zamknij

Wiadomości

RPO wesprze rybniczanina w pozwie przeciwko Państwu

2018-11-28, Autor: ww, bf

Adam Bodnar – Rzecznik Praw Obywatelskich zadeklarował przedwczoraj w Rybniku, że przystąpi do apelacji w sprawie pozwu, jaki rybniczanin Oliwer Palarz wytoczył Skarbowi Państwa za naruszenie dóbr osobistych.

Reklama

W poniedziałek Rybnik odwiedził Rzecznik Praw Obywatelskich – Adam Bodnar. Jednym z głównych tematów spotkania było prawo rybniczan do oddychania czystym powietrzem. Padła ważna deklaracja – Adam Bodnar zapowiedział, że przystąpi do apelacji w sprawie pozwu, jaki rybniczanin Oliwer Palarz wytoczył Skarbowi Państwa za naruszenie dóbr osobistych.

O jaki pozew chodzi? Oliwier Palarz pozwał Skarb Państwa, a konkretnie Ministra Środowiska i Ministra Energii za to, że Państwo narusza jego dobra osobiste nie respektując określonych w prawie norm czystości powietrza. W efekcie, rybniczanin zmuszony jest przez sporą część roku oddychać zanieczyszczonym powietrzem, przekraczającym wiele dopuszczalnych norm, przez on i jego rodzina narażona jest na poważne skutki zdrowotne. Oliwier Palarz zażądał w pozwie 50 tys. zł zadośćuczynienia.

30 maja br. Sąd Rejonowy w Rybniku oddalił pozew. Zdzisław Kuczma reprezentujący Rybnicki Alarm Smogowy zapowiedział apelację od tego wyroku. - Chcemy państwu przetrzeć szlaki, bo bardziej uszczypliwego argumentu dla władzy nie ma, niż zapłacenie w przegranej sprawie. Wtedy uruchomilibyśmy lawinę pozwów i państwo przyśpieszyłoby wymianę kotłów – oznajmił zebranym.

Powyższa sprawa jest dobrze znana Rzecznikowi Praw Obywatelskich. - Państwa działalność w Rybniku zaalarmowała całą Polskę o problemie smogu. To Wam zawdzięczamy te pierwsze, choć niewystarczające zmiany – powiedział na wstępie Adam Bodnar.

Rzecznik zapowiedział, że wesprze rybniczanina. - Zamierzam przystąpić do tego pozwu, o którym Państwo mówiliście, na etapie apelacji – mówił Adam Bodnar, na co zebrani zareagowali oklaskami. Adam Bodnar tłumaczył następnie, że tego typu działania prawne pobudzają dyskusję publiczną i przyspieszają zmianę. Dlatego RPO chce ten proces wesprzeć.

Zadowolenia z takiego obrotu sprawy nie krył Zdzisław Kuczma. - Zyskaliśmy bardzo poważnego sojusznika. Cieszymy się z tego powodu bardzo. Skoro RPO podjął taką decyzję, to znaczy, że dostrzega problem i wagę sprawy nie tylko dla Oliwera Palarza, ale i dla każdej osoby dotkniętej działaniem smogu – zauważa.

Oceń publikację: + 1 + 163 - 1 - 96

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (35):
 • ~zaniepokojony 2018-11-28
  07:38:26

  48 12

  musiałby mieć raka płuc, żeby coś zdziałać. jak ten farmer z usa, który wygrał z monsanto 300mln odszkodowania, ale prawdopodobnie nie dożyje tej kasy

 • ~templariusz 2018-11-28
  08:01:02

  Oczywista pomyłka. Czy zamiast pozywać Skarb Państwa ten Pan nie powinien pozwać Prezydenta Miasta Rybnik? Jeżeli nie, to chyba mamy tu z czymś do czynienia?

 • ~polk 2018-11-28
  08:15:25

  78 60

  @templariusz a czemu pomyłka? Czemu frankowicze skarżą skarb państwa a nie banki? Czemu Ci co utopili kasę w AG też skarżą Państwo?
  To przecież Państwo tworzy takie prawo a nie prezydent miasta.

 • ~Ancymon 2018-11-28
  08:19:42

  Panie Bodnar dlaczego pan nie pomaga ludziom którzy zostali okradzeni w aferach amber gold , getback ,którym wciskano w bankach Czarneckiego" toksyczne "(złodziejskie ) polisolokaty ,pokrzywdzonym przez sądy .Chyba po to powołano taką instytucję jak Rzecznik Praw Obywatelskich , pan zajmuje się obroną wszekiej maści dewiantów i staje pan po jednej ze stron konfliktu politycznego , jest pan zwykłym lewakiem .

 • ~Antyk 2018-11-28
  08:42:30

  Panowie Kuczma i Palarz...czyli tak bez niczego, bez jakichkolwiek wyrzutów sumienia chcecie żeby cała Polska(emeryci, renciści, ..) składała się na wasze "?widzimisię". Państwo robi sporo w tej kwestii(pan Premier proces przegrał, bo mówił jak wy), ale to rybniczanie smrodzą sobie tylko i wyłącznie, a nie staruszki ze Ściany Wschodniej, którym tak ochoczo chcecie zabrać resztki z dziadowskich czasem rent, czy emerytur

 • ~ 2018-11-28
  08:43:10

  6 4

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~marzanna 2018-11-28
  08:47:49

  73 69

  ~templariusz o wszystko chciałbyś ścigać Kuczerę! To że, ci dymi z komina to Kuczera ..., to że zmieniły się ogólnopolskie zasady dot. wymiany kotłów, to Kuczera ...., zaraz spadnie śnieg - pewnie z winy Kuczery. Ja to widzę tak: winni jest sam właściciel - stara instalacja, najtańsze paliwa ..., ale to jest jedno. Kolejna sprawa, to sposób podejścia do tej kwestii Państwa: przez chwile był zakaz sprzedaży najgorszych paliw - teraz wróciły ..., wszyscy się wycofują ze starych technologii, a my budujemy nowy blok w Ostrołęce (elektrownia węglowa) ... a wiatraki będą w 2088 (niby wcześniej, ale pewnie jeszcze procedura przetargowa trochę potrwa). A oddycha się coraz gorzej ... przez Kuczerę! bo w nocy dorzuca syfu do Pieca mieszkańcom.

 • ~Ancymon 2018-11-28
  08:49:35

  Panie Kuczma i Palarz dlaczego w obecności pana RPO Bodnara nie "wylewaliście łez " na rybnicki magistrat że nic nie robi z problemem smogu , że przez 4 lata rządów pana prezydenta Kuczery stan powietrza w Rybniku się nie poprawił . Przecież na sali był uśmiechnięty pan Masłowski ,prawa ręka Kuczery , czy pan Bodnar zwrócił mu uwagę na ten problem dlaczego nie jest rozwiązywany przez Kuczerę .

 • ~marzanna 2018-11-28
  08:55:04

  42 72

  a i jeszcze ważna kwestia: byłam na spotkaniu z RPO i jestem zachwycona. Temat smogu to jednak kwestia, ale Pan Bodnar i jego zespół faktycznie byli "dla ludzi" ... był osobny pokoik do indywidualnych rozmów ... i publicznie padła deklaracja o wsparciu Alarmu Smogowego, ale ile takich deklaracji padło za zamkniętymi drzwiami to już nie wiadomo. RPO to nie jeden człowiek, to urząd i zespół ludzi, a ja po spotkaniu z nim jestem bardzo pozytywnie zaskoczona. Sprawdź stronę internetową, czym się zajmują - to co widzisz w TVP to tylko część - gwarantuję, że niewielka!
  ~Ancymon a o pokrzywdzonych przez SKOKI już zapomniałeś ? Poczekaj chwilkę jeszcze, to będzie ci głupio ... bo tyle afer będzie trzeba tłumaczyć, że hej!

