zamknij

Wiadomości

Rośnie ilość przestępstw w Internecie. Co robić, aby nie dać się oszukać?

2013-10-21, Autor: 
Choć serwisy ogłoszeniowe i portale aukcyjne doskonalą zabezpieczenia dokonywanych transakcji, ilość oszustw w Internecie wciąż rośnie. Dość powiedzieć, że sama rybnicka prokuratura w tym roku wszczęła już 239 spraw związanych z działalnością nieuczciwych sprzedawców.

Reklama

Statystyki pokazują, że oszustw w sieci jest coraz więcej. Prokuratura Rejonowa w Rybniku w 2012 roku prowadziła 224 postępowania związane z wyłudzeniami pieniędzy przy zakupach przez Internet. Od stycznia do września 2013 roku liczba spraw, którymi zajmują się śledczy wyniosła już 239.

Scenariusz nieuczciwych transakcji zawsze jest ten sam. W sieci pojawia się fikcyjne ogłoszenie sprzedaży, kupujący uiszcza z góry zapłatę na konto sprzedawcy, ale towaru nie otrzymuje. Po zgłoszeniu sprawy na policję okazuję, że podane w ogłoszeniu dane teleadresowe są nieprawdziwe.

 

Prokurator rejonowy Jacek Sławik tłumaczy, że choć serwisy ogłoszeniowe i portale aukcyjne wprowadzają coraz bardziej zaawansowane zabezpieczenia transakcji, to oszuści wciąż mają duże pole do popisu. – Nieuczciwi sprzedawcy korzystają z faktu, że ustalenie prawdziwych danych personalnych autora ogłoszenia oraz jego miejsca zamieszkania jest bardzo trudne. Przestępcy używają mobilnego Internetu, zmieniają numer IP, a zakładając online konto bankowe podają fałszywe dane – wylicza prokurator Sławik.

 

Przestępstwa związane z handlem w Internecie cechują pewne prawidłowości. Większość fałszywych transakcji dotyczy sprzętu elektronicznego, najczęściej konsoli Xbox i smartfonów. Śledczy podkreślają jednak, że w znakomitej większości przypadków przestępstw można było uniknąć, ale kupujący nie zachowali należytej czujności. Najlepszym zabezpieczeniem przed oszustwem w sieci jest więc zdrowy rozsądek. – Sytuacja, w której ktoś usiłuje sprzedać sprzęt elektroniczny za połowę ceny powinna wzbudzić nasze podejrzenia – stwierdza prokurator Sławik.

 

Sprawy oszustw w Internecie to dla prokuratury bardzo kosztowne i czasochłonne postępowania. Miedzy innym dlatego, że na liście pokrzywdzonych bywają osoby z całej Polski. Mimo to, śledczy mogą pochwalić się pewnymi sukcesami. Na przykład do rybnickiego sądu trafił akt oskarżenia przeciwko 23-letniemu Michałowi Z. Rybniczanin od stycznia do maja br. oszukał 35 osób na kwotę 18 200 złotych oferując m.in. konsole Xbox i narzędzia elektromechaniczne. Z kolei 27-letni Damian K. wyłudził od 29 osób 8230 złotych – internauci wpłacali jego konto pieniądze za konsole, smartfony i rowery. Obaj oskarżeni rybniczanie są bezrobotnymi kawalerami.

 

Sprawcom oszustw grozi do lat 8 pozbawienia wolności.

Oceń publikację: + 1 + 1 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (4):
  • ~tomsita83 2013-10-21
    10:57:01

    0 0

    Co za bzdura!
    kto to wymyślił podać fałszywe dane zakładając konto bankowe online! hahaha śmiech na sali... To prawo bankowe jest jakieś nowe od 2013 roku? Już nie trzeba się wylegitymować dowodem zakładając konto bankowe? Już można o tak prać sobie pieniądze? To już po numerze konta bankowego nie da sie znaleźć winowajcy? Ostatecznie pewnie się nie znam, ale jak na mój gust to wierutne bzdury i tyle. Sam studiuję i wiem jak prawo wygląda, ze nie można założyć konta bankowego bez okazania dowodu.

  • ~rybnik 2013-10-21
    12:34:33

    5 0

    ~tomsita83
    Oczywiście że można założyć konto bankowe na fałszywe dane ;-), zakłada się je online - nie trzeba potwierdzać swoich danych osobowych, z żadnym dokumentem, mam jedno takie konto - koszt aktywacji to tylko 5 zł. Nie otrzymujesz żadnej karty, masz rachunek bankowy na który możesz wpłacać i wypłacać. Konto założyłem nie do prowadzenia działalności przestępczej, poprostu wpłacając komuś pieniądze za daną usługę chciałbym abym był anonimowy, dotyczy to kont premium i płatności w różnych grach online.
    Jak się chce to można ;-)

  • ~auralfloat 2013-10-21
    15:05:10

    0 0

    ~rybnik_ROW, co z tego skoro wykonując przelew ze swojego konta anonimowego na nieanonimowe czyli to, z którego korzystasz na co dzień już jako odbiorca płatności jesteś do uchwycenia. Tak samo w drugą stronę.

  • ~jurempus 2013-10-21
    21:03:37

    1 0

    Jak niedac sie oszukac kpujac np.telewizor.Ruszyć swoje cztery litery iśc do sklepu i sobie kupic żaden problem ale ludzie przyzwyczaili sie do luksusu a potem dostają kartofel zamiast telefonu albo płute gipsowo-kartonową zamiast telewizora

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5075