raz kwestia "na kim wieszać psy?". Czy aby na pewno na wykonawcy? W przypadku takich zleceń jak witryna internetowa niestety najczęściej zlecający jest panem i władcą. Przerabiałem to parę razy gdy chciałem przeforsować ciekawsze i bardziej estetyczne rozwiązanie a skończyło się na "widzi mi się" zlecającego :) 5) Cena? Ciężko do końca szacować nie znając narzuconych wytycznych - biorąc pod uwagę ogólnie nie jest bardzo wygórowana.....

  0 0
 • ~mprzywoski1983 2013-02-21 23:26:08

  ...Widząc efekty i brak dopracowania? Mogła być mniejsza (chyba że wymieniane przez wszystkich błędy są widzi mi się zlecających co jest bardzo możliwe :) ) i ostatnia kwestia 6) Sens powstania takiego portalu - wiadomo każdy szuka czegoś innego. Dla mnie taka witryna to zbyt ogólny agregat mało przydatnych informacji. Najczęściej jeżeli coś jest do wszystkiego to jest do niczego :) Biorąc np muzykę - poszczególne gatunki etc będą traktowane po macoszemu. Podejrzewam, że najczęściej będzie promowana kultura w stylu "to co gra w tv i radio" - mam nadzieję że się będę mylił czas pokarze. Ogólnie gdy szukam informacji wolę sięgać do źródła. Bardzo często terminy np koncertów czy jakieś szczegółowe informacje na tego typu "kombajnach" nie pokrywały się z tymi właściwymi np na osobistej stronie artysty :) I tu dochodzimy do kolejnego tematu - kto będzie tworzył ten portal i jego treść - jak ktoś napisał wcześniej wywalić kasę na stronkę i liczyć że resztę zrobi user to delikatnie mówiąc naiwne jest :) Ponadto strona nie zachęca raczej do czynnego udziału w jej tworzeniu ( mało ciekawie rozplanowana - nie zorientowana na kreatorów treści) Jeżeli mają ją tworzyć pracownicy / urzędnicy podejrzewam że będą tworzone treści typowe tzn. "za tydzień zagra u nas krawczyk etc..." Ale jak mówiłem pożyjemy zobaczymy co z tego wyjdzie :) Pokazałem "kulturę" różnym osobom z mojego otoczenia - stwierdzili, że nie za bardzo mają czego tam szukać :)

  0 0
 • ~mprzywoski1983 2013-02-21 23:33:20

  P.S. Aha...jeżeli jesteśmy już przy funkcjonalności stron etc. SZANOWNA REDAKCJO!!! - tak jedziecie wykonawcę tej witryny. Skoro bierzecie pod uwagę wszystkie uwagi użytkowników waszego portalu, zróbcie coś z silnikiem waszej strony :) Wielokrotnie zgłaszane problemy przez paru użytkowników dalej nie rozwiązany - przy zalogowanym użytkowniku po odświeżeniu podstrony z artykułem dodany wcześniej komentarz się dubluje, po wylogowaniu przekierowuje na inną podstronę często losowo , rzadziej na stronę główną, brak opcji edycji postów. Parę razy zdarzyło się, że po przejściu z jednej podstrony w inny link/artykuł po prostu wylogowuje z konta.
  Mogli byście w końcu się tym zająć prawda??????? Przepraszam za caps locka, może tak redakcja dojrzy tego posta :) Pozdrawiam wszystkich...ok prawie wszystkich :)

  0 0
 • ~izkap22 2013-02-25 13:38:39

  Szkoda, że o niedopracowaniu strony wypowiada się przestawiciel firmy, która sama ma stronę tak ubogą, a o portfolio trzeba się prosić mailem, no chyba że to portfolio leży ,,kajśindziej" ;)

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy w Rybniku powinien obowiązywać zakaz spalania węgla?
Oddanych głosów: 4145