Mimo coraz to nowszych technologii i zasad przestrzegania bezpieczeństwa, w kopalniach nadal zdarzają się tragedie. Wtedy do ratowania życia przystępują ratownicy. Być może w przyszłości wspomogą ich roboty. Uczniowie rybnickiego Tygla zbudowali prototyp ciekawego urządzenia.
Ostatni rok w regionalnym górnictwie zapisał się w czarnych kolorach. Przypomnijmy, że w maju doszło do silnego wstrząsu, który był najbardziej odczuwalny w jastrzębskiej kopalni Zofiówka. Pięciu górników zginęło, dwóch odniosło rany. Akcja ratunkowa trwała bardzo długo ze względu na m.in. wysokie stężenia metanu.
Z kolei w grudniu 2018 roku tragiczne wieści dotarły do nas z czeskiej Stonawy, gdzie doszło do wybuchu metanu. Zginęło 13 osób >>Tragedia w czeskiej kopalni. Wśród ofiar mogą być Polacy<<
Zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku ratownikom pomocne byłyby roboty – maszyny o większej odporności na temperatury niż człowiek, całkowicie niewrażliwe na to, co znajduje się w powietrzu. Na pomysł budowy robota wpadli dwaj uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Rybniku: Wiktor Szopniewski i Mateusz Kubicki. - Decyzję o budowie robota podjęliśmy, kiedy doszło do wypadku w Stonawie. Powstawał przez kolejne 3 miesiące. Nie chcieliśmy go budować na szybko, wszystko musiało być dokładnie zaplanowane – mówią nam.
W efekcie tego powstało urządzenie, które jest w stanie samo zjechać na dół i badać korytarze kopalni. - Robot jest w stanie sprawdzić poziom metanu i innych gazów łatwopalnych, temperaturę i wilgotność. Następnie prześle uzyskane informacje do operatora, który kieruje nim z powierzchni – wyjaśnia Wiktor Szopniewski.
Robot posiada dodatkowo wysięgnik do przenoszenia substancji niebezpiecznych dla człowieka. - Brakuje jeszcze kamerki i monitora dla operatora. Robot może poruszać się zarówno na kołach, jak i gąsienicach. Wszystko zależy, po jakim terenie ma jeździć – słyszymy.
Co ciekawe, większość części maszyny została... wydrukowana. - Wiadomo, pomijamy tutaj elektronikę, ale również platformę ze sklejki. Wszystkie żółte i czarne części pochodzą z drukarki 3D – dodaje Wiktor.
Prezentowany robot jest prototypem, jego twórcy jeszcze go nigdzie nie pokazywali. Wyjątkiem były niedawne Rybnickie Targi Edukacji. - Robota zgłosiliśmy na Konkurs Naukowy E(x)plory. Na razie nie złożyliśmy wniosku o patent, myślimy jak to wszystko ogarnąć – przyznają młodzi ludzie.
Kto wie, być może pomysł uczniów Tygla będzie szeroko stosowany w górnictwie. A Wy jak myślicie?
Tagi: roboty Tygiel, Zespół Szkół Technicznych Rybnik, górnictwo Rybnik, katastrofy górnicze, robot Rybnik
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Śmiertelny wypadek w Wilczej. Zginął rybniczanin
33273Jejkowice mają Miss Śląska. Sara Stempka okrzyknięta najpiękniejszą mieszkanką województwa
30330Plac Wolności z poczekalnią. Czy spełnia oczekiwania mieszkańców? Nie owijają w bawełnę (wideo, zdjęcia)
24720Mężczyzna został przygnieciony przez pojazd na skupie złomu
21923Uwaga! Poważny wypadek na drodze Racibórz-Pszczyna. Kierowca był reanimowany
21038Endoproteza kolana - co warto wiedzieć?
+404 / -29Bohaterski kierowca autobusu doznał udaru. Rodzina walczy o jego powrót do zdrowia
+166 / -12"Malinką" z Rybnika do Wisły. Polregio połączył opolskie z Beskidem Śląskim
+151 / -7Ta sprawa znajdzie finał w sądzie? Związkowcy mówią o mobbingu w kopalni: „Dyrekcja zamiata sprawę pod dywan”
+102 / -15Przyjechał na stację paliw z ponad 2 promilami. W ręku trzymał butelkę z alkoholem
+65 / -0„Dlaczego pan Nawrocki mieszkał za moje pieniądze w hotelu?” Spięcie na konferencji PiS-u
37Grzegorz Braun mówił w Rybniku o „froncie gaśnicowym”. „Miejsce ślązakowców - piątej kolumny - jest w więzieniach”
28Samorządowcy popierają Rafała Trzaskowskiego. „Jest szansa na pierwszą damę z Rybnika”
24Łukasz Kohut o Braunie i jego „ślązakowcach”: pana miejsce jest na Kremlu
24Posłowie PiS przed Elektrownią Rybnik: likwidacja zakładu to zbrodnia
23Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert