zamknij

Wiadomości

Rozłam w BSR? Radni odwołają A. Fudalego

2016-09-29, Autor: bf

Trzęsienie ziemi w rybnickiej radzie miasta. Platforma Obywatelska wraz z częścią radnych Bloku Samorządowego Rybnik chcą odwołać z funkcji przewodniczącego Adama Fudalego. Mają wystarczającą ilość głosów, by przegłosować taki wniosek. Czy to oznacza rozłam w strukturach BSR-u?

Reklama

Dzisiejsza, wspólna konferencja klubów radnych jest pokłosiem tego, czego byliśmy świadkami podczas sesji Rady Miasta Rybnika. Przypomnijmy, przewodniczący Rady Miasta – Adam Fudali w czasie obrad miał pewne kłopoty z artykulacją, był napastliwy wobec władz Rybnika, gubił się w programie sesji i wynikach głosowań. Cały czas podpowiedzi udzielał mu siedzący po lewej stronie wiceprzewodniczący rady – Andrzej Wojaczek. Prawdziwa konsternacja nastąpiła po dyskusji o sprzedaży działki obok urzędu miasta. Więcej przeczytacie w artykule >>http://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,konsternacja-na-sesji-rady-miasta-zmeczony-przewodniczacy-rady,wia5-3266-31415.html<<

Do podobnych sytuacji dochodziło już na wcześniejszych sesjach rady miasta, ale dopiero ta ostatnia przelała czarę goryczy. W jednym miejscu zebrali się radni reprezentujący kluby Platformy Obywatelskiej (Krystyna Stokłosa, Łukasz Kłosek, Wojciech Kiljańczyk, Franciszek Kurpanik, Marek Szafraniec, Benedykt Kołodziejczyk), BSR-u (Mariusz Węglorz, Andrzej Oświecimski, Małgorzata Piaskowy, Tadeusz Białous, Jan Mura) oraz Mariusz Wiśniewski (Forum Obywateli Rybnika) i Ginter Zaik (radny niezależny). W sumie grupa liczy 13 osób, a więc ma większość by odwołać przewodniczącego.

Wszyscy oni storzyli nową inicjatywę „Wspólnie dla Rybnika”. – Każdy mógł widzieć ostatnią sesję rady miasta, jak ona przebiegała, czy była prowadzona sprawnie. Chcemy wspierać prezydenta Piotra Kuczerę. Istotny jest wizerunek miasta, wizerunek mieszkańców, radnych, stąd też podjęliśmy decyzję o złożenie wniosku o odwołanie przewodniczącego miasta Adama Fudalego. Doszliśmy do wspólnej refleksji. Chcemy, by sesje były prowadzone w sposób skuteczny i sprawny, odbywały się w godnej atmosferze. Myślę, że wszyscy powinniśmy się jednoczyć i dobrze pracować dla Rybnika – tłumaczy radny Wojciech Kiljańczyk.

Z kolei radny Jan Mura wydał oświadczenie w imieniu części radnych BSR-u. – Mając na uwadze dobro miasta Rybnika, rozumiane jako stabilne poparcie dla działań Prezydenta Miasta w okresie strategicznych inwestycji oraz z szacunku do urzędu Prezydenta, urzędu Przewodniczącego Rady Miasta oraz samej Rady, a przede wszystkim – wyborców i mieszkańców Rybnika, podjęliśmy zdecydowane kroki w kierunku umożliwienia Prezydentowi skutecznych i spokojnych działań na rzecz szeroko rozumianego rozwoju naszego Miasta – mówi Jan Mura.

Jak zaznacza radna Krystyna Stokłosa, nikt nie odbiera Adamowi Fudalemu jego dokonań przez 16 lat prezydentury, ale zdaniem członków inicjatywy – nie chce ustąpić, choć widać, że brakuje mu siły. Natomiast radny Wojciech Kiljańczyk zaznaczył, że były prezydent Rybnika nie przeprosił radnych za swoje zachowanie na ostatniej sesji rady miasta.

