zamknij

Biznes

Ruszył przetarg na salę koncertową!

2019-01-26, Autor: bf

To już nie kwestia czy, a kiedy. Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku ogłosiła przetarg na zapowiadaną salę koncertową. Na zgłoszenia oferentów czeka do 4 lutego.

Na ten moment czekało zapewne wielu rybniczan. Szkoła muzyczna w Rybniku planuje rozbudowę o salę koncertową z zapleczem i przestrzenią ekspozycyjną. Ogłosiła przetarg na wykonawcę robót budowlanych. - Zachęcamy wszystkie zainteresowane firmy do składania ofert, najpóźniej do dnia 4 lutego 2019 r. do godz. 10.00 w sekretariacie naszej szkoły – pokój 103 (44-200 Rybnik, ul. Powstańców Śl. 27) – dowiadujemy się.

Reklama

Przedmiotem zamówienia jest budowa sali koncertowej dla Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Rybniku wraz z urządzeniami budowlanymi, a także przebudową dwóch zjazdów (z ul. Powstańców Śląskich i ul. Byłych Więźniów Politycznych) z drogą wewnętrzną, murami oporowymi oraz budową i przebudową kolidujących sieci, przyłączy i instalacji.

W projekcie znalazły się też udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, są to m.in.:

- brak progów w drzwiach wejściowych;
- miejsca postojowe;
- dźwig osobowy;
- miejsca dla osób niepełnosprawnych na widowni;
- toalety dla osób niepełnosprawnych.

Termin wykonania zamówienia: do 660 dni, licząc od daty zawarcia umowy, w tym uzyskanie pozwolenia na użytkowanie zrealizowanego obiektu.

Szczegóły na temat przetargu znajdziecie TUTAJ.

Przypomnijmy, w sierpniu 2018 roku pisaliśmy o nieoczekiwanym problemie związanych z budową sali koncertowej. Jak tłumaczyła nam wtedy Romana Kuczera, dyrektor PSM w Rybniku, trzeba było przeprojektować podziemia pod nowym obiektem. - Szczegółowe badania wykazały, że na dużych głębokościach są oczka wodne. Dlatego zmieniamy projekt, który będzie uwzględniał palowanie, a nie wchodzenie budynku w grunt – wyjaśniała Romana Kuczera. Więcej >>Sala koncertowa, której nadal nie ma. Co dalej z inwestycją?<<

Oceń publikację: + 1 + 44 - 1 - 41

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (22):
 • ~ 2019-01-26 10:49:44

  "Na ten moment czekało zapewne wielu rybniczan. "
  o wiele więcej Rybniczan czeka na rozbudowę sieci ciepłowniczej w mieście i podłączenie jej do elektrowni

 • ~ 2019-01-26 10:55:38

  ale nie dziwne, skoro władze maja taki , a nie inny priorytet w rozwiązywaniu rzeczywistych problemów, których się po prostu boją, wolą je zostawić i skupić się na sprawach drugorzędnych, ale medialnych

 • ~norton 2019-01-26 10:57:42

  A kto jest właścicielem terenu na której powstanie inwestycja? Kiedyś były nim siostry z z któregoś zakonu. Jak jest dzisiaj - ktoś wie?

  81 0
 • ~Zoltan666 2019-01-26 10:59:09

  wybudować sale jest stosunkowo łatwo, pytanie czy potem osoby nią zarządzające będą w stanie zapełnić kalendarz imprez i salę słuchaczami? ciekawy jestem czy są konkretne plany koncertowe co do tej sali czy buduje się ją z wizją "jakoś to będzie" bo chyba nie budują tego na "popisy" uczniów SM?

