zamknij

Wiadomości

RIO: obligacje nie dla Rybnika

2010-06-16, Autor: Wacław Wrana
W marcu rybniccy radni podjęli decyzję o emisji obligacji o wartości 50 milionów złotych. Zgody na to nie wyraża Regionalna Izba Obrachunkowa, bo miasto jest już zbyt zadłużone.

Reklama

Negatywna opinia RIO związana jest ze zmianą przepisów o dopuszczalnym poziomie zadłużenia samorządów. Teraz gminy mogą zadłużać się do 60% dochodów i 15% rocznego limitu obsługi zadłużenia. Od 2014 roku będzie jednak inaczej. Wskaźnik zadłużenia będzie wyliczany indywidualnie. - Z naszych obliczeń wynika, że od 2014 roku Rybnika po prostu nie będzie stać na spłatę obligacji, bo miasto ma już zaciągnięte inne zobowiązania - tłumaczy Mariusz Siwoń - prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach.- Przewrotnie powiem, że to kara za politykę inwestycyjną miasta. Podczas niedawnego Kongresu Gospodarczego ja i m.in. Skarbnik Miasta Krakowa apelowaliśmy o zmianę tych przepisów, bo blokuje samorządy, które chcą się rozwijać – komentuje sprawę prezydent Rybnika Adam Fudali.


Niezadowolenie prezydenta nie zmienia faktu, że w budżecie Rybnika zabraknie 50 milionów złotych. Władze zamierzają załatać powstałą dziurę należnym zwrotem podatku VAT (ok. 35 milionów) oraz oszczędnościami przetargowymi. - Aktualnie oferty firm startujących w przetargach są niższe nawet o 40-50% od wartości kosztorysowych. Dotychczas te pieniądze wydawaliśmy na nowe inwestycje, teraz wypełnią powstałą w budżecie lukę. Zapewniam, że żadne z zaplanowanych w budżecie zadań nie jest zagrożone – mówi prezydent Fudali.


Prezydent oszczędności szuka też w administracji. Wdrożony został już plan oszczędnościowy. Kierownicy jednostek miejskich m.in. pożegnają się z rezerwami budżetowymi, którymi dotąd dysponowali.


Jak zwykle, opozycja na prezydencie nie zostawia suchej nitki. - Potwierdza się to, o czym mówimy od dłuższego czasu, że finanse Rybnika są w złym stanie – mówi Marek Krząkała, szef rybnickiej Platformy Obywatelskiej i być może konkurent Adama Fudalego do fotela prezydenta miasta. - Zamiast nad rozsądnym gospodarowaniem finansami, władze koncentrują się na promocji i organizacji festynów. Te sygnały powinny skłonić rybniczan do refleksji nad tym, w jakiej kondycji są finanse miasta – dodaje.


Wartościowy artykuł? Cieszymy się! Jesteśmy niezależnym medium, a nasi dziennikarze codziennie starają się przedstawiać Ci rzetelne informacje. Jeśli doceniasz naszą pracę, możesz nas wesprzeć. WSPIERAJ NAS! »

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (27):
 • ~werkk 2010-06-16 12:56:04

  I bardzo dobrze że Regionalna Izba Obrachunkowa nie wyraża zgody bo skoro się już jest zadłużony na skraju bankructwa nie bierze się kolejnych pożyczek bo te będzie trzeba zwrócić i to z odsetkami. Fajnie się zadłużać wiedząc ze to nie ja będę musiał zwracać tylko Rybnicki podatnik. Zadłużanie miasta przed wyborami świadczy tylko o tym aby stworzyć następcy problem. Nowy Prezydent nie będzie w stanie podjąć żadnej nowej inwestycji z powodu braku pieniędzy a zatem przez niektórych będzie to postrzegane poprzedni jednak coś zrobił wiadomo będą wymieniane: kanalizacja, drogi które za rok będą w gorszym stanie jak większość dzisiaj.Czyli takim działaniem obecny Prezydent będzie chciał udowodnić jaki to ja byłem dla Was dobry a ten co jest teraz nic nie robi. Zakładając ze wygra i po raz 4 zostanie Prezydentem będzie nadal się chwalił tym co zostało zrobione a jak zostało zrobione widzimy i będzie dalej zadłużał Miasto. Niestety następne pokolenia będą musiały zwrócić dług a to znaczy wielkie podatki kolejne podwyżki wody+ścieki brak inwestycji w mieście. jeszcze gorsze drogi bo żaden bankrutowi nie pożyczy pieniędzy. A Ten który doprowadził do takiego długu po prostu zmieni miejsce zamieszkania wiec uniknie zwracania pożyczonych pieniędzy. Ale o tym zadecydują niedługo wyborcy mieszkańcy Rybnika czy chcą mieć taka perspektywę mam nadzieje ze Rybniccy Radni Pis i BSR już nie będą mieli możliwości pełnienia tej odpowiedzialnej funkcji.