Zebrani na dzisiejszej konferencji podkreślają, że nadal reprezentują swoje ugrupowania. Pytanie jednak, czy wystąpienie nie oznacza rozłamu w Bloku Samorządowym Rybnik? – To za mocne określenie. To chodzi o wspólne działanie na rzecz miasta. Po ludzku jest mi po prostu przykro, ale najważniejsze jest dla mnie dobro Rybnika – oznajmia radny Jan Mura. 

Wniosek o odwołanie przewodniczącego został już złożony, nadzwyczajna sesja rady miasta zostanie najprawdopodobniej zwołana za tydzień. Czy radni mają już wytypowanego następcę Adama Fudalego? Wojciech Kiljańczyk nie chciał zdradzić szczegółów. – Mamy swoje typy „w głowach”. Pozostawiamy tę kwestię na sesję – mówi radny.

Oceń publikację: + 1 + 16 - 1 - 5

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (20):
 • ~Ja_2 2016-09-29 18:11:20

  No ładnie, to się nazywa wykorzystanie sytuacji !!! Pamiętamy zapewne wszyscy sytuację w Sejmie RP, gdy posłowi Gabrielowi Janowskiemu dosypano czegoś do picia i bełkotał podczas arcyważnego posiedzenie sejmu ... Przypomnę Tym, którzy zapomnieli oraz uświadomię Tych, którzy nie wiedzą, iż posiedzenie sejmu dotyczyło wówczas chęci sprzedaży Polskich Cukrowni obcemu kapitałowi ( głównie niemieckiemu ) i doprowadzenia do upadku polskiego kapitału !!! Dzięki nagłośnieniu i wyjaśnieniu tej sytuacji udało się stworzyć Spółkę Polski Cukier, która przejęła znaczną część Polskich Cukrowni. Szanowni Państwo, oby teraz nie było podobnej sytuacji a wykorzystanie chwilowej niedyspozycji nie służyło interesom PO w Rybniku. TEJ pARTII MÓWIMY NIE !!!

  EGON Z RYBNIKA

 • ~mrek77 2016-09-29 19:30:17

  Fudali musi odejść!!!

  85 31
 • ~Lateks 2016-09-29 19:49:57

  By ich gańba było, wozili p. Fudalego na wiece wyborcze żeby zachować stołki, Kuczera dogadał się z poprzednią ekipą by mieć większość, a teraz udają zbulwersowanych że brakuje ciężko choremu człowiekowi sił do sprawowania urzędu. Coraz bardziej mnie to wszystko zniesmaczyło. Przecież już dawno wiadomo na co przewodniczący rady choruje. Ja nie chcę oceniać postawy p. Adama, ale kurcze gdzie jest jego rodzina i jego świta? Przypuszczam że nikt nie będzie mieć odwagi pojechać w odwiedziny gdy już jemu całkiem sił zabraknie.

  55 25
 • ~marys76 2016-09-29 20:00:46

  Co za kabiociorstwo !!! Radny Andrzej O. ma czelność głosować przeciw Fudalemu??? Jak był u władzy to dupa mu lizoł, a teraz wielki przeciwnik!!! Ten człowiek powinien już dawno skupić się na wnukach i siedzieć na ryczce w ciepłych laczach a nie pyskować po urzędach!!!

  68 14
 • ~radziecki 2016-09-29 20:11:51

  Ciężko odnieś się do tej sytuacji nie znając intencji tych, którzy zawiązali inicjatywę "Wspólnie dla Rybnika". Pewnie intencje poszczególnych radnych były różne ;) Jeśli radni robią to ze względu na dobry wizerunek Rady Miasta i utrzymania profesjonalnego poziomy prowadzenia sesji Rady - to spoko. Jeśli robią to ponieważ mają niepowtarzalną okazję, żeby pozbyć się najsłabszego w stadzie i zbudować nowy układ sił... to też spoko.
  Koniec i bąba kto czytał ten trąba!

  36 10
 • ~Esco Escobar 2016-09-29 20:24:53

  Fudali tylko sprzedawać Rybnik potrafił !!!

  47 26
 • ~Wiesław Danyłko 2016-09-29 20:47:33

  Wy to sobie lepiej dajcie spokój z taką polityką.

  30 9
 • ~Maalibu 2016-09-29 22:00:19

  Układy, układy i jeszcze raz układy... Miało ich nie być, a mamy "KOLESIOSTWO wersja 2.0"

  42 13
 • ~ada24 2016-09-29 23:08:55

  Bardzo dobra decyzja. Niestety trzeba wiedzieć kiedy ze sceny zejść ... Powaga urzędu nie licuje z takim zachowaniem A. Fudalego.

  65 15
 • ~bartezz 2016-09-29 23:23:12

  No nareszcie, bo na to już nie dało się patrzeć! każdy widzi jak ten człowiek jest schorowany, słaby, nie ma już nawet sił logicznie pracować co było przykładem na ostatniej sesji Rady Miasta.
  Nie wiem dlaczego tak się uparł, że nie odpuści, przecież kiedyś trzeba powiedzieć dosyć - dziękuję...

  64 14
 • ~Tomek_81 2016-09-30 07:26:16

  "Trzeba wiedzieć kiedy ze sceny zejść. Niepokonanym." Jak się ten moment przegapi to potem mamy to co mamy.

  55 10
 • ~Teddy 2016-09-30 10:06:52

  NAJWYŻSZY CZAS !!! Dwa lata za dużo destrukcyjnego ego pana Fudalego jako przewodniczącego Rady. Powinien od razu po wyborach wylądować na emeryturze!!!

  29 16
 • ~Juls Cziwello 2016-09-30 10:19:26

  Ja się ciesze że w końcu dobiegła końca kariera Pana Fudalego. Szczególnie że jego polityka wyglądała tak, że sprzedać wszystko i zero konkretnych inwestycji. Gwoździem do jego trunmy w mojej ocenie była sprzedaż praku przy domusie !! Co prawda betonu z głupiego marketu już się nie ściągnie ale zniknie to popsute antyczne myślenie z rady miasta. Bye bye panie Adam

  27 17
 • ~Arteks 2016-09-30 10:38:45

  @juls cziwello - dziecko internetu się odezwało i paru stałych hejterów AF... A dzięki wielu inwestycjom i działaniom z czasów Fudalego dzisiaj Rybnik ma tak dobrą pozycję na Śląsku i jesteśmy w czołówce miast jeśli chodzi o dochody. Zamiast zaciskać pasa będziemy mogli budować drogi rowerowe, nowoczesną obwodnicę miasta, przepust na Paruszowcu, nowe przedszkola, żłobki itd bo... poprzednik zostawił miasto w bardzo dobrej kondycji finansowej! Nie można jakąś kontrowersyjną decyzją czy zachowaniem przekreślać 16 dobrych dla Rybnika lat. Nie ma lidera który nigdy nie popełniłby jakiegoś błędu.

  30 26
 • ~elegant 2016-09-30 10:54:12

  Najbardziej przykre jest to ,że zdradzili Go Mura i Oświęcimski.którzy zawdzięczają mu najwięcej.Nie chciałbym mieć takich "przyjaciół"obok siebie.Kto zdradził raz zdradzi i drugi "doborowe towarzystwo"Nowa inicjatywa polityczna jest kołem ratunkowym dla działaczy skompromitowanej Platformy Obywatelskiej,której rozpad w Rybniku staje się faktem.Prezydent Adam Fudali zapisał się jako Prezydent ,za którego w Rybniku zaszły największe zmiany.Do pewnego momentu świetny polityk samorządowy.Szkoda ,że na koniec swojej kariery się pogubił.Widać instynkt go zawiódł czy raczej wolał chronić pracowników w UM , dlatego ta koalicja z PO,która jak widać nie wyszła mu na zdrowie.

  31 17
 • ~Zoltan666 2016-09-30 15:47:35

  Zacznijmy od tego, że to Fudali zdradził obywateli swojego miasta stawiając mamonę i swoje przerośnięte ego nad dobro mieszkańców. Sprzedając park przy Domusie pod budowę kolejnego supermarketu działał z pełną świadomością i wiedział jak nieodwracalne szkody ta inwestycja przyniesie dzielnicy Smolna. Z takim podejściem już dawno powinien zostać wykluczony z pełnienia funkcji publicznych...

  18 21
 • ~Arteks 2016-09-30 19:20:20

  @zoltan666 - skończ z tym patosem o mamonie itd bo w każdym polskim samorządzie dylematy są podobne lub większe. A wielu ludzi sprzedaje obecnie pod domy tereny zielone i też to nazwiesz mamoną? Przejdź się na Okrzyszeniec - 10 lat temu dzikie tereny, prawie rezerwat... obecnie co kawałek kopcąca nowa chata i rozczłonkowany piękny, zielony obszar. Szczerze - wolę Kwartał Domus, przynajmniej nasadzili w zamian sporo drzew.
  Sprawę krzaczorów przy Domusie przejmowało się mniej ludzi niż jest tych którzy kupili sobie mieszkania w tym nowym bloku... Fudali przegrał nie z powodu krzaczorów ale wielu mieszkańców uznało, że zrobił dla miasta wiele i... trzeba dac szansę innemu. Natomiast z tej inwestycji sam też nie jestem do końca usatysfakcjonowany. Zrobiłbym to inaczej - parking pod Kauflandem, a na górze skwer - wszyscy byliby zadowoleni, pewnie ty też. Niestety ale ludzie od Fudalego myśleli strategicznie pod kątem finansowym ale nie nowocześnie. Jeśli ci tak zależy na zieleni to pytanie czy będziesz też bronił zadrzewionej działki przy ul. Sybiraków? Ekipa Kuczery szuka na nią inwestora.

  10 19
 • ~Zoltan666 2016-09-30 22:39:10

  Arteks, pomijając już fakt że zdewastowania tego miejsca już nikt nie był w stanie powstrzymać to jedna z 3 ofert nadesłanych do ostatniego przetargu była do zaakceptowania. Oferent złożył dobrą cenę i zapropnował całkiem ładny retail park z estetycznym centralnym placem. Nikt jednak z przedstawicieli UM w komisji nie wział tej ofery pod uwagę bo liczyła się tylko mamona. Prawda jest taka że takie kluczowe decyzje podejmowała "komisja" w ktorej nie było żadnej konstruktywnej dyskusji pomiędzy kawą a opowiadaniem pierdół nie związanych kompletnie z przedmiotem spotkania. Totalny brak profesjonalizmu i kabociarstwo w najczyatszym wydaniu.

  13 3
 • ~bartezz 2016-09-30 23:37:39

  ~Arteks - jak już to OKRZESZYNIEC dzielnica Rybnika lub poddzielnica Zamysłowa a nie " Okrzyszeniec "

  9 1
 • ~Arteks 2016-10-02 23:07:35

  @zoltan666 - nie mi oceniać czegoś co nie widziałem. Ale Retail Park to chyba byłaby gorsza koncepcja od Kauflandu, nowego całkiem ładnego Domusu i nowego bloku. Generalnie te Retail Parki jakie widziałem w paru miejscach nigdy nie wzbudzały mojego zachwytu. Ale tak jak napisałem w poprzednim wpisie - na miejscu władz miasta doprowadziłbym do fajnego kompromisu z którego zadowoleni byliby też okoliczni mieszkańcy. Kwartał Domus jest też za bardzo moto-kultystyczny, kiepskie rozwiązania dla pieszych zastosowano. Władze miasta olały totalnie sprawę nie wnosząc żadnych swoich wymogów poza tym, ze nie chciały tam zwykłego marketu. Sprawę zawalił Śmigielski - niezbyt obyty człowiek jeśli chodzi o nowoczesne trendy i tendencje w urbanistyce miejskiej.

  5 8

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jaką narodowość zadeklarujesz w Narodowym Spisie Powszechnym?

Oddanych głosów: 3270