zamknij

Wiadomości

Rusza Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Będziecie mieli rok na zgłoszenie czym ogrzewacie dom

2021-06-18, Autor: 

1 lipca rusza Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków, czyli system informatyczny umożliwiający złożenie deklaracji online. Deklaracje będzie też można złożyć w formie papierowej, a wypełniony dokument będzie można wysłać listem albo złożyć osobiście w urzędzie gminy właściwym ze względu na lokalizację budynku.

Reklama

Uzupełniając deklarację, trzeba będzie podać dane osobowe albo nazwę właściciela lub zarządcy budynku lub lokalu oraz adres miejsca zamieszkania lub siedziby, a także adres nieruchomości, w obrębie której eksploatowane jest źródło ciepła lub źródło spalania paliw. Ponadto w deklaracji znajdą się informacje o liczbie i rodzaju eksploatowanych w obrębie nieruchomości źródeł ciepła lub źródeł spalania paliw oraz o ich przeznaczeniu i wykorzystywanych w nich paliwach. Jak poinformował Główny Urząd Nadzoru Budowlanego deklarację do CEEB (Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków) będzie musiał złożyć każdy właściciel lub zarządca, nawet jeżeli wcześniej gmina, w której zamieszkuje przeprowadziła inwentaryzację źródeł ogrzewania.

Prawidłowość wprowadzonych danych zostanie zweryfikowana, np. przez kominiarza przeprowadzającego przegląd komina, który potwierdzi to co zostało wskazane w deklaracji, uzupełni o dodatkowe dane lub dokona modyfikacji tych istniejących.

Jak poinformował GUNB, deklaracje, które zostaną złożone w formie papierowej urzędnik będzie musiał wprowadzić do systemu. Będzie miał na to 6 miesięcy (w przypadku budynków już istniejących) i 30 dni ( w przypadku nowo powstałych budynków, gdzie źródło ciepła zostało uruchomione po 1 lipca).

Przy czym dane do systemu będzie mógł wprowadzać tylko urzędnik uwierzytelniony przez administratora lokalnego, który otrzyma dostęp do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. W wyjaśnieniach GUNB czytamy też, że nie przewidziano kwestii finansowania dodatkowego zatrudnienia pracowników na szczeblu gmin.

Urząd wskazał przy tym, że obowiązek inwentaryzacji budynków przez gminy wynika bezpośrednio z Programów Ochrony Powietrza. Z kolei zadaniem GUNB, w ramach tworzonej Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, jest dostarczenie narzędzia w postaci systemu teleinformatycznego, które te dane usystematyzuje oraz zgromadzi w jednym miejscu, aby w przyszłości w znaczący sposób ułatwić pracę jednostkom samorządowym.

- Aby osiągnąć cele projektu, obsłużyć zapotrzebowanie na inwentaryzację budynków oraz maksymalnie przyspieszyć i usprawnić jej realizację, GUNB zakłada dostarczenie do blisko 2500 gmin w Polsce oraz do Inspekcji Ochrony Środowiska urządzeń mobilnych (tabletów) z dostępem do internetu oraz funkcją druku - czytamy w wyjaśnieniach.

Za niezłożenie deklaracji wójt (burmistrz, prezydent miasta) będzie mógł nałożyć grzywnę w drodze mandatu karnego, które będą stanowić dochód własny gminy.

Oceń publikację: + 1 + 11 - 1 - 40

Materiał oryginalny: https://www.slaskibiznes.pl/wiadomosci,kazdy-wlasciciel-budynku-bedzie-musial-zglosic-zrodlo-ciepla,wia5-1-4903.html

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
  • ~Ja_2 2021-06-18
    11:20:19

    40 91

    Dlaczego AŻ ROK!? Max 6 miesięcy, np. do końca roku 2021, co ma sens w połączeniu z uchwałą antysmogową i tyle. Czasu było dosyć. Teraz już tylko działanie! Jest tyle dotacji oraz preferencyjnych kredytów, że większość da radę. Słabszym ( dochody) rzecz jasna TROCHĘ pomóc. Jednak nie dawać gratis. Jak kogoś nie stać na ekologiczny dom, to przykro mi, my do tego dokładać nie chcemy. Sprzedać i kupić mieszkanie. KONIEC BRUDNEGO RYBNIKA!

