Kto został królem strzelców śląskiej grupy IV ligi? Jak wypadli piłkarze ROW-u 1964 Rybnik? Kto awansował do III ligi? Kto spadł? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedzi w poniższym tekście.
Sezon 2024/2025 w śląskiej grupie IV ligi dobiegł końca, a ROW 1964 Rybnik zakończył rozgrywki na 5. miejscu z dorobkiem 59 punktów. Na ten wynik złożyło się 18 zwycięstw, 5 remisów i 13 porażek. Rybniczanie mogą pochwalić się ofensywną grą, o czym świadczą 73 strzelone bramki, przy 60 straconych.
Wraz z końcem sezonu w klubie nastąpiły ważne zmiany. Trener bramkarzy Robert Gorzawski przestał pełnić swoją funkcję. To nie jedyne rozstania – wraz z wygaśnięciem kontraktów, z rybnicką drużyną żegnają się trzej zawodnicy: Jakub Wróbel, Błażej Czuban i Mateusz Cywka. Z kolei karierę piłkarską zakończył 33-letni obrońca Jakub Dankowski.
Miniony sezon był owocny pod względem strzeleckim dla wielu zawodników ROW-u. Aż 15 graczy wpisało się na listę strzelców, co świadczy o szerokim rozłożeniu odpowiedzialności za zdobywanie bramek. Najskuteczniejszymi zawodnikami byli:
14 bramek: Jakub Kuczera, Nikodem Juraszczyk
8 bramek: Kamil Spratek, Paweł Mandrysz
7 bramek: Jan Janik
6 bramek: Jakub Szczepanik
3 bramki: Mateusz Cywka, Błażej Czuban
2 bramki: Oskar Skrzyniarz, Kamil Sikora
1 bramka: Jakub Wróbel, Paweł Chłodek, Szymon Kuzior, Tomasz Papierok
Wytrzymałość i zaangażowanie na boisku to klucz do sukcesu, a w minionym sezonie aż czterech zawodników ROW-u przekroczyło granicę 3000 minut spędzonych na boisku. To imponujący wynik, świadczący o ich niezastąpionej roli w drużynie:
Nikodem Juraszczyk – 3244 minuty
Jan Janik – 3087 minut
Piotr Groborz – 3015 minut
Kamil Spratek – 3001 minut
Patrząc na te statystyki, widać, że ROW 1964 Rybnik ma solidne fundamenty i zawodników gotowych do ciężkiej pracy. Teraz przed klubem okres przygotowań do kolejnego sezonu, w którym z pewnością będą dążyć do jeszcze lepszych wyników.
A jak występy swojej drużyny podsumował trener Piotr Mandrysz?
Miniona runda była dla nas niezwykle intensywna – 18 spotkań w ciągu dwóch miesięcy, niemal co trzy dni. To naprawdę wyczerpujące, ale udało nam się przetrwać, mimo że okupiliśmy to pewnymi problemami. Oceniam tę rundę jako dobrą, na mocne 4 z plusem. Były mecze świetne, były też przeciętne, ale liczy się ostateczny efekt. Myślę, że piąte miejsce jest w naszym zasięgu i w pełni odzwierciedla obecny potencjał drużyny. Jestem zwolennikiem ewolucji, a nie rewolucji. Uważam, że każda runda powinna przynosić pozyskanie kilku wartościowych piłkarzy. Zobaczymy, czy nam się to uda. Nie jest to jednak kwestia, nad którą zaczniemy myśleć od jutra – pracujemy nad tym już od dłuższego czasu. Jedno jest pewne: jeśli chcemy być bardziej regularnym zespołem, musimy poszerzyć kadrę pod względem jakości.
O aktualnej sytuacji w klubie opowiedział również kapitan drużyny, Jan Janik:
Jestem bardzo zadowolony z osiągniętego wyniku. Oczywiście, zawsze może być lepiej, zwłaszcza gdy nie zajmuje się pierwszego miejsca, i mamy tego świadomość. Patrząc jednak na całość, mamy wiele powodów do zadowolenia. Było naprawdę mnóstwo plusów. Oczywiście, są też minusy, nad którymi musimy pracować, ale wierzę, że wyciągniemy z tego wnioski na przyszłość, a drużyna z pewnością pójdzie do przodu. Uważam, że wykonaliśmy kawał dobrej pracy, co z pewnością zaowocuje.
Warto dodać, że Jan Janik rozegrał ostatnio 350. mecz w barwach ROW-u:
To był fajny jubileusz. Cieszę się, że przez całą moją przygodę z piłką dopisywało mi zdrowie. Wiadomo, były kontuzje, były trudne momenty, kiedy człowiek się zastanawiał, ale patrząc na całość tej przygody, jestem zadowolony. Chciałbym w tym miejscu podziękować wszystkim trenerom, działaczom klubowym, a przede wszystkim kolegom z drużyny – zarówno tym obecnym, jak i wszystkim, z którymi dzieliłem szatnię przez te lata. Jestem dziś bardzo szczęśliwy. A co do przyszłości, to nie podjąłem jeszcze żadnych decyzji. Na razie najważniejsze było dokończyć ten sezon w zdrowiu na możliwie najwyższym miejscu i wygrać ostatni mecz. Na tym się skupiałem. Ten ostatni plan został zrealizowany, i z tego się cieszę.
W zakończonym sezonie 2024/25 królem strzelców śląskiej grupy IV ligi został Marcin Oślizlok z Odry Wodzisław. Strzelił 27 bramek, o 5 więcej niż drugi w rankingu Łukasz Krakowczyk z Decoru Bełk.
Zwycięzcą rozgrywek śląskiej grupy IV ligi została Sparta Katowice i to ona awansowała do III ligi.
Raków II Częstochowa, który zajął drugie miejsce w najbliższą sobotę rozegra mecz barażowy z Baryczem Sułów (województwo dolnośląskie). Jeśli druga drużyna Rakowa pokona Barycz, to w następną środę zagra przed własną publicznością ze zwycięzcą z pary Polonia Nysa - Syrena Zbąszynek/Pogoń Skwierzyna.
W tym sezonie zostanie również rozegrany mecz barażowy o udział w grupie śląskiej IV ligi. Jeśli Raków II Częstochowa awansuje to o pozostanie w tej lidze zagra Gwarek Ornontowice. Natomiast w przypadku porażki Rakowa II w barażach drużyną, która zagra o utrzymanie będzie Odra Wodzisław Śląski. Z Gwarkiem lub Odrą zagra zwycięzca meczu barażowego w V lidze.
Pewne spadku są następujące zespoły: Podbeskidzie II Bielsko-Biała, Unia Dąbrowa Górnicza i Rekord II Bielsko-Biała.
Do IV ligi wracają takie zespoły jak Unia Turza Śląska czy Podlesianka Katowice.
Wyniki ostatniej 38. kolejki, w której ROW 1964 Rybnik pauzował:
Decor Bełk - Ruch Radzionków 2-0 Rekord II Bielsko-Biała - Podbeskidzie II Bielsko-Biała 1-0 Polonia Łaziska Górne - Raków II Częstochowa 1-0 Drama Zbrosławice - Gwarek Ornontowice 5-1 Unia Dąbrowa Górnicza - Gwarek Tarnowskie Góry 2-3 Spójnia Landek - Rozwój Katowice 2-0 Kuźnia Ustroń - Sparta Katowice 0-3 Odra Wodzisław Śląski - Piast II Gliwice 1-0 Victoria Częstochowa - Przemsza Siewierz 2-1
Tabela śląskiej grupy IV ligi:
Lp. | Nazwa | M. | Pkt. | Z. | R. | P. | Bramki |
1. | Sparta Katowice | 36 | 80 | 25 | 5 | 6 | 77-34 |
2. | Raków II Częstochowa | 36 | 71 | 23 | 2 | 11 | 100-63 |
3. | Drama Zbrosławice | 36 | 64 | 19 | 7 | 10 | 78-58 |
4. | Ruch Radzionków | 36 | 63 | 18 | 9 | 9 | 71-54 |
5. | ROW 1964 Rybnik | 36 | 59 | 18 | 5 | 13 | 73-60 |
6. | Decor Bełk | 36 | 59 | 17 | 8 | 11 | 65-60 |
7. | Rozwój Katowice | 36 | 54 | 15 | 9 | 12 | 68-68 |
8. | Piast II Gliwice | 36 | 54 | 14 | 12 | 10 | 62-52 |
9. | Victoria Częstochowa | 36 | 53 | 16 | 5 | 15 | 52-47 |
10. | Gwarek Tarnowskie Góry | 36 | 50 | 13 | 11 | 12 | 58-64 |
11. | Spójnia Landek | 36 | 49 | 15 | 4 | 17 | 59-63 |
12. | Kuźnia Ustroń | 36 | 49 | 15 | 4 | 17 | 53-59 |
13. | Przemsza Siewierz | 36 | 48 | 15 | 3 | 18 | 73-68 |
14. | Polonia Łaziska Górne | 36 | 46 | 13 | 7 | 16 | 51-60 |
15. | Odra Wodzisław Śląski | 36 | 43 | 12 | 7 | 17 | 64-69 |
16. | Gwarek Ornontowice | 36 | 41 | 12 | 5 | 19 | 44-62 |
17. | Podbeskidzie II Bielsko-Biała | 36 | 37 | 10 | 7 | 19 | 53-81 |
18. | Unia Dąbrowa Górnicza | 36 | 25 | 7 | 4 | 25 | 31-70 |
19. | Rekord II Bielsko-Biała | 36 | 21 | 5 | 6 | 25 | 41-81 |
GKS II Tychy wycofał się z rozgrywek po rundzie jesiennej. Jego wyniki zostały anulowane.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Jan Janik odchodzi z ROW Rybnik. Koniec pewnej epoki na G72
7490Żużel: lider rozdawał karty w Rybniku
4491Powrót do domu. Marcin Grolik znów w zielono-czarnych barwach
4210Rybnik pod księżycem: Mateusz Mrówka ponownie królem nocnego biegu!
3080Naprzód Kilińskiego mistrzami Polski drużyn osiedlowych!
2887Jan Janik odchodzi z ROW Rybnik. Koniec pewnej epoki na G72
+44 / -13Mistrzostwa Europy w szpadzie: siódme miejsce Glorii Klughardt (RMKS Rybnik)
+25 / -1Powrót do domu. Marcin Grolik znów w zielono-czarnych barwach
+27 / -9Rybnik będzie rządził na rowerach
+24 / -8Piłka nożna: Dawid Niedźwiedzki pierwszym wzmocnieniem ROW-u 1964 Rybnik
+19 / -3Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~Rakos15 2025-06-16
07:50:14
Brawo, trenować, walczyć, wygrywać i rozwijać się Panowie! Należy Wam się walka o awans i nikt nie ma prawa Wam tego blokować.
To na szczęście ostatnia kadencja Kuczery. Trzeba wierzyć, że następny prezydent będzie miał bardziej holistyczne spojrzenie na sport w Rybniku, a nie tylko kolesiostwo z Mrozkiem.