Anemia inaczej nazywana jest niedokrwistością. Stan ten charakteryzuje się zaburzeniami w składzie krwi, a dokładnie niedostateczną ilością czerwonych krwinek (erytrocytów), czy zawartej w nich hemoglobiny. To z kolei wiąże się ze spadkiem zdolności krwi do przenoszenia tlenu i gorszego utlenowania tkanek i narządów. Rozróżnia się kilka rodzajów anemii. Poznaj krótką charakterystykę wybranych z nich.
Inaczej nazywana jest niedokrwistością mikrocytarną. To najbardziej rozpowszechniony rodzaj anemii, która spowodowana jest zmniejszonym poziomem żelaza w organizmie. Wśród możliwych przyczyn tego stanu wymienia się przede wszystkim: zwiększone zapotrzebowanie na żelazo, niedostateczną podaż żelaza, zaburzenia wchłaniania tego pierwiastka, szybki rozwój, przedwczesne urodzenie. W tej anemii czerwone krwinki mają mniejsze rozmiary niż fizjologicznie. Dodatkowo ich liczba jest niewystarczająca.
Kolejnym rodzajem anemii jest anemia pokrwotoczna, do której dojść może w wyniku ostrej lub przewlekłej utraty krwi. Stąd też powszechnie funkcjonuje podział na:
Inaczej nazywana jest niedokrwistością makrocytarną. To niedokrwistość z niedoboru witaminy B12 (kobalaminy) i/lub kwasu foliowego, które prowadzą do nieprawidłowej syntezy DNA prowadzącej do dyssynchronizacji komórek krwi. W przebiegu tej anemii dochodzi do upośledzonego wytwarzania erytrocytów z powodu niewystarczającej ilości substancji potrzebnych do erytropoezy, czyli produkcji krwinek czerwonych. Erytrocyty w tej anemii przybierają nieprawidłowe kształty – stają się większe niż fizjologicznie.
Inaczej określana jest niedokrwistością wtórną. Dochodzi do niej w wyniku innych chorób przewlekłych, w tym m.in. zakażeń bakteryjnych, pasożytniczych czy grzybiczych, niewydolności nerek, chorób autoimmunologicznych, chorób nowotworowych. Częstość jej występowanie rośnie z wiekiem.
Może mieć charakter wrodzony lub nabyty. W pierwszym przypadku czynnikiem sprawczym mogą być m.in. sferocytoza wrodzona, talasemia, owalocytoza, niedobór enzymów glikolitycznych, wrodzona żółtaczka hemolityczna. Zaś wśród przyczyn anemii nabytej wymienia się m.in. hemoglobinurię, zakażenia paciorkowcem hemolizującym, zakażenia wirusowe. Anemia ta charakteryzuje się za małą ilością krwinek czerwonych za co odpowiada ich hemoliza, czyli nieprawidłowy rozpad. Do hemolizy dochodzić może w naczyniach krwionośnych, wątrobie, śledzionie. Do zbyt szybkiego rozpadu erytrocytów prowadzić może nieprawidłowa ich budowa lub choroby innych narządów.
Anemia ta spowodowana jest zaburzeniami produkcji hemu. Odpowiadać mogą za to:
Jest konsekwencją uszkodzenia komórek macierzystych produkowanych przez szpik kostny, co prowadzi do zaburzenia produkcji krwinek czerwonych - są o prawidłowej budowie i zawartości hemoglobiny, lecz stopniowo w coraz mniejszej liczbie. Do aplazji szpiku kostnego predysponują przede wszystkim: zwiększenie przyjmowania środków chemicznych (w tym niektórych leków), narażenie na środki toksyczne, ekspozycja na promieniowanie jonizujące.
Tagi: anemia
„Ratujcie! Jesteśmy zasypani po pas. Jak wyjedziemy do pracy?” Mieszkańcy Niewiadomskiej proszą o pomoc
41278Kolejowy hit. Z Rybnika dojedziemy pociągiem do Monachium, a KŚ wracają do Bohumina. Są pewne "ale". Znamy nowy rozkład jazdy PKP
29774Wody aż po pas w centrum Rybnika! Zalało restaurację z kuchnią gruzińską. Jak możemy pomóc? (zdjęcia)
25198Czytelnik: co się stało w piątek wieczorem na ul. Jośki?
23574W Boguszowicach lądował śmigłowiec LPR. Mężczyzna zasłabł w łazience
21987„Dla mnie to po prostu żenua, Solorz”. Bardziej niż PiS-owi oberwało się cenzurze kabaretów
+300 / -44„Polsatowi już dziękujemy”. Kabaret Młodych Panów pożegnał się z widzami (oświadczenie)
+209 / -33Gdyby nie jej uczciwość, rybniczanin mógłby stracić pieniądze
+126 / -4Piotr Tokarz, dyrektor ZST w Rybniku laureatem prestiżowej nagrody "Super Dyrektor 2023"
+125 / -29Koniec z utrudnieniami na Mikołowskiej w Rybniku. Dzisiaj otwierają most nad rzeką Rudą
+94 / -3„Ratujcie! Jesteśmy zasypani po pas. Jak wyjedziemy do pracy?” Mieszkańcy Niewiadomskiej proszą o pomoc
26Rybniczanie pytają: gdzie ten „luft”? Mamy smog w Rybniku, mapa świeci na fioletowo!
19In vitro będzie refundowane z budżetu państwa. Który z naszych parlamentarzystów był „za”, a który „przeciw”?
19Niebieskie „koperty” do 30 min. „To karanie niepełnosprawnych". Rybnik.com.pl zareagował, UM odpowiada
15Wojciech Piecha kandydatem PiS na prezydenta Rybnika? Pytamy byłego senatora
14Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alertCzy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1597