zamknij

Wiadomości

Roweru autobusem nie przewieziesz

2011-05-31, Autor: Redakcja
Sezon rowerowy w pełni. Wielu naszych czytelników pyta, dlaczego ich dwuśladów nie mogą przewieźć autobusami komunikacji miejskiej.

Reklama

- Chcieliśmy wybrać się z naszą rodziną na drugi koniec miasta na wycieczkę rowerową. Nie chcąc przebijać się przez zatłoczone centrum zaplanowaliśmy sobie, że ten najmniej atrakcyjny odcinek pokonamy autobusem. Niestety, pomimo że autobus nie był zatłoczony, kierowca powiedział nam, że regulamin zabrania przewożenia rowerów autobusami – relacjonuje pani Anna, nasza czytelniczka.

Kazimierz Berger, dyrektor Zarządu Transportu Zbiorowego potwierdza, że obowiązujące przepisy nie dopuszczają, przewożenia „dwóch kółek”. – Ten zakaz funkcjonuje od wielu lat i wynika z troski o bezpieczeństwo pasażerów. Łatwo sobie przecież wyobrazić, że rower, na przykład podczas gwałtownego hamowania pojazdu, mógłby komuś wyrządzić krzywdę. A wtedy my, jako przewoźnik, ponosimy za to współodpowiedzialność – wyjaśnia dyrektor.

 

- Rozumiem, że niektórym pasażerom może wydawać się to dziwne, jeśli w autobusie jedzie niewielka liczba pasażerów. Jednak „niewielka liczba” to pojęcie względne i trudno byłoby taki wyjątek zdefiniować literą prawa – dodaje Kazimierz Berger.

 

Rowery bez większych ograniczeń można przewozić pociągami. Część przewoźników stosuje nawet zniżki (np. w weekend), aby zachęcić rowerzystów do podróżowania koleją.

Oceń publikację: + 1 + 1 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (25):
  • ~D_DIESEL 2011-05-31 07:08:44

    "podczas gwałtownego hamowania pojazdu, mógłby komuś wyrządzić krzywdę" - W innych miastach przewozi się rowery, wózki dziecięce, torby z zakupami... i nikomu nie wyrządziły krzywdy.

    0 0
  • ~mario33 2011-05-31 07:59:32

    witam a pani goniec z U,M to morze rower w autobusie mieść ???i kary nie dostanie ????

    0 0
  • ~ 2011-05-31 08:28:32

    co wolno wojewodzie.... ,coz to miasto z wladzami to beton

    0 0
  • ~kolarz 2011-05-31 08:35:54

    W Warszawie można przewozić, i w ogóle nie jest pobierana za to opłata

    0 0
  • ~thomas_k7 2011-05-31 08:41:14

    Wystarczy koła wyciągnąć (szybkozłącze...) i mieć je w drugiej ręce. Nie można przewozić rowerów ale o kołach i ramie nie ma wzmianki...

    0 0
  • ~ 2011-05-31 08:59:47

    e tam warszawa,rybnik to miasto z ikra.Lubie to!

    0 0
  • ~Madzia_01 2011-05-31 09:43:06

    Adam Giza walczy o stanowisko prezentera prognozy pogody w "Dzień dobry TVN". Wyślij sms o treści P1 na numer 7227!!!!!!

    0 0
  • ~coffeeholic 2011-05-31 09:46:29

    dokładnie - nikt chyba o tym zakazie nie powiedział pani listonosz z 18-tki i 19-tki... od kiedy pamiętam zawsze wpycha się ze swoimi turbo wigrami do autubusu i nikt jej tego nie broni, a na uwagi pasażerów, którzy podróżują w stylu puszkowej sardynki reaguje opryskliwie i niemiło.
    cóż, prawda jest taka, że nasze autobusy nie mają warunków do przewozu rowerów (czasem nawet wózków dziecięcych! nie wspominając o inwalidzkich) i nie porównywać Rybnika do Warszawy - tam bardzo rzadko widzi się rower w autobusie. co innego w metrze (gdzie są wydzielone miejsca w pierwszym i ostatnim wagonie)... no i w Warszawie tańsze bilety, choć... już niedługo zbliżą się do cen rybnickich ;)

    0 0
  • ~LEMUR 2011-05-31 10:09:35

    Kolejny przykład "przyjaznego miasta", wcześniej zakaz poruszania się rowerem po rynku (już można), a tu się czyta, że rower wyrządzi krzywdę przy gwałtownym hamowaniu ;) ok... wózek dziecięcy napewno mniejsze wyrządzi no i baaa... ma przecież 4ry kółka.
    Idiotyzm jakich mało - wprowadzić opłatę za przewóz rowerów lub traktować go jako bagaż i jak jest miejsce - co komu szkodzi - dodatkowy zarobek a i korki mniejsze dzięki rowerzyście. Brawo! Przyjazne miasto - nie ma co!

    0 0
  • ~ziupo 2011-05-31 11:29:06

    Idąc logiką dyr. Bergera trzeba zabronić wjazdu wózkiem inwalidzkim i wózkiem dziecięcym, przecież one także stanowią śmiertelne niebezpieczeństwo dla pasażerów. A na rower jest pewien sposób, zauważcie, że chodzi o ROWER, a co gdyby przewozić części rowerowe?

    0 0
  • ~ziupo 2011-05-31 11:40:00

    A skoro dyrektor ZTZ tak kurczowo trzyma się własnego regulaminu, to proponuję mu zwrócić szczególną uwagę na te punkty z §8 punkt 8., w którym zabrania się m.in.: otwierania drzwi pojazdu podczas jazdy, przewożenia osób postronnych w kabinie kierowcy, spożywania przez kierowcę posiłków w czasie jazdy oraz rozmawiania z kierowcą w czasie jazdy, a o rozmawianiu kierowcy przez telefon komórkowy BEZ zestawu głośnomówiącego nawet nei ma co wspominać; to norma.   Niestety wg mnie dyr. Berger nie zna regulaminu firmy, której jest dyrektorem, ponieważ punkt 9. §8 brzmi:  " Pasażer odpowiada za szkody powstałe wskutek uszkodzenia lub zanieczyszczenia z jego winy pojazdu, zainstalowanych w nim urządzeń, a także za szkody powstałe z jego winy w związku z przewożonym bagażem."  

    0 0
  • ~werkk 2011-05-31 13:12:00

    Panie Kazimierzu opamiętaj się pan rower podczas hamowania wyrządzi krzywdę dzisiejsze rowery średniej klasy ważą poniżej 14 kl. a jak ktoś będzie przewoził 50 litrów wina w "korflaszy" ta to dopiero podczas hamowania narobi pieroństwa. czasami warto zastanowić się zanim się coś powie publicznie.

    0 0
  • ~LEMUR 2011-05-31 13:57:20

    w tymże regulaminie co za równi i równiejsi? "Zabrania się... 15) przewożenia rowerów; zakaz tez nie dotyczy osób upoważnionych przez ZTZ," ta literówka a zarazem logika - zakaz TEN nie dotyczy, czy zakaz TEŻ nie dotyczy? Ale zawsze można iść na układ 1) nikt o zdrowym rozsądku (rowerzysta) nie będzie się pchał do zatłoczonego autobusy bo po prostu nie da rady wejść, 2) wchodzić ostatnimi drzwiami + ew. opłata za bagaż dla świętego spokoju, 3) lepiej chyba rowerzystę w autobusie niż bulteriera w kagańcu ;) - to może masa krytyczna i skrzyknięcie się spowodowałoby zmianę regulaminu. Poza tym - skoro jest piękna pogoda i po to rezygnujemy z samochodu wybierając rower i celowo chyba rowerzyści nie chcą zapychać autobusów i jazda byłaby naprawdę okazjonalna (uszkodzenie roweru, załamanie pogody, zmęczenie np. dziecka na rowerze i co wtedy? i inne losowe)

    0 0
  • ~ 2011-05-31 14:50:59

    Rybnickie autobusy nie sa przystosowane do przewożenia rowerów- brak miejsca dla pasazerow z wiekszymi "bagazami", czasami ciezko zmiescic sie z wózkiem czy torba podrozna. Ponadto wieksza czesc taboru stanowią autobusy pojedyncze, nie-przeguby, wiec co z tego, ze na pierwszy czy drugim przystanku pojazd jest prawie pusty, skoro przejezdzajac przez centrum jest w polowie pełny (lub pusty, jak kto woli). Piszecie tutaj, drodzy Internauci, ze jesli rowerzysta widzi, ze autobus jest pełny, to sie nie "pcha" do niego ze swoim pojazdem. A co jesli wsiada na pierwszym przystanku i zajmuje obszar dla os. niepelnosprawnej lub dla matki z wózkiem? Kolejna sprawa- kierownica. Mysle, ze jezdzac po rybnickich rondach, nie byloby osoby stojącej przy rowerze ktora by przez przypadek nie wpadla na rączke kierownicy doznajac mniejszego lub wiekszego urazu. Bronicie Państwo Rowerzystów, ale mysle, ze z pogarda patrzylibyscie na perspektywe przesuwania sie, sciskania, wychodzenia z autobusu tylko i wylacznie z tego powodu, ze ktos wpakowal sie z rowerem do malego busa.
    Inna sprawa- co jesli wpadajac przez przypadek na rower uszkadzamy go niechcaco (lampe, nie-lampe,cokolwiek wartosciowego- sa rozne rowery i rozna wartosc wyposazenia)?
    No i ostatnia kwestia, dot. Pani Ani (Czytelniczki)- mówi Pani, ze chciala razem z rodzina wsiasc do busa. Rodzina- zakladam, ze minimum para+dziecko=3 rowery. Mysle, ze nawet gdyby bus byl pusty na calej trasie to i tak nie zmiescilaby sie Pani z tymi rowerami

    0 0
  • ~ 2011-05-31 14:59:27

    Dopowiadając (bo nie zmieścilem sie w limicie literowym w poprzedniej wypowiedzi), chcialbym zaznaczyc, ze tez zdarzylo mi się znalesc w potrzebie przetransportowania roweru, bo bylem 25 km od miejsca docelowego, byla noc, a ja nie mialem lamp w rowerze. Mysle jednak, ze przepisy, jesli nie da sie pogodzic wszystkie strony, powinny sprzyjasc wiekszosci.

    0 0
  • ~oliwka0903 2011-05-31 16:06:50

    Berger to c..a

    0 0
  • ~esseestpercipi 2011-05-31 16:25:37

    Relacja pani Anny jest faktycznie mało spójna, bo nie wiem jakim cudem autobus może szybciej przebić się przez centrum miasta i co to jest najmniej atrakcyjny odcinek...rowerem jest szybciej i po z niego korzystam, zresztą kiedy patrzę na umiejętności i znajomość przepisów niektórych cyklistów, którzy stwarzają zagrożenie w ruchu to może faktycznie niech wożą się z nim autobusem a przynajmniej prowadzą po rynku. Na razie polecam wożenie autobusem skuterów, nie ma chyba takiego zakazu w regulaminie.
    Póki co dla pani Ani i innych miłośników łączenia tych form transportu polecam: http://www.twoje-czechy.pl/tag/cyklobus/ Nie wiem na ile rozwiązanie do przyjęcia w okolicach Rybnika.

    0 0
  • ~mao 2011-05-31 16:57:23

    jakie miasto takie zasady, tego nie zmienisz, zmień miasto.

    0 0
  • ~auralfloat 2011-05-31 17:13:31

    Jak napisał thomas: można zdjąć koła i trzymać je w 1 ręce, w drugiej ramę i resztę. Na pytanie wąsatego kierowcy w przepoconej koszuli (w autobusach): "Co pan mi tu z tym rowerem się pchasz", odpowiada się: "Jo tu mom czenści do koła".

    0 0
  • ~ 2011-05-31 18:04:44

    Kiedy ten pan odejdzie ze swojego stanowiska ? Dzieci z gimnazjum by lepiej zorganizowały transport w mieście. Ileż to się poważnego zmieniło od czasów WPK ? chyba tylko numery linii. Teraz zmieniły się cele podróży w mieście i komunikacja miejska powinna zostać przereorganizowana. Czy tylko pasażerowie o tym wiedzą ? No ileż to będziemy czekać aż ktoś się w tej firmie obudzi !!! Młodych SPECJALISTÓW tam trzeba a nie emerytów. A potem się dziwić że 25 milionów idzie co roku na komunikację miejską, bo nie potrafią nic zmienić.

    0 0
  • ~Matheus 2011-05-31 18:30:12

    kiedyś się przekonałem o istnieniu tego przepisu, będąc kilkanaście kilometrów od domu zepsuł mi się rower i nie dało się dalej jechać. Ostatecznie kierowca po namowach zgodził się mnie kawałem przewieść ale do centrum nie mogłem dojechać.

    0 0
  • ~Fiodore 2011-05-31 19:05:05

    ~esseestpercipi - zapytam z ciekawosci - wiesz co znacza te slowa?

    0 0
  • ~martinezco4 2011-05-31 19:08:06

    2011-05-31 11:29:06
    ~ziupo Idąc logiką dyr. Bergera trzeba zabronić wjazdu wózkiem inwalidzkim i wózkiem dziecięcym, przecież one także stanowią śmiertelne niebezpieczeństwo dla pasażerów. A na rower jest pewien sposób, zauważcie, że chodzi o ROWER, a co gdyby przewozić części rowerowe? Ku.....a ale sie usmiałem>>>>Stary pomyśl logocznie normalny pasażer może obejśc sie bez rowera lub na nim pojechac a co ma zrobic inwalida lub kilku miesięczne dziecko????.Feace bez nóg bedzie popierniczałna wózku po 5-10-15 km to samo matka z dzieckiem kilkumiesięcznym.Po drugie jakbys niewiedział to w autobusach niskopodłogowych sa miejsca przeznaczone dla inwalidów i matek z wózkiem

    0 0
  • ~ziupo 2011-06-01 09:59:31

    A wiesz co to sarkazm?

    0 0
  • ~Teddy 2011-06-13 22:10:09

    Nie rozumiem na czym polega polityka prozdrowotna i fenomen "rodzinnej wycieczki rowerowej" polegającej na przewożeniu roweru autobusem?? Masz rower to pedałuj, Rybnik nie jest aż taką metropolia, żeby nie można go było przejechać na rowerze. Za łebka brało się rower i jeździło Gliwicka w dół, wzdłuż skarpy na Rybacka i aż na Elektrownie, albo przez las do Kamienia i można było i nikomu nie przyszedł do głowy durny pomysł wożenia rowerów autobusami. Albo jedziesz rowerem dla zdrowia, albo go wozisz po to żeby gdzieś na parkingu 12 km od domu pokręcić kółka z dzieciakiem - jeśli tak to masz parkingi pod nosem pod marketami na "takie wycieczki". Za chwilę ktoś wpadnie na świetny pomysł, żeby skuter przewozić autobusem, a może i ścigacz jak się zepsuje??? Puk puk w pusty czerep !!!

    0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Przepisy dotyczące aborcji w Polsce:





Oddanych głosów: 1223