 • ~marzanna 2018-11-28
  08:57:21

  45 39

  ~Ancymon czyli już wiemy, że Ciebie nie było! Pan Masłowski przywitał ludzi i wyszedł ... bo taka była umowa z RPO, żeby ludzie mogli spokojnie "wylewać żale". I to robili ..., tobie zostało tylko forum.

 • ~rosthost1 2018-11-28
  08:57:30

  45 23

  Powinien pozwać miasto i powiat za tak gęstą zabudowę. Całe miasto ogrodzone domami z piecami - jak ma tu być świeże powietrze?

 • ~master4k 2018-11-28
  09:11:40

  46 11

  @ Ancymon

  Obszczekujesz niewłaściwe drzewo. Nie jestem specjalnym miłośnikiem żadnego z wymienionych przez Ciebie Panów (a Czarneckiego to już wybitnie), ale akurat RPO jest ostatni w kolejce do załatwiania spaw ludzi pokrzywdzonych przez jakieś kombinacje finansowe. Do załatwiania takich spraw w pierwszej kolejności masz: 1) Prokuraturę 2) Prezesa UOKIK ex aequo z Rzecznikiem Finansowym 3) KNF. Żadna z wymienionych przeze mnie instytucji nie zajmuje się smogiem, tylko nieprawidłowościami na rynkach finansowych. No to teraz powiedz mi kto właściwie się ma smogiem zająć, jeśli nie Bodnar? A może lepiej, żeby ludzie zaczęli pisać do premiera, prezydenta albo prezesa?

 • ~ 2018-11-28
  09:11:57

  56 10

  ~marzanna...A wiesz, że płonie akurat składowisko opon i innych środków w Żorach....jak myślicie kto to wdycha i jakie wydobywają się tam chemikalia??? Oczywiście, jest to samozapalenie he he.....mam nadzieję, że Pan bodnar też pozwie tego truciciela a mieszkańcy Żor wraz z politykami PO również ochoczo tzn. 100 osób będą protestować pod ratuszem tego miasta

 • ~MaciejK 2018-11-28
  09:15:38

  40 40

  Brawo dla ludzi walczących w słusznej sprawie!

 • ~Ancymon 2018-11-28
  09:18:12

  31 16

  ~marzanna pokrzywdzeni w aferze SKOK zostali spłaceni przez bankowy fundusz gwarancyjny , w aferze umoczeni są politycy wszystkich partii i WSI więc nikomu nie jest na rękę ją rozwiązywać , tak poza tym w Polsce nie rozwiązano jeszcze żadnej afery ( posadzono jakieś płotki na 2 lata ) , nikt tego nie chce (bo wszystkie rządy , politycy wszystkich partii są w nie zamieszani i powinni siedzieć ) tak więc my nie zrobimy krzywdy wam a wy jak będziecie rządzić nam , pan Bodnar i sądy wspaniale się w to wpisują .

 • ~rybnauer 2018-11-28
  09:18:33

  5 25

  Pan Oliwer Palarz, nie Oliwier...

 • ~ 2018-11-28
  09:37:30

  4 4

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Ancymon 2018-11-28
  09:51:29

  26 11

  ~marzanna czytając twój komentarz " wszyscy się wycofują ze starych technologii, a my budujemy nowy blok w Ostrołęce (elektrownia węglowa) ... a wiatraki będą w 2088 (niby wcześniej, ale pewnie jeszcze procedura przetargowa trochę potrwa)." to wypowiadasz się o czymś o czym w ogóle nie masz pojęcia , nowe elektrownie węglowe buduje się w Niemczech bo spełniają normy środowiskowe , fermy wiatrowe stawiane będą np . na morzu .
  Wczoraj w tv Republica w programie " Ekonomia raport " występował gość który mówił o "Sorbnecie" ,który jest mieszany z węglem , takie rozwiązanie jest wykorzystywane w Urzędzie Gminy Rajcza , (ciekawe czy nasi włodarze się tym też interesowali ) i czy to naprawdę takie cudo .Program " Ekonomia raport " powinien być do obejrzenia na You Tube .