  • ~Jonek# 2021-06-18
    11:21:23

    36 47

    zamierzenie same w sobie bardzo dobre, ale tym sposobem "samo-spisu" spalone na panewce, zakladam ze duza czesc ludzi podejdzie niestety nieuczciwie do tematu i poda zfalszowane dane , szkoda,
    moim zdaniem powinni kazdego osobiscie odwiedzic , zobaczyc piec, zweryfikowac i spisac

  • ~dr_Moriarty 2021-06-18
    11:42:54

    41 75

    Mam nadzieję, że dostęp do tych danych będzie miała Straż Miejska przyjeżdżająca na kontrole. I że w przypadku składania fałszywych zeznań kary pójdą w tysiące lub kilkanaście tysięcy złotych.

    Czekam z utęsknieniem na następny rok bo mam już w notesiku zanotowane kilkanaście kopciuchów w mojej okolicy wraz z dokumentacją zasmradzania. Od razu kiedy wstanę 1 stycznia chwytam za słuchawkę i spełniam swój obywatelski obowiązek.

    Mam też nadzieję, że gminy i samorządy skorzystają z możliwości podreperowania budżetów i nie będą się krygować z wystawianiem kar.

  • ~Tadeusz Kiełkowski 2021-06-18
    12:57:18

    73 31

    Widzę, że niektórzy tęsknią za czasmi Gestapo, NKWD, ZOMO, ORMO i Milicji Obywatelskiej

  • ~dr_Moriarty 2021-06-18
    13:17:46

    33 63

    @Tadeusz Kielkowski

    Nie - tęsknią za odrobiną normalności - za brakiem smrodu zimą, za jesiennym spacerem bez maski antysmogowej, za praniem ciuchów po spacerze z psem. Krótko mówiąc - za standardem, który jest czymś oczywistym w normalnym świecie - powietrzem wolnym od węglowego pyłu i palonych śmieci.

    Jeśli uważasz, że przestrzeganie prawa to powrót czasów gestapo czy NKWD, to najwyraźnej "za dużo w życiu nie przeczytałeś".

    Czasu na próby dogadania się z kopciuchami było dość. "Stawianie na edukację" i "docieranie do świadomości" spełzły na niczym. Co było do przewidzenia, bo jedyne, co oni rozumieją, to uderzenie po kieszeni. Skończyło się cackanie bo politycy zauważyli, że na pieszczeniu się z węglowcami więcej stracą niż zyskają. Game is over. Węgiel odchodzi w niepamięć.

    Wszystko co mulorze i flociorze zaoszczędzili przez dekady mogą teraz spokojnie wydać na ekologiczne ogrzewanie.

    Mam nadzieję, że bardziej świadoma część społeczeństwa wykaże się solidarnością i będzie bezwzględnie zgłaszać wszelkie przypadki łamania prawa. Zaś media będą nagłaśniać każdy taki przypadek.

    Miejmy nadzieję, że to prawdziwy krok w stronę normalności. Zróbmy to dla naszych dzieci.

  • ~Arteks 2021-06-18
    17:13:38

    15 46

    @Kiełkowski - widzę że niektórym nie przeszkadza trucie ludzi, a więc mordowanie. Kiedyś truto cykutą, arszenikiem lub bronią chemiczną. U nas niektórzy trują swoimi piecami i kominami. @dr_Moriarty - oczywiście, że będzie można dzwonić i sugerować sprawdzenie czy ktoś nie ma czasem starego śmieciucha po 1 I ale prewencyjnie SM może sprawdzać każdą posesję, a szczególnie te które np. dostały mandat w ostatnich latach. Swoją drogą współczuję strażnikom łażenia po tych brudnych, zapylonych, stęchłych piwnicach - premię powinni za to dostać i to niemałą. Kto by chciał do czegoś takiego wchodzić, jeśli odwykł od takiego smrodu lub nigdy nie miał do czynienia z piecami.

  • ~romcost 2021-06-18
    17:28:59

    33 1

    Czy mam przez to rozumieć, że w końcu odwiedzi mnie jaśnie wielmożny kominiarz? No chyba go chlebem i solą przywitam...

  • ~Terrorysta 2021-06-19
    13:46:35

    20 8

    piec na gaz mam już zamontowany ale własnie się dowiedziałem że gaz drożeje.... pytanie czy jest sens go wyciągać z piwnicy czy taniej wyjdzie zamówić węgiel i podłaczyć go na nowo.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Wybieramy prezydenta Rybnika. Na kogo oddasz głos w wyborach?





Oddanych głosów: 4929