  94 9
 • ~ 2019-01-26 11:11:59

  ~Zoltan666 i tutaj jest chyba sedno sprawy, jak znam życie, sala będzie używana okazjonalnie, rynek słuchaczy w mieście nie jest zbyt duży, ileż uczniowie mogą występować dla rodziców, przy częstotliwości profesjonalnych koncertów 1 w miesiącu, stosunkowo szybko nastąpi nasycenie rynku , tym bardziej, że mamy w pobliżu łatwy dostęp do tego typu atrakcji (Filharmonia Zabrzańska, czy NOSPR w Katowicach)

  67 12
 • ~toomann 2019-01-26 11:37:45

  ~Zoltan666: O zapewnienie koncertów nie miałbym obaw. Są imprezy, dla których sala TZR jest za duża, a organizacja w sali kameralnej wyklucza dobre ustawienie kameralnej orkiestry symfonicznej.

  Za to zastanawia mnie jeden z puntów SIWZ:
  "Projekt elektroakustyki oraz technologii scenicznej nie jest przedmiotem zamówienia. Przedmiot zamówienia obejmuje wykonanie przejścia dla tras kablowych systemu elektroakustyki."

  Ale dalej możemy przeczytać, że wykonawca musi zatrudniać:
  "jedną (1) osobą, która będzie pełniła funkcję konsultanta w zakresie akustyki, posiadającą doświadczenie tj. w okresie ostatnich 5 lat, przed upływem terminu składania ofert nadzorowała budowę sali koncertowej z widownią na co najmniej 200 osób."

  Czyli przetarg napisany "pod wykonawcę"?

  54 9
 • ~adiky 2019-01-26 11:49:34

  Sala koncertowa to fajna rzecz ale w sytuacji gdy wiele ludzi nie wychodzi domu bo nie ma czym oddychać to chyba w Rybniku są ważniejsze wydatki niż ta sala.

  82 13
 • ~Piotr Czaja 2019-01-26 12:55:15

  norton - siostry zakonne beda mialy mozliwosc tanczenia w balecie - byl taniec z szablami bedzie taniec ....cami

  23 33
 • ~Zoltan666 2019-01-26 14:20:18

  Było by fantastycznie gdyby zarządzał tym ktoś kto ma energię, i również jakieś kontakty w środowisku artystycznym, ktoś kto potrafi ściągnąć muzyków do Rybnika. Po likwidacji koncertów na Małej Scenie i w Mimozie w Rybniku powstała wielka pustka - szczególnie dla miłośników jazzu, to były miejsca w których w kameralnym klimacie można było posłuchać najlepszych muzyków jazzowych ze sceny polskiej (Cichonski, Baron, Puchowski, Niedzielowie) ale także czasami zagranicznej. Rybnik od czasów Bombaju ma silne tradycje jazzowe i wiem, że w regionie nadal jest wielu miłośników tego gatunku. W nowej sali mogłoby się znaleźć również miejsce dla innych gatunków muzycznych ale także kabaretów, standupu.

  27 6
 • ~norton 2019-01-26 15:22:47

  Budowanie sali koncertowej dla kabaretów? Litości...

  35 7
 • ~wladyslaw.slepko@op.pl 2019-01-26 16:11:43

  Chwałowice 40 familoków dymiących ,brak magistrali ciepłowniczej,ludzie nie mają czym oddychac bo jest taki smog, a oni lękką ręką wydają nasze pieniądze na nieprzemyslane inwestycje.Mamy takich radnych i Prezydenta kturzy nie umią zarządzac i planowac trafione i potrzebne inwestycje które są potrzebne dla ograniczenia smogu.

  47 13
 • ~MaciejK 2019-01-26 16:28:59

  Przetarg wygra ten, kto będzie miał w projekcie wycięcie największej ilości drzew

  39 6
 • ~MaciejK 2019-01-26 16:30:26

  I tak się skłąda, że nie znam rybniczan, którzy rzekomo oczekiwali na tę aulę. Za to znam całe mnóstwo, którzy czekają na to, żeby w Rybniku dało się oddychać między październikiem a marcem. I co? Spełni ktoś wreszcie oczekiwania? Czy tylko jakies woje wizje - donice, kontrapasy, wycinki drzew, aule

  51 6
 • ~Anna Ryż 2019-01-26 17:24:11

  Aula, jak najbardziej, ale priorytet to czyste powietrze. I na tym właśnie powinien się skupić P. Prezydent Kuczera.

  40 3
 • ~ 2019-01-26 18:11:49

  ~toomann mniejszej sali w centrum brak, racja, ale czy administratorzy sali, obcujący na co dzień z kulturą wyższą, dopuszczą do jej używania na spotkania, konferencje, czy inne tego typu imprezy
  ~Zoltan666 obawiam się, że miejsce nie będzie miało klimatu do imprez jazzowych, jaki był w poprzednich lokalizacjach, poza tym środowisko muzyki poważnej (a takie przeważa w szkole muzycznej), traktuje często jazz z góry, jako coś plebejskiego
  podsumowując, w okresie nie rozwiązania głównego problemu miasta - czystego powietrza, wydawanie niemałych środków na rzeczy drugorzędne świadczy tylko o kompetencji władz

  22 4
 • ~Arteks 2019-01-26 18:27:11

  To będzie piękny obiekt i będziemy z niego na pewno dumni. W mieście i regionie o dużym potencjale muzycznym wcale nietrudno będzie go wypełnić. @ursus @MaciejK - stawiacie na tani populizm i wsiąkacie. Co by to było za miasto któremu nie zależy na rozwoju kulturalnym i architektonicznym? Nie wiem jakimi trzeba być ignorantami, żeby porównywać problem smrodu produkowanego w prywatnych piwnicach z inwestycją w sztukę i jednocześnie rozwój miasta. Poza tym to inwestycja państwowa, a nie miejska i można to uznać za duży lobbingowy sukces, że państwo coś wybuduje nowego w Rybniku. Większość nowych państwowych budynków budowanych jest w Warszawie, czasami w miastach wojewódzkich. Rzeczywiście w tak muzycznym mieście jak Rybnik - wiele osób czeka na tę salę koncertową która wypełni lukę między małymi salami jakimi dysponuje PSM i dużą jaka jest w TZR.

  16 52
 • ~ 2019-01-26 18:48:51

  ~Arteks zarzucasz tani populizm i wyzywasz od ignorantów, to odpowiedz jak często i dla kogo będą odbywać się tam koncerty ? zapewne dla tych o których piszesz " Rzeczywiście w tak muzycznym mieście jak Rybnik - wiele osób czeka na tę salę " jest ich tyle, by co najmniej 2 razy w tygodniu wypełnić taką salę, inaczej jej budowa i utrzymywanie nie ma sensu, chyba tylko dla poprawy samopoczucia przez rządzących, ale wtedy koszty nie grają roli

  31 8
 • ~Arteks 2019-01-26 19:06:25

  @ursus - tak, jest dla kogo i z pewnością sala będzie dobrze wykorzystana. Rybnik to bardzo umuzykalnione miasto. Skoro sale kinowe w multikinach potrafią być dostosowane do różnej liczby odbiorców w zależności od pory i filmu - tak samo mogą działać sale koncertowe. Nie mamy obecnie sali średniej wielkości z dobrą akustyką. Finansowanie tego obiektu będzie po stronie państwa, nie miasta. Nie rozumiem twojego ciągłego malkontenctwa. Co do twojej niechęci do prezydenta czy polityki rowerowej - ok - każdy może kogoś/coś lubieć lub nie. Ale skąd się bierze twój defetyzm biorąc pod uwagę rozwój i interes miasta - wizualny i kulturalny jednocześnie? Takie inwestycje powinny jednoczyć mieszkańców miasta nawet o przeciwległych poglądach.

  9 39
 • ~ 2019-01-26 19:38:10

  Arteks"@ursus - tak, jest dla kogo i z pewnością sala będzie dobrze wykorzystana. Rybnik to bardzo umuzykalnione miasto"
  to " z pewnością" opierasz na jakiś szacunkach ,czy tylko własnych przemyśleniach ?
  "Skoro sale kinowe w multikinach potrafią być dostosowane do różnej liczby odbiorców w zależności od pory i filmu - tak samo mogą działać sale koncertowe. " tak już widzę przenoszenie imprezy z jednej sali do drugiej, bo sprzedało się za mało, lub za dużo biletów, zejdź na ziemię
  "Nie mamy obecnie sali średniej wielkości z dobrą akustyką." akustyką do koncertów akustycznych, do koncertów nagłośnionych, czy do teatrów ? bo to zupełnie odmienne cechy, sala będzie (jeżeli będzie) optymalizowana w jednym kierunku, lub będzie kompromis (do wszystkiego i do niczego), bo wątpię, że będą zastosowane ruchome elementy zmieniające charakterystykę sali
  "Finansowanie tego obiektu będzie po stronie państwa, nie miasta. "
  jego budowy, a jak z utrzymaniem ?
  "Nie rozumiem twojego ciągłego malkontenctwa. Co do twojej niechęci do prezydenta czy polityki rowerowej - ok - każdy może kogoś/coś lubieć lub nie" każdakrytyka postępowań władz jesw wg. Ciebie malkontenstwem ?
  "Ale skąd się bierze twój defetyzm biorąc pod uwagę rozwój i interes miasta - wizualny i kulturalny jednocześnie?" niestety większy wpływ na rozwój i interes miasta ma wpływ brak działań władz w temacie znanego w całym kraju smogu w Rybniku, nie zmieni tego ani sponsorowanie filmu w TVN, ani salka koncertowa, ani tym bardziej budowa na prawo i lewo pasów rowerowych
  "Takie inwestycje powinny jednoczyć mieszkańców miasta nawet o przeciwległych poglądach." pozornie tak, ale obawiam się jednak ( na podstawie doświadczeń i obserwacji z kilku lat współpracy z miejskimi placówkami samorządowymi), że będzie to "kukułcze jajo" które będziemy musieli utrzymywać przez kolejne lata

  22 5
 • ~Arteks 2019-01-26 20:12:49

  @ursus - no więc według ciebie w organizmie miejskim nie warto budować nowych obiektów bo będą generować koszty! Widać, że rozwój miasta i miejska urbanistyka to tematy bardzo dalekie dla ciebie. Przecież każdy mieszkaniec chce rozwoju swojego miasta. A władze muszą zapewnić rozwój wszechstronny i różnoraki. Stąd np. dla jednych ważnym przedsięwzięciem będzie letnie kąpielisko, dla innych, tężnia, dla innych żłobek, dla innych przepust, a dla innych sala koncertowa. Akurat ta ostatnia sfinansowana przez ministerstwo. Każdy nowy obiekt generuje jakieś koszty - więc moglibyśmy nie budować niczego, a najbardziej dróg. Bo drogi generują jedne z największych kosztów utrzymaniowych w mieście. Z jednej strony tak bardzo troszczysz się o budżet, a z drugiej strony sugerujesz, że miasto się powinne zajmować smogiem. A przecież miasto to robi i to od lat - podłączając budynki miejskie do ciepła sieciowego. Problem w tym, że nasi oporni mieszkańcy zamiast odwracać się od pieców węglowych - cały czas w nie inwestowali i mieli pieniądze zarówno na budowę domu jak i na piece. Dlaczego populistycznie oczekujesz, że to miasto powinno teraz płacić za ich błędy? Dlaczego oni sami tego nie zrobią? Pytasz na co się opieram w swoich szacunkach odnośnie ważności muzyki w naszym mieście: po tym, że mamy zasłużoną szkołę muzyczną, jako jedyni w regionie także II stopnia, po publikacjach na ten temat, po ilości artystów związanych z muzyką działających w naszym mieście, po frekwencji na imprezach muzycznych. A na czym ty opierasz przeciwstawny pogląd?

  11 32
 • ~ 2019-01-26 21:01:32

  Arteks
  "@ursus - no więc według ciebie w organizmie miejskim nie warto budować nowych obiektów bo będą generować koszty! "
  to już jest Twoja sugestia
  "Widać, że rozwój miasta i miejska urbanistyka to tematy bardzo dalekie dla ciebie. Przecież każdy mieszkaniec chce rozwoju swojego miasta. A władze muszą zapewnić rozwój wszechstronny i różnoraki. Stąd np. dla jednych ważnym przedsięwzięciem będzie letnie kąpielisko, dla innych, tężnia, dla innych żłobek, dla innych przepust, a dla innych sala koncertowa. Akurat ta ostatnia sfinansowana przez ministerstwo. "porównanie funkcjonalności i potrzeby istnienia sali koncertowej i żłobka, super
  "Każdy nowy obiekt generuje jakieś koszty - więc moglibyśmy nie budować niczego, a najbardziej dróg. Bo drogi generują jedne z największych kosztów utrzymaniowych w mieście."
  celowo "zapomniałeś", że koszty ty zwracaja się chociażby w postaci podatków odprowadzanych przez funkcjonujące dzięki istnieniudróg firmy
  "Z jednej strony tak bardzo troszczysz się o budżet, a z drugiej strony sugerujesz, że miasto się powinne zajmować smogiem. A przecież miasto to robi i to od lat - podłączając budynki miejskie do ciepła sieciowego." czyli sugerujesz że to budynki miejskiej są głównym generatorem smogu, a nie budynki indywidualne, co sugerujesz w innych miejscach,
  a czy to nie miasto powinno lobbować w temacie rozbudowy sieci ciepłowniczej, zasilania jej z bezużytecznie traconego obecnie ciepła elektrowni, czy podłączenia do niej wszystkich możliwych obiektów ?
  "Problem w tym, że nasi oporni mieszkańcy zamiast odwracać się od pieców węglowych - cały czas w nie inwestowali i mieli pieniądze zarówno na budowę domu jak i na piece. Dlaczego populistycznie oczekujesz, że to miasto powinno teraz płacić za ich błędy? Dlaczego oni sami tego nie zrobią?" akurat nie robili nic niezgodnego z prawem, dlaczego populistycznie bronisz włodarzy, którzy przespali boom budowlany, nie zrobili niczego w temacie rozbudowy infrastruktury ciepłowniczej i wydawali takie a nie inne warunki zabudowy, kto ma teraz płacić za ich błędy
  "Pytasz na co się opieram w swoich szacunkach odnośnie ważności muzyki w naszym mieście: po tym, że mamy zasłużoną szkołę muzyczną, jako jedyni w regionie także II stopnia, po publikacjach na ten temat, po ilości artystów związanych z muzyką działających w naszym mieście, po frekwencji na imprezach muzycznych. A na czym ty opierasz przeciwstawny pogląd?"
  nie musisz mi robić wykładu na temat ważności muzyki w naszym mieście, ten doskonale znam, chodzi mi o pomysły wykorzystania projektowanej sali, bo taka inwestycja powinna być regularnie używana (chociaż wiadomo, że i tak na siebie nie zarobi), a nie tylko okazjonalnie

  16 4
 • ~Piotr Czaja 2019-01-27 19:22:42

  lepiej postawic tam wielkiego slomianego misia bedzie wyrazem potegi i glupoty wlodarzy miasta -ROD STEWART nie potrzebowal klimatyzowanej sali dal koncert na stadionie byly zaje tewszyskie parkingi nawet okoliczne laki - do tej sali koncertowej garstka snobow dojedzie na rowerach - trzeba tylko ustawic stojaki na rowery i parkomat

  19 5

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Liderzy biznesu w regionie

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Waszym zdaniem Kanał Śląski powstanie?
Oddanych głosów: 1423