 • ~hub381 2018-11-28
  10:00:16

  45 40

  Popieram walkę z SMOGIEM.
  Nie Kuczera jest winien a ministerstwo środowiska,czyli rząd RP.
  A kto zezwolił sprowadzenie węgla z Rosji ? Gaz drożeje,energia drożeje a państwo elektrownie wiatrowe likwiduje.

 • ~marzanna 2018-11-28
  10:50:51

  11 18

  ~Ancymon, czyli 1:1, ja się nie znam na energetyce, a Ciebie nie było na spotkaniu z RPO. Mam świadomość, że energetyka węglowa jest nadaj popularna, wiem też że w Niemczech spala się dużo ..., ale wiem też, że Niemcy mają mocno zdywersyfikowane źródła energii. My nie. I pewnie Niemcy mają spalarnie węglowe bardziej ekologiczne (o ile takie mogą być), mają też rozbudowane "odnawialne źródła energii", w dalszym ciągu korzystają z energii jądrowej (choć wygaszenie planowane jest na 2022) ... zresztą to nie ważne. Ważne jest że mamy syf i póki co zmiana jest bardzo odległa i jesteśmy współwinni.

 • ~ 2018-11-28
  12:51:24

  17 10

  Chyba mu brakło kasy na ogrzewanie domu !Gazem !!!

 • ~Przemek Mikolajec 2018-11-28
  14:01:15

  14 10

  Żółć sie leje. Jakby wam dali 100 milionów to też byście pluli jadem i warczeli na siebie. Sami specjalisci i każdy kolejny ma lepsze i to jedyne rozwiązanie problemu.

 • ~pprywatne 2018-11-28
  14:20:03

  24 10

  "Wtedy uruchomilibyśmy lawinę pozwów i państwo przyśpieszyłoby wymianę kotłów – oznajmił zebranym."

  Czyli wymianę kotłów węglowych na inne węglowe. Popukajcie się w głowę i zobaczcie, że od czasu wymiany kotłów jest co raz to gorzej. Te wasze kotły klasy 5 wydmuchują cały popiół do atmosfery.

 • ~Barakuda 2018-11-28
  20:48:32

  8 25

  Ancymon, RPO nie jest w stanie wystąpić w każdej sprawie, w której chciałby ponieważ przez rząd PiS jest ograniczany i piętnowany w ten sposób że zmniejsza mu się budżet do minimum. Z tego powodu nie może działać w skali w jakiej by chciał. A co do pieniędzy, które zniknęły że Skoków to zapytaj Pana Biereckiego - senatora PiSu on wie gdzie one są. Część chciał wpłacić na konto w Getin. PiS skutecznie zwalcza wszelkie niezależne instytucje, których jest niewiele bo opanował i upolitycznił już prawie wszystko od TK, NBP i prokuratury po kuratora oswiaty. RPO to jedna z niewielu niezależnych instytucji w tym kraju. Trzeba być wdzięcznym Panu Bodnarowi że walczy o nasze prawa, które PiS ogranicza i depcze na każdym kroku...

 • ~Ancymon 2018-11-28
  21:11:57

  17 6

  ~Barakuda Proszę się też zapytać Komorowskiego i jego kolegów z WSI .Jakie niezależne instytucje, proszę je wymienić np.Fundacja Otwarty Dialog.Bodnar niezależny - chyba żartujesz.

 • ~stam55 2018-11-28
  22:19:45

  16 5

  ~Barakuda ahahhaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa towoje miejsce jest w tym szpitalu za wysokim murem.

 • ~tf2 2018-11-28
  23:56:37

  12 6

  Z niecierpliwością czekam na usunięcie go z tego stanowiska, bo dawno już pomyliły mu się jego role.

 • ~Iwona Krystyna Pawlovicz 2018-11-29
  00:38:35

  6 14

  ~Ancymon ś.p. Fudalemu przez 16 lat prezydentury nie udało się poprawić stanu powietrza a od Kuczery oczekujesz cudu w 4 lata.Może zapyatj twoich pisowskich guru dlaczego Rybnik jako jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie nie zostało objętych rządowym programem walki ze smogiem .Pieniądze ma otrzymać 31 miast poniżej 100 tys. mieszkańców. Są to: Nowy Sącz Piotrków Trybunalski Tomaszów Mazowiecki Kędzierzyn-Koźle Żory Pszczyna Radomsko Wodzisław Śląski Otwock Zduńska Wola Skawina Jarosław Knurów Myszków Żywiec Nakło nad Notecią Zakopane Niepołomice Wągrowiec Piastów Nowa Ruda Opoczno Wadowice Rawa Mazowiecka Pleszew Proszowice Nowy Tomyśl Godów Brzeziny Sucha Beskidzka Tuchów.

 • ~Lateks 2018-11-29
  00:56:05

  15 4

  Ciekawe ile papierosów wypalili Ci dwaj panowie w swoim życiu?
  Emerytowany milicjant nudzi się na emeryturze i zaskarża własny kraj to naprawdę patriotyczna postawa. Ilu to prawników będzie miało pracy i zabawy finansowanej przez państwo. A można by te fundusze spożytkować na opracowanie MPZP pod budowę ciepłociągu z Szpitala w Orzepowicach do Elektrowni bo na razie to nawet UM nie wie jak i gdzie to wybudować chociaż moc cieplną mają zamówioną.
  Swoją drogą pięknie się komuś wyciąga pieniądze z kieszeni a miasto nie potrafi lobbować nad zwiększeniem dostępnej mocy cieplnej w Boguszowicach....

 • ~Barakuda 2018-11-29
  03:49:23

  5 12

  "Jaka była wysokość budżetu RPO w 2015 r.?
  38 mln 602 tys. Wystąpiliśmy o zwiększenie w 2016 r. budżetu o 18 proc. – do 45 mln 566 tys. Sejm zdecydował, że budżet RPO zostanie jednak obniżony o 10 mln. Czyli do poziomu budżetu z 2011 r., mimo że od tego czasu wydatnie rozszerzony został zakres zadań nałożonych na RPO oraz powierzona mu została rola zarządcy należącego do Skarbu Państwa budynku przy ul. Długiej w Warszawie. "
  Pytam się zatem fanów PiSu czy obiektywnie jest dobrze dla przeciętnego obywatela, że obniża sie budżet RPO czy nie dobrze?

 • ~Barakuda 2018-11-29
  04:01:47

  6 15

  Warto zapytać także, jak to się stało, że w latach kiedy upadają kolejne SKOKi, senator PiS Grzegorz Bierecki, wyprowadził milionowe zyski za usługi dla SKOK do Luksemburga i pozostaje bezkarny?

  Wejście Komisji Nadzoru Finansowego pokazało, co chciał ukryć PiS. Wyrzucono większość managerów. Programami naprawczymi lub zarządem komisarycznym objęto 80% Skoków. Cały sektor oceniono na niewypłacalny, straty oszacowano na 5 mld złotych. Co więcej okazało się, że kiedy banki muszą działać w oparciu o posiadanie pewnego odsetka kapitału własnego, to o ile w bankach wynosi on najczęściej ponad 10%, a w SKOKAch jego wartość okazała się ujemna, co oznacza, że stały się one już lata temu klasyczną piramidą finansową.

  Jaka jest najbardziej znana w Polsce piramida finansowa (poza ZUS)?  Bez wątpienia afera Amber Gold. Afera, która jest na ustach wszystkich, proceder, który doprowadził do strat sięgających 800 mln zł. Jednak mamy komisję wyjaśniającą aferę Amber Gold, a 6,5 razy większa afera SKOK wciąż leży zakopana pod dywanem. Do tego stopnia ukrywana, że Komisja Nadzoru Finansowego informację o wniosku o ogłoszenie upadłości SKOKu Nike poinformowała w komunikacie opublikowanym tuż po północy.

  Odpowiedź jest oczywista, wymieniony wyżej Grzegorz Bierecki, senator PiS, to zarazem człowiek, który przez lata stał za całym system SKOKów i wprost odpowiada za ich dzisiejszy stan. Jednak Bierecki jest najbardziej nietykalną osobą w PiS, czym może konkurować tylko z protegowanymi Taduesza Rydzyka. Wszystko dlatego, że SKOKi mogą upadać i nie wypłacać środków klientom, ale fundusze na kampanie Prawa i Sprawiedliwości zawsze się znajdą. Co więcej nikt inny jak właśnie środowisko SKOK i Biereckiego jest głównym inwestorem “niezależnych” mediów, czyli Tygodnika WSieci i portalu WPolityce. Jednym słowem, w państwie PiS są równi i równiejsi. W pogoni za układem III RP Prawo i Sprawiedliwość stworzyło własny korupcyjny układ, którego istnienia jednak przeciętny wyborca partii Jarosława Kaczyńskiego nie jest świadomy. Tak piszę się podręczniki manipulacji. W rzeczywistości obecnego konfliktu totalnego zatarciu uległo pojęcie moralności, co nieuchronnie prowadzi państwo do stanu rozkładu.

 • ~hans 2018-11-29
  07:27:36

  7 5

  ~pprywatne zgadzam się z Tobą. Kiedyś jeden Ecik z drugim Zeflikiem wyciągali z pieca i wynosili pełne węglarki popiołu. Teraz "nowoczesne" technologie przyniosły im wielką ulgę i wentylatorami wydmuchują nam ten syf w powietrze. Ecik z Zeflikiem zadowoloni siedza w domu, brzuchy im rosną a popiół się sam wynosi.

  Dodałbym do tego jeszcze jeden fakt, o którym się nie mówi a mianowicie otaczające nas hałdy, których rzędne pną się do góry a wiatr nie ma możliwości rozrzedzenia i wywiania nam tego syfu.

 • ~SunShine11 2018-11-29
  09:31:28

  11 6

  Wiecie co ja już nie mogę. Czy 40, 50 lat temu ktoś słyszał o pompach ciepła?? Każdy miał piec zasypowy bo najtańszy a społeczeństwo było biedne, które teraz sukcesywnie się wymienia!! Na to trzeba czasu i pieniędzy których niektórzy nie maja!! Ktoś powie "przecież są dofinansowania" ale procedury są długie i skomplikowane!! I nie da się tego przyspieszyć chyba że ktoś mi lufę do głowy przyłoży to może ze strachu wysram te pieniądze !! Jakiś bogacz wybudował se dom założył nowy piecyk i teraz mu w koło wszystko przeszkadza a jeszcze kilka lat temu był w tym samym gronie palaczy!! To jest zwykłe wyłudzenie pieniędzy od państwa!! I skończcie już z tym smogiem !! Jest dofinansowanie, ludzie działają, i nic się nie da przyspieszyć!! KONIEC

 • ~Barakuda 2018-11-29
  09:50:05

  7 20

  Dla mnie jest niepojęte jak PiS swoją ordynarną propagandą zochydził nam RPO. Przecież to instytucja stojąca na straży praw obywateli. Ma bronić i broni obywatela w nierównej walce z Państwem. Dziś jest tak, że jeśli PiS zechce wprowadzić karę publicznej chłosty to zrobi to i żadna instytucja która powinna być niezależna poza RPO mu w tym nie przeszkodzi (patrz zgwałcony TK)...

 • ~Barakuda 2018-11-29
  10:26:44

  9 14

  "Makijażystka" Jarosława Kaczyńskiego została wiceministrem sportu i turystyki...
  Żyjemy w bardzo ciekawym państwie. Pokażcie mi drugie takie (poza Rosją i Białorusią)...
  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,24222493,makijazystka-jaroslawa-kaczynskiego-zostala-wiceministrem.html

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy "Okrąglaczek" w Rybniku to potrzebna miastu inwestycja?
Oddanych głosów: 580