  0 0
 • ~green electricity 2010-06-16 13:31:05

  Zauważcie że w zeszłym roku obyło się bez emisji obligacji, bo pod koniec roku ujawniły się dodatkowe dochody i oszczędności przetargowe. Myślę że skarbnik miasta traktuje emisję obligacji jak poduszkę bezpieczeństwa. Bez tej poduszki musi stworzyć rezerwy ze środków już zabudżetowanych, co oznacza np. wycięcie projektu drogi Pszczyna-Racibórz na której nam wszystkim zależy, czy też innych projektów pod dotacje unijne i państwowe.

  0 0
 • ~outsider 2010-06-16 13:45:19

  A ja powiem trochę przewrotnie, zgadzam się Rybnik jest bardzo zadłużony, ale tak jest z wieloma miastami zarówno dużo większymi jak i dużo mniejszymi. Ten stan nie wziął się z niczego, zobaczcie ile w budżetach poszczególnych miast stanowią wydatki, które powinno pokrywać państwo. Czy to miasta powinny dopłacać grube miliony do edukacji, czy to miasta powinny zastanawiać się nad niezapłaconymi podatkami służby zdrowia, takich "czy" można wymieniać w nieskończoność. W efekcie przy stale zmniejszających się wpływach trzeba pogodzić różne potrzeby. Oczywiście można nic nie robić i wtedy kasa jest. Dziwię się rybnickiej opozycji. Wszystko jest OK, co z tego,żei kraj jest zadłużony do wszelkich możliwych granic (tu niestety RIO nie sięga), na wszystko brakuje środków, wprowadza się cięcia w wielu kierunkach i nie robi się nic poza dobrym wrażeniem - wystarczy tylko spojrzeć w jakim "ogromnym" tempie postępuje budowa autostrad (patrz odcinek Świerklany), jak inwestorzy garną się do Polski ( a jak już są to jak "szybko" się ich obsługuje - patrz sprzedaż kopalni "Dębieńsko"), jak fantastycznie zostały zrestrukturyzowane stocznie i PKP, w jakim stanie były zabezpieczenia przeciwpowodziowe, jak uproszczono sprawy gospodarcze. Z czego ten biedny Rybnik ma brać przykład i wzór. Z Waszych kolegów z rządu. Dajcie dobry przykład, pokażcie coś pozytywnego, w końcu już trzy lata rządzicie. I zgadzam się z opozycją, mniej festynów wyborczych, a więcej roboty - proponuję zacznijcie od siebie.

  0 0
 • ~widmo 2010-06-16 13:58:48

  Fudal na zdjęciu jakiś taki smutny - chyba nie wie co się staooo się?

  0 0
 • ~ 2010-06-16 14:00:42

  No wg Rybnickiej PO i Krząkały (nie daj Boże prezydenta) lepiej nic nie robic i w nic nie inwestowac. Liberałowie z PO to zawsze liczą wszystko do siebie

  0 0
 • ~Fiodore 2010-06-16 17:54:03

  Prezydent ["puk puk" w niemalowane] Krząkała to by najchętniej poszedł śladem Żor - przez 2-3 lata oszczedzamy zeby na ostatnie 1,5 roku przed wyborami zbombardowac wyborcow inwestycjami.

  0 0
 • ~Bialy Rekin_1 2010-06-16 18:20:28

  http://www.parkiet.com/artykul/939589_Pesymistyczne_prognozy_miast_na_cenzurowanym.html

  0 0
 • ~qwerty 2010-06-16 19:15:40

  Fiodore pijany jestes? 15, roku przed wyborami to wszystkie wyremontowane drogi ZOSTALY ODDANE DO UZYTKU. Zaczeto je remontowac rok wczesniej, czyli w pierwszym budzecie po wyborach i zaraz po wejsciu w zycie budzetu UE 2007-2013.

  0 0
 • ~outsider 2010-06-16 21:00:48

  Biały Rekin 1 - dzięki za ten link, wzbogacił moją wiedzę. Jak stąd widać, nowe wskaźniki zadłużeń są przykładem kolejnej "ciekawej" inicjatywy "odgórnej". Szkoda tylko, że jak "warszawka" nie potrafi pomóc, to jeszcze musi mącić i przeszkadzać. Powoli staję się zwolennikiem autonomii Śląska.

  0 0
 • ~ISKIERKA35 2010-06-16 23:25:05

  No, ale to nic nowego. Miasto ma długi już jakiś czas... Pora na zmianę władzy. Krząkała się zmierzy z Fudalim. będzie ciekawie. :)

  0 0
 • ~magik 2010-06-16 23:29:48

  Zamienię Cie na lepszy model.. lalala :D Adam to piosenka z dedykacją dla Ciebie.

  0 0
 • ~rybnickicaly 2010-06-16 23:41:11

  Nareszcie ktoś inny niż opozycja wykazał, że Prezydent się myli. Widać coraz więcej wpadek tego Pana się pokazuje. Na szczęście już koniec z nim i niech mu na emeryturze dobrze będzie. Dość zadłużania Rybnika przez nieuków i radnych emerytów. Dziękuję Panu Prezesowi RIO !

  0 0
 • ~rybnickicaly 2010-06-16 23:48:29

  aha, ktoś tu pisał o drodze PSZCZYNA-RACIBÓRZ, To kolejny slogan reklamowy którym nas Pan Prezydent karmi co rok wyborczy, ale nie mówi że 1 km kosztuje min 5 mln euro - ja mam 40 lat i co 4 lata temat powraca. Pewnie że chciałbym taka drogę i Maybachem po niej jeździć. Jestem Rybniczaninem (realistą) i ani na jedno ani na drugie na razie mnie nie stać. Ta droga to dinopark w głowie staruszka Prezydenta. A swoją drogą Pan Prezydent jakoś zlichł ostatnio -czyżby stres ...?

  0 0
 • ~Fiodore 2010-06-17 10:28:31

  qwerty widzę, że pamięć szwankuje, co nie? Przypomnij sobie co się budowało/remontowało w Żorach przed wyborami i popatrz co się dzieje teraz; raptem wielkie buuum inwestycyjne. Psipadek?

  0 0
 • ~AntyFudali 2010-06-17 10:48:38

  Przez Żory przejeżdżasz jak po maśle. Nie ma problemów. Taka dość znacząca różnica miedzy Żorami a Rybnikiem. Wiec tych remontów nie widać. Poza tym, jeżeli chodzi o jakość dróg Fudali prezydentowi Żor może buty pucować niech się nauczy jak się robi inwestycje. Choć mu się to nie przyda już tak sądzę do jesieni niech się za nic już nie bierze. Nowy Prezydent będzie :):) Pięknie

  0 0
 • ~qwerty 2010-06-17 10:58:56

  Fiodore - jakos nie widze jakiejs szczegolnej intensyfikacji dzialan w Zorach przed wyborami. Najbardziej intensywne prace mialy miejsce PO ostatnich wyborach. Wyremontowano WSZYSTKIE drogi wojewodzkie w granicach miasta. Inwestycje prowadzone w tej chwili to np. okolo-autostradowe budowanie ronda w Rowniu itd. Tak wiec nie mydl tu oczu bajkami bez pokrocia w faktach. No chyba, ze Twoje zdanie budujesz na porownaniu inwestycji zorskich z rybnickimi - wtedy sie z Toba zgodze. W Zorach inwestycje ogromne, w Rybniku nic. Ale to nie ma zwiazku z wyborami, bo u nich tak jest caly czas.

  0 0
 • ~wawokanin 2010-06-17 11:11:26

  Staruszek prezydent narobił długów i się teraz dziwi i marszczy. Następca będzie miał ciężko ale myślę, że da rade. :)

  0 0
 • ~WENUS 2010-06-17 11:28:24

  Pan Fudali mówi o zaciskaniu pasa, niech nie wydaje ciężkich pieniędzy na bzdury np.: 300tys na wizualizację Rudy i Kamienia, 300tys na zbadanie natężeniea ruchu w mieście przez naukowców z Bydgoszczy, 150tys na świetlne tablice przy przystankach, 500tys na projekty budowy dwóch sal gimnastycznych,których nigdy nie zbudowano. To tylko kilka przykładów. Jak to się mówi ziarnko do ziarnka a zbierze się miarka.Tak właśnie wyciąga się pieniądze z kieszeni podatnika mydląc mu oczy obiecankami i twierdzeniem, że nie jest tak żle.

  0 0
 • ~Sajgon 2010-06-17 11:30:31

  Dobrze, że zaczyna się mówić wprost o przekrętach tego pana. W dzienniku Zachodnim przedstawiono artykuł o wiadukcie na Wodzisławskiej i okazało się, że Fudali kłamie jak najęty. Szkoda, że tu tego nie pisano. Nie bójcie się tego starca. Niedługo przejdzie do historii

  0 0
 • ~ 2010-06-17 13:28:04

  kiedys byl jakis news odnosnie ze w rybniku widac europe pytam gdzie? zima sie juz skonczyla a drogi jak po bombardowaniu nie robi ten facet kompletnie nic dla mieszkancow tylko dba o swoje rankingi.ciekawe gdzie zniknal jego rzyc internetowa k.j arteks ?

  0 0
 • ~ 2010-06-17 13:28:25

  no ta wiadomość mnie zeelektryzowała. Nie dobrze, politycznie i wizerunkowo. Po za tym cholera ta PO coś tam ma racji, biję pianę, ale faktycznie ma ku temu powód. Jestem tym zdziwiony bo rybniczanie żyją w nieświadomości i uważają że jest pięknie. Dobrze że takie RIO jednak istnieje i pełni jakiś tam nadzór nad finansami miast.

  0 0
 • ~Fiodore 2010-06-17 15:23:13

  LOL To nie inicjatywa RIO tylko Ministra Finansów i jest to decyzja raczej formalna (ot ładnie wygląda w statystykach i na papierze) :D Pisali o tym na Parkiecie: http://www.parkiet.com/artykul/939589_Pesymistyczne_prognozy_miast_na_cenzurowanym.html . Tak wiec 35mln już mają, teraz trzeba dozbierać bagatelka 15mln. Ktoś ma takie drobne przy sobie?

  0 0
 • ~Arteks 2010-06-17 20:15:40

  @wenus, wawokanin, rybnickicaly, antyfudali - no naprawdę piszecie jak prowincjonalne wieśniaki niegodne mieszkania w poważnym śląskim mieściei! Mocne słowa ale niestety krytykując tak poważne i ciekawe przedsięwzięcia typu Ruda, droga ekspresowa Pszczyna-Racibórz, modernizacja przystanków czy studium przebudowy ruchu w Śródmieściu robicie z siebie zaściankowców. To, że władze naszego miasta sięgają wysoko i tworzą wizje ciekawsze i lepsze niż w niektórych większych miastach to powinien być powód do satysfakcji i dumy. Każdy roztropny architekt, planista i urbanista powie wam, że lepiej planować wielkie rzeczy niż przeznaczać całą kasę na remonty chodników czy malowanie pasów. To niech robią małe miasteczka. Centrum regionu musi być o dwa kroki przed innymi. I pod tym względem ekipa Fudalego naprawdę to zapewnia! @qwerty - co ty się zachwycasz tymi Żorami? Świetny układ komunikacyjny zapewnił im PRL, kasę z unii na remonty dróg dostali dzięki patronatowi znanych urzędników, którzy objęli ważne urzędy, a które mieszkają w Żorach. Poza tym jak można porównywać skalę ruchu w obu miastach kiedy w Żorach natężenie ruchu ulicznego jest kilkukrotnie mniejsze. Oni z trudem wyremontowali jedno kino, a Rybnik w tym czasie wyremontował trzy domy kultury i teatr... Żory mają na swoim terenie 2 wiadukty nad torami, a Rybnik ma z 8 (jeśli któregoś nie pominąłem)... A każdy trzeba gruntownie remontować co jakiś czas. Zachwycanie się Żorami z perspektywy Rybnika jest niedorzeczne.

  0 0
 • ~rybnickicaly 2010-06-18 00:07:20

  Arteks, podaj adres proszę to Ci wyślę wiadro wazeliny w prezencie, żebyś łatwiej się ślizgnął... Żebyś nie pocił się przy tym jak wieśniak, ale jak inteligent się przy tym uśmiechał.

  0 0
 • ~Fiodore 2010-06-18 11:34:07

  ^^^ wstyd, wstyd Panowie przed całą Polską. Jak tak liczące się województwo nie potrafi wywalczyć darmowych autostrad dla siebie, no jak to możliwe?!

  0 0
 • ~Arteks 2010-06-18 20:34:04

  @fiodore - przedstawiciele naszego województwa - parlamentarzyści prawie nic nie potrafią dla Śląska wywalczyć, bezpłatnych autostrad, budowy drogi ekspresowej Pszczyna-Racibórz, budowy systemu zbiorników retencyjnych, Euro na Stadionie Śląskim, dalekobieżnych połączeń które PKP woli posyłać do kilkutysięcznego Terespola czy Ełku itd itd @rybnickicaly - dzięki za dobre chęci ale zamiast wazeliny wolałbym wiaderko czereśni ;)

  0 0
 • ~ 2010-06-18 22:11:00

  arteks to musisz napisac do komorry zyby ci nazrywal z tego drzewa co jego ojciec

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy potrafimy ze sobą rozmawiać mimo różnic w poglądach?
Oddanych głosów